Sunteți pe pagina 1din 7

,,DE VORBA CU ZANA TOAMNA”

Proiect de activitate integrată

Propunator: Inv. Iuciuc Andreea Otilia


Tema zilei: ,, De vorbă cu Zana toamna”
Tipul de activitate: Consolidare de cunoştinţe şi deprinderi
Forma de realizare: Activitate integrată realizata in colaborare cu parintii Clasei Pregatitoare - Balta Arsa
Activităţi de învăţare:
 Comunicare in limba romana
 Matematica si explorarea mediuli inconjurator
 Arte vizuale si lucru manual
 Muzica si miscare
 Educatie pentru societate
 Dezvoltare personala
Durata: 1 ora
Locul desfăşurării: Sala de clasa
Scopul:
Contactul cu mediul ofera copiilor multiple si noi posibilitati de cunoastere a unor aspecte din natura, legaturile dintre
acestea, cauzele care le determina si urmarile care le au.
Prin intermediul proiectului , voi incerca sa-i “inarmez” pe copii cu cunostinte precise, largindu-le orizontul intelectual,
dezvoltandu-le capacitatea de a cerceta si de a descoperi relatiile dintre fenomene, de a lucra impreuna cu parintii pentru o
colaborare stransa scoala-familie.. Elevii vor participa la activităţile de grupuri parinti-elevi, inclusiv la activităţile de joc, atât
în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor ;Consolidarea priceperii şi deprinderii de a realiza o lucrare plastică in grupuri
mari; Dezvoltarea memoriei muzicale, a imaginaţiei, a auzului fonematic precum şi a atenţiei voluntare a scolarilor.

Competente:
-desprinderea semnificatiei globale dintr-o suita de imagini care prezinta, intamplari , fenomene familiare, fenomene
caracteristice anotimpului toamna, ( legume, fructe, flori, munci);
-*exprimarea de idei trairi personale, si informatii prin intermediul limbajelor neconventionale;
-manifestarea interesului, pentru schimbul de mesaje scrise, intr-o varietate de limbaje, in situatii cunoscut;
manifestarea curiozitatii pentru observarea unor fenomene simple din mediul apropiat, in scopul identificarii fenomenelor
naturii specifice anotimpului toamna si protejarea mediului inconjurator;
-explorarea de mesaje aristice exprimate in limbaj vizual in situatii cunoscute elevilor;
-realizarea, prin diverse tehnici, a unor obiecte specifice temei;
observarea unor caracteristici simple ale materialelor intalnite in mediul familiar;
realizarea de aplicatii/compozitii obiecte/ constructii simple, pe baza interesului direct;
transformarea unui material prin tehnici simple;
-recunoasterea obiectelor din mediul inconjurator;
-recitarea unor poezii de toamna;
-interpretarea unor cantece de toamna;

Elemente de joc: Mişcarea, aplauzele, surpriza, recompensele.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, activitatea în grup, analiza, sinteza, jocul, întrecerea.
Mijloace de realizare: planşe cu anotimpul toamna, obiecte, jetoane, imagini cu elemente specifice anotimpului toamna,
stimulente, foarfece, lipici, hârtie colorată, bloc desen, flori naturale în vază, biscuiti, chibrituri, scobitori, aracet, ramurele,
argila, frunze, ghinde, polistiren, pufuleti, fructe si legume, CD cu muzică relaxantă.
Forma de organizare: frontal, pe grupuri parinti-elevi;

Bibliografie:
1. Ghidul cadrului didactic, editura DPH,
2. Curriculum pentru învăţământul preşcolar, M.E.C.T., 2008
SCENARIUL ACTIVITATII:

La întâlnirea de dimineaţă copiii vor audia cântece despre toamnă, interpretate de Tudor Gheorghe. Pe fondul muzical
asigurat, vom discuta despre toamnă. Vor fi ascultate mai multe impresii exprimate de copii .
,,Pentru că vă place aşa de mult anotimpul toamna, si pentru ca s-a dus vorba prin scoala ca sunteti inteligenti, v-am pregătit o
surpriză. Astăzi la noi vor veni parintii sa vada cate lucruri stiti voi si sa-i punem si pe ei la lucru, in vederea realizarii unor
lucrati specifice anotimpului toamna, minunate. Dar sa stiti ca nu se opresc aici surprizele si astazi aveti ocazia sa discutati cu
zana toamna pentru ca va veni la voi. O prezintă pe ,,Zâna Toamna”( o eleva de la clasa a IV) care aduce cu ea un coşuleţ.Copiii
o privesc, o recunosc după costumaţie. Invatatoarea le spune că,,Zâna Toamna” doreşte să stea la ei toată ora şi să asiste la
activităţile pe care le vor desfăşura copii-parinti. Din coşuleţ, invatatoarea scoate un plic şi le citeşte copiilor mai multe activităţi
care îi plac Zanei Toamna şi pe care urmează să le desfăşoare. Astfel mai întâi vor raspunde la o serie de intrebari despre
anotimpul toamna, vor recita Zanei Toamna, poezii, vor interpreta cantecele, si vor lucra cu parintii pe grupe, astfel: se imparte
clasa in trei grupe ( parinti + copii). Fiecare grupa va avea cate o sarcina diferita _ Grupa 1=vor confectiona o carte cu titlul
„ „Din culisele toamnei”, grupa II vor realiza o macheta cu titlul: „Toamna in parc”, iar grupa III , vor modela fructe si legume
din argila, pentru a completa expozitia clasei.
Pe melodie cunoscută despre toamnă, copiii se pregatesc de inceperea activitatii.

