Sunteți pe pagina 1din 7

CENTRUL JUDEŢEAN DE RESURSE ŞI ASISTENŢĂ EDUCAŢIONALĂ BACĂU

Str. Oituz, Nr. 24, Loc. Bacău, Jud. Bacău, Cod Poştal 600266
Tel/Fax: 0234.557300, Web: www.cjrae-bacau.ro, E-mail:

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICO-TERAPEUTICĂ

DATA: 15.02.2017

PROPUNĂTOR-prof.logoped Alexandra Nastac

DISCIPLINA: TERAPIA TULBURĂRILOR DE LIMBAJ

TIPUL TULBURĂRII LOGOPEDICE: Întârziereîndezvoltarealimbajului

LOGOPAT: T.C., E.S.

VÂRSTA: 5-6 ani

DURATA: 45 min

TEMA :Ne jucăm cu imaginișicuvinte

ETAPA DE TERAPIE LOGOPEDICĂ: Etapade însușirecorectă a


pronunțieicuvintelorprinîmbunătățireamobilitățiiorganelorfonatoareșiautomatizareamișcărilor.

TIPUL ACTIVITĂŢII: Activitatecorectiv- terapeutică, de formare de priceperişideprinderi.

 OBIECTIV GENERAL: Dezvoltareavorbirii

 OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:

 Dezvoltareaabilității de receptare a mesajului verbal și nonverbal;

 Formarea, exersareaabilității de structurare a mesajului oral;


 Dezvoltareacomunicăriiîn context social-integrator.

 OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfârşitulactivităţiielevulva fi capabilsă:

1.COGNITIVE:

O1- sădiferenţiezeîntreanumiţi stimuli sonori, sunete;


O2- sădenumeascădupăimaginicuvinte;
O3- săsortezeimaginiînfuncţie de culoare;
O4- sădespartă cuvinteînsilabe;
O5- săalcătuiascăpropoziţii.
O6- săutilizezecorectplatformaEasyclasspentrurezolvareasarcinilor de lucru

2.PSIHOMOTORII:

O6- săpoziţionezecorectorganelevorbiriipentru a emite sunete;


O7- sămânuiascamaterialele puse la dispoziţie.

3.AFECTIVE:

O8- se vorimplicaînactivitate cu plăcere;

O9-vor fi receptivişiresonsabili la activităţileimpuse;

O10-vorprezenta o atitudinepozitivăfaţă de sarcinilecorectivespecifice.

STRATEGII DIDACTICE:

 RESURSE PROCEDURALE:
 jocul didactic,
 exerciţiul,
 demonstraţia(articulatorie),
 conversaţia,
 explicaţia,
 problematizarea,
 comparaţiasonoră.
 RESURSE MATERIALE:
 oglindălogopedică,
 imagini cu onomatopee,
 stimuli sonorişiresurse multimedia,
 liste cu material verbal,
 fişe de lucru,
 carioci, marker, hârtie,
 jetoane
 STRATEGII DE EVALUARE:
 Observaţiasistematică,
 Aprecieriverbale
 Întăririverbale
 Evaluareaorală

FORMA DE ORGANIZARE: microgrup

BIBLIOGRAFIE: IolandaMititiuc-Problemepsihopedagogice la copilul cu tulburări de limbaj,- 1996, ed.


Ankarom, Iaşi

ConstantinCucoş-Pedagogie- 2003, Iaşi

Emil Verza-Tratat de logopedie, vol. I, ed.FundaţieiHumanitas, 2003, Bucureşti

EcaterinaVrăşmaş,CorniliaStănică- Terapiatulburărilor de limbaj,ed.Didacticăşipedagogică


