Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 21

PROIECT DIDACTIC

A. REPERE GENERALE
Unitatea: Liceul „Ștefan D. Luchian” Ștefănești
Modulul II PROTECȚIA PLANTELOR
Clasa a XII a A
Unitatea de învățare Dăunătorii culturilor horticole
Subiectul lecției Musculița alba de seră, unul dintre principalii dăunători la culturile de
legume
Scopul lecției: Recunoașterea musculiței albe de seră pe faze de de dezvoltare, biologia
dăunătorului, măsuri de prevenire și combatere
Tipul lecției: Predare – învățare (mixtă)
Locul de Sala de clasă
desfășurare:
Durata: 50 minute
Profesor: Ștefan Elisabeta - Loredana
Data: 28.02.2024
Rezultate ale învățării vizate:
UNITATEA DE REZULTATE ALE ÎNVĂȚĂRII – TEHNICE GENERALE 8: Recunoașterea
principalilor dăunători la culturile horticole
Rezultate ale învățării conform SPP:
Cunoștințe:
8.1.9. Principalii dăunători specifici plantelor horticole
Abilități:
8.2.19. Recunoașterea principalilor dăunători la plantele horticole cultivate
8.2.20. Recunoașterea principalilor dăunători pe faze de dezvoltare
Atitudini:
8.3.9. Colaborarea cu membrii echipei de lucru în scopul determinării principalelor specii de
dăunători ai plantelor horticole
B. OBIECTIVE OPERAŢIONALE ( Ob.Op):
La sfârșitul activității elevii vor fi capabili:
O1: să recunoască musculița albă de seră pe faze de dezvoltare;
O2: să descrie principalele etape din biologia dăunătorului;
O3: să cunoască modul de dăunare;
O4: să identifice metodele preventive și de combatere a dăunătorului;
STILURILE DE ÎNVĂŢARE ALE ELEVILOR:
 Stilul vizual de învăţare/cunoaştere va fi favorizat de vederea informaţiilor în formă tipărită
 Stilul auditiv de învăţare/cunoaştere va fi favorizat de ascultarea altor persoane, care redau
sau explică informaţiile
 Stilul practic de învăţare/cunoaştere va fi favorizat atât de prezentarea unor imagini cu
dăunătorul studiat cât și prezentatea de filme didactice cu tema acestui dăunător
C. Analiza resurselor didactice
Material didactic (MD):
*Fișa de recapitulare (Fr)
*Fișa de documentare (f doc)
*Fișă de lucru ( f l)
*Film didactic ( Fl. d)
*Prezentare ppt (ppt)
Mijloace tehnice (MT):
* Videoproiector (V) * Laptop (Lp)
* Fișă de lucru (f.l.)
Metode de învăţământ (MI):

* conversaţia (cv); * explicația (expl) * observația (obs)


* Problematizarea (pbl) * Algoritmizarea (agl) * Observarea sistemetică (obs.)
* Exercițiul *Activități cu fișele(af) *Brainstormingul
*Conversația euristică
Metode de evaluare (MEv)
*Evaluare orală *Fișa de lucru *Observarea sistematică
Forme de organizare a clasei (FOC):
 Activitate frontală (Af);
 Activitate individuală (Ai).
E.RESURSE BIBLIOGRAFICE:
1.Carmen Olguța Brezuleanu, 2023 – Didactica Specialității,Metodica Predării Științelor
Vieții, ediția a 2-a,revizuită și adăugită, Editura Performantica, Iași.
2.Talmaciu Mihai, Talmaciu Nela,2014. Suport de curs , Entomologie agricolă,
Universitatea de ştiinţe agricole şi de medicină veterinară“Ion Ionescu de la Brad” Iaşi
3.https://www.botanistii.ro/blog/insecte-daunatoare-plante-musculita-alba/
4.https://edict.ro/folosirea-filmului-didactic-in-cadrul-disciplinelor-tehnice/
5. https://www.youtube.com/watch?v=YJXmL9Te4po
F. Structura lecţiei pe secvenţe de instruire

