Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate integrată

“România, țara mea frumoasă ”

DATA: 28.11.2019

EDUCATOAREA:GALEA DORINA-REBECA

GRUPA: 5-6 ani, NIVEL II, GRUPA MARE

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT?

TEMA SĂPTĂMÂNII ÎN AFARA PROIECTULUI: STRĂMOȘII NOȘTRI

TEMA ACTIVITĂȚII: ROMÂNIA, ȚARA MEA FRUMOASĂ!

FORMA ACTIVITĂȚII:CONSOLIDARE DE PRICEPERI ȘI DEPRINDERI

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:

ADE A.I “România, țara mea frumoasă”


DOS2: Ornamente în culori tradiționale - mototolire, rupere +DEC2: Audiție
cântece patriotice

COMPORTAMENTE VIZATE:

A1.Utilizeazã independent cu ușurințã materiale și tehnici de lucru diferite pentru a realiza


lucrări cu caracter practic.( RFIDT, pg.22, adaptat )

B.2. Își exprimã emoțiile prin joc și activitãți artistice.( RFIDT, pg. 41)

C.4.Gãsește forme și mijloace noi de exprimare a gândurilor și emoțiilor (prin muzicã, desen,
dans, joc simbolic).( RFIDT, pg.49).

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

A1.Utilizeazã independent cu ușrințã O1:Să intuiască toate materialele de lucru, pe


materiale și tehnici de lucru diferite baza experienței anterioare
pentru a realiza lucrări cu caracter practic.
O2:Să execute corect exercițiile de încălzire a
mâinilor, pornind de la modelul oferit de
( RFIDT, pg.22, adaptat ) educatoare.

B.2. Își exprimã emoțiile prin joc și O3:Să realizeze un ornament specific tematicii
activitãți artistice.( RFIDT, pg. 41) de 1 Decembrie, respectând etapele de lucru.

O4:Să exprime în cuvinte propri părerea legată


de lucrările colegilor de grupă, utilizând un
limbaj adecvat.

O5:Să asculte cu plăcere cântece patriotice ,


C.4.Gãsește forme și mijloace noi de manifestând respect pentru valorile țării.
exprimare a gândurilor și emoțiilor (prin
muzicã, desen, dans, joc simbolic).
( RFIDT, pg.49).

STRATEGII DIDACTICE:

METODE DIDACTICE: Conversația, Explicația, Exercițiul, Demnonstrația, , Turul


Galeriei

MIJLOACE DIDACTICE: Imagini, boluri, hârtie creponată, panglici cu


tricolor,borcane, capse, boxe, calculator, bandă dublă adezivă

FORME DE ORGANIZARE :Frontal, Individual

DURATA : 1 H 30 MIN

BIBLIOGRAFIE: *Curriculum Pentru Educația Timpurie, 2019

*Repere fundamentale în învãåarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la


naætere la 7 ani
Scenariu didactic

1. Captarea atenției

Captarea atenției se realizează prin prezentarea “Poveștii tricolorului”, de către


educatoare.

2. Anunțarea temei

Educatoarea le spune copiilor că vor realiza ornamente în culorile tricolorului și vor


asculta câteva cântece patriotice în timp ce lucrează.

3. Dirijarea învățării

Copilașii se așază la masă și se pregătesc pentru prima secvență a activității, DOS2:


“Ornamente în culori tradiționale” - mototolire, rupere.

O1:Să intuiască toate materialele de lucru, pe baza experienței anterioare

O2:Să execute corect exercițiile de încălzire a mâinilor, pornind de la modelul oferit


de educatoare.

O3:Să realizeze un ornament specific tematicii de 1 Decembrie, respectând etapele de


lucru.

O4:Să exprime în cuvinte propri părerea legată de lucrarile colegilor de grupă,


utilizând un limbaj adecvat.

O5:Să asculte cu plăcere cântece patriotice , manifestând respect pentru valorile țării.

Educatoarea prezintă modelul de lucru. Se intuies materialele, se explică și se


demnontrează tehnica de lucru astfel :”Se rup bucăți de hârtie albastră și se
mototolesc. După ce s-a mototolit toată hârtia creponată de culoare albastră, se așază
în borcan. La fel se procedează si cu celelalte culori, până când se obțin 3 straturi de
hârtie având culorile tricolorului.Suntem atenți să nu amestecâm culorile între ele. De
asemenea, mototoatele de hârtie trebuie să fie mai mari, pentru un aspect îngrijit.”

Înainte să înceapă să lucreze, copiii împreună cu educatoarea execută exercițiile de


încălzire a mâinilor:
Palemele îmi sunt petale

Le desfac precum o floare.

Cântăm la pian

Vine ploaia pic-pic-pic

Închid pumnișorii, deschid pumnișorii ( câteva repetări).

Se fac precizări legate de modul de lucru.: “Se lucrează îngrijit fără să facem mizerie
în sală.Apoi, copiii trec la realizarea ornamentelor.”

În momentul în care copiii lucrează, educatoarea combină prima secvență a activității


cu cea de-a doua secvență, DEC2:” Audiție cântece patriotice”, prin care le prezintă
copiilor câteva cântece patriotice, obișnuindu-i cu ascultarea cântecelor pentru a le
stimula emoțiile pozitive.
4.Obținerea performanței și asigurarea transferului

4:Să exprime în cuvinte propri părerea legată de lucrarile colegilor de grupă, utilizând
un limbaj adecvat.

La final, copiii realizează Turul Galeriei , observă și discută modul în care au realizat
ornamentele lor și ale colegilor . Educatoarea le oferă recompense și aprecieri pentru
modul în care au lucrat.

S-ar putea să vă placă și