Sunteți pe pagina 1din 7

ŞCOALA GIMNAZIALĂ “PIA BRĂTIANU”

Str. Petofi Sandor, nr. 14-16, Sector 1, Bucureşti


Telefon – Fax: 021.222.65.90.
E-mail: secretariat@scoala17pb.ro

PROIECT DIDACTIC

DATA: 28.11.2019
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială „Pia Brătianu”
PROPUNĂTOR: Prof. Preda Teodor
OBIECTUL ŞI CLASA: RELIGIE, clasa a IV-a E
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Dumnezeu se face cunoscut omului
SUBIECTUL LECŢIEI: Sfințenia, cale spre Dumnezeu
TIPUL LECŢIEI: evaluare a cunoştinţelor
SCOPUL LECŢIEI: reorganizarea şi selectarea cunoştinţelor despre învăţătura creştină cu
privire la „Sfințenia, cale spre Dumnezeu”; constatarea nivelului de pregătire a elevilor;
corectarea unor confuzii.

COMPETENȚE OPERAŢIONALE:
C1 – să precizeze răspunsul corect din alternativele propuse;
C2 – să identifice în viețile Sfinților Apostoli reguli de comportament moral-religios și să le
raporteze la viața personală;
C3 – să distingă o afirmație adevărată de una falsă;
C4 – să dea exemple de fapte bune potrivite pentru fiecare virtute;

1
C5 – să completeze enunțurile lacunare cu informația corectă;
C6 – să perceapă pe Sfinții Apostoli ca prieteni ai Mântuitorului

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, explicaţia.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: pentru activitate individuală: teste de evaluare

Bibliografie:
-***Biblia sau Sfânta Scriptură, E.I.M.B.O.R., București, 2008;
- Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a IV-a;
- Mocanu Elena, Ene Ionela, Popescu Daniela , Muha Camelia, Panoschi Mihaela „Ghid
de proiectare didactică , Religie Creştin – Ortodoxă”,Editura Sf. Mina, Iaşi, 2004.
-Mihaela Achim, Anișoara Daiu, Dragoș Ioniță, Maria Moldoveanu, Florentina Nicula,
Manual pentru clasa a IV-a – Religie, Cultul Ortodox, Editura Corint, București, 2016.
-Muha Camelia, „Caiet pentru elevi – Religie creştin-ortodoxă”, clasa a IV-a, Editura Sf.
Mina, 2009.

2
ORGANIZAREA ŞI DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Moment organizatoric: - Salutul;


- Rugăciunea;
- Notarea absenţelor.

Verificarea cunoştinţelor: -Elevii sunt informaţi cum să rezolve testele de evaluare;


-Se stabileşte timpul de lucru.

Aprecierea rezultatelor: -Elevii vor prezenta profesorului rezultatele;


-Se analizează eventualele lacune şi se corectează greşelile;
-Lecţia se încheie cu notarea elevilor.

3
Nume și prenume:
Clasa:
Test de evaluare

1.Completează spațiile libere alegând cuvintele potrivite:


a) Sfinții sunt pentru noi……..…de credință. b) Săvârșind fapte…..…., au
urcat……... Scării Raiului. c) Au câștigat………..prin ascultare de Dumnezeu și ..…….față
de semeni.
(iubire, treptele, sfințenia, modele, rugăciune, bune)

FB= 5-6 cuvinte; B=3-4 cuvinte; S=1-2 cuvinte.

2. Subliniază numai enunțurile adevărate despre Domnul Iisus Hristos.


a. Este Modelul pe care L-au urmat sfinții.
b. Nu a făcut minuni în prezența Apostolilor Săi.
c. I-a împăcat pe oameni cu Dumnezeu.
d. I-a trimis pe Sfinții Apostoli să trasnmită cuvântul Său în lume.

FB= 3 enunțuri corecte; B=2 enunțuri corecte; S=1 enunț correct.

3. Denumește o faptă bună potrivită pentru fiecare virtute. Notează enunțurile în caiet:
Model: milostenia- Am oferit hăinuțele mele mici unui copil sărman.
o Ascultarea -
o Cinstea -
o Bunătatea –

FB=3 fapte corecte; B-2 fapte corecte; S= o faptă corectă.

4
4. Apreciază cu A (adevărat) sau cu F (fals) următoarele enunțuri despre Sfinții Apostoli și
Evangheliști:
1. Sfinții Apostoli L-au cunoscut pe Mântuitorul.
2. În cele trei Evanghelii aflăm despre viața și învățătura lui Hristos.
3. Cei 12 Sfinți Apostoli L-au urmat pe Iisus pretutindeni.
4. Harul dumnezeiesc era mereu asupra Sfinților Apostoli.
5. Sfinții Evangheliști sunt: Matei, Marcu, Luca, Ioan și Petru.

FB=4 enunțuri corecte; B= 3 enunțuri corecte; S= 2 enunțuri corecte.


*sub fiecare item de evaluare, se află grilă pentru autoevaluare

5
INTERPRETAREA TESTULUI

I. BAREM DE CORECTARE:

Exercițiul nr. 1: FB= 5-6 cuvinte; B=3-4 cuvinte; S=1-2 cuvinte.

Exercițiul nr. 2: FB= 3 enunțuri corecte; B=2 enunțuri corecte; S=1 enunț correct.

Exercițiul nr: 3. FB= 3 fapte corecte; B= 2 fapte corecte; S= o faptă corectă.

Exercițiul nr: 4. FB= 4 enunțuri corecte; B= 3 enunțuri corecte; S= 2 enunțuri


corecte.

II. INTERPRETAREA TESTULUI

În ce privește rezultatele evaluării din data de 28.11.2019, menționez faptul că toți elevii
clasei a IV-a E au obținut calificativul Foarte Bine (în continuare, „F.B.”). Acest calificativ a
fost acordat în baza baremului de corectare, astfel cum este detaliat supra.
În urma evaluării, concluzia este aceea că elevii și-au însușit competențele specifice
menționate anterior, respectiv:
a. au precizat răspunsul corect din alternativele propuse;
b. au identificat în viețile Sfinților Apostoli reguli de comportament moral-religios
și le-au raportat la viața personală;
c. au distins o afirmație adevărată de una falsă;
d. au exemplificat fapte bune potrivite pentru fiecare virtute;

6
e. au completat enunțurile cu spații punctate cu informația corectă;
f. i-au asociat pe Sfinții Apostoli ca prieteni ai Mântuitorului.

Prin urmare, raportat la rezultatele evaluării, apreciez că elevii au manifestat interes cu


privire la învățăturile transmise în cadrul orei de religie, cu precădere referitor la unitatea de
învățare „Dumnezeu se face cunoscut omului”.

S-ar putea să vă placă și