Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:26.05.2022
Clasa: a-V-a
Aria curriculară: Ştiinţe
Disciplina: Biologie
Unitatea de invaţare: Grupe de vieţuitoare
Profesor: Moraru Maria-Lili
Şcoala Gimnazială Salcia
Tema: Regnul Fungi
Tipul lecţiei: comunicare si insuşire de noi cunoştinţe
Scopul: Cunoaşterea structurii, funcţiilor şi importanţei ciupercilor.
Competenţe generale :
1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor şi a fenomenelor cu instrumente şi metode
ştiinţifice.
2. Comunicarea adecvată în diferite contexte ştiinţifice şi sociale.
3. Rezolvarea unor situaţii problemă din lumea vie pe baza gândirii logice şi a creativităţii.
4. Manifestarea unui stil de viaţă sănătos într-un mediu natural propice vieţii.
Competenţe specifice:
1.1 Extragerea informaţiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, ca surse pentru
identificarea caracteristicilor unor sisteme biologice, a unor procese şi fenomene;
1.2 Realizarea dirijată a unor activităţi simple de investigare pe baza unor fişe de lucru date;
2.1 Organizarea informaţiilor ştiinţifice după un plan dat;
2.2 Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală şi scrisă;
3.1 Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor;
3.2 Utilizarea unor algoritmi cunoscuţi în investigarea lumii vii;
4.1 Utilizarea achiziţiilor din domeniul biologiei în viaţa cotidiană;
4.2 Recunoaşterea consecinţelor activităţilor umane şi ale propriului comportament asupra
mediului înconjurător.
Competențe vizate:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
● Sa realizeze observaţiile digitale si să interpreteze rezultatele.
● Sa descrie alcătuirea ciupercilor.
● Să clasifice ciupercile dând exemple din fiecare categorie.

1
● Sa explice modul de hrănire şi de inmulţire al ciupercilor.
● Să evidenţieze importanţa ciupercilor pentru mediu şi om.
● Să recunoască cel puţin trei specii de ciuperci comestibile şi trei specii de ciuperci
otrăvitoare.

Strategia didactică

METODE ŞI PROCEDEE:

● Observaţia;
● Explicaţia;
● Conversaţia euristică;
● Problematizarea;
● Învăţarea prin descoperire;

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

● Fişe de lucru;
● Manual;
● Manual digital;
● Videoproiector;
● Laptop;
● Atlase botanice.

FORME DE ORGANIZARE:

● Individual;
● Pe grupe;
● Frontal.

LOCUL DESFĂŞURĂRII: Laboratorul de biologie.

Bibliografie:
Jeanina Cîrstoiu, Alexandrina-Dana Grasu, Biologie, manual pentru clasa a V-a, Editura Litera,
2017, București
Nicoleta Rozalia Stătescu, Viorica Broască, Biologie, manual pentru clasa a V-a, Editura
Intuitex, 2017, București

2
Mohan Gh., Ardelean A., Mihail A., Biologie, manual pentru clasa a V-a, Editura ALL, 1997,
Bucureşti
Programa şcolară
Atlas botanic

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

3
Nr. ETAPELE ACTIVITĂŢI METODE MIJLOACE DE
crt. LECŢIEI/ ACTIVITATEA ACTIVITATEA FOLOSITE ÎNVĂȚĂMÂNT
RESURSE DE PROFESORULUI ELEVILOR
TIMP
1. Moment -pregatirea materialului -se pregătesc pentru -conversaţia
organizatoric didactic; desfăşurarea lecţiei; Manual
-notarea in catalog a Fise de activitate
elevilor absenţi;
- se verifică dacă sunt
condiţii optime pentru
desfăşurarea orei;

2. Reactualizarea -propune elevilor un joc -conversaţia


cunoştinţelor didactic - participă la joc, pun
si astfel reactualizează intrebări si dau manual
cunostinţele din lecţiile răspunsuri, astfel
anterioare reuşesc sa inţeleaga mai
Regnul Monera si Regnul bine anumite noţiuni
Protista ; despre bacterii şi alge;

3. Captarea - prezintă elevilor un film - urmăresc filmul cu -conversaţia -manual digital


atenţiei despre Bacterii, Protiste, atentie şi recunosc euristică - informaţia
Ciuperci utilizând organismele din -problema- digitală
manualul digital; imaginile prezentate  tizarea - internet

4. Anunţarea -prezintă elevilor tema -elevii notează titlul -conversaţia -manual letric
temei şi a lecției şi obiectivele lecției în caiete; euristică
scopului lecției urmărite; -explicaţia

5. Transmiterea şi - pentru ca elevii sa -elevii citesc fișa de -manual letric


însuşirea noilor inţeleaga mai bine lucru și sub indrumarea -conversaţia -manual digital
cunoştinţe alcătuirea ciupercilor, profesorului se stabilesc euristică -atlas botanic
modul de hrănire şi de sarcinile in cadrul -explicaţia
inmulţire al ciupercilor, grupei ;
profesorul imparte clasa in
patru grupe şi
distribuie fişe de lucru ;
-profesorul cere elevilor
să colaboreze in cadrul
grupului;
4
Schema lecţiei

Regnul Fungi ( Ciuperci)

Clasificare:

● Drojdii: drojdia de paine, drojdia de bere, drojdia de vin


● Mucegaiuri: mucegaiul alb, mucegaiul verde albastrui
● Ciuperci parazite: rugina grâului, tăciunele porumbului, mana viţei de vie
● Ciuperci cu pălărie: ciuperci comestibile, ciuperci otrăvitoare

Drojdiile – se dezvoltă pe substanţele dulci.


● Alcătuire: organisme unicelulare
● Hrănire: heterotrofă
● Inmulţire: prin inmugurire, prin spori
● Importanţă: dospirea aluatului, obţinerea berii şi a vinului

Mucegaiurile
a.Mucegaiul alb - se dezvoltă pe pâine, alimente, incalţăminte,pereţi, la umezeală ş intuneric.
● Alcătuire: hife care formează miceliu, sporangi cu spori
● Hrănire: heterotrof saprofit
● Inmulţire: prin spori

b.Mucegaiul verde albastrui - se dezvoltă la umezeală şi căldură


● Alcătuire: hife pluricelulare care formează miceliu, sporangi in formă de ciucure
● Hrănire: heterotrof saprofit
● Importanţa: prepararea antibioticelor
Ciuperci parazite- produc boli la plante, animale, oameni.

Ciuperci cu pălărie
● Alcătuire: hife in sol, picior şi pălărie cu spori.
● Hrănire: heterotrofă
● Inmulţire: prin spori
● Importanţă: pentru om şi natură
● Ciuperci comestibile: gălbiori, ghebe, hribi
● Ciuperci otrăvitoare: pălăria şarpelui, hribul dracului, buretele porcesc

S-ar putea să vă placă și