Sunteți pe pagina 1din 16

1

Proiect didactic
Data: 7 martie 2022
Unitatea de învățământ: Colegiul Naţional ,, Preparandia – Dimitrie Ţichindeal’’ Arad
Clasa: Pregătitoare D
Profesor pentru învăţământul primar: Olariu Daciana
Ariile curriculare:
Limbă și comunicare
Matematică și Științe ale naturii
Arte
Tehnologii
Disciplinele de învățământ:
Comunicare în limba română
Matematică și explorarea mediului
Muzică și mișcare
Arte vizuale și abilități practice
Unitatea tematică: „ÎN GRĂDINĂ”
Tema: Plantele
Conţinuturi:
CLR: “Sunetul și literele G, g”
MEM: “Numere naturale în concentrul 0-20”
AVAP: “Felicitare pentru mama”
MM: “Cântec pentru mama!”

Prof. pentru înv primar OLARIU DACIANA / COLEGIUL NAȚIONAL ‘’PREPARANDIA – DIMITRIE ȚICHINDEAL ARAD’’
2

Competențe specifice:
CLR:
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor litere, silabe și cuvinte scrise cu litere de tipar;
4.1. Desenarea literei „R” de tipar, pe spații date;
MEM
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31;
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziţionarea pe axa numerelor;
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi;
4.1. Formularea unor observaţii asupra mediului apropiat folosind limbajul comun, reprezentări prin desene şi operatorii logici
„şi”, „nu”;
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat;
AVAP
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;
2.3. Realizarea de compoziții simple folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;
MM
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;

Obiective operaţionale:
O1- Să formuleze corect, în propoziții, răspunsuri la întrebările referitoare la anotimpul primăvara, dovedind cunoașterea
caracteristicilor acestuia; (CLR / 2.1.)
O2- Să identifice părțile componente ale unei plante, dovedind cunoașterea lor; (MEM / 3.1.)
O3- Să indice funcțiile fiecărei părți componente ale unei plante, susținându-le cu argumente; (MEM / 3.1.)
O4- Să ordoneze crescător numerele din concentrul 0 – 20, respectând ordinea corectă a acestora în șir; (MEM / 1.3.)
Prof. pentru înv primar OLARIU DACIANA / COLEGIUL NAȚIONAL ‘’PREPARANDIA – DIMITRIE ȚICHINDEAL ARAD’’
3

O5- Să identifice numerele (până la 20) care îndeplinesc condițiile date, dovedind cunoașterea locului lor pe axa numerelor;
(MEM / 1.1.; 4.1)
O6-Să răspundă corect la întrebările adresate, dovedind înțelegerea poveștii urmărite; (CLR / 1.2.)
O7-Să identifice corect poziția sunetului „g” în cadrul cuvintelor rostite, în urma despărţirii în silabe; (CLR / 1.3.)
O8- Să identifice literele „G” și „g”, folosind verde pentru literele mari şi albastru pentru cele mici; (CLR / 3.1.)
O9- Să interpreteze melodia „Cântec pentru mama!”, însoțindu-l cu mișcări inspirate de ritm și de versurile melodiei; (MM / 2.1.)
O10-Să deseneze litera „g” de tipar, încadrându-se în spațiul dat; (CLR 4.1)
O11- Să realizeze o felicitare pentru mama, utilizând tehnici simple de colorare, decupare și lipire; (AVAP 2.3.)

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, metoda fonetică analitico-sintetică, jocul
didactic;
Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, TV, CD didactic, melodia “Cântec pentru mama” (https://youtu.be/R9G9EaYkuz0),
frunze din hârtie cu numere pană la 20,
Forme de organizare: frontală, individuală.

