Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Data: 08.11.2023
Instituţia: IPLT „Principesa Natalia Dadiani”
Profesor: Triboi Sergiu
Clasa: VII-B
Disciplina: Mișcarea scenică
Subiectul lecţiei: Aplicarea flexibilităţii şi elasticităâii musculare/corporale
Tipul lecţiei: Formare și consolidare a cunoștințelor

COMPETENȚE:
1. Utilizarea limbajului specific disciplinei mișcarea scenică, manifestând interes pentru arta
teatrală.
2. Demonstrarea abilităților motrice ale corpului, manifestând încredere în forțele proprii și
capacitatea de a se adapta la schimbări.
3. Aplicarea abilităților fizice ale corpului, evaluând potențialul și stabilind performanțele.
4. Realizarea acțiunii scenice prin diverse tehnici și colaborare eficientă, demonstrând
potențialul artistic prin atitudine proactivă.
5. Automanifestarea scenică valorificând, creația artistică educațională, socială și culturală.
UNITĂȚI COMPETENȚE:
1.1. Reținerea termenilor specifici mișcării scenice artei teatrale.
1.2. Identificarea crispajului muscular şi eliminarea, evitarea acestuia. 1.3.
1.3. Aprecierea nivelului de expresivitate a corpului.
1.4. Respectarea regulilor de securitate și a normelor de igienă în cadrul practicării disciplinei
mișcarea scenică.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – Să distingă tipurile de mișcare scenică;

O2 – Să plaseze acțiunea scenică în timp și spațieu adecvat sarcinii scenice;

O3 – Să aplice desinestătător tehnice mișcării scenice scenice;

O4 – Să creeze produse artistice după model desinestătător.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee:
Analiza, Audiția, Discuția dirijată, Clasificarea, Demonstrarea, exercițiul, Joc de rol,
Automanifestarea

Resurse educaţionale: surse internet


Scenariul activității
Evenimen Ob Tim Conţinut şi strategii didactice Metode şi Evaluare
t didactic . p procedee
Evocare O1 10 Salutul Explicația Evaluez
m. Exerciții de încălzire a mușchilor. capacitet
Bazele mişcării scenice - noțiuni generale a de a
Reguli de securitate Analiza percepe
Asigurarea funcționalității procesului de studiu tehnicile
la mișcarea scenică. mișcării
Analiza potenţialului dezvoltării psiho- scenice
fiziologice individual. Clasificarea
Instrumente de comunicare cu partenerul.
Sarcina scenică și studiul scenic.

Terminologia specifică:sarcina scenică, psiho-


fizic, studiul scenic

Realiza O2 15 Astăzi vom lucra asupra temei „Sarcina Discuția Evaluez


rea m. scenică și studiul scenic”. dirijată capacitat
sensului Știm bine că Mișcarea scenică presupune ea de a
antrenarea plasticii corporale: exerciții pentru aplica în
libertatea fizică, îndepărtarea contractării practică
musculare, dezvoltarea expresivității plastice, tehnicile
coordonarea și simțul ritmului. învățate
În acest context trebuie să exersăm Mișcarea Cunoaștere
scenică în baza studiilor scenice.
Ce este studiul scenic?
Este metodologia de creare și redare a chipurilor
O3 scenice sunt o permanentă preocupație artistică
a fiecărui coregraf. Ideile și temele îmbinate în
soluții creative constituie esența expunerii
coregrafice contemporane. Comparare
Studiul scenic necesită atât exercițiul de
antrenare / repetare cât și crearea unui nou pasaj
scenic, care se aseamănă cu un mini-spectacol,
cu toate prțile componente: început, desfășurare,
punct culminant, deznodământ, final.
O4 15 Exerci ții pentru mișcare scenică Training Evaluez
Reflexie m. 1. Trecem scena în coloană pe cerc; practic capacitat
2. Mergem la pas lejer pe diagonală: ea de
3. Mergem la pas rapid pe diagonală; autoevolu
4. Mergem la pas rapid pe cerc și brusc are
schimbăm direcția; scenică
5. Audiem melodia/sunetele și apoi pornim
să mergem la pas lejer într-un rând. La
sunetul indicat toți saltăm o dată, apoi
continuăm mersul.
6. După aceeași melodie pornim să
mergem la pas rapid într-un rând. La
sunetul indicat toți schimbăm direcția,
apoi continuăm mersul.
7. Mergem haotic, la un sunet anumit
mergem ordonat într-un rând, apoi la un
alt sunet schimbăm direcția.
Exerciții de realizare a studiului scenic
• Imit ăm mirositul unei flori;
• Realizăm jocul„ Câinele la vânătoare”;
• Imităm jocul „Toamna în pădure”;
Realizăm jocul „Doi pe o bancă”
Extin O5 3 m. La domiciliu aveți sarcina de a compune un
dere studiu individual, după modelul celor jucate
aici, la școală, dar cu un singur personaj.
La revedere!
Proiect didactic
Data: 09.11.2023
Instituţia: IPLT „Principesa Natalia Dadiani”
Profesor: Triboi Sergiu
Clasa: V-A
Disciplina: Mișcarea scenică
Subiectul lecţiei: Dezvoltarea mobilităţii corpului
Tipul lecţiei: Formare și consolidare a cunoștințelor