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

Copiii aşezaţi în semicerc participă la următoarele momente:


 Salutul: Copiii se prezintă in fata parintilor spunându-şi numele la care asociază un element de toamnă
(ex: Cosmin, crizantemă).

CAPTAREA ATENTIEI:
O fetiţă prezintă copiilor un desen cu aspecte de toamnă, realizat de ea acasă. Având în vedere că tema zilei este,, De vorbă cu Zana
Toamna” vom comenta desenul, scoţând în evidenţă faptul că toamna este anotimpul hărniciei, al bogăţiei şi al culorilor. Se va discuta
despre vremea din dimineaţa respectivă, despre cum au venit îmbrăcaţi la grădiniţă, vor completa calendarul naturii.
PREZENTAREA COMPETENTELOR GENERALE SI SPECIFICE , PE INTELESUL ELEVILOR:
 Observare-verbalizare-relationare
 - analiza unor imagini-surprinderea detaliilor;
 formularea de raspunsuri la intrebari care evidentiaza elementele imaginii;
 discutii cu privire la tot ceea ce inseamna antimpul toamna;
 expunerea punctului de vedere;
*realizarea unui desen care sa redea imaginea unui tablou de toamna bogat;
*realizarea unor etichete;
*colorarea fructelor, flori, etc de toamna;
*modelarea din argila a fructelor , legumelor florilor,
* incercuirea fructelor, legumelor, etc;
*confectionarea unei carti de toamna;
*realizarea machetei;

REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR:

*vor raspunde la o serie de intrebari despre anotimpul toamna, de exemplu:


- . In ce anotim ne aflam?
- Care sunt si celelalte anotimpuri?-
- Care sunt cele trei luni calendaristice ale toamnei?
- Care este culoarea predominanta a lunii: septembrie, octombrie, noiembrie?
- Ce se intampla la inceputul toamnei ?
- Care sunt fenomenele naturale specifice toamnei?
- Sa ne amintim poezii despre toamna! ( trei poezii)
- In continuare, pentru destindere, vom interpreta cantecul “Bate vantul frunzele!”
- Recitam poezia “Toamna”, de D. Botez
- Dar gospodinele din oras ce fac?
- Sa recitam poezia “Supa de zarzavat” de O. Cazimir
- Recitam poezia: Morcovul, Marul , Strugurele.
- In continuare, pentru destindere, vom interpreta cantecul”Toamna in gradina!”
- Ce s-ar intampla cu aceste roade daca oamenii nu ar fi harnici?
- De ce se ingalbenesc frunzele si cad?
- Ce formeaza ele jos, pe pamant, unde se asaza?
- Ce trebuie sa facem cu frunzele cazute pe jos?
- Recitam trei poezii : Toamna.
- De ce pleaca pasarile calatoare de la noi din tara toamna?
- Ce s-ar intampla cu ele daca ar ramane aici in timpul iernii?
- Ce forma au partile lor componente?
- Cum protejam pasarelele care raman in tara in timpul iernii?

- Ce fac gospodarii pentru a proteja animalele domestice in anotimpul rece care vine dupa toamna?
- Dar animalele salbatice care se pregatesc singure in timpul toamnei pentru iarna?
- Daca toate plantele se ofilesc, noi ne imbracam mai gros, se strang si se pregatesc toate legumele si zarzavaturile de toamna, de ce,
totusi, mai infloresc unele flori?
- Care sunt acestea?
- Sa ne amintim poezia “Ttufanica “de Marina Cajal!
- -Cantam :Trandafir de la Moldova!
- Acum, pentru ca este ultima zi de toamna, sa ne imaginam ca afara bate vantul si ploua si sa desenam si noi o frunza sau mai multe
ramase pe cate o creanga si “ploaia dusa de vant!”
- In timp ce copiii executa semnele grafice indicate, vom canta impreuna cantecul “Toamna cetoasa” .

 DIRIJAREA INVATARII:

 Se imparte clasa in trei grupe. Fiecare grupa va descoperii pe mese materialele necesare de lucru. Se vor decoperi materialele iar elevii sunt
intrebati sa recunoasca materialele de lucru.Elevii recunosc materialele de lucru.. Grupurile isi vor stabili sarcinile de lucru, sub indrumarea
invatatoarei.Dupa finalizarea sarcinilor de lucru fiecare grup isi va prezenta produsul finit. Ceilalti vor analiza lucrarea si-si vor spune punctul
de vedere cu privire la lucrare. Dupa prezentarea tuturor lucrarilor: cartea, macheta si fructele/legumele modelate, se realizeaza expozitia de
lucrari.

 OBTINETEA PERFORMANTELOR:

JOC DIDACTI: Ce-mi place mie si ce-i place mamei?


In perechi: copil-parinte, vor completa fisa de lucru: PE o frunza va completa mama ceea ce ii place ( cu privire la toamna), in partea stanga, pe
cealalta fruza , elevul va colora ceea ce ii place. Elementele comune se vor scrie pe imbinarea frunzelor. Se prezinta in fata clasei fisele.

Evaluare:

Elevii vor sa-i daruiasca cartea Zanei Toamna, dar Zana refuza si o vor pastra ei ca amintire.
Amenajarea expozitiei .
Aprecierea /autoaprecierea lucrarilor.
Recompensele.
,,De vorbă cu Zana Toamna”
Proiect de activitate integrată

,,Spune ceva despre…!”


Joc didactic

,, Din culisele toamnei”

Acum stim multe lucruri..


Stiu de ce se intampla

,,Toamnă, toamnă harnica”

S-ar putea să vă placă și