Bibliografie:
*** Programa școlară pentru disciplinele “Comunicare în limba română”, “Matematică și explorarea mediului”, “Arte vizuale
și abilități practice”, “Muzică și mișcare”Aprobate prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
*** Suport de curs „Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii
mici”, 2013
*** Vasile Molan, (2016), “Didactica disciplinelor “Comunicare în limba română” și “Limba și literature română” din
învățământul primar”, Ed. Miniped, București, Ediție revizuită, actualizată și completată.
*** “O CĂLĂTORIE DISTRACTIVĂ prin clasa pregătitoare CAIET DE CREAȚIE 3” , Ed. EDU EDUCRATES, Avizat de
Ministerul Educației Naționale nr. 39450/I/2

Prof. pentru înv primar OLARIU DACIANA / COLEGIUL NAȚIONAL ‘’PREPARANDIA – DIMITRIE ȚICHINDEAL ARAD’’
4

Desfăşurarea activităţii

Obiective Activităţi Conţinut esenţial Strategii Evaluare


operaţionale de învăţare didactice
O1- Să formuleze -exercitii de Se creează un climat de prietenie și colaborare prin Metode şi procedee: Formularea
corect, în dialog „Întâlnirea de dimineață” cu salutul de dimineață. converșatia, corectă, în
propoziții, provocat Se completează, împreună cu elevii, calendarul naturii exercitiul, propozitii, a
răspunsuri la -exercitii de (ziua, data, luna, anotimpul …). problematizarea răspunsurilor
întrebările formulare a - Ce zi este astăzi? Mijloace de la întrebările
referitoare la răspunsurilor - Dacă astăzi este luni, ce zi a fost ieri? învăţământ: referitoare la
anotimpul la întrebări; - Dacă ieri a fost duminică și astăzi este luni, ce zi va fi Calendarul naturii anotimpul
primăvara, mâine? “Cântec pentru primăvara;
dovedind - În ce dată suntem astăzi? mama”
cunoașterea - Din ce anotimp face parte luna martie? https://youtu.be/R9G
caracteristicilor - Care sunt lunile anotimpului primăvara? 9EaYkuz0
acestuia; (CLR / - Ce sărbătorim în data de 8 Martie? / Se intonează Anexa 1
2.1.) “Cântec pentru mama” Forme de organizare:
- Ce fac păsările călătoare? Ce fac oamenii în grădini? Ce frontal
flori de primăvară cunoașteți? ( Se selectează din cele
afișate la panoul clasei)
O2- Să identifice -exerciții de - Se prezintă elevilor desenul unei flori de primăvară, un Metode şi procedee: Identificarea
părțile identificare a ghiocel (cu rădăcină) și desenul unui copac. converșatia, corectă a
componente ale rădăcinii, - Se arată, pe rând, rădăcina, tulpina florilor / trunchiul exercitiul, părților
unei plante, tulpinii / copacului, frunzele florilor / coroana copacului, petalele problematizarea componente
dovedind trunchiului, florilor. Mijloace de ale unei
cunoașterea lor; frunzelor, învăţământ: Anexa 2 plante;
(MEM / 3.1.) florilor; Forme de organizare:
frontal

Prof. pentru înv primar OLARIU DACIANA / COLEGIUL NAȚIONAL ‘’PREPARANDIA – DIMITRIE ȚICHINDEAL ARAD’’
5

