Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Data: 7.03.2022
Clasa: I
Școala Gimnazială Oniceni
Prof. înv. primar Florea Elena-Loredana
Aria curriculară: Matematică și explorarea mediului
Disciplina: Matematica și explorarea mediului
Unitatea tematică: Prietenii mei necuvântători
Discipline integrate: Comunicare în limba română, dezvoltare personală
Subiectul:Scăderea numerelor formate din zeci și unități cu trecere peste ordin
Tipul lecției: predare-învățare
Scopul lecției:Însușirea deprinderilor de calcul matematic cu trecere peste ordin a numerelor
naturale formate din zeci și unități; dezvoltarea limbajului și a gândirii matematice.

COMPETENȚE SPECIFICE

Matematica și explorarea mediului


1.4.Efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la
numărare;
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (termen, sumă, total, diferență, <, >, =, +,-)
în rezolvarea și sau compunerea de probleme
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularități din mediul apropiat;
Comunicare în limba română
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute
2.2.Transmiterea unor informații prin intermediul unor mesaje simple;
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare
Dezvoltare personală
3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1 – să-și însușească noul algoritm de calcul al scăderii;
O2 – să aplice corect algoritmul în exercițiile propuse;
O3 – să folosească terminologia matematică corespunzătoare operației de scădere;
O4 – să efectueze corect operații de adunare și scădere în concentrul 0 -100;
O5 – să rezolve problemele date prin operațiile corespunzătoare;
O6 – să participe activ în desfășurarea scenariului didactic.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE PENTRU ELEVUL CU CES:
O1 – să efectueze operații de adunare și scădere în concentrul 0-10 folosind imagini și
obiecte;
O2 – să rezolve probleme simple ilustrate;
O3 – să aibă un comportament adecvat pe parcursul activității.

RESURSE:
1. METODOLOGICE
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE:conversația, explicația, observația, exercițiul, jocul didactic,
problematizarea;
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: manualul, fișă de lucru, instrumente de scris, caietul
elevului, fișă cu ghicitori;
FORME DE DE ORGANIZARE: individual, frontal, în perechi.
2. UMANE – 16 elevi
3. TEMPORALE – 40 minute activitate propriu- zisă +10 minute activitate recreativă.

4, BIBLIOGRAFICE:
 Curriculum Național- Curriculum pentru învățământul primar, M.E.C.T.S., 2013
 Constantin Petrovici, Didactica matematicii pentru învățământul primar, Editura
Polirom- Iași, 2014
 Manual pentru clasa I, Editura Didactică și Pedagogică, Constanța Bălan, Cristina
Voinea, Corina Andrei, Nicoleta Stan, București, 2018
DEMERS DIDACTIC
Timp Ob Strategii didactice
Momentele op. Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace Forme Evaluare
Nr. procedee de de
crt.
lecției
învățământ organizare
1. Moment 1min. O6 Asigurarea climatului corespunzător unei bune Conversația Catalog Frontal Capacitatea
organizatoric desfășurări a orei de Matematică și explorarea elevilor de a
mediului. se organiza
Pregătirea materialul didactic necesar pentru pentru oră.
activitate.
2. Reactualizarea 3 Verificarea cantitativă și calitativă a temei scrise. Capacitatea
cunoștințelor min. Evidențierea elevilor care au rezolvat corect tema, Conversația Caiete de Frontal elevilor de a
asimilate O3 care au caiete ordonate și îngrijite. lucru Individual utiliza în
anterior teme răspunsurile
O4 Verificarea cunoștințelor prin intermediul date
întrebărilor: terminologia
Cum se numesc numerele care se adună? specifică
Cum se numește numărul din care scădem? matematicii.
Cum se numește numărul pe care îl scădem?
Cum se numește rezultatul operației de adunare?
Cum se numește rezultatul de scădere?

Exerciții de calcul oral:


Află suma numerelor 8 și 7, 5 și 9, 47 și 4.
Află diferența numerelor 13 și 6, 15 și 8, 16 și 6.
3. Captarea 3 O4 Ghicitori matematice: Conversația Ghicitori Frontal Capacitatea
atenției min. O6 Iată, niște albinuțe elevilor de a
elevilor Vesele și hărnicuțe formula
Mătură praful prin stup răspunsuri la
Și sunt 60 în acel grup. ghicitorile
Vin 14 să le ajute; matematice
În total câte-s văzute? adresate de
către cadrul
20 de lebede pe lac didactic.
Gălăgie mare fac Capacitatea
Dar, vai! 16 au zburat elevilor de a
Din vina unui băiat efectua
Care tare le-a speriat. calcule
Știți câte rămân la sfat? mintale.
4. Anunțarea 1 Dragi copii, astăzi la ora de Matematică și Capacitatea
temei și a min. explorarea mediului vom rezolva exerciții și Tablă Frontal elevilor de a
obiectivelor probleme prin operații de scădere cu trecere peste fi atenți la
ordin cu numere naturale formate din zeci și mesajele
unități. transmise.
Scriu la tablă titlul lecției, iar elevii scriu în
caiete.
5. Dirijarea 15 Elevii sunt rugați să deschidă manualele la Conversația Manual Frontal Capacitatea
învățării min. pagina 89 pentru a observa modul de rezolvare a elevilor de a
O1 exercițiilor de scădere cu trecere peste ordin. Voi Observația Individual particip a
realiza schema de rezolvare la tablă urmând pașii Explicația activ în
Caiete
de lucru, elevii urmărindu-mă, apoi vor scrie pe desfășurarea
Exercițiul Instrumente
caiete. de scris
scenariului
DESCOPERIM didactic si de
52 –35 = a rezolva
 Împrumut o zece. Rămân 4 zeci. sarcinile de
O2 lucru.
5- 1 = 4
 Descompun zecea în 10 unități. Adun
zece unități cu 2 unități și se formează
un număr nou.
1 0+2 = 12
 Scad din numărul format unitățile.
12 - 5 = 7
 Scad zecile rămase.
4–3=1
DESCOMPUNERE
52 - 35 = 40 + 12 - 30 - 5