COMPETENȚE:
6. Utilizarea limbajului specific disciplinei mișcarea scenică, manifestând interes pentru arta
teatrală.
7. Demonstrarea abilităților motrice ale corpului, manifestând încredere în forțele proprii și
capacitatea de a se adapta la schimbări.
8. Aplicarea abilităților fizice ale corpului, evaluând potențialul și stabilind performanțele.
9. Realizarea acțiunii scenice prin diverse tehnici și colaborare eficientă, demonstrând
potențialul artistic prin atitudine proactivă.
10. Automanifestarea scenică valorificând, creația artistică educațională, socială și culturală.
UNITĂȚI COMPETENȚE:
1.1. Reținerea termenilor specifici mișcării scenice artei teatrale.
1.2. Identificarea crispajului muscular şi eliminarea, evitarea acestuia. 1.3.
1.3. Aprecierea nivelului de expresivitate a corpului.
1.4. Respectarea regulilor de securitate și a normelor de igienă în cadrul practicării disciplinei
mișcarea scenică.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – Să distingă tipurile de mișcare scenică;

O2 – Să plaseze acțiunea scenică în timp și spațieu adecvat sarcinii scenice;

O3 – Să aplice desinestătător tehnice mișcării scenice scenice;

O4 – Să creeze produse artistice după model desinestătător.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee:
Analiza, Audiția, Discuția dirijată, Clasificarea, Demonstrarea, exercițiul, Joc de rol,
Automanifestarea

Resurse educaţionale: surse internet


Scenariul activității
Evenimen Ob Tim Conţinut şi strategii didactice Metode şi Evaluare
t didactic . p procedee
Evocare O1 10 Salutul Explicația Evaluez
m. Exerciții de încălzire a mușchilor. capacitet
Bazele mişcării scenice - noțiuni generale a de a
Reguli de securitate Analiza percepe
Asigurarea funcționalității procesului de studiu tehnicile
la mișcarea scenică. mișcării
Analiza potenţialului dezvoltării psiho- scenice
fiziologice individual. Clasificarea
Instrumente de comunicare cu partenerul.
Sarcina scenică și studiul scenic.

Terminologia specifică:sarcina scenică, psiho-


fizic, studiul scenic

Realiza O2 15 Astăzi vom lucra asupra temei „Sarcina Discuția Evaluez


rea m. scenică și studiul scenic”. dirijată capacitat
sensului Știm bine că Mișcarea scenică presupune ea de a
antrenarea plasticii corporale: exerciții pentru aplica în
libertatea fizică, îndepărtarea contractării practică
musculare, dezvoltarea expresivității plastice, tehnicile
coordonarea și simțul ritmului. învățate
În acest context trebuie să exersăm Mișcarea Cunoaștere
scenică în baza studiilor scenice.
Ce este studiul scenic?
Este metodologia de creare și redare a chipurilor
O3 scenice sunt o permanentă preocupație artistică
a fiecărui coregraf. Ideile și temele îmbinate în
soluții creative constituie esența expunerii
coregrafice contemporane. Comparare
Studiul scenic necesită atât exercițiul de
antrenare / repetare cât și crearea unui nou pasaj
scenic, care se aseamănă cu un mini-spectacol,
cu toate prțile componente: început, desfășurare,
punct culminant, deznodământ, final.
O4 15 Exerci ții pentru mișcare scenică Training Evaluez
Reflexie m. 8. Trecem scena în coloană pe cerc; practic capacitat
9. Mergem la pas lejer pe diagonală: ea de
10. Mergem la pas rapid pe diagonală; autoevolu
11. Mergem la pas rapid pe cerc și brusc are
schimbăm direcția; scenică
12. Audiem melodia/sunetele și apoi pornim
să mergem la pas lejer într-un rând. La
sunetul indicat toți saltăm o dată, apoi
continuăm mersul.
13. După aceeași melodie pornim să
mergem la pas rapid într-un rând. La
sunetul indicat toți schimbăm direcția,
apoi continuăm mersul.
14. Mergem haotic, la un sunet anumit
mergem ordonat într-un rând, apoi la un
alt sunet schimbăm direcția.
Exerciții de realizare a studiului scenic
• Imit ăm mirositul unei flori;
• Realizăm jocul„ Câinele la vânătoare”;
• Imităm jocul „Toamna în pădure”;
Realizăm jocul „Doi pe o bancă”
Extin O5 3 m. La domiciliu aveți sarcina de a compune un
dere studiu individual, după modelul celor jucate
aici, la școală, dar cu un singur personaj.
La revedere!
Proiect didactic
Data: 09.11.2023
Instituţia: IPLT „Principesa Natalia Dadiani”
Profesor: Triboi Sergiu
Clasa: VII-B
Disciplina: Arta actorului
Subiectul lecţiei: Comportamentul, reacţia şi adaptarea scenică. Evaluare sumativă.
Tipul lecţiei: Formare și consolidare a cunoștințelor

