Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DATA: 25.03.2024
GRUPA: mare
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Ştiinţe
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Cunoaştereamediului
TEMA ACTIVITĂŢII: Florile primăverii
TITLUL ACTIVITĂŢII: “Laleaua şi zambila”
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: Dezvoltareacapacităţii de cunoaştere, de înţelegereşi de investigare a
mediuluiînconjurător
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
O1:săîncadrezelaleauaşizambilaîncategoriaplantelorceînflorescprimăvara;
O2:sănumeascăpărţilecomponente ale laleleişizambilei;
O3:sădescriediferitelepărţi ale laleleişi ale zambilei;
O4: săprecizeze care estemediul de viaţă ale laleleişi al zambileişimodul de îngrijire.
TIPUL ACTIVITĂŢII:predare-învăţare
METODE ŞI PROCEDEE:conversaţiaeuristică, explicaţia, expunerea, demonstraţia, observarea
MIJLOACE DIDACTICE:imagini, lalele, zambile
BIBLIOGRAFIE:Cunoaşterea mediului înconjurator şi Educaţie ecologică, Ed. V&I Integral Bucureşti 2000;
RevistaÎnvăţămantuluiPreşcolar, nr.1-2/2009,M.E.C.I.

SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE

STRATEGIA DIDACTICĂ
NR SECVENŢELEACT OB. CONŢINUTUL INSTRUCTIV- EVALUARE
CRT IVITĂŢII OP. EDUCATIV METODE MIJLOACE FORMA
. DIDACTICE DE ORGA-
NIZARE
1. MOMENT Se asigură condiţiile Evaluarea
ORGANIZATORIC organizato- rice necesare comporta-
desfăşurării efi- ciente a mentului ele-
activităţii: vilor
- aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialelor;
-aranjarea mobilierului.
2. INTRODUCEREA Se va realiza prin introducerea conversaţia frontal Evaluarea
ÎN ACTIVITATE elementului surpriză, Zâna Pri- capacităţii de
măverii, care va recita poezia a recepta me-
„Primavara” de Elena Dragoş: sajul textului
Primăvara a venit recitat
Cu alai de flori albastre
Şi cu cerul însorit
Pe meleagurile noastre.
Hai, copile, pe câmpii,
Să fugim, să prindem fluturi,
Galbenelor păpădii
Pălăria să le-o scuturi.
Zâna Primăverii va împărţi
copiilor flori de primăvară:
lalele şi zambile.
- În ce anotimp suntem acum?
R: Acum suntem în anotimpul
de primăvara.
- Cine sunt vestitorii
primăverii?
R: Vestitorii primăverii sunt
păsările şi ghiocelul?
- Ce este ghiocelul?
R: Ghiocelul este o plantă care
înfloreşte primăvara.
-Ce flori care înfloresc
O1 primăvara mai cunoaşteţi?
R: Primăvara mai înfloresc
plante precum: brânduşa,
laleaua, narcisa, toporaşul,
zambila, etc.
3. ANUNŢAREA Se anunţătemaactivităţii, „Ob- conversaţia frontal
TEMEI ŞI A servarelaleauaşizambila”, şi se
OBIECTIVELOR prezintăobiectiveleîntr-un
limbajaccesibilcopiilor.
4. PREZENTAREA, Voi avea pe măsuţa lalele şi conversaţia frontal
EXPLICAREA ŞI zambile. Evaluarea
VALORIFICAREA Se vor prezenta o lalea şi o capacităţii de
CONŢINUTULUI
TEMEI NOI
zambilă în ghiveci. a enumera
-Care sunt părţile componente părţile
ale plantei? componente
R: Părţile componente ale ale plantei
plantei sunt: rădăcina, tulpina,
frunza şi floarea. Evaluarea
O2 Analiza parţială a rădăcinii: capacităţii de
-Priviţi planta! Dacă tragem de a răspunde
ea, ce se întâmplă? corect la în-
R: Dacă tragem de plantă, o trebările
smulgem. adresate
-De ce iese atât de greu din
pământ? Ce au laleaua şi conversaţia lalele frontal
zambila în pământ?
observare azambile
R: Laleaua şi zambila au în
pământ rădăcina şi bulbul.
- Cu ce seamănă rădăcina?
R: Rădăcina lalelei seamănă cu
nişte firişoare.
-Ce culoare au rădăcinile celor
două plante?
R: Rădăcinile celor două
plante seamănă cu nişte
firişoare.
O3 -Ce culoare are rădăcina?
R: Rădăcina are culoare albă. conversaţia frontal
Evaluarea
-La ce serveşte rădăcina? ca-
R: Rădăcina fixează planta să pacităţii de a
nu cadă şi absoarbe apa din descrie
pământ. carac-
Sinteza parţială: teristicile
Rădăcina creşte în pământ, rădăcinii
este formată din mai multe fire
subţiri şi ramificate, fixează
planta în pământ şi absoarbe
apa din pământ.

