Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

CLASA I CLASA a III-a CLASA a IV-a


ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi ARIA CURRICULARĂ: Arte ARIA CURRICULARĂ: : Limbă şi
comunicare OBIECTUL: Muzica si Miscare comunicare
OBIECTUL: Comunicare în limba română SUBIECTUL: Deprinderi muzicale de OBIECTUL: Limba și literatura română
SUBIECTUL: Literele j-J interpretare SUBIECTUL: Verbul
TIPUL LECTIEI: Consolidare de TIPUL LECTIEI: predare-invatare TIPUL LECTIEI: consolidarea şi
cunoştinţe SCOPUL LECTIEI: formarea priceperilor si sistematizarea cunoştinţelor
SCOPUL LECTIEI: Formarea deprinderilor de a canta individual si in grup SCOPUL LECTIEI: Consolidarea
deprinderilor de comunicare corectă în cantece la unison, dezvoltandu-si deprinderile cunoştinţelor, priceperilor şi abilităţilor
diferite contexte, cu accent pe elementare de cantare vocala referitoare la timpul, persoana si numărul
sunetele/literele învăţate FORMA DE ORGANIZARE: Activitate verbului
FORMA DE ORGANIZARE: Activitate integrata
integrata DISCIPLINE INTEGRATE: CLR
DISCIPLINE INTEGRATE: MM/ AVAP

COMPETENTE SPECIFICE VIZATE: COMPETENTE SPECIFICE VIZATE: COMPETENTE SPECIFICE VIZATE:


CLR: MM CLR
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte 2.2.Cântarea în colectiv, asociind 1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin
în enunţuri rostite cu claritate acompaniamentul sugerat de ritm şi de măsură raportare la mesajul audiat în contexte de
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, 3.1. Manifestarea adecvată pe muzică, sugerată comunicare previzibile
scrise cu litere de tipar sau de mână de anumite elemente de limbaj muzical 3.5. Sesizarea abaterilor din textele citite
4.1. Scrierea literelor de mână în vederea corectării acestora

OBIECTIVE OPERATIONALE: OBIECTIVE OPERATIONALE: OBIECTIVE OPERATIONALE:


O1.3.1 sa desparta corect in silabe cuvintele O3.1.1 – să manifeste spontaneitate şi O1.3.5 – să identifice verbele dintr-un şir
ce contin literele j / J originalitate în crearea de improvizaţii de cuvinte/ text;
Se considera realizat daca despart cel putin muzicale; Se considera realizat daca fiecare elev
2 cuvinte. Se considera realizat daca fiecare elev se identifica cel putin 5 verbe, din cele 7
O1.3.2 sa ordoneze cuvinte pentru a obtine implica activ in interpretarea muzicala. date.
propozitii O2.2.1 – să se acompanieze corect cu ajutorul O3.3.5 – să completeze adecvat texte cu
Se considera realizat daca fiecare elev mişcărilor de percuţie corporală verbe potrivite;
ordoneaza corect cel putin 3 cuvinte. Se considera realizat daca fiecare elev asociaza Se considera realizat daca scrie corect cel
O3.1.1 sa recunoasca literele “j” / “J” in corect cel putin o miscare de percutie corporala cu putin 6 din 9 verbe.
diverse surse cantecul intonat. O4.3.5 – să analizeze oral şi în scris
Se considera realizat daca fiecare elev O2.2.2 –să asocieze textul cântecelor verbele date, precizând timpul, persoana si
recunoaste literele j/ J. interpretate cu mişcări sugestive numărul verbului;
O4.1.1 - să scrie corect, din punct de vedere corespunzătoare, în ritmul melodiei Se considera realizat daca fiecare elev
grafic şi ortografic literele “j” / “J” si silabe, Se considera realizat daca fiecare elev realizeaza analizeaza corect 2 din 4 verbe.
cuvinte cu acestea cel putin doua miscari in ritmul melodiei. O6.1.2 – să stabilească verbe cu sens
Se considera realizat daca fiecare elev scrie O2.2.3 – să interpreteze cât mai corect asemanator pentru verbe date.
corect 4 din 5 litere j/ J. cântecele în cor, individual. Se considera realizat daca identifica cel
Se considera realizat daca fiecare elev putin 3 verbe cu sens asemanator.
DISCIPLINE INTEGRATE : interpreteaza sustinut cantecul.
MM
2.1. Cântarea individuală sau în grup, DISCIPLINE INTEGRATE :
asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm CLR
AVAP 1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale un mesaj rostit cu claritate STRATEGIA DIDACTICA:
prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi - METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:
formei STRATEGIA DIDACTICĂ: conversaţia,ciorchinele, exerciţiul, munca
- METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: independentă, metoda cubului
STRATEGIA DIDACTICĂ: conversaţia, explicaţia, dialogul, exerciţiul - MIJLOACE DIDACTICE: manualul,
- METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: muzical, jocul muzical, demonstraţia cu caietul, calculatorul;
conversaţia, explicaţia, ciorchinele, metoda ajutorul înregistrărilor audio-video - FORME DE ORGANIZARE: frontal,
cadranelor - MIJLOACE DIDACTICE: fişe de lucru, individual.
- MIJLOACE DIDACTICE: fişă de lucru, imagini ale instrumentelor muzicale, RESURSE TEMPORALE: 50min.
planşe inregistrări audio
- FORME DE ORGANIZARE: activitate - FORME DE ORGANIZARE: frontal,
frontală, individuală. individual
RESURSE TEMPORALE: 50 min. RESURSE TEMPORALE: 50min. BIBLIOGRAFIE:
- Silvia Nuță, ,,Metodica predării limbii
BIBLIOGRAFIE: BIBLIOGRAFIE: române’’, Editura Aramis, 2002;
-Programa şcolară pentru disciplina - Muzica – Manual pentru clasa a-III-a, Editura
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ - Intuitext; - ,,Programa şcolară pentru Limba și
Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, - Muzica-clasele I-IV – culegere de cântece, literatura română’’ - clasele a III-a și a
Bucureşti, 2013 Editura Niculescu SRL, Bucureşti, 1997; IV-a, Bucureşti, 2014
-Ilinca Anton, „Metodica limbii române în
învăţământul primar”, Bacău, 1999;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
1. Moment organizatoric 1. Moment organizatoric 1. Moment organizatoric
Se creează condițiile necesare Se creează condițiile necesare pentru o bună Se creează condițiile necesare pentru o bună desfășurare
pentru o bună desfășurare a desfășurare a activității a activității
activității -se pregătesc materialele necesare activității; -se pregătesc materialele necesare activității;
-se pregătesc materialele necesare
activității; ACTIVITATE DIRECTA
ACTIVITATE DIRECTA ACTIVITATE DIRECTA
Lecția debutează cu întâlnirea de dimineață.
Lecția debutează cu întâlnirea de Lecția debutează cu întâlnirea de dimineață. Invitații îi salutăm: Bună dimineața!
dimineață. Invitații îi salutăm: Bună dimineața! Un gând bun să le urăm: Bine ați venit!
Invitații îi salutăm: Bună dimineața! Un gând bun să le urăm: Bine ați venit!
Un gând bun să le urăm: Bine ați
venit!
Prezenta Prezenta
Prezenta -Câți elevi sunt în clasa a III-a ? -Câți elevi sunt în clasa a IV-a ?
-Câți elevi sunt în clasa I ? -Câte fetițe? -Câte fetițe?
-Câte fetițe? -Câți băieți? -Câți băieți?
-Câți băieți? -Câți copii lipsesc? -Câți copii lipsesc?
-Câți copii lipsesc?
Se va discuta calendarul naturii: Se va discuta calendarul naturii:
Se va discuta calendarul naturii: - Care sunt zilele săptămânii? - Care sunt zilele săptămânii?
- Care sunt zilele săptămânii? - Ce zi este astăzi? - Ce zi este astăzi?
- Ce zi este astăzi? - Dacă astăzi este joi, ieri ce zi a fost? - Dacă astăzi este joi, ieri ce zi a fost?
- Dacă astăzi este joi, ieri ce zi a - Dacă astăzi este joi, mâine ce zi va fi? - Dacă astăzi este joi, mâine ce zi va fi?
fost? - În ce dată suntem azi? - În ce dată suntem azi?
- Dacă astăzi este joi, mâine ce zi va - În ce anotimp suntem? - În ce anotimp suntem?
fi? - În ce an suntem? - În ce an suntem?
- În ce dată suntem azi? - Care sunt lunile de primavara? - Care sunt lunile de primavara?
- În ce anotimp suntem? - În ce luna suntem? - În ce luna suntem?
- În ce an suntem? Se scrie pe calendar anul, luna şi anotimpul în Se scrie pe calendar anul, luna şi anotimpul în care
- Care sunt lunile de primavara? care suntem. suntem.
- În ce luna suntem?
Se scrie pe calendar anul, luna şi - A câta lună din anotimp este luna martie? - A câta lună din anotimp este luna martie?
anotimpul în care suntem. - Cum este vremea? - Cum este vremea?
- A câta lună din anotimp este luna Cântec – Vine, vine primăva Cântec – Vine, vine primăvara
martie?
- Cum este vremea?
Cântec – Vine, vine primăvara