40 12 30 5 = 10+ 7

= 17
Calcul în scris
.
62-
25
37
După ce elevii vor scrie de la tablă informațiile
prezentate, voi solicita câte un elev să vină la tablă
pentru a rezolva în scris operații de scădere cu
trecere peste ordin .Le voi oferi ajutor unde este
cazul.

Se rezolvă la tablă următoarea problemă:


O veveriță a adunat 43 de alune. Câte alune îi
O5 rămân veveriței, dacă a mâncat 25 de alune?
Elevul cu CES va primi fișe de lucru cu operații în
O6 concentrul 0-10, cu nivel de dificultate scăzut
(Anexa 2).
Obținerea 15 Elevii primesc o fișă de lucru (Anexa 3), în care Explicația Fișe de lucru Individual Capacitatea
6. performanței min. au următoarele exerciții: Observația elevilor de a
Fişă de lucru Exercițiul rezolva
sarcinile de
O2 1.Efectuează: lucru și de a
se exprima
52- 83- 56- 24- 26- 95- corect
15 18 47 12 19 29 utilizând
O4 terminologia
2.Află diferența numerelor: 71 și 57, 43 și 25, 67 specifică
O5 și 39, 94 și 65. matematicii
în
3. Din cele 63 animale de la Zoo, 38 sunt din țara răspunsurile
noastră, iar restul din alte zone ale lumii. Câte date
animale sunt din alte zone ale lumii?

4*.Completează cu „+” sau „-”:


37 _ 26 = 63 96 _ 8 = 89 45 _ 16= 29
21 _ 15 = 16 24 _ 68 = 92 36 _ 28 = 64

* - pentru elevii cu ritm de lucru rapid .

Urmăresc modul cum lucrează elevii, ofer


sprijin și îndrumări acolo unde este nevoie, apoi
când termină se verifică oral exercițiile și
problemele din fișă.
Elevul cu CES va primi fișe de lucru cu operații în
concentrul 0-10, cu nivel de dificultate scăzut
(Anexa 4).
Se verifică frontal activitatea independentă.
7. Asigurarea 3 Se va realiza prin întrebări despre lecție. Explicația Individual Capacitatea
retenției și a min. Ce am învățat la ora de Matematică și explorarea elevilor de a
feed-back-ului mediului? se exprima
Cum vi s-a părut noua lecție? corect în
Aveți întrebări? răspunsurile
Le voi răspunde dacă au nelămuriri. date.
8. Activitate în 10 Elevii vor lucra un PUZZLE MATEMATIC: Jocul Piese puzzle În perechi Capacitatea
completare min. Aranjează rezultatele operațiilor de scădere în didactic de a ordona
ordine crescătoare și vei descoperi imaginea corect piesele
ascunsă! (Anexa 5). de puzzle.
9. Încheierea 2 Ob Voi face aprecieri generale și individuale asupra Conversația Frontal Aprecieri
activității min. 1 participării elevilor la lecție, precum și asupra verbale și
Ob comportamentului lor pe parcursul activității. calificative
6 Voi acorda calificative.
Tema pentru acasă: exercițiile 4, 5 și 6 de la
pagina 24 din caietul special. Le explic modul de
rezolvare.
ANEXA 1

Ghicitori matematice:

Iată, niște albinuțe

Vesele și hărnicuțe

Mătură praful prin stup

Și sunt 60 în acel grup.

Vin 14 să le ajute;

În total câte-s văzute?

20 lebede pe lac

Gălăgie mare fac

Dar, vai! 16 au zburat

Din vina unui băiat

Care tare le-a speriat.

Știți câte rămân la sfat?


ANEXA 2

Fişă de lucru

1. Calculează cu ajutorul imaginilor;


ANEXA 3

Fişă de lucru

1. Efectuează:

52- 83- 56- 24- 26- 95-


15 18 47 12 19 29

2. Află diferența numerelor: 71 și 57, 43 și 25, 67 și 39, 94 și 65.

3. Din cele 63 animale de la Zoo,38 sunt din țara noastră, iar restul din alte
zone ale lumii. Câte animale sunt din alte zone ale lumii?

4. *Completează cu „+” sau „-”:

37 26 = 63 96 8 = 89 45 16= 29 21 15=16

24 68 =92 36 28 = 64 76 57=19 45 47 = 92
*- pentru elevii cu ritm de lucru rapid
ANEXA 4

Fişă de lucru

2. Efectuează scăderile ;
ANEXA 4

PUZZLE MATEMATIC

Aranjează rezultatele operațiilor de scădere în ordine crescătoare și vei descoperi imaginea


ascunsă!

27- 9 =

43- 17=

52- 23=

65-27=

72-24 =

91-7 =
PUZZLE MATEMATIC

(PENTRU ELEVUL CU CES)

Aranjează rezultatele operațiilor de scădere în ordine crescătoare și vei descoperi imaginea


ascunsă!

10 - 9=

10- 8=

10 -7=

10- 6=

10-5 =

10-4 =

S-ar putea să vă placă și