PROIECT DIDACTIC
GRĂDINIŢA: P.P. „Piticot”Arad
GRUPA: mică ,,A”
TEMA: Când, cum şi de ce se întâmplă?
SUBTEMA: ,,Vara cu alaiul ei de flori şi cu fluturi gălbiori ”
TEMA ZILEI: „În lumea insectelor”
ACTIVITATE INTEGRATĂ: DŞ+DOS
Domeniul ştiinţă: joc didactic ,,Numără şi indică cifra”
Domeniul om şi societate: lipire ,,Prietenii fluturaşului”
STRUCTURA SECVENŢIALĂ
SECVENŢA I: Activităţi de dezvoltare personală(ADP)
Întâlnirea de dimineaţă
SALUTUL:
Educatoarea îmbrăcată în Prinţesa Fluturilor îi va saluta pe copii atingându-i cu o
baghetă sub forma următoare:
„Bună dimineaţa, dragi copii,
În lumea insectelor începe o nouă zi.
Gâze dragi interpretăm,
Cu toţii să ne prezentăm!
Bagheta fluturaşului nu va lipsi,
În timpul salutului ne va însoţi.”
Copiii se vor saluta atingându-se pe rând cu bagheta fluturaşului („Bună dimineaţa,
prietenă buburuză!”).
-„Sperăm ca ziua noastră să fie însorită şi frumoasă!”( se va completa Calendarul
Naturii)
ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI:
Doi, trei copii îşi vor exprima modul în care s-au gândit să caute coroniţa prinţesei
fluturilor. Cea mai bună idee va fi preluată şi pusă în aplicare.
NOUTATEA ZILEI:
După ce personajul, Prinţesa Fluturilor s-a prezentat copiilor, aceasta le va spune că a
ajuns în grupa lor pentru că un vânt puternic şi o mare furtună s-a abătut asupra grădinii cu flori de
unde vine şi ea şi-a pierdut prietenii şi coroniţa de prinţesă. Îi va ruga pe copii să fie prietenii ei şi
să o ajute să găsescă frumoasa coroniţă; însă nu va fi uşor pentru că vor trebui să asculte, să
urmeze anumite etape şi să fie foarte atenţi.
Astfel copiii vor fi împărţiţi în două echipe după ecusoanele primite: albine şi buburuze.
TRANZIŢIE :
Copiii vor trebui să identifice cărui centru de interes „aparţin”, conform insectei de pe
medalionul purtat:
„După insectele purtate ,
Ghicim jocurile toate
La măsuţe ne-mpărţim
Şi la lucru noi pornim!”
SECVENŢA II: Activităţi liber alese (ALA 1)
SECTOR 1: JOC DE MASĂ
SUBIECT: ,,Fluturaşul şi floarea”
MIJLOC DE REALIZARE: reconstituire de imagini
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să potrivescă piesele mozaic cu şablonul care ilustează floarea sau fluturaşul;
O2 - să reconstituie imaginea respectând culorile pieselor mozaic.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: piese mozaic, şabloane
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul
Copiii vor primi câte o coală cartonată format A4 pe care se află conturul unui fluture sau al
unei flori. Ei vor trebui să le îmbine pentru a realiza întreaga imagine colorată cu piese mozaic.
SECTOR 2: CONSTRUCŢII
SUBIECT: „Gardul grădinii”
MIJLOC DE REALIZARE: înţepare în amporă
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să întroducă beţele de scobitori în bucata de amporă, respectând marginea dreaptă
a acesteia;
O2- să aşeze bucăţile (fâşiile) de hârtie alternativ printre scobitori, pentru a realiza
gardul grădinii.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: scobitori, fâşii de hârtie de aproximativ 2 cm lăţime, bucăţi
dreptunghiulare de amporă învelite în hârtie creponată verde.
METODE ŞI PROCEDEE: explicația, exercițiul, demonstraţia
Fiecare copil va primi o bucată dreptunghiulară de amporă în care va introduce scobitorile
pentru a realiza gardul. Scobitorile vor fi înfipte pe marginea bucăţii de amporă şi se va respecta
linia dreaptă a acesteia. Alternativ, printre scobitori, va fi introdusă o bucată de hârtie colorată
(prin faţa scobitorii, apoi prin spate); aceasta va constitui gardul gradinii.