NOUTATEA ZILEI este că avem


musafiri

ACTIVITATE INDIRECTA ACTIVITATE DIRECTA


ACTIVITATE INDIRECTA
Captarea atentiei FISA DE LUCRU (Anexa 1)
1. Scrie un rand cu litera j de mana
Să ne imaginam că, impreună cu Zana
si unul cu J de mana.
Primaverii am plecat într-o călătorie în lumea
minunată a muzicii (noi am mai fost, stim cât
ACTIVITATE DIRECTA
e de minunat si de aceea vrem sa se bucure si
2. Transcrie pe caiet urmatoarele Voi verifica tema atât cantitativ , cât şi calitativ .
Zana Primaverii).
cuvinte: Jenica, jurnal, baraj, Joiana. Voi solicita elevii să se autoevalueze în urma
Iată-ne ajunşi în faţa unui mare palat – corectării temei .
Palatul Muzicii. Captarea şi orientarea atenţiei
Prezint o planşă cu “un ciorchine”, iar elevii sunt solicitaţi
 Exerciţii de respiraţie:
3. Desparte in silabe doua dintre să-l completeze (Anexa 2).
Am deschis marea poartă a palatului, un
cuvintele scrise mai sus. Verbul / ce exprimă/ timp /persoană /număr
vânt puternic încearcă să ne opreasca din
Anunţarea temei şi prezentarea obiectivelor
drum. Noi suntem mai puternici decât el.
Pe baza răspunsurilor la întrebări, voi anunţa titlul lectiei
Se solicită inspiraţie amplă şi expiraţie „Verbul” – exerciţii şi voi formula, cu ajutorul elevilor,
obiectivele.
lungă, dozată cu rostirea silabei „Vâjjj...” Lecţia de astăzi ne va ajuta să ne consolidăm cunoştinţele
Am reusit să pătrundem în palat. La despre verb, printr-o serie de exerciţii care mai de care mai
interesante. Vom corecta împreună eventualele greşeli, iar eu
ferestre sunt multe flori , iar noi le mirosim. voi aprecia răspunsurile corecte şi frumos formulate.
Scriu titlul lecţiei pe tablă.
Ce frumos miroase floarea!
O privighetoare ne întâmpină şi ne spune: Dirijarea învăţării – recapitularea cunoştinţelor,
deprinderilor, abilităţilor
„Haideţi cu mine”!
Lucrăm exerciţiile prezentate pe fişă, individual apoi frontal.
Exerciţii de încălzire vocală : Pe tablă am proiectată fișa pentru a putea realiza corectarea.
- vocalize cu ajutorul vocalelor a, e, i, o, u;
- vocalize pe sunetele arpegiului gamei Do cu ACTIVITATE INDIRECTA
ajutorul silabelor ma, me, mi, mo, mu;
1.Subliniază verbele din textul următor:
(ta,te,ti,to,tu);
Soarele bătea în fereastra casei. Păsările cântau în
- se explică, se demonstrează, se execută grădină. Un pui de rândunică a intrat pe geam. Vasilică l-a
concomitent cu elevii şi se urmăreşte prins, dar apoi l-a eliberat. El a zburat vesel spre cer, iar noi l-
corectitudinea exerciţiilor.. am petrecut cu ochii.