Analiţială a tulpinii:
-Cu ce se continuă rădăcina în
partea de sus?
R: În partea de sus rădăcina se
continuă cu bulbul. Evaluarea
-Ce este bulbul? ca-
R: Bulbul este o tulpină. pacităţii de a
-Deoarece bulbul creşte în descrie
pământ, este o tulpină carac-
subpământeană. teristicile
-Cu ce seamănă bulbul? tulpinii
R: Bulbul seamănă cu o ceapă
mică.
-Ce culoare are bulbul?
R: Bulbul are culoare gălbui,
maroniu.
conversaţia frontal
-Cum este bulbul lalelei faţă de
cel al zambilei?
R: Bulbul lalelei este mai mare
decât bulbul zambilei.
Se va explica copiilor că
laleaua şi zambila au şi o
tulpină care creşte la suprafaţa
pământului. Copiii vor arăta
care este tulpina, o vor pipăi şi
vor răspunde la întrebări.
-Ce formă are tulpina? Cu ce
seamănă?
R: Tulpina are formă tubulară,
dreaptă, neramificată şi
seamănă cu un beţişor.
-Ce culoare are tulpina?
R: Tulpina are culoare verde.
-Cum este tulpina înăuntru? explicaţia frontal
R: Înăuntru tulpina este goală. conversaţia
-Cum este tulpina lalelei faţă demonstra-
de cea a zambilei? ţia
R:Tulpina lalelei este mai
groasă decât cea a zambilei.
Sinteza parţială a tulpinii:
Atât laleaua, cât şi zambila au
două tipuri de tulpină: tulpină
subpământeană şi tulpină
aeriană.
Tulpina subpământeană arată
conversaţia frontal
ca o ceapă mică şi se numeşte
bulb, iar cea aeriană seamănă
cu un beţişor, este tubulară şi
verde.
Analiza parţială a frunzelor:
-Ce observaţi pe tulpină?
R: Pe tulpină se observă
frunzele.
-Cum sunt frunzele? Evaluarea
R: Frunzele sunt subţiri, lungi capacităţii de
şi ascuţite la vârf. a enumera
-Ce culoare au frunzele? caracteristi-
R: Frunzele au culoare verde. cile frunzelor
-Ce rol au frunzele pentru
plantă?
R: Frunzele pregătesc hrana
plantei şi de aceea se mai
numesc şi bucătăria plantei. conversaţia frontal

Sinteza parţială:
Frunzele se prind pe tulpină,
au culoare verde şi sunt
bucătăria plantei.

