Sunteți pe pagina 1din 12

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Direcția Învățământ Soroca


IP Gimnaziul Voloave

PROIECT DE LECȚIE PUBLICĂ


la disciplina Istoria românilor și universală
în Clasa a VIII-a cu

Subiectul:
CUCERIREA INDEPENDENȚEI DE STAT A ROMÂNIEI

PROFESOR:IAVORSCHII NATALIA
Șef Comisie ,,Științe socio-umaniste,,
Lisnic Viorica
DECEMBRIE 2022
IP Gimnaziul Voloave
Profesor: Iavorschii Natalia
Disciplina: Istoria românilor şi universală
Data:06 DECEMBRIE 2022
Clasa: a VIII-a
Subiectul: CUCERIREA INDEPENDENŢEI DE STAT A ROMÂNIEI.
Tipul lecţiei: Lecţie de asimilare a cunoştinţelor.

COMPETENŢE SPECIFICE:
 ÎNŢELEGEREA ŞI REPREZENTAREA TIMPULUI ŞI SPAŢIULUI ISTORIC;
 APRECIEREA CRITICĂ ŞI OBIECTIVĂ A SITUAŢIILOR, FAPTELOR ŞI PROCESELOR ISTORICE.

SUBCOMPETENŢE:
 UTILIZAREA HĂRŢII ÎN DETERMINAREA SCHIMBĂRILOR TERITORIALE DIN EPOCA MODERNĂ;
 INTERPRETAREA CRITICĂ A INFORMAŢIILOR OBŢINUTE DIN DIFERITE SURSE ISTORICE;
 APRECIEREA ACTIVITĂŢII UNOR PERSONALITĂŢI ISTORICE ÎN RAPORT CU PROCESELE ŞI FENOMENELE ISTORIEI MODERNE.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

* O1--SĂ IDENTIDFICE PRINCIPALELE EVENIMENTE ALE RĂZBOIULUI DE INDEPENDENȚĂ A ROMÂNIEI


 O2 - SĂ DETERMINE CAUZELE /CONSECINȚELE CARE AU DUS LA DECLANŞAREA RĂZBOIULUI RUSO-TURC;
 O3- SĂ ARGUMENTEZE ROLUL PERSONALITĂŢILOR ISTORICE CARE AU LUPTAT PENTRU ELIBERAREA
POPORULUI ROMÂN DE SUB OCUPAȚIA STRĂINĂ;
 O4 - SĂ ANALIZEZE DOCUMENTELE ISTORICE PRIVIND ÎNSEMNĂTATEA ISTORICĂ A CUCERIRII
INDEPENDENȚEI DE STAT A ROMÂNIEI ;

Resurse materiale: calculator, proiector, texte, imagini, hărţi, materiale video, manualul de istorie, suport pentru notiţe.
Scenariul lecției
Strategi
i
Etapele Activitatea didactică
didactic
lecţiei
e
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Profesorul intră în clasă şi salută elevii. Elevii se ridică şi răspund la salutul profesorului.

„STUDIU DE CAZ PAG.29


Verificarea temei de acasă Aportul adus familiei HURMUZAKI în domeniul social-politic și
cultural românesc”

1) Motto: „Voim să fim independenţi, pentru că voim 1. Analiza mottoului;


să trăim cu viaţa noastră proprie”. Aprecierea/rolul lui Mihail Kogălniceanu. Convers
(Mihail Kogălniceanu) ația
EVOCARE
Anunţă obiectivele lecţiei. Elevii citesc obiectivele de pe tablă.

Se realizează printr-un brainstorming: idei, cuvinte,


Brainsto
grupuri de cuvinte cu care s-ar asocia cuvântul :
rming
independență
Când aud cuvântul independență mă gândesc la....
independență

