Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Şcoala Gimnazială nr. 129, București


Profesor Isbășoiu Elena-Ioana
Data 17.02.2021
Disciplina Limba şi literatura română
Clasa a VI-a A
Unitatea de învăţare Dincolo de ferestre
Titlul lecției Substantivul
Tipul lecţiei Lecție de actualizare a cunoștințelor

COMPETENȚE GENERALE:

4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise

COMPETENȚE SPECIFICE:

4.1 Utilizarea achiziţiilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru înţelegerea şi
exprimarea corectă a intenţiilor comunicative
4.4 Respectarea normelor ortografice şi ortoepice în utilizarea structurilor fonetice, lexicale şi sintactico-
morfologice în interacţiunea verbală
4.5 Utilizarea competenţei lingvistice în corelaţie cu gândirea logică/analogică, în procesul de învăţare pe
tot parcursul vieţii

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Elevii vor fi capabili:

O1.să recunoască substantivele dintr-un text dat;


O2.să indice genul și numărul și articolul unor substantive;
O3.să coreleze unele informații gramaticale cu noțiuni de lexic;
O4.să recunoască substantivele colective dintr-un text dat, în mod intuitiv.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode şi procedee:
învățarea prin descoperire, exercițiul gramatical, explicația, problematizarea, joc WORDWALL, autoevaluare
online MENTIMETER
 Forme de organizare a activității:
activitate frontală, activitate individuală
 Metode de evaluare:
observarea curentă, autoevaluarea
 Mijloace de învățământ:
fișă de lucru, laptop cu conexiune la internet
 Resurse umane:
colectiv format din 29 de elevi

Page 1 of 3
 Locul de desfășurare:
Aplicația online ZOOM
 Perioada de timp:
40 de minute

RESURSE INFORMAŢIONALE:
 Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș
Limba și literatura română, clasa a VI-a, Ed. Art Educațional, Bucureşti, 2018;
 Florentina Sâmihăian, O didactică a limbii și literaturii române, Ed. Art, 2014;

SCENARIUL DIDACTIC

1. Moment organizatoric (2 minute)


Profesorul salută clasa, face prezența, asigură climatul emoțional propice orei. Elevii sunt
rugați să se pregătească pentru lecție, deschizându-și caietele.

2. Evocare (2 minute)
Profesorul anunță tema lecției și întreabă ce este substantivul – primește definiția scurtă:
obiecte, ființe fenomene ale naturii
Profesorul partajează ecranul cu fișa de lucru și lansează întrebarea „Ce alte obiecte ale
cunoașterii poate denumi substantivul?”

3. Constituirea sensului (33 de minute):


- Identificarea substantivelor dintr-un text afișat pe ecran, specificând ce denumește
fiecare. Copiii descoperă că substantivul denumește și acțiuni, stări, însușiri – deosebirea
de alte părți de vorbire prin contextul ACEST / ACEASTĂ
- Genurile substantivelor – identificare și repere teoretice
- Numărul substantivelor – identificare, problematizare (forma de genitiv naturii este la
plural?)
- substantive cu aceeași formă la singular și plural – exemple
- Substantive cu sensuri diferențiate după forma de plural (omonime lexicale parțiale –
corelarea cu noțiunea lexicală)
- Articolul – identificare și joc WORDWALL
- Identificarea intuitivă a substantivului colectiv din text

4. Reflecție (3 minute):
Autoevaluare online MENTIMETER: Cât de bine consideri că ți-ai însușit cunoștințele despre
substantiv, până acum?
o Foarte bine
o Bine, dar mai trebuie să repet
o Destul de puțin, am nevoie de mult efort în continuare

Temă pentru acasă:


CAIETUL ELEVULUI - pag. 68-69 / ex. 1-5

Page 2 of 3
CARTEA ART - pagina 100 / ex. 1-3

Page 3 of 3

S-ar putea să vă placă și