O3- Să indice - exerciții de -Care este rolul rădăcinii? (Rădăcina absoarbe mineralele Metode şi procedee: Stabilirea
funcțiile fiecărei identificare a și apa din sol.Rădăcinile ajută la fixarea plantei în sol și la conversatia, corectă a
părți componente funcțiilor menținerea poziției vertical.) exercitiul, funcțiilor
ale unei plante, părților - Care rolul tulpinii / trunchiului? (Tulpina / Trunchiul problematizarea pentru fiecare
susținându-le cu componente transportă apă în întreaga plantă. Acesta menține, de Mijloace de parte a
argumente; ale unei asemenea, planta în poziție verticală, astfel încât acesta învăţământ: plantei;
(MEM / 3.1.) plante; poate obține mai multă lumină solară.) tablă, markere
- Care este rolul frunzelor? (Frunzele reprezintă „bucătăria colorate,ghiveci cu
plantei”, astfel în prezența luminii solare, acestea ghiocei, colaj cu un
transformă dioxidul de carbon din aer în hrană pentru copac ( pe tablă), ppt
plantă. ) Forme de organizare:
- Care este rolul florilor / petalelor? (Florile atrag insectele frontal
la plantă. Plantele au nevoie de insecte pentru a aduce
polenul pe care l-au colectat de la alte flori pentru a putea
face semințe. Petalele florilor sunt viu colorate pentru a
atrage insectele.)
O4- Să ordoneze -exercitii de -Joc DOMINO: Eu am …, cine are …? Metode şi procedee: Identificarea
crescător recunoaștere a Fiecare elev va extrage dintr-un coș o frunză pe care se conversația, corectă a
numerele din numerelor; află scris un număr. Se identifică elevul care are frunza pe explicația, cifrei /
concentrul 0 – 20, -exerciții de care este scrisă cifra 0. Acesta va spune: Eu am 0, cine are jocul didactic numărului de
respectând ordonare; 1? Elevul care are cifra 1 se va așeza lângă elevul cu cifra Mijloace de pe frunză;
ordinea corectă a 0 și va spune: Eu am 1, cine are 2? Jocul se continuă învăţământ: frunze cu Ordonarea
acestora în șir; astfel până se ajunge la 20. numere de la 0 la 20 corectă a
(MEM / 1.3.) -Se scriu numerele până la 20 ( din 1 în 1) crescător, apoi Forme de organizare: numerelor de
descrescător. frontal la 0 la 20;

O5- Să identifice -exercitii de - Jocuri de atenție ( Se vor folosi numerele extrase la Metode şi procedee: Identificarea
numerele (până la identificare a jocul anterior) : converșația, corectă a
20) care numerelor;  Să se ridice în picioare copiii care au numere mai explicația, exercițiul numerelor
îndeplinesc mici decât 5! ( Se verifică!) Mijloace de pare / impare;
condițiile date,  Să se ridice în picioare copiii care au numere mai învăţământ: PC, TV,
dovedind mari decât 10, dar mai mici decât 15! ( Se Anexa 3, frunze cu

Prof. pentru înv primar OLARIU DACIANA / COLEGIUL NAȚIONAL ‘’PREPARANDIA – DIMITRIE ȚICHINDEAL ARAD’’
6

cunoașterea verifică!) numere, copac


locului lor pe axa  Să se ridice în picioare copiii care au numere Forme de organizare:
numerelor; (MEM cuprinse între 5 și 10! ( Se verifică!) Frontal, individual
/ 1.1.)  Să se ridice în picioare copiii care au vecinii lui
15! ( Se verifică!)
 Numerele pare (cu soţ) sunt numerele care se pot
grupa în perechi. Numerele pare au la unităţi
cifrele: 0; 2; 4; 6; 8.
 Numerele impare (fără soţ) sunt numerele care nu
se pot grupa în perechi. Numerele impare au la
unităţi cifrele: 1; 3; 5; 7; 9.
- Se scriu numerele pare și numerele impare până la 20,
folosind culori.
-Joc: Găsește-i locul! Copacul de pe tablă nu are frunze.
In partea dreaptă trebuie așezate frunze ce au scrise
numerele pare, iar în stânga frunzele cu numere impare.
Fiecare elev va așeza frunza extrasă (la jocul anterior) în
copac, conform cerinței.
O6- Să răspundă -exercitii de -Se urmărește povestea ,,În grădină”, de pe cd-ul aferent Metode şi procedee: Formularea
corect la formulare a caietului de creație, apoi se formulează de către elevi conversația corectă a
întrebările răspunsurilor răspunsuri la următoarele întrebări: Cum se numește explicația răspunsurilor;
adresate, la întrebări; fetița? Ce are ea? Ce flori are deja în grădină? ( se arată Mijloace de Colorarea
dovedind elevilor la TV și pe planșe garoafe, margarete, magnolia, învăţământ: PC, TV, bulinelor de
înțelegerea gura leului) Ce flori dorește să mai aibă în grădină? Cine Material video cu sub
poveștii urmărite; cântă printre flori? povestea, Anexa 4 răspunsurile
(CLR / 1.2.) - Se identifică și se colorează bulinele de sub răspunsurile Forme de organizare: corecte;
corecte. Frontal, individual
O7- Să identifice -exercitii de - Unde se află fetița? “Fetița este în grădină.” Metode şi procedee: Identificarea
corect poziția identificare a - Se repetă, în cor, propoziția. converșația, corectă a
sunetului „g” în sunetului ,,g”; - Câte cuvinte am pronunțat acum, împreună? Care este explicația, metoda poziției
cadrul cuvintelor primul cuvânt? Dar al doilea? Dar al treilea? Care este fonetică analitico- sunetului „g”;
rostite, în urma ultimul cuvânt? șintetică