2. Analizati 4 dintre verbele identificate in text, precizand


 Exerciţii de dicţie:
timpul, numarul si persoana acestora.
Mai mergem noi ce mai mergem şi ne
apare în faţă o uşă mare care se va deschide
numai dacă vom rosti corect versurile:
Mu-zi-ca îmi pla-ce mult
Şi s-o cânt şi s-o as-cult.

Tu, tu, tu, trom-pe-ta su-nă


Toţi şco-la-rii se a-du-nă.
Merg în pas cu vo-ie bu-nă
Cân-tul lor vo-ios ră-su-nă.

Uşa s-a deschis şi iată-ne în lumea


minunată a muzicii! Aici găsim un mesaj. Hai
ACTIVITATE DIRECTA să-l citim!
Bun venit, scolari voinici si dragă Zană
.Reactualizarea cunoștințelor Primăvară! Iată-vă în această minunată
lume a muzicii! Pentru a vă putea ACTIVITATE DIRECTA
-Se vor reactualiza cunoştinţele cu demonstra măiestria de buni muzicieni Voi propune elevilor sa rezolvam exercitiile de mai
ajutorul ciorchinelui. aveţi de trecut câteva probe. Să vă văd! jos. Elevii vor rezolva, în paralel cu elevul de la
Sunteţi pregătiţi? tablă, exercițiile nerezolvate de pe fișă, completând
-Alege şi completează ciorchinele astfel întreaga fișă.
cu cuvinte care conţin sunetul „j”. Împreună cu elevii voi verifica rezolvarea corectă a
(Anexa 3) exercițiilor.
Reactualizarea cântecelor învăţate
1. Compară verbele scrie, doarme, se află, stă, există,
Se reaminteşte poziţia corectă în timpul
dansează în funcţie de ceea ce exprimă şi completează
3. Captarea atenției cântatului, se dă tonul, se marchează gestual tabelul alăturat.
- Ei şi-acum dragi copii să vă spun momentul inspiraţiei.
ce mi s-a intâmplat azi de dimineaţă 2.Asociază verbele la timpul potrivit:
Se va interpreta cântecul „Daca vesel se scrie, ai mâncat, va pleca, vom primi, a făcut,
când veneam grăbită catre școală.
Aud la un moment dat pe cineva traieste”. cântă, au venit, întreb, va dansa, a mâncat
spunând “Bună dimineaţa !” şi
Interpretarea cantecului cu miscari specifice: 3. Aplică
bineînţeles mă opresc să salut, dar…
mă uit în stânga, mă uit în dreapta şi În picioare ne ridicăm, Scrie verbele la persoana și numărul indicat , apoi
nu văd pe nimeni. Aşadar îmi spun alcătuiește câte un enunț cu acestea:
Cântecul interpretăm,
“n-ai auzit bine” şi mă pregatesc să
merg mai departe când colo ce să Pe melodie ne mișcăm a cânta – persoana a III-a, numărul singular;
vedeţi, aud iar “Bună dimineaţa!
Aici jos sunt!” Când mă uit în jos, Cu sunetele ne distrăm. a vorbi – persoana I, numărul plural;
văd un plic, dar nu era nimeni lângă
Prezentarea materialului a alerga – persoana a II-a, numărul singular;
el! M-am aplecat să-l ridic și am
văzut că era scris pe el – “Mesaj 4. Analizează verbele din propozițiile următoare:
pentru școlarii isteți din clasa ta!”  Se vor expune mai multe imagini cu Constantin hoinărește prin pădure.
Să deschidem bilețelul, să aflăm instrumente muzicale. Maria a participat la organizarea spectacolului.
de la cine este. Sunteți curioși?” Operele lui Mihai Eminescu vor dăinui peste ani.
(Anexa 4) - Ce instrumente muzicale cunoasteti? (vioara, 5. Argumentează
Se va face analiza fonetică analitico- chitara,toba,muzicuta,etc.) Adevarat/ Fals. Argumenteaza alegerea raspunsului
sintetică a cuvâtului „Jimi”. pentru afirmatiile false.
-Din câte silabe este format Verbul este partea de vorbire care denumeste obiecte,
cuvântul ? fiinte, fenomene ale naturii.
-Care este prima silabă? Dar a doua? Dirijarea invatarii cantecului Cand actiunea se desfasoara inainte de momentul
Din ce sunete este formată prima - Astazi vom invata un cantecel care se vorbirii, verbul este la timpul viitor.
silabă? Dar a doua? Cu ce sunet Verbul are forme pentru persoana intai, a doua si a treia.
începe cuvântul? numește „Muzicantii” si in care este 6. Descrie
vorba despre instrumentele muzicale Pentru fiecare dintre grupurile de cuvinte date, scrie câte
un singur verb care să aibă acelaşi înţeles.
Elevii au pe banci fisa cu textul cantecului. a se da jos –__________________
4. Dirijarea consolidării Invit elevii să citească textul cântecului scris a băga de seamă – ________________
cunoștințelor a o lua la sănătoasa – _______________
pe planşă şi să identifice eventualele cuvinte Se fac aprecieri verbale privind rezolvarea exercitiilor.
Propunătoarea le va comunica
copiilor că vor consolida litera și necunoscute. (Anexa 5)
sunetul ,,j,, ACTIVITATE INDIRECTA
 Se canta cu toata clasa de 2-3 ori. Completaţi cu verbe ce arată :
Pe parcursul orei trebuie sa
rezolvam corect mai multe sarcini Cântatul model
de lucru pentru a-l putea elibera pe a) acţiunea :
Jimi. Se va intona cântecul model de propunător, Vântul _______________prin tufişuri.
corect şi expresiv, apoi se va asculta, de două Elevul _______________un text.
Clopoţelul ___________ de ieşire.
(Anexa 6) –Metoda Cadranelor – trei ori la laptop.
ACTIVITATE INDIRECTA b) starea :
Fata babei ____________pe prispă .
Elevii rezolvă exercitiile din fișa (Anexa 8) Ion _________________ trenul pe peron .
primită (Anexa 7) Bătrânul _____________pe scaun .