Ob Strategia didactică Evaluare


Nr. Op Secvențele Activitatea Forme de
Activitatea profesorului Timp
crt lecției elevilor Metode Mijloace organizare a
activității
Își vor pregăti
- verificarea prezenţei şi consemnarea Capacitatea de
cele necesare
Momentul absențelor: activitate concentrare a
1 pentru 2’ conversaţia catalog
organizatoric - verificarea ţinutei clasei și a elevilor frontală atenției și de
desfășurarea
pentru lecție cooperare
activității
2 Verificarea Profesorul cere elevilor să enumere Elevii răspund 5’ Conversația Fr -activitate Evaluare orală
cunoștințelor principalii dăunători la culturile în întrebărilor Lp. frontală
anterioare: câmp, dăunători studiați în cadrul adresate de către V -activitate
modulului III. professor Ppt individuală
-Specificați dăunătorii studiați în utilizând și fișa de
cadrul modulului III, precum și recapitulare din
plantele atacate de către aceștia. modulul III
Gândacul ghebos, viermii sârmă,
ploşniţele cerealelor, afidele
cerealelor, cărăbuşeii, gândacul
bălos, sfrederitorul porumbului,
gărgăriţa frunzelor de porumb sunt
principalii dăunători la culturile de
cereale;
Gărgăriţa fasolei, molia păstăilor
sunt principalii dăunători la culturile
leguminoase;
Gărgăriţa frunzelor de porumb, molia
florii soarelui sunt principalii
dăunători pentru culturile de floarea
soarelui;
Principalii dăunători la sfecla de
zahar sunt :gărgăriţa cenuşie a
sfeclei, răţişoara sfeclei, păduchele
negru al sfeclei;
Principalii dăunători la cartof
sunt:gândacul din Colorado,
nematodul tulpinilor, paduchele verde.
3 Trecerea la Profesorul le vorbește elevilor despre Elevii prezintă 3’ ppt -activitate Observarea
lecția nouă culturile de legume din serele și interes și participă f.d. frontală sistematică
(captarea solariile din zona orașului Ștefănești la discuții, unii Conversația Lp. -activitate
atenției) ( roșii, ardei, castraveți )și deasemenea fiind chiar Euristică V individuală
despre marile problem cu cu care se implicați acasă în Brainstor-
confruntă fermierii din cauza prezenței producerea mingul
dăunătorilor. Îi antrenează pe elevi legumelor.
într-o discuție pe baza acestei teme.
Cel mai de temut dăunător present în
sere și solarii, și nu numai :
Musculița alba de seră
Voi anunța obiectivele operaționale pe
înțelesul elevilor: Elevii vor nota Explicația
O1: să recunoască musculița albă de titlul temei
seră pe faze de dezvoltare; Elevii vor studia
O2: să descrie principalele etape din fișa de
biologia dăunătorului; documentare
O3: să cunoască modul de dăunare;
O4: să identifice metodele preventive
și de combatere a dăunătorului;
-Se împart elevilor fișele de
documentare și fișele de lucru.;
4 Predarea - Musculița alba de seră Elevii ascultă 25’ ppt -activitate Obs.
învățarea explicațiile A fișe f.d. frontală Sistematică
Se întâlneşte în toate zonele pe diferite
lecției noi profesorului și Lp. -activitate
plante legumicole şi ornamentale din Cv
notează în caietul V individuală
sere, solarii, iar pe timp călduros şi în Expl
de notițe Fl
câmp.
Elevii rezolvă fișa
Descriere. Adultul.Femela are 1,46 – de lucru
1,53 mm lungime, iar masculul 1,15 – Elevii pun
1,43 mm. Corpul este alungit, de întrebări
culoare albă-gălbuie, acoperit cu o profesorului
secreţie pulverulentă, ceroasă, albă,
cu aspect făinos. Aripile sunt albe, iar
ochii, tibiile, tarsele şi vârful
O1 abdomenului brune.Antenele sunt
alcătuite din 7 articole .

Oul este oval - alungit, de 0,22 – 0,24


mm lungime, prevăzut cu un pedicel
scurt. Oul are culoare variabilă, alb-
gălbuie la depunere şi negru-violet,
cu luciu metalic, înainte de ecloziune.

Larva neonată are corpul oval, de


culoare galbenă-pal, cu ochii roşii.
Larvele mature au corpul turtit dorso- A fișe ppt -activitate
ventral de 0,7 – 0,8 mm lungime, de Cv f.d. frontală Obs.
culoare verdepalid. Pe părţile laterale Lp. -activitate Sistematică
Expl
prezintă o bordură de spini scurţi, iar V individuală
dorsal 15 – 20 de perişori albicioşi. Fl