Prof. pentru înv primar OLARIU DACIANA / COLEGIUL NAȚIONAL ‘’PREPARANDIA – DIMITRIE ȚICHINDEAL ARAD’’
7

despărţirii în - Se desparte ultimul cuvânt în silabe, se identifică Mijloace de


silabe; (CLR / silabele cuvântului, iar mai apoi sunetele din care sunt învăţământ: PC, TV,
1.3.) formate silsbele cât și locul sunetului ,,g”. Anexa 5
- Joc: Elevii se vor așeza într-un cerc. Eu voi rosti Forme de organizare:
cuvinte, iar ei vor ridica mâinile sus dacă aud sunetul ,,g” Frontal, individual
la începutul cuvântului, vor așeza mâinile pe cap dacă aud
sunetul ,,g” în interiorul cuvântului și vor pune mâinile la
urechi dacă sunetul se aude la sfârșitul cuvântului.
- Se analizează fiecare imagine dată (sticlă, fagure, agrafă,
gard, gogoșar) la exercițiul din auxiliar, apoi elevii vor
colora imaginile în a căror denumiri se aude sunetul “g.
O8- Să identifice -exerciții de Se prezintă planșa cu literele „G” și „g”, se observă și se
Metode şi procedee: Identificarea
literele „G” și identificare a analizează forma literelor . conversația corectă a
„g”, folosind literelor „G” Se încercuiesc în poveste literele „G” și „g”, folosind exercițiul literelor „G”
verde pentru și „g”; verde pentru literele mari și albastru pentru literele mici.
Mijloace de și „g” din
literele mari şi învăţământ: Anexa 4/ cadrul
albastru pentru Caietul de creație 1 textului;
cele mici; (CLR / Creioane colorate
3.1.) Forme de organizare:
individual
O9- Să -exerciții de Se intonează melodia: „Cântec pentru mama!”, Metode şi procedee: Intonarea
interpreteze intonare ; însoțindu-l cu mișcări inspirate de ritm și de versurile exercițiul corectă
melodia „Cântec -exerciții de melodiei. Mijloace de realizând
pentru mama!”, mișcare; învăţământ: mișcările
însoțindu-l cu computer impuse de
mișcări inspirate TV, material video cu versurile și
de ritm și de melodia “Cântec ritmul
versurile pentru mama!” melodiei
melodiei; (MM / https://youtu.be/R9G
2.1.) 9EaYkuz0
Forma de organizare:
frontal

Prof. pentru înv primar OLARIU DACIANA / COLEGIUL NAȚIONAL ‘’PREPARANDIA – DIMITRIE ȚICHINDEAL ARAD’’
8