R.A.1997, Bucureşti.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:
Nr. MOMENTELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA OB. METODE ŞI MIJLOACE EVALUARE
Crt ACTIVITĂŢII LOGOPEDULUI ELEVILOR OP. PROCEDEE
.
1. PREGĂTIREA Pregăteştematerialul didactic, Se aşeazăpescauneşi Observaţia
ACTIVITĂŢII aeriseştecabinetul, se
îndeamnăeleviisă se aşeze la pregătescpentruactiv
locurilelor. itateaceurmeazăsă se
desfăşoare.
2. CAPTAREA Prima activitate Eleviiascultă cu O1 Exerciţiul Computer Atenția
ATENŢIEI Logopedulprezintăcopiilorghic interesonomatopeele O8 Povestea manifestată
itoripe calculator- şi recunosc animalul O9 Aplicaţiecompu
„Glasulanimalelor”. care produce O10 terizată
sunetele respective.
3. Terapia cu Se cereelevilorsă execute O1 Convesaţia Oglindălogoped Interesulmanife
caracter general şi câtevaexerciţiipentruîncălzirea Jocul didactic ică statpentrutemap
specific aparatuluifono-articulator: O8 Demonstraţia ropusă
PREZENTAREA - O9
OBIECTIVELOR exerciţiipentrudezvoltareamotr O10
ACTIVITĂŢII icităţiifaciale
-
exerciţiipentrumotricitatealabia Eleviiascultă
lă cuinteresceleprezent
- ate, manifestându-
exerciţiipentrumotricitatealing şicuriozitateaasuprac
uală eeaceurmează.
-
exerciţiipentrudezvoltareamotr
icităţiimandibulare
- exerciţii de respiraţie- inspir,
expirîndiferitepoziţii.
Urmează oserie de exerciţiide
dezvoltareaauzuluifonematic:
- imitareasunetelor din
natură(onomatopee) .
Pornind de la
aceastăactivitatelogopedultrans
mitecopiilorsubiectulşiobiectiv
eleactivităţii;
adicăjocuripentrufacilitareapro
nunţieicorecte a sunetelor,
precumşipentruîmbogățireavoc
abularuluişiaexprimării.
4. REACTUALIZA- A douaactivitate: Copiiiexecutăcorecte O2 Convesaţia Planşe Calitateaverbali
REA Logopedulvasolitacopiiisăpriv xercițiilepropuse. zărilor
ELEMENTELOR ească un set de Jocul didactic Jetoane
ÎNSUŞITE imaginişisărecunoascăacţiunea O5
ANTERIOR din imagine- Jetoane Demonstraţia
“Denumeşteşispune cum este!”
Explicaţia

5. DIRIJAREA Atreia activitate: Copiiiexecutăsarcina O2 Jetoane Calitateaauzului


ACTIVITĂŢII -Copiiisuntlogați la de lucru. Convesaţia fonematic
TERAPEUTICE contullorpeplatformaEasyclass,
accesând cu click O5 Jocul didactic Cartonaşe cu
stângabutonul de Demonstraţia imagini
Logareșiintroducând user
șiparolă. Explicaţia
Intrăpeprofilulpersonal,clickpe
Capacitatea de
Cursuriînbara de sus,apoi Copiiiexecutăsarcina O2 Convesaţia Planşe reconstrucție a
click Alăturați-văunui Curs . puzzle-luidin
șitaseazăcodulde curs dat de O7 Jetoane douăpieseșicore
catreprofesor (Cod de acces- Jocul didactic Planşă ctitudineaefectu
2UM8-V2E6). Apoi click ăriisarcinilorpro
stângapebutonulContinuare. Explicaţia Fișă de lucru puse.
Dupăceprimeșteaprobarea din O6
parteaprofesoruluiesteanunțatî Puzzle- jetoane
nbutonulNotificări,intrăpe
Curs – șideschide cu click
stângasecțiunea de curs
antonime. Se descarcă PPT-
ulşi cu click stângavadeschide
slide-urile.
Utilizândprezentarea
PPT. ,copilulvatrebuisăgăseasc
ăantonimelecuvintelor.

A patraactivitate
-Apoideschide cu click
stângasecțiunea de
cursgraiulanimalelor. Se
descarcă PPT-ulși cu click
stângadeschide slide-urile.
Utilizândprezentarea PPT.
copilulvatrebuisădenumeascăfi
ecare animal şisă-l imite.

6. CONSOLIDA- A cinceaactivitate: Copiiiexecutăsarcini O2 Convesaţia Jetoane Corectitudineap


REA Logopedulpropuneelevilor le date de logoped ronunţieişi a
ACTIVITĂŢII oactivitate”Ornămbradul de O4 Brad efectuăriisarcini
Crăciun”. Jocul didactic i
Copiiiprimescglobuleţe cu O7 Explicaţia
diferiteimaginivoravea de
denumitimagineaşi de
despărţitînsilabecuvântul.
7. EVALUAREA Logopedul face Ascultăindicaţiileşis Conversaţia Reacţia la
ACTIVITĂŢII aprecieriprivindactivitatea, e autoevaluează stimuli
evidenţiazăpuncteletari ale Capacitatea de
elevilorşiface autoevaluare
recomandăripentruactivitateaur
mătoare. Oferăstimulente.

S-ar putea să vă placă și