Sunteți pe pagina 1din 8

Cabinetul logopedic Nr.

1a
Satu Mare

Profesor logoped,
Mădălina Moldovan
Proiect de activitate logopedică

DATA: 06.12.2021
LOGOPATUL: P.L
DISCIPLINA: Terapia tulburărilor de limbaj
TULBURAREA DE LIMBAJ: Dislalie
DURATA: 40 min
TEMA ACTIVITĂŢII: Consolidarea sunetului „V” în silabe și cuvinte
TIPUL ACTIVITĂŢII: Corectiv-terapeutică
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea priceperilor și deprinderilor de pronunție corectă a
sunetului ”V” în silabe și cuvinte
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să pronunțe corect sunetul emis de avion;
O2- să realizeze exerciţii de motricitate generală, facială, linguală, mandibulară şi
velopalatină prin care organele vorbirii ocupă poziţia corectă pentru pronunţarea sunetului
”V”;
O3- să realizeze exerciții de educare a respirației și a auzului fonematic;
O4- să pronunțe corect silabele ce conțin sunetul ”V”;
O5- să denumească corect cuvintele care conţin sunetul ”V”;
O6- să rezolve corect sarcinile de pe fișa de lucru.
METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: Conversaţia, Demonstraţia articulatorie,
Explicaţia, Exerciţiul, Comparaţia, Jocul didactic
MIJLOACE DIDACTICE:
- oglinda logopedică;
- puzzle cu avion;
- planşa cu exerciţii pentru dezvoltarea motricităţii faciale, educarea respiraţiei verbale şi
nonverbale, educarea auzului fonematic;
- cartonașe cu silabe și cuvinte ce conțin sunetul „V”;
- planșa cu avionul și elicopterul.
BIBLIOGRAFIE:
1. Vrăşmaş, E. (2009). 8 LOG Program de exerciţii logopedice pentru remedierea dislaliei,
Editura Arlequin, Bucureşti.
2. Vrăşmaş, E. (2009), Program de exerciţii logopedice pentru remedierea dislaliei, Bucureşti
3. Hărdălău, L., Drugaş I., (2010), Logopedie prin jocuri şi exerciţii, Editura Rimus, Oradea.

2
NR. MOMENTELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA OB. METODE ŞI EVALUARE
CRT. ACTIVITATII PROFESORULUI PREŞCOLARULUI PROCEDEE
DIDACTICE
1. Pregătirea Pregătirea materialelor necesare pentru - se pregăteşte pentru
activităţii
desfăşurarea activităţii. activitatea de terapie
Familiarizarea copilului cu mediul cabinetului logopedică
şi crearea unui climat psiho-afectiv optim.
2. Captarea atenţiei  Captarea atenției se realizează cu ajutorul
unui avion pe care trebuie să în realizeze
Evaluare orală
dintr-un puzzle. (Anexa 1)
Logopedul: Privește aceste piese de
-ascultă indicațiile date O1
puzzle.Te rog să le așezi în așa fel încât să se Conversaţia
de logoped.
formeze un mijloc de transport .
Logopedul: Ce mijloc de transport ai realizat -un avion
Explicația
din puzzle?
Logopedul: Te rog să desparți în silabe -a-vi-on
cuvântul avion.
Din câte silabe este format cuvântul avion? -din 3 silabe
Exercițiul
Te rog să îmi spui sunetul cum face avionul
-….vvvjjj-vvvjjjj
când zboară?
3. Anunţarea temei Astăzi, împreună cu avionul realizat din - Este atent şi ascultă cele Explicaţia
puzzle vom învăța să pronunțăm corect silabe spuse de profesor.
și cuvinte ce conțin sunetul „V”

