Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA: Limba si literatura română


PROFESOR: Tat Roxana
CLASA: a X-a D
UNITATEA: Proza scurtă
SUBIECTUL: Mihail Sadoveanu, “Hanu Ancuţei”; Povestirea Negustor lipscan
-caracterizarea personajului

TIPUL LECTIEI: de însuşire de noi cunoştinţe şi de receptare a unui text literar

MANAGEMENTUL TIMPULUI: 50 de minute


COMPETENŢE GENERALE: Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite
situaţii de comunicare.
VALORI ŞI ATITUDINI:
•Cultivarea interesului pentru lectură, a plăcerii de a citi şi a gustului estetic în domeniul literaturii.
•Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de comunicare.
OBIECTIVE:
Obiective operaţionale:
A. Cognitive: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
- să clasifice personajul operei după importanță,statut social, moral
- să descopere trăsăturile fizice şi morale ale personajului analizat;
- să identifice relaţiile personajului principal cu celelalte personaje ale textului;
- să identifice modalităţile şi procedeele de caracterizare a personajului principal;
- să iși exprime opinii și valori personale cu privire la tema dată
B. Afective:
- să participe cu interes la actul comunicării;
- să dovedească receptivitate afectiv-intelectuală faţă de substanţa morală a textului.
RESURSE EDUCAŢIONALE
 timp: 50 min.
 capacităţile receptive normale ale elevilor de clasa a X-a
 text-suport: Negustor lipscan de Mihail Sadoveanu

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, Ciorchinele, comentariul pe text, problematizarea;

MIJLOACE DE INVĂŢĂMÂNT: manualul, volumul de povestiri, fişe de lucru;

FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, individuală şi în perechi;


MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 Limba şi literatura română (manual pentru clasa a X-a), A. Costache, F. Ioniţă, Ad. Săvoiu, Grup Editorial Art, Bucureşti,
2005;
 Mihail Sadoveanu, Hanu Ancuţei, Bucureşti, 1988.

SCENARIUL DIDACTIC
Se asigură un climat adecvat desfășurării lecției , iar elevii se pregătesc pentru oră.

EVOCARE – 5 minute
 Activitatea 1
Profesorul le arată elevilor imagini și le cere acestora să facă legătura cu textul discutat ora anterioară, povestirea
Negustor lipscan
 Activitatea 2
Sunt prezenytate citate și se cere elevilor să justifice legătura dintre citat și text, anticipând activitatea ce va urma.
 Omul sfinţeşte locul.
 De omul bun şi de vreme bună nu te mai saturi.
 Vorba lungă,sărăcia omuluI
Metode și procedee: Conversația euristică, problematizare
CONSTITUIREA SENSULUI: 30 de minute
 Activitatea 3
Se prezintă titlul lecției și obiectivele, pe înțelesul elevilor- caracterizare personajelor textului natrativ studiat
- Sunt amintite modalitățile de caracterizare cunoscute de elevi, precum și definiția personajului literar.

Răspunsuri așteptate:
Personajul (fr. personnaje, lat. persona= rol, mască de teatru, actor) literar reprezintă o instanță narativă prin intermediul căreia
scriitorul își exprimă în mod indirect ideile, concepțiile în opera literară. Este o ființă de hârtie (Roland Barthes), trăind numai în
lumea ficțiunii. Portretul personajului se realizează printr-o caracterizare directă sau indirectă.
Se urmărește planul unei caraterizări.
1. Prezentarea statutului social, moral și psihologic al personajului
Ce fel de perosnaj este negustorul? Ce ocupație are? Evoluează el pe parcursul narațiunii?

Răspunsuri așteptate:
Cristișăr Dămian este personajul principal al operei, fiind present pe parcursul întregii narațiuni. Încă din titlu ne este sugerat
statutul social al acestuia și ocupația, fiind un negustor iscusit care cumpără marfă de la Lipsca și o vinde pe meleagurile noastre.
Este un personaj pozitiv, masculin, individual și plat. În relaţiile cu oamenii din jur este deschis, sociabil şi binevoitor.

2. Trăsături definitorii ale personajului ilustrate prin secvențe/scene reprezentative. Se rezolvă fișa de lucru. Se notează în
caiete și pe tablă.
Damian Cristişor este un personaj vesel, devotat şi conştiincios. În relaţiile cu oamenii din jur este deschis, sociabil şi binevoitor,
ceea ce ni-l conturează ca fiind un personaj pozitiv. Manevrînd cu iscusinţă propriele trăsături de caracter, Damian Cristişor devine
într-o scurtă perioadă de timp un foarte bun tovăraş, un om de încredere.
Pe lîngă faptul că dă dovadă de calităţi umane excepţionale, Damian Cristişor, este un negustor iscusit, credincios, care cu
ajutorul Celui de Sus, dar şi prin propriile forţe reuşise să-şi agonisească o avere mică, „Fiind Cel de Sus rînduit într-o cinstită breaslă
ca aceea în care mă aflu, acum cîţiva ani am ajuns cu bine la o stare mulţumitoare şi la puţină avere”.
Din caracterizarea indirectă, din felul său de a vorbi, deducem că era un om plăcut, vesel. Din reacţiile pe care le stîrneşte în
sufletele celorlalte personaje, prin caracterizare indirectă, deducem că era un om călduros, carismatic: „Omul care vorbeşte şi rîde în
cea dintîi clipă cînd te-a văzut, nu are întru sine viclenie, nici ascunziş, şi mai ales, dacă Dumnezeu l-a lăsat să se nască în zodia Leului
şi sub stăpînirea planetei soarelui, apoi nu va găsi împotrivire nici ca să dobîndească avere, nici să se bucure de cinste la cei mari.”.
Din felul în care el se prezintă, prin caracterizare indirectă rezultă că era un om modest, cu bun simț.

REFLECȚIE – 10 min
 Activitatea 4 – eseu de 5 min
 Scrie o scurtă caracterizare a perojului principal, pornind de la o trăsătură a acestuia pe care să o ilustrezi în două
scene/secvențe din text.

 Activitatea 5- Metodă de evaluare a activității: Autoevaluare


Autoevaluare – elevii vor avea de completat în caiete, afirmațiile:
 Din ceea ce am învățat, cel mai important mi se pare …
 Cel mai mult mi-a plăcut activitatea …
 Cel mai dificil mi s-a părut …

Tema: Realizeaza o scurtă caracterizare a Ancuței, 8-10 rânduri, respectând cerințele următoare :precizarea statutului personajului,
identificarea a cel puțin patru trăsăsturi, precizarea modalității de caracterizare.

S-ar putea să vă placă și