Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 22.02.2017

Clasa:: I

Prof. Inv. Primar: Trofin Alina – Mihaela

Aria curriculara: Matematică și științe ale naturii

Disciplina: Matematică și explorarea mediului

Unitatea de învăţare: Descoperim povestea unui fulg de nea

Subiectul lecţiei: „Adunarea si scaderea numerelor 0-100, fara trecere peste ordin”( Z+Z/Z-Z;ZU+U)

Forma de realizare: activitate integrată

Tipul lectiei: fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor

Scopul lectiei: Dezvoltarea gândirii și a limbajului matematic; formare de deprinderi intelectuale și stimularea capacităților cognitive
și practic-utilitare.

Domenii integrate: Matematică și explorarea mediului

Comunicare în limba română

Arte vizuale și abilități practice

Muzică și mișcare
Competenţe specifice integrate:

Matematică și explorarea mediului


1.1. Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >, =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de
probleme
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini
sau reprezentări schematice;
6.2. Utilizarea unor unităţi de măsură pentru determinarea şi compararea duratelor unor activităţi cotidiene

Comunicare în limba română


1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;

Arte vizuale și abilități practice


1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual.

Muzică și mișcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) cognitive
O1 - să opereze cu noţiunile matematice învăţate: termeni, sumă, descăzut, scăzător, diferenţă;
O2 - să rezolve corect, oral şi în scris, adunări şi scăderi cu numerele naturale din concentrul 0-100, fără trecere peste ordin;
O3 - să verbalizeze operaţiile efectuate, motivând alegerile făcute în rezolvarea exerciţiilor şi problemelor;
O4 - să rezolve independent şi în echipă sarcinile de lucru primite;
b) afectiv-atitudinale
O5 - să manifeste spirit de iniţiativă şi cooperare în cadrul grupului;

c) psiho-motrice
O6 - să mânuiască materialul intuitiv;
O7 - să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de învăţător.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversația euristică, explicația, observația,demonstrația, problematizarea,exercițiul, jocul didactic, jocul de rol,
metoda Știu/Vreau să știu/Am învățat;
Resurse materiale: planșa-suport, calculator, , tabla, creta colorată, jocul Șotron trasat pe podea,pietricică, joc interactiv în PPT, floare
și petale cu rezultate, tabel Știu/Vreau să știu/Am învățat, jucării,fișe de lucru;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Resurse umane: 16 elevi

Resurse temporale: 50 min

Bibliografie:

1. Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului(clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată
prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
2. Curs formare - Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competențelor cheie la școlarii din
clasele I-IV, program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar;

Evaluare:
Strategii, metode și instrumente de evaluare:observarea sistematică a activității și a comportamentului elevilor, aprecieri
verbale, autoevaluare.
Descrierea didactică a scenariului activitații integrate:

Descrierea modelului curriculumului integrat:


Modelul de integrare curriculară valorificat este cel al curriculumului conectat, model care valorifică legăturile între
discipline, în contextul temei integratoare Prieteni fără grai.Se urmăresc abilități valorificabile în viața de zi cu zi, prin generare de
experiențe diverse de învățare și de consolidare a achizițiilor, în contexte concrete și variate.
Aptitudini și capacitați implicate
Aptitudine numerică, capacitatea de operare cu terminologia specifică matematicii, capacitatea de receptare a mesajului
oral și scris,aptitudini de relaționare interpersonală, dexteritate manuală, capacitatea de ordonare și clasificare după anumite criterii.

Modalități de valorificare a achizițiilor dobândite:


Reflecții individuale și colective, realizarea de activități și jocuri interactive, acțiuni intelectuale și practice
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele
Organizarea conţinuturilor
lecţiei Metode și Resurse Forme de Evaluare
procedee materiale organizare

1. Moment Se creează condiţiile necesare pentru Instructajul Materiale Frontal Observarea


organizatoric buna desfăşurare a activităţii. verbal necesare comportamentului
Se păstrează gruparea pe echipe de la activităţii elevilor
activitatea anterioară.