Biologie. În condiţii de seră, musculiţa


albă are 3 – 4 generaţii pe an, uneori şi
mai multe, în funcţie de factorii
ecologici. De regulă, generaţiile se
O2
suprapun, întâlnindu-se în acelaşi
timp diferite stadii ale insectei: ou,
ppt -activitate
larvă, adult. Depunerea ouălor are loc
f.d. frontală Obs.
în grupe (10-50 ouă), pe partea
Lp. -activitate Sistematică
inferioară a frunzelor tinere, în formă
V individuală
de cerc. Incubaţia durează 5-10 zile, în
Fl
funcţie de factorii climatici. Larvele
apărute se deplasează pe organele A fișe
ppt
plantei, devin apode după câteva zile, Cv
f.d.
rămâmând pe partea inferioară a Expl Lp.
frunzelor până la transformarea în
V
adulţi. O generaţie completă se
Fl
dezvoltă în 3-4 săptămâni. De regulă
generaţiile se suprapun, încât se pot
întâlni în tot cursul anului diferite
stadii ale insectei. În timpul verii,
musculiţa poate migra din sere pe
diferite plante în câmp, unde se
înmulţeşte până în toamnă. La
scăderea temperaturii, o parte din
insecte se reântorc în sere, reinfestând A fișe ppt -activitate
culturile. f.d. frontală Obs.
Cv
Plante atacate şi mod de dăunare. Lp. -activitate Sistematică
Este o insectă polifagă, care atacă Expl V individuală
O3 numeroase specii de plante Fl
legumicole: tomate, ardei, pătlăgele
vinete, castraveţi, fasole, etc., precum
şi plante ornamentale: garoafe,
crizanteme, begonii, gerbera, muşcate
etc. Adulţii şi larvele colonizează A fișe
frunzele, uneori şi lăstarii, înţepând şi Cv
sugând seva din ţesuturi. Organele -activitate
Expl
atacate sunt acoperite de dejecţiile frontală
insectei, care favorizează dezvoltarea -activitate
unor ciuperci saprofite din genurile : A fișe individuală
Alternaria, Penicillium, Fusarium, Cv euristică
etc., formându-se un miceliu de
culoare închisă. Acest lucru duce la Expl
debilitarea plantelor, reducându-se
procesele fiziologice, prin micşorarea
suprafeţei de asimilaţie. Datorită
atacului, frunzele se îngălbenesc, se
usucă şi cad.
Combatere. Distrugerea florei
spontane din jurul serelor şi solariilor,
care contribuie la perpetuarea -activitate Obs.
focarelor de infecţie. După recoltare, A fișe ppt frontală Sistematică
O4 toate plantele sau resturile de plante Cv f.d. -activitate
vor fi scoase în afara serelor şi distruse Expl Lp. individuală
prin ardere. Corpurile serelor, libere V
de plante, se vor dezinfecta prin Fl
stropiri cu produse organofosforice
sau carbamice, în doze mărite sau prin
fumigări cu aerosoli. Se vor efectua
tratamente chimice la apariţia -activitate
focarelor de infecţie. Se va stropi mai frontală Obs.
ales partea inferioară a frunzelor, unde Elevii pun -activitate Sistematică
se află localizate coloniile de insecte. întrebări Cv euristică individuală
profesorului
Profesorul proiectează un film didactic
cu tema „ musculița alba de seră ”. Din
când în când oprește ( pauză)
Elevii vizionează
derularea filmului pentru a adresa
filmul didactic,
O1 întrebări elevilor. Filmul
răspund la ppt
O2 Fixarea După terminarea filmului didactic , didactic Ai
întrebările Lp. Autoevaluare
5 O3 cunoștințelor profesorul le cere elevilor să poarte o 10’ Brainstor- Af
profesorului, V orală
O4 (feedback) discuție între ei , fiind împărțiți în mingul Ag
evidențiază în Fld
două grupe : grupa elevilor care
discuții propriile
cultivă în gospodăriile lor legume și
idei și experiențe
grupa elevilor care nu cultivă.
Profesorul face aprecieri asupra
corectitudinii afirmațiilor elevilor.
Profesorul anunță elevii titlul și
cerințele temei pentru acasă.
Provocare: Realizați un filmuleț Activitate
Fișa de lucru
despre un dăunător al legumelor , la conversatia catalog frontală
Obs.
Evaluare alegere. Filmulețul trebuie să fie Elevii își notează euristică
6 5’ Sistematică
finală realizat într-o seră sau într-o grădină tema pentru acasă
cultivată cu legume.Se fac aprecieri
individuale și generale asupra clasei.
Se face notarea individuală a fiecărui
elev în parte și se justifică nota.
G. ANEXE

PLANUL LECȚIEI

MUSCULIȚA ALBĂ DE SERĂ


DĂUNĂTOR AL CULTURILOR DE LEGUME

 ARIE DE RĂSPÂNDIRE

 DESCRIERE:
 ADULTUL
 OUL
 LARVA

 BIOLOGIA DĂUNĂTORULUI

 PLANTE ATACATE

 MODUL DE DĂUNARE

 METODE DE PREVENIRE COMBATERE

 METODE DE COMBATERE
FIȘĂ DE DOCUMENTARE

Musculiţa albă de seră – Trialeurodes vaporariorum Westw.