REALIZAREA Prerzentare PPT Organizează studiul elevilor pe Power


SENSULUI structura lecţiei prezentate Îşi notează planul lecţiei de la tablă; Point
1.Context european:
-Redeschiderea Problemei Orientale;
 1875-răscoala antiotomană a Bosniei şi
Herţegovinei;
 1876-răscoala bulgarilor; -sunt atenti la expunerea profesorului si isi noteaza informatiile
 1876-războiul antiotoman al Serbiei şi referitoare la redeschiderea Problemei Orientale;
Muntenegrului.
• Poziţia statelor din zonă:
 Austro-Ungaria a rămas neutră;
 România s-a declarat neutră.
2.Convenţia ruso-română:
-4 aprilie 1877,prevedea:
 Obligaţia Rusiei de a respecta integritatea teritorială a
României şi drepturile statului român; -
 Dreptul armatelor imperiale de a tranzita teritoriul -elevii afla noul statut al Romaniei stabilit prin noua Constitutie a Exerciti
României cu obligaţia de a suporta cheltuielile aferente; Imperiului Otoman; ul
 Traseul trupelor ruse era stabilit în detaliu, pentru a
ocoli capitala.
3. Proclamarea independenţei:
-discursul lui M. Kogălniceanu; studiază individual materialele propuse;
 Crearea stării de război între Imperiul Otoman şi rezolva.
România, în urma bombardării oraşelor de pe malul
românesc al Dunării şi, în replică, a Vidinului; -noteaza prevederile Conventiei rusa-romane;
 9 mai 1877-declaraţia ministrului de externe al -Lectura
României, Mihail Kogălniceanu, în Camera -asculta expunerea
Deputaţilor: profesorului cu privire la proclamarea independentei;
“Suntem independenţi, suntem naţiune de sine
stătătoare.”
 10 mai 1877-proclamarea independenţei în Senat.
4. Câştigarea independenţei:
 Rusia a respins propunerea României de a coopera -analizeaza declaratia lui -
militar în războiul contra Imperiului Otoman; Kogalniceanu; Invatare
 În condiţiile respingerii atacurilor ruse la Plevna, a prin
Marele Duce Nicolae, comandantul armatei ruse, a -isi dau cu parerea cu privire la discursul lui Kogalniceanu; descoper
solicitat prin telegrama din 19/31 iulie 1877sprijin ire
militar;
 Principalele lupte au avut loc la:
 Rahova (noiembrie 1877);
 Plevna (noiembrie 1877);
 Smârdan(ianuarie 1878);
 Vidin(februrie 1878) -rezolva fisa descoperind informatii referitoare la desfasurarea
5. Recunoaşterea independenţei: Tratatul de la operatiunilor militare;
San Stefano prevedea:
 Semnat de Imperiul Otoman şi Rusia -
 România nu a fost acceptată la tratative; Manualu
 Prevederi: l
1. Se recunoştea independenţa României;
2. Dobrogea revenea Rusiei care îşi rezerva dreptul să
o schimbe cu sudul Basarabiei, teritoriu care -descopera unde au avut loc principalele batalii ale ostasilor romanii;
revenise Moldovei în urma Congresului de la Paris
din 1856.
 A produs nemulţumirea României şi a marilor
puteri europene.
Tratatul de la Berlin prevedea: -Participă la elaborarea schemei lecţiei pe baza informaţiilor
 Adoptat în cadrul Congresului; extrase din materialul studiat;rezolva fisele de lucru;
 Delegaţia română a fost condusă de primul-
ministru, Ion C. Brătianu şi de ministrul de externe,
Mihail Kogălniceanu.
 Prevederi:
1. Recunoştea independenţa României, condiţionat de
modificarea art. 7 din Constituţia de la 1866;
2. România ceda Rusiei sudul Basarabiei (judetele
Cahul, Ismail şi Bolgrad)şi primea Dobrogea, Delta
Dunării şi Insula Şerpilor
6.Consecinţele cuceririi independenţei:
-retragerea autorităţilor din sudul Basarabiei; -Rezolvă în timpul anunţat sarcina de lucru .
-preluarea Dobrogei, Deltei Dunării şi Insulei
Şerpilor;
-România devine regat (1881)
Propune elevilor spre rezolvare testul prezentat pe
fisele de lucru 1. Grupul.1:
Urmăreşte modul în care elevii rezolvă sarcina de Răspuns posibil:
lucru propusă; Începând cu anul 1875, popoarele din Europa, aflate sub dominaţia
Oferă informaţii care să-i ajute pe elevi în Imperiului Otoman, încep lupta de eliberare naţională. În Bosnia,
realizarea sarcinilor de Împarte elevii în patru Herţegovina, Serbia, Muntenegru şi Bulgaria au izbucnit răscoale.
perechi Rusia sprijină lupta acestora, mizând să pună controlul asupra
strâmtorilor Bosfor şi Dardanele, transformând astfel Marea Neagră
Explorarea: într-un „lac rusesc”; dar şi să obţină hegemonia în Balcani.
Împarte grupurilor fişele corespunzătoare cu însărcinări.
Timpul de lucru 5-7 minute. 2. Grupul.2:
Plasează evenimentele pe axa timpului, explicând evenimentele
1.Determină! cauzele care au dus la declanşarea războiului produse:
ruso – turc din 1877-1878;  4 aprilie 1877 Convenţia româno – rusă de la Bucureşti;
 12 aprilie 1877 Rusia declară război Turciei;
 21 aprilie 1877 – Turcia bombardează cetăţile româneşti de pe
Dunăre;
 9 mai 1877 Declararea independenţei de stat a României; Metoda
3.Identifică! datează principalele evenimente ale războiului  19 iulie 1877 - Telegrama Ducelui Nicolae adresată lui Carol I; Cubul
de independență și aranjează în ordine cronologică;  29 noiembrie 1877 – Cucerirea Plevnei;
 Ianuarie 1878 – Victoriile de la Rahova, Smârdan şi Vidin;
 31 ianuarie 1878 – capitularea armatei otomane;
 3 martie 1878 – Pacea de la San Stefano;
 1 iunie–1 iulie 1878 – Congresul de Pace de la Berlin.
4.Analizează! Declaraţia de independenţă adoptată de Fișe de
Adunarea Deputaţilor la 9 mai 1877; lucru
„Suntem independenți , suntem națiune de sinestatătoare . Însă
domnilor, aci se oprește lucrul nostru?Aci se oprește misiunea
noastră? Mai întîi de toate, domnilor, să ne punem întrebare: ce am 3. Grupul 3:
fost înainte de declararea războiului? Fost-am noi dependenți către Răspuns posibil:
turci? Fost-am noi provincie turcească? Fost-am noi vasali ai Turciei?
Avut-am noi pe sultanul ca suzeran? Străinii au zis aceasta,noi nu am
Analizează documentul, autorul, ideea principală, importanța
zis-o niciodată………Așadar domnilor deputați, nu am cea mai mica istorică
îndoială și frică de a declara în fața reprezentanței, naționale că noi
suntem o națiune liberă și independentă…
Lucru cu
harta
Analizează Însemnătatea istorică a cuceririi de Elevi CES-Godorog Marinela,Zgherbaci Sandu colorează
independență a României drapelul României