2.Verificarea Se verifică cantitativ și calitativ tema Observația Caietele Individual Capacitatea de a


temei pentru pentru acasă speciale ilustra conceptul
acasă de adunare și
scădere în
probleme/situații
date

3. Captarea Copiii, împreună cu personajele din Conversaţia Planșa-suport Frontal Observarea


atenţiei Tarâmul celor 100 de Fulgi de nea, au ajuns exercitiul sistematică
la Căsuța numerelor, a cărei ușă se deschide
doar dacă elevii ghicesc poezii matematice.
4. Anunţarea Se anunță elevii că pe parcursul orei de Explicația Frontal Observarea
temei matematică vor rezolva adunări și scăderi cu sistematică
numerele de la 0 la 100

5. Dirijarea Verificarea oral-teoretică a


învăţării cunoștințelor/calcul mintal:
Joc-exercițiu: Șotronul - Copiii aruncă
pietricica într-o casetă numerotată. Fiecărui
număr îi corespund sarcini diferite,pe care
copiii trebuie să le rezolve pentru a putea Jocul didactic JocȘotronul Frontal Aprecieri verbale
sări șotronul: Exercițiul
Capacitatea de a
1. Numără crescător, din 10 în 10, pana utiliza un limbaj
la 100. matematic
2. Numără descrescător de la 98 la 88. adecvat (termen,
3. Sari doar în casetele cu numere pare! sumă, descăzut,
4. Sari în casetele cu numere impare! Pietricică Frontal scăzător,
5. Care este rasturnatul numărului 45? Cretă rest/diferență)
6. Dar vecinii numarului 67? colorată
7. Care este numărul impar cuprins între
18 şi 20? frontal
8. Câte zeci și câte unități au numerele:
18, 72?
Aprecieri verbale
Conversația
Copiii le vor cânta fulgilor un cântecel: “ euristică Fise Frontal
Săniuța fuge” Exercițiul cu exercitii Individual
Aprecieri verbale
Verificarea
raspunsurilor
Fulgul și prietenii săi propun exerciții și
probleme de adunare și scădere cu
numerele de la 0-100, sub forma unui joc, Plansa
elevii având sarcina de a rezolva o scurta Problematizarea Capacitatea de a
fisa cu exercitii. Exercițiul Floare tristă rezolva corect
(Anexa 1) adunări și scăderi
Joc-exercițiu: Fulgul prieteniei - Se Petale cu cu numerele de la
prezintă un fulg care e trist fiindcă a rămas rezultate 0 la 100
fără pritenii săi. Caiete Individual
Pentru a înveseli fulgul,elevii vor rezolva la Saculetul cu
tablă și în caiete exerciții și probleme,astfel surprize
pentru fiecare exercițiu sau problemă
rezolvate, i se vor alătura unu câte unu
prietenii săi:
2.
1. Calculează: Verificarea
20+ 8= 26-16= Explicația răspunsurilor
70+20= 43+2=
2. Scade din numărul 60 pe 40. Cat obtii? Problematizarea
3. Mircea are 64 creioane. Celina are cu 3 Știu/Vreau să
creioane mai multe. știu/Am învățat
Câte creioane are Celina?

6. Obţinerea Elevii primesc o fișă de lucru pe care sunt


performanţei desenate mai multe ceasuri și vor trebui să Exercițiul Fișă de lucru Pe grupe Observarea
şi asigurarea scrie ce oră indică acele ceasului în fiecare Cât este ora? sistematică
feed-back-ului dintre cazuri. Aprecieri verbale
8. Încheierea Se notează tema pentru acasă.
și evaluarea Se vor face aprecieri generale si Conversația Caietul Frontal Aprecieri verbale
activităţii individuale privind participarea şi elevului Individual
comportamentul elevilor pe parcursul orei.

Managementul timpului:

- conținuturile proiectate vor fi selectate în funcție de limitările temporale, urmând a fi atinse în activitățile ulterioare.

S-ar putea să vă placă și