Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a VIII-a
DISCILINA DE STUDIU: Limba şi literatura română
TEMA LECŢIEI:Conflictul dramatic în opera lui Caragiale.
NUMĂRUL LECŢIEI ÎN UNITATE: 7/11
TIPUL LECŢIEI:lecţie mixtă.
SUBCOMPETENŢE: 8.2/9.2
PROFESOR: Nadelco Mariana
DURATA: 45 minute.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 –să definească noţiunea de conflict dramatic;
O2 – să recunoască conflictul dramatic din comedia studiată;
O3 –să determine atmosfera şi tonalitatea discursului dramatic din comedia dată;
O4 – să manifeste interes în realizarea sarcinilor de învăţare propuse.

STRATEGIE DIDACTICĂ:
1. Metode şi procedee: clustering, lucrul cu dicţionarul, exerciţiul, argumentarea, lucrul cu textul.
2. Forme de organizare: activitate individuală, frontală.
3. Mijloace de învăţare: manualul, dicţionarul explicativ.

1
Desfăşurarea activităţii
Etapele Tim- Activitatea de predare-învăţare-evaluare Metode şi Forme de Evaluare
lecţieiOb. pul procedee organizare
Evocare 5min Organizarea clasei. Notarea elevilor absenţi. verificarea temei de casă.
Implică-te! Asigurarea unui climat favorabil pentru începerea activităţii. Lucrul cu Individuală
Se realizează următorul exerciţiu: dicţionarul Scrisă
5min *explicaţi următorii termeni:
-cortină, culise, decor, premieră, scenograf, didascalii, antract; Clustering
*precizaţi ce alcătuiesc termenii daţi (termenii daţi alcătuiesc câmpul semantic al
teatrului).
Realizarea 10min Anunţarea temei noi şi a obiectivelor. Frontală Orală
sensului Se defineşte noţiunea de conflict:
*neînţelegere, discuţie violentă, ceartă.
O1
Se defineşte noţiunea de conflict dramatic:
Informează *înfruntarea dintre două sau mai multe personaje dintr-o operă de teatru, între
-te! personaje şi societate, între felul de a fi (şi a înţelege lumea) şi realitate.
Explicaţia
Se realizează ex. 1 pag. 169:
-se precizează că conflictul dramatic din comedia noastră este generat de lipsa
simţului realităţii;
-se argumentează că conflictul dramatic este intensificat de un element exterior;
-se observă şi se determină în acest sens efectul catalizator diferit al al celor tei Argumenta- scrisă
factori diferitţi: rea
*larma de afară;
*bătăile Saftei în uşă;
Procesează! *explicaţiile Saftei privind Gălăgia nocturnă.
O2 10min Se realizează ex. 2 pag. 169: Exerciţiul Individuală Scrisă
-se motivează că personajele sînt lipsite de simţul realităţii;
-se argumentează că conflictul este de natură comică: o spaimă nemotivată;
-se comentează această fază a comediei din două perspective:
*caracterizarea rolului ei în dinamizarea acţiunii; Argumenta-
*funcţia de a pune în lumină adevărata faţă a personajelor implicate. rea
Se realizează următorul exerciţiu:
*precizaţi care este modul de expunere dominant în textul dramatic;

2
*dar care mod de expunere se mai regăseşte în textul dramatic?
Se argumentează că modul de expunere predominant este dialogul, dar de multe
ori regăsim şi monologul dramatic ca mod de expunere (descrierile şi naraţiunile
pot apărea doar în replicile personajelor).
Reflecţie 10min Se realizează ex. 6 pag. 170: Exerciţiul Individuală Scrisă
O3 -se determină destinaţia evidentă a unui text construit în acest fel;
-se argumentează că un astfel de text este destinat pentru înscenare. Lucrul cu
Comunică textul
Se realizează ex. 7 pag. 170:
şi decide! -se determină atmosfera şi tonalitatea discursului dramatic din comedia dată;
-se argumentează, cu exemple din text, afirmaţia făcută mai sus.
Apreciază! 3min Elevii vor continua gindul preferind una din expresiile:-2-3 min Conversaţia Frontală Orală
Ce a mai interesantă idee a fost:
Am aflat ca:
Am ramas satisfacut de :
As mai dori:
Extensie 2min Tema de casă: Conversaţia Aprecieri
Acţionează! Exerciţii suplimentare. Explicaţia. generale.

S-ar putea să vă placă și