COMPETENȚE:
11. Utilizarea limbajului specific disciplinei mișcarea scenică, manifestând interes pentru arta
teatrală.
12. Demonstrarea abilităților motrice ale corpului, manifestând încredere în forțele proprii și
capacitatea de a se adapta la schimbări.
13. Aplicarea abilităților fizice ale corpului, evaluând potențialul și stabilind performanțele.
14. Realizarea acțiunii scenice prin diverse tehnici și colaborare eficientă, demonstrând
potențialul artistic prin atitudine proactivă.
15. Automanifestarea scenică valorificând, creația artistică educațională, socială și culturală.
UNITĂȚI COMPETENȚE:
1.1. Reținerea termenilor specifici mișcării scenice artei teatrale.
1.2. Identificarea crispajului muscular şi eliminarea, evitarea acestuia. 1.3.
1.3. Aprecierea nivelului de expresivitate a corpului.
1.4. Respectarea regulilor de securitate și a normelor de igienă în cadrul practicării disciplinei
mișcarea scenică.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – Să distingă tipurile de mișcare scenică;

O2 – Să plaseze acțiunea scenică în timp și spațieu adecvat sarcinii scenice;

O3 – Să aplice desinestătător tehnice mișcării scenice scenice;

O4 – Să creeze produse artistice după model desinestătător.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee:
Analiza, Audiția, Discuția dirijată, Clasificarea, Demonstrarea, exercițiul, Joc de rol,
Automanifestarea

Resurse educaţionale: surse internet


Scenariul activității
Evenimen Ob Tim Conţinut şi strategii didactice Metode şi Evaluare
t didactic . p procedee
Evocare O1 10 Salutul Explicația Evaluez
m. Exerciții de încălzire a mușchilor. capacitet
Bazele mişcării scenice - noțiuni generale a de a
Reguli de securitate Analiza percepe
Asigurarea funcționalității procesului de studiu tehnicile
la mișcarea scenică. mișcării
Analiza potenţialului dezvoltării psiho- scenice
fiziologice individual. Clasificarea
Instrumente de comunicare cu partenerul.
Sarcina scenică și studiul scenic.

Terminologia specifică:sarcina scenică, psiho-


fizic, studiul scenic

Realiza O2 15 Astăzi vom lucra asupra temei „Sarcina Discuția Evaluez


rea m. scenică și studiul scenic”. dirijată capacitat
sensului Știm bine că Mișcarea scenică presupune ea de a
antrenarea plasticii corporale: exerciții pentru aplica în
libertatea fizică, îndepărtarea contractării practică
musculare, dezvoltarea expresivității plastice, tehnicile
coordonarea și simțul ritmului. învățate
În acest context trebuie să exersăm Mișcarea Cunoaștere
scenică în baza studiilor scenice.
Ce este studiul scenic?
Este metodologia de creare și redare a chipurilor
O3 scenice sunt o permanentă preocupație artistică
a fiecărui coregraf. Ideile și temele îmbinate în
soluții creative constituie esența expunerii
coregrafice contemporane. Comparare
Studiul scenic necesită atât exercițiul de
antrenare / repetare cât și crearea unui nou pasaj
scenic, care se aseamănă cu un mini-spectacol,
cu toate prțile componente: început, desfășurare,
punct culminant, deznodământ, final.
O4 15 Exerci ții pentru mișcare scenică Training Evaluez
Reflexie m. 15. Trecem scena în coloană pe cerc; practic capacitat
16. Mergem la pas lejer pe diagonală: ea de
17. Mergem la pas rapid pe diagonală; autoevolu
18. Mergem la pas rapid pe cerc și brusc are
schimbăm direcția; scenică
19. Audiem melodia/sunetele și apoi pornim
să mergem la pas lejer într-un rând. La
sunetul indicat toți saltăm o dată, apoi
continuăm mersul.
20. După aceeași melodie pornim să
mergem la pas rapid într-un rând. La
sunetul indicat toți schimbăm direcția,
apoi continuăm mersul.
21. Mergem haotic, la un sunet anumit
mergem ordonat într-un rând, apoi la un
alt sunet schimbăm direcția.
Exerciții de realizare a studiului scenic
• Imit ăm mirositul unei flori;
• Realizăm jocul„ Câinele la vânătoare”;
• Imităm jocul „Toamna în pădure”;
Realizăm jocul „Doi pe o bancă”
Extin O5 3 m. La domiciliu aveți sarcina de a compune un
dere studiu individual, după modelul celor jucate
aici, la școală, dar cu un singur personaj.
La revedere!

S-ar putea să vă placă și