c) existenţa :
Ea _________________ în grădină .
În acvariu ____________ mulţi peşti .
La şcoală ____________ sală de sport .

Taie cuvintele de prisos :


Mihai s-a urcat sus în copac .
Vreau să cobor jos acum .
Se vor apleca în jos pentru a executa exerciţiile.
5. Asigurarea retenţiei şi a
transferului Fixarea cunostintelor
Concurs :
Conversaţie de încheiere a orei și
pregătire pentru ora următoare. - Ce cantec am invatat astazi? Pornind de la verbul a spune găsiţi:
1. - alte verbe care încep cu aceeaşi literă;
 Se canta inca o data cu toata clasa. 2. - alte verbe care încep cu primele două litere;
3 .- alte verbe cu sens asemănător;
 Se fac aprecieri generale si individuale
Câştigă cel/ cei care, in timpul stabilit va/ vor scrie,
asupra activitatii. corect, cele mai multe verbe pentru cele trei situaţii date.
Evaluare Desemnez elevul/ elevii castigator/ castigatori.
Fişă de evaluare (Anexa 9)
Fişă de evaluare (Anexa 10)

Incheierea lectiei
Temă pentru acasă
Temă pentru acasă
Aprecieri frontale şi individuale
Aprecieri frontale şi individuale
Temă pentru acasă
Aprecieri frontale şi individuale

S-ar putea să vă placă și