Se întâlneşte în toate zonele pe diferite plante legumicole şi ornamentale din sere, solarii,
iar pe timp călduros şi în câmp.

Descriere. Adultul.Femela are 1,46 – 1,53 mm lungime, iar masculul 1,15 – 1,43 mm. Corpul este
alungit, de culoare albă-gălbuie, acoperit cu o secreţie pulverulentă, ceroasă, albă, cu aspect făinos.
Aripile sunt albe, iar ochii, tibiile, tarsele şi vârful abdomenului brune.Antenele sunt alcătuite din 7
articole .

Oul este oval - alungit, de 0,22 – 0,24 mm lungime, prevăzut cu un pedicel scurt. Oul are culoare
variabilă, alb-gălbuie la depunere şi negru-violet, cu luciu metalic, înainte de ecloziune.

Larva neonată are corpul oval, de culoare galbenă-pal, cu ochii roşii. Larvele mature au corpul
turtit dorso-ventral de 0,7 – 0,8 mm lungime, de culoare verdepalid. Pe părţile laterale prezintă o
bordură de spini scurţi, iar dorsal 15 – 20 de perişori albicioşi.

Biologie. În condiţii de seră, musculiţa albă are 3 – 4 generaţii pe an, uneori şi mai multe, în funcţie
de factorii ecologici. De regulă, generaţiile se suprapun, întâlnindu-se în acelaşi timp diferite stadii
ale insectei: ou, larvă, adult. Depunerea ouălor are loc în grupe (10-50 ouă), pe partea inferioară a
frunzelor tinere, în formă de cerc. Incubaţia durează 5-10 zile, în funcţie de factorii climatici.
Larvele apărute se deplasează pe organele plantei, devin apode după câteva zile, rămâmând pe
partea inferioară a frunzelor până la transformarea în adulţi. O generaţie completă se dezvoltă în 3-
4 săptămâni. De regulă generaţiile se suprapun, încât se pot întâlni în tot cursul anului diferite stadii
ale insectei. În timpul verii, musculiţa poate migra din sere pe diferite plante în câmp, unde se
înmulţeşte până în toamnă. La scăderea temperaturii, o parte din insecte se reântorc în sere,
reinfestând culturile.

Plante atacate şi mod de dăunare. Este o insectă polifagă, care atacă numeroase specii de plante
legumicole: tomate, ardei, pătlăgele vinete, castraveţi, fasole, etc., precum şi plante ornamentale:
garoafe, crizanteme, begonii, gerbera, muşcate etc. Adulţii şi larvele colonizează frunzele, uneori
şi lăstarii, înţepând şi sugând seva din ţesuturi. Organele atacate sunt acoperite de dejecţiile
insectei, care favorizează dezvoltarea unor ciuperci saprofite din genurile : Alternaria, Penicillium,
Fusarium, etc., formându-se un miceliu de culoare închisă. Acest lucru duce la debilitarea
plantelor, reducându-se procesele fiziologice, prin micşorarea suprafeţei de asimilaţie. Datorită
atacului, frunzele se îngălbenesc, se usucă şi cad.

Prevenire
Distrugerea florei spontane din jurul serelor şi solariilor, care contribuie la perpetuarea focarelor de
infecţie. După recoltare, toate plantele sau resturile de plante vor fi scoase în afara serelor şi
distruse prin ardere. Corpurile serelor, libere de plante, se vor dezinfecta prin stropiri cu produse
organofosforice sau carbamice, în doze mărite sau prin fumigări cu aerosoli.
Combatere
Se vor efectua tratamente chimice la apariţia focarelor de infecţie. Se va stropi mai ales partea
inferioară a frunzelor, unde se află localizate coloniile de insecte.

Filmul didactic de pe youtube : https://www.youtube.com/watch?v=YJXmL9Te4po


Modul II : Protecția plantelor
Clasa a XII, a A, elev ...............................................
Data .......................
FIȘĂ DE LUCRU – MUSCULIȚA ALBĂ DE SERĂ

1. Completați tabelul de mai jos de mai jos:


ADULTUL
Descrierea dăunătorului pe faze de dezvoltare

OUL
LARVA

2. Descrieți principalele etape din biologia dăunătorului:

3. Descrieți modul de dăunare :

4. Identificați principalele metode de prevenire și combatere a dăunătorului

S-ar putea să vă placă și