Sunteți pe pagina 1din 3

Şcoala cu cls.

I-VIII
Porumbacu de Jos

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Obiectul: Istoria românilor
Clasa: a VIII-a
Tema: Constituirea României moderne
Subiectul lecţiei: Războiul pentru cucerirea independenţei
României(1877-1878)
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul lecţiei: dobândirea de cunoştinţe referitoare la obţinerea
independenţei de stat a României.

Obiective operaţionale:

-cognitive:
-să cunoască situaţia internaţională din Europa în preajma
izbucnirii războiului din anii 1877-1878 şi să integreze România în acest
context;
-să identifice cauzele războiului purtat de România;
-să înţeleagă motivele pentru care Rusia a respins încheierea
unei alianţe militare cu România;
-să prezinte principalele momente ale războiului;
-să cunoască prevederile tratatelor de pace;
-să înţeleagă şi să utilizeze corect termenii istorici: redută,
independenţă, convenţie.
-psiho-motrice:
-să localizeze pe harta istorică murală direcţiile de deplasare
ale trupelor ruseşti şi române şi locul unde au fost grupate trupele
otomane la sud de Dunăre.
-afectiv-emoţionale:
-să nutrească sentimente de admiraţie pentru eroismul
înaintaşilor noştri care si-au dat viaţa pe câmpul de bătălie pentru
câştigarea independenţei de stat.
Metode şi procedee didactice:
-conversaţia euristică, explicaţia, exemplul, problematizarea,
lucrul individual pe baza fişelor de lucru, lucrul în perechi.

Mijloace de învăţământ:
-harta istorică, manualul, fişe de lucru şi fişe de studiu, portofoliul
de acticvitate.
Desfăşurarea lecţiei

Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode


lecţiei şi
procedee
I.Momentul Consemnarea absenţilor şi organizarea Elevul de serviciu anunţă absenţii.
organizatoric pentru lecţie

IIReactualizara Prof. verifică însuşirea de către elevi a Elevii prezintă obiectivele principale ale mişcării Conversaţia
vechilor cunoştinţelor referitoare la „Românii naţionale a românilor aflaţi sub stăpânire strănă şi euristică
cunoştinţelor din afara României” anume: apărarea limbii şi credinţei şi păstrarea
Prof. solicită elevilor prezentarea identităţii naţionale româneşti;apoi descriu statutul explicaţia
obiectivelor mişcării de emancipare a românilor aflaţi în provinciile româneşti
românilor aflaţi sub stăpânire străină şi ocupate( Bucovina, Basarabia şi Transilvania)
a formelor pe care le-a îmbrăţişat De asemenea, prezintă formele diferite pe care le-a
această luptă; este verificată şi îmbrăţişat lupta politică a românilor aflaţi sub
înţelegerea terminologiei istorice stăpânire străină şi utilizează corect termenii istorici
însuşite la lecţia anterioară. noi: deznaţionalizare, gubernie, dualism austro-
ungar, activism, pasivism, Memorandum.

III.Anunţarea Războiul pentru cucerirea Elevii notează în caiete


titlului lecţiei independenţei României(1877-1878)
noi.
IVComunicarea Prof. prezintă elevilor contextul intern şi Elevii notează în caiete ideile esenţiale.
/dobândirea internaţional(adoptarea constituţiei
noilor otomane din 1876, răscolalele din
cunoştinţe Balcani) al proclamării independenţei de Problemati
stat din 9 mai 1877; zarea
Sunt identificate cauzele războiului
purtat de români; Elevii descoperă, lecturând fişa suport,prevederile Descoperi
Prof. motivează cauzele încheierii Convenţiei cu Rusia din 4 aprilie 1877 şi care au rea prin
Convenţiei româno-ruse privind fost motivele pentru care Rusia a respins studiu
trecerea trupelor ţariste pe teritoriul ţării cooperarea militară a românilor. individual
noastre.
Este surprinsă importanţa momentului
de la 9 mai 1877. Elevii urmăresc cu atenţie explicaţiile prof. şi Expunerea
Prof. precizează principalele momente descoperă, pe harta istorică murală dar şi pe cea
ale războiului şi participarea românilor din portofoliul personal, direcţiile de deplasare ale
la luptele de la Dunăre şi din sudul trupelor ruse, ale trupelor române, unde au fost
acesteia grupate forţele otomane la sud de Dunăre.
Elevii descoperă, lecturând fragmentul scris de
cunoscuta publicaţie „Daily News”, impactul pe
care l-a avut participarea românilor la războiul
ruso-turc asupra opiniei publice internaţionale. Descoperi
Prof. prezintă elevilor eforturile Pe fişa suport, elevii descoperă principalele rea
românilor pentru recunoaşterea prevederi ale Tratatului de la San Stefano şi ale
internaţională a independenţei. Congresului de la Berlin din 1878 care au cinsfinţit
independenţa României. Munca în
Prof. monitorizează activitatea elevilor. Prin muncă în perechi, lecturând fragmentul indicat perechi
din manual, elevii surprind importanţa cuceririi şi
recunoaşterii independenţei.

V.Fixarea Fixarea se realizează prin conversaţie Elevii răspund întrebărilor formulate de prof.
noilor euristică, prin reluarea ideilor esenţiale Conversaţia
cunoştinţe/ ale lecţiei. euristică
realizarea feed- Evaluarea gradului de însuşire de către Elevii completează fişa de lucru individuală.
back-ului elevi a noilor cunoştinţe se realizează Munca
sub forma unei activităţi independente, independen
prin completarea unei fişe de lucru tă
individuale cu cunoştinţele noi întâlnite
în această lecţie.

VI.Tema pentru Prof. distribuie elevilor o fişă de lucru cu


acasă. tema pentru acasă.
Războiul de independenţă(1877-1878)

-după 1859, principalul ideal al românilor era independenţa naţională.(România era, în


continuare sub suzeranitate otomană) demersuri pentru obţinerea ind. pe
cale diplomatică eşuează.

-1875-răscoale antiotomane în Bosnia, Herţegovina şi Bulgaria;


-1876-Serbia şi Muntenegru declară război Turciei. Rusia intervine

de partea răsculaţilor din Balcani –interesele ei vizau Strâmtorile.

-1876-Constituţia lui Midhad Paşa considera România „provincie privilegiată”


-4 aprilie 1877-Convenţia româno-rusă
-12 april.1877 Rusia declară război Turciei Turcii bombardează Brăila, Calafat,
Bechet românii bombardează Vidinul
-21 aprilie armata rusă trece Dunărea.
-9 mai 1877-Mihail Kogălniceanu citeşte în faţa Camerei Deputaţilor Proclamaţia de
independenţă a României afirmând „Suntem independenţi, suntem o
naţiune de sine stătătoare”
-turcii şi-au organizat rezistenţa la Plevna(sistem de 14 redute) condusă de Osman
Paşa.
-primele atacuri ale ruşilor s-au soldat cu înfrângeri şi cu mari pagube pentru ruşi.
-Principele Nicolae solicită ajutor lui Carol I.(19 iulie 1877)
-30 august-atacul asupra Plevnei
-28nov. Plevna capitulează, Osman Paşa se predă lui Mihail Cerchez.
-românii cuceresc Smărdan, Vidin şi Belogradgic.
-ian 1877-armistiţiul ruso-turc.

Tratatele de pace-San Stefano-febr. 1878( Rusia +Turcia) şi Congresul de la Berlin(iul


1878) recunosc independenţa României; România pierde cele trei judeţe din sudul
Basarabiei recuperând în schimb Dobrogea, Delta Dunării şi Insula Şerpilor.

S-ar putea să vă placă și