3
4. Pregatirea Pentru a putea pronunţa corect multe silabe și
Demonstraţia
copilului pentru cuvinte mai întâi vom face nişte exerciţii de
articulatorie
insușirea încălzire –Pista avionului(Anexa 2)
deprinderii de ▪ Exerciții pentru dezvoltarea motricitătii
O2
generale
emitere corectă
- capul în față,pe spate.
- capul stânga-dreapta cu oprire la mijloc.
- pleacă urechea la umărul ridicat,alternativ.
- Urmăreşte cu atenţie
- rotirea capului, 5 rotiri într-o direcție, 5 în
demonstraţia profesorului
cealaltă direcție.
şi repetă cât mai corect Evaluare orală
Exerciții pentru dezvoltarea mobilității
exerciţiile indicate.
Explicaţia
linguale
Aceste exerciţii le
- mișcări rapide de scoatere si retragere a
efectuează în faţa oglinzii
limbii(pisicuța bea lapte)
logopedice.
- mişcări spre dreapta şi spre stânga (pendulul
Exerciţiul
de la ceas);
- ștergerea dinţilor şi a buzelor cu limba (ursul O3
mănâncă miere);
- limba lopată-limba săgeată.

- Execută exerciţiile Demonstraţia


Exerciții pentru dezvoltarea mobilității
indicate, în faţa oglinzii
obrajilor și a buzelor.
cu autocontrol
- întinderea buzelor (zâmbim);
permanent.
- ţuguirea buzelor (trimitem pupic);

4
- rotunjirea buzelor în formă de oval Evaluare orală
(hipopotanul cască);
- ţuguim buzele (faţa de iepuraş);
Exerciţiul
- umflăm obrajii (umflăm baloanele).
Exercitii pentru dezvoltarea motricității
maxilarelor și a mușchilor faringelui:
- căscatul(piticul somnoros)
- tusea(piticul tușește)
- imitarea deglutiţiei (iepurașul mănâncă
morcov) -Este atent la
Exerciții pentru educarea respirației: demonstrație si execută O3 Imitația
- suflăm morișca exercițiile demonstrate.
- suflatul în lumânare;
- suflăm cu paiul in vasul de apă;
- suflăm balonaşe de săpun;
- mirosim florile
- aburim oglinda;
- ținem un fulg în aer.

5
Pe masa de lucru este așezată o planșă cu un
Demonstratia Evaluare orală
Activitatea de avion și un elicopter. Avionul când zboară - este atent la explicații și
Explicaţia
dirijare a învățării scoate sunetul vjjjj-vjjj iar elicopetrul când la demonstrație.
zboară scoate sunetul vvvum-vvvum. -pronunță corect sunetele
(Anexa 3) scoase de avion și de
Logopedul: elicopter.
Cum face avionul? -vvvjjj-vvvjjjj
Aprecieri
Cum face elicopterul? -vvvummm-vvvumm
O3 Imitația verbale
5. Fixarea noii Pe o planșă se află un avion. El scoate fum -pronunță silabele scrise Explicația Aprecieri
verbale
deprinderi prin când zboară. Pe fiecare nor de fum sunt scrise pe fiecare norișor.
exerciții și aplicații silabe ce conțin sunetul „V”.(Anexa 4)
VA-VE-VI-VO-VU
AV-EV-IV-OV-UV Exercițiul Evaluare orală
O4
VAV-VEV-VIV-VOV-VUV
VAVA-VEVE-VIVI-VOVO-VUVU Jocul didactic
Pe o altă planșă sunt scrise silabele rostite
anterior. Cu aceste silabe copilul va găsi -pronunță cuvintele care O5
cuvinte ce încep cu aceste silabe și le va încep cu silabele repetate
potrivi la cifra corespunzătoare numărului de anterior.
silabe. (Anexa 5)
6. Evaluarea Cu ajutorul unei fișe de lucru, copilul va
…rezolvă fișa de lucru O6 Muncă Aprecieri
trasa o linie de la cuvintele ce conțin sunetul
independentă verbale
„V” la litera „V” (Anexa6)

6
7
8

S-ar putea să vă placă și