Fragment :,,Discursul lui Mihail Kogălnniceanu în


Declararea Independenței României,,
Comentează! prevederile Tratatului de la San Stefano şi ale Congresului de la Berlin.
Diagram
a Wenn
Diagrama Wenn:
Convers
ație

Argumente pro/ contra


Tratatul de Pace de la San Stefano
Aspecte pozitive Aspecte negative

REFLECŢIE
Congresul de la Berlin
Aspecte pozitive Aspecte negative

5.San Stefano:
România, Serbia şi Muntenegru obţin independenţă;
Bulgaria devine stat autonom;
Rusia ocupă cele trei judeţele din Sudul Basarabiei;
Congresul de la Berlin:
România, Serbia şi Muntenegru obţin independenţă;
Bosnia şi Herţegovina trec sub administraţie austro-ungară;
Nordul Bulgariei obţine autonomie, iar Sudul rămâne vasal Turciei ;
Anglia obţine Ciprul!
România obţine Dobrogea, Delta Dunării, Insula Şerpilor; cedează judeţele din Sudul Basarabiei: Ismail, Cahul, Bolgrad.

ETINDERE Rezolvarea testului pe platforma Wordwall

Generalizarea cunoștințelor
TEST
WORDWALL

În ce măsură au fost realizate obiectivele


Feeb-back
Tema pentru acasă:
Spațiul istoric
1. Trasează hotarele statului român participant la războiul de independență
2. Conturează cu linii orizontale, teritoriile obținute de România, conform prevederilor Congresului de la Berlin
3. Conturează cu linii verticale, teritoriile pierdute de România, conform prevederilor Congresului de la Berlin (1878)
4. Completează legenda hărții.

Tema pentru
acasă

Elevi CES:

Joc Puzzle-Scînteian Cornelia Godorog Marinela


Zherbaci Sandu
Elevi pe note de 9-10
Notarea
Elevi pe note de 7-8
Spațiul istoric
5. Trasează hotarele statului român participant la războiul de independență
6. Conturează cu linii orizontale, teritoriile obținute de România, conform prevederilor Congresului de la Berlin
7. Conturează cu linii verticale, teritoriile pierdute de România, conform prevederilor Congresului de la Berlin (1878)
8. Completează legenda hărții
Rezolvarea rebusului
Răspunzînd corect la întrebări, pe verticală se va obține cuvîntul ce exprimă idealul pentru care luptau românii în a doua jum. a sec.XIX,

1. La 12/24 aprilie 1877Rusia declară război........


2. Localilitate ce a fost bombardată de români la 26 aprilie/8 mai 1877
3. Bariera naturală în fața armatei ruse trecută la 14/26 iunie 1877
4. Ajutorul comandantului suprem general român
5. Cea mai mare fortificație din război
6. Osman Pașase predă colonelului....
7. Congresul de la....(1878) a recunoscut independența României
8. Teritoriul unit la România prin Tratatul de Pace de la San Stefano
9. Persoana care a dat citire textuluiDeclarației de Independență
10. Denumirea localității unde a fosst semnat tratatul preliminar dintre Imperiul Rus și cel Otoman
11. Țara care a recunoscut independența României în1880
12. Oraș în care , la 1878, a fost deschisă o misiune diplomatică română

S-ar putea să vă placă și