O10- Să deseneze -exerciții de Se explică și șe exemplifică, la tablă, modul corect de Metode şi procedee: Deșenarea
litera „G” de trasare/ desenare a literei ,,G” și de încadrare corectă a acesteia în conversația corectă a
tipar, încadrându- desenare cu șpațiul dat. explicația literei ,,G” și
se în spațiul dat; creionul a Câțiva elevi vor veni la tablă pentru a desena litera. exercițiul încadrarea în
(CLR 4.1) literei ,,G” de Se fac exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor. Mijloace de șpațiul dat
tipar; Solicit elevilor să adopte poziția corectă în bancă. învăţământ: Anexa 6/
Fiecare elev va desena trei litere pe șpațiile din caietul de Caietul de creație 1
creație. Voi verifica scrierea acestora, voi oferi ajutor Creioane grafice
celor care au nevoie, voi corecta greșelile tipice la tablă. Forme de organizare:
Elevii vor desena pe trei rânduri această literă individual
Se fac aprecieri așupra modului în care elevii au desenat
literele și asupra respectării șpațiului.
O11- Să realizeze -exerciții de Se prezintă elevilor felicitarea pe care o vor lucra. Explic Metode şi procedee: Utilizarea
o felicitare pentru utilizare a elevilor fiecare etapă de realizare, iar apoi aștept să o conversația corectă a
mama, utilizând tehnicilor de efectueze, ajutându-i pe cei care au nevoie. explicația tehnicilor de
tehnici simple de colorare, Se realizează astfel felicitarea de 8 Martie. exercițiul decupare și
colorare, decupare decupare și Se organizează Turul galeriei pentru a se observa toate Mijloace de lipire;
și lipire; (AVAP lipire; felicitările. Apoi, fiecare elev se așază lângă felicitarea pe învăţământ: Anexa 7/
2.3.) care o consideră cea mai frumoasă, precizând și motivul Mapa elevului, foi
pentru care a ales-o. roșii, foarfece, lipici
Se curăță spațiul de lucru. creioane colorate
Forme de organizare:
individual
Voi face aprecieri asupra modului în care elevii au
participat la activități.

Prof. pentru înv primar OLARIU DACIANA / COLEGIUL NAȚIONAL ‘’PREPARANDIA – DIMITRIE ȚICHINDEAL ARAD’’
9

Anexa 1

Prof. pentru înv primar OLARIU DACIANA / COLEGIUL NAȚIONAL ‘’PREPARANDIA – DIMITRIE ȚICHINDEAL ARAD’’
10

Anexa 2

Prof. pentru înv primar OLARIU DACIANA / COLEGIUL NAȚIONAL ‘’PREPARANDIA – DIMITRIE ȚICHINDEAL ARAD’’
11

Anexa 3
……………..…………………….. ……………………………………

Numerele de la 0 la 20

Prof. pentru înv primar OLARIU DACIANA / COLEGIUL NAȚIONAL ‘’PREPARANDIA – DIMITRIE ȚICHINDEAL ARAD’’
12

Anexa 4

Prof. pentru înv primar OLARIU DACIANA / COLEGIUL NAȚIONAL ‘’PREPARANDIA – DIMITRIE ȚICHINDEAL ARAD’’
13

Anexa 5

Prof. pentru înv primar OLARIU DACIANA / COLEGIUL NAȚIONAL ‘’PREPARANDIA – DIMITRIE ȚICHINDEAL ARAD’’
14

Anexa 6

Anexa 7

Prof. pentru înv primar OLARIU DACIANA / COLEGIUL NAȚIONAL ‘’PREPARANDIA – DIMITRIE ȚICHINDEAL ARAD’’
15

Prof. pentru înv primar OLARIU DACIANA / COLEGIUL NAȚIONAL ‘’PREPARANDIA – DIMITRIE ȚICHINDEAL ARAD’’
16

Prof. pentru înv primar OLARIU DACIANA / COLEGIUL NAȚIONAL ‘’PREPARANDIA – DIMITRIE ȚICHINDEAL ARAD’’

S-ar putea să vă placă și