Analiza parţială a florii:


-Ce se află pe vârful tulpinii?
R: Pe vârful tulpinii se află
floarea. Evaluareaca-
-Câte flori sunt în vârful pacităţii de a
tulpinii la lalea? descriecarac-
R: În vârful tulpinii la lalea teristicileflor
este o singură floare. ii
-Dar la zambilă?
R: Zambila are mai multe flori
pe tulpină.
-Din ce este formată floarea?
R: Floarea este formată din
nişte foiţe subţiri care se
numesc petale.
-Câte petale are laleaua?
R: Laleaua are 6 petale.
-Ce culoare au ele?
R: Petalele au culoare roşie.
Precizez faptul că există lalele
care au petale albe sau
galbene. Le arăt copiilor
imagini.
-Puneţi degetul pe o petală.
Cum este ea?
R: Petalele lalelei sunt fine,
subţiri.
-Dar floarea zambilei?
R: Floarea zambilei este puţin
mai groasă.
-Puneţi degetul pe mijlocul
florii. Priviţi degetul. Ce
observaţi?
R: Pe deget a rămas un praf
galben.
-Acest praf se numeşte polen şi
este hrana albinelor şi a
fluturilor. Tot aici se găseşte şi
nectarul din care albinele fac
mierea de albine.
- Mirosiţi cele două flori. Ce
simţiţi?
R: Laleaua nu are miros, pe
când zambila miroase frumos.
Sinteza parţială:
Floarea lalelei are 6 petale
subţiri, iar zambila are mai conversaţia frontal
multe flori pe tulpină. Florile
pot fi de mai multe culori. În
mijlocul florilor se află
nectarul din care albinele fac
miere, iar zambila are miros
frumos.

Sinteza finală:
Atât laleaua cât şi zambila sunt
formate din rădăcina ca nişte
firişoare, bulb (tulpină
subterană), tulpină, frunze şi
floare. Rădăcina fixează planta
în pământ şi ia apa din pământ.
Bulbul este tulpina subterană
şi are forma unei cepe de
culoare galben-maroniu.
Tulpina (aeriană) la lalea este
dreaptă, tubulară, iar tulpina la
zambilă este mica, tubulară,
subţire. Laleaua are frunze
verzi, late, ascuţite la vârf, iar
zambila are frunze subţiri,
mici, ca nişte săbiuţe.
Floarea la lalea are formă de
pahar (cupă), este de culoare
roşu, galben, alb. Spre tulpină
petalele au pete negre
(cafenii).Zambila are mai
conversaţia frontal
multe floricele dispuse de jur-
împrejur pe tulpină.

Vom stabili asemănările şi


deosebirile dintre cele două Evaluarea
flori: capacităţii de
Asemănări: au flori frumos a identifica
colorate, frunzele sunt verzi, asemănăile
late, ascuţite la vârf, tulpina între lalea şi
este zambilă
rotundă, rădăcina firoasă, sunt
flori de gradină, înfloresc
primă-vară.

Deosebiri: florile lalelelor sunt


mai mari, singure pe codiţă, nu
miros, pe când ale zambilelor
sunt mai mici, mai dese şi mai
multe, sub formă de clopoţei.
Codiţa lalelelor este lungă, pe
când a zambilelor scurtă, la fel
şi frunzele.

5. EVALUARE Fiecare copil primeşte câte un conversaţia individual Evaluareacap


set de elemente decupate din acităţii de a
care trebuie să construiască construe
laleaua/zambilă. zambila/la-
leaua din
Desprece flori am vorbit elementelede
O4 astăzi? cupate
R: Astăzi am vorbit despre
lalea şi zambilă.
-Dacă avem îngrădină lalele şi
zambile, ce trebuie să facem
pentru ca ele să crească şi să
înfloarească?
R: Pentru ca acestea să
crească. Trebuie să le udăm, să
săpăm pământul, să nu le
rupem, să nu călcăm pe ele.
-Dar dacă primeşti un buchet
de lalele şi zambile, ce faceţi
cu ele?
R: Dacă primim un buchet de
lalele şi zambile, le punem în
apă să nu se ofilească.
6.

ÎNCHEIEREA conversaţia frontal


ACTIVITĂŢII Faca precieri generale şi
indivi- duale.
Acord răsplata.

S-ar putea să vă placă și