SECVENŢA III: Activităţi pe domenii experenţiale (ADE)
ACTIVITATE INTEGRATĂ: „În lumea insectelor”
DOMENII EXPERENŢIALE: DŞ+DOS
MIJLOC DE REALIZARE:
Domeniul ştiinţă: joc didactic ,,Numără şi indică cifra”
Domeniul om şi societate: lipire ,,Prietenii fluturaşului”
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
să folosească materialele din centre bazându-se pe priceperile şi deprinderile
însuşite anterior;
să manifeste spirit de echipă colaborând la realizarea unei activităţi în comun;
să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activități
practice.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Domeniul Ştiinţă
să numere în limitele 1-5;
să recunoască grupele cu 1-5 elemente şi cifrele corespunzătoare;
să raporteze numărul la cantitate corelându-l cu cifra;
să identifice grupa cu ,,tot atâtea”, ,,mai multe”, ,,mai puţine”, elemente prin
compararea grupelor;
să completeze scara numerică folosind jetoane cu insecte;
să completeze şirul numeric cu cifrele care lipsesc.
Domeniul Om şi Societate
să recunoască insectele şi să le denumească;
să lipească îngrijit şi corect aripioarele şi capul insectelor pe corpul acestora;
să înfigă antenele albinei, buburuzei şi fluturelui în locul indicat de educatoare;
să aprecieze atât propria lucrare, cât şi pe cea a colegilor de grupă.
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, demonstraţia.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ecusoane cu insecte, , jetoane cu cifre, jetoane cu insecte
colorate (fluturi, buburuze, albine, furnica, greieraş), tablă magnetică, magneţi, flori decupate,
recompense, corpul insectelor confeţionate din carton colorat în formă cilindrică, aripi colorate şi
decupate, antene din sârmă, lipici şi decorul grupei – o poieniţă/grădină cu flori.
SARCINA DIDACTICĂ: - dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere şi cifre;
formarea deprinderilor de a folosi materiale specifice activităţii practice şi de a lucra îngrijit.
REGULI DE JOC:
Copiii vor fi împărţiţi în două echipe;
Educatoarea adresează întrebări fiecărei grupe pe rând;
Răspunsurile corecte vor fi aplaudate şi recompensate.
ELEMENTE DE JOC: aplauze, surpriza, recompense.
Trecerea de la activităţile liber alese la activităţile pe domeniile experienţiale se va realiza
prin jocul muzical ,,Bat din palme” acesta constituind cea de-a doua tranziţie a acestei activităţi.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
[Link] organizatoric
Fiecare copil îşi va găsi un loc în grădina cu flori amenajată în sala de grupă şi astfel va
începe etapa de căutare a coroniţei Prinţesei Fluturilor.
2. Captarea atenţiei
Fluturaşul le aminteşte copiilor ce i s-a întâmplat şi cum a ajuns să îşi piardă coroniţa şi
prietenii şi le spune că vrea ca ei să devină prietenii lui şi să îl ajute.
3. Anunţarea temei
,,Astăzi veţi călători cu mine în lumea insectelor şi ce va trebui voi să faceţi sunt
următoarele lucruri: să mă ajutaţi să număr, să recunosc cifrele, să le aşez la locul potrivit şi să
formez mulţimi de fluturi, albine şi buburuze.”
4. Dirijarea învăţării
Prezentarea regulilor jocului
Vom porni în căutarea coroniţei fluturaşului împărţiţi în două echipe: echipa buburuzelor şi
echipa albinuţelor. Eu vă voi pune câteva întrebări la care eu nu cunosc răspunsul şi îmi este foarte
greu să aflu singură. În urma răspunsurilor corecte veţi fi aplaudaţi şi echipa care va aduna cele
mai multe insecte ,,dulci” în coşuleţ va fi câştigătoare şi probabil va ajunge prima la coroniţa mea.
Explicarea şi demonstrarea jocului
Se explică şi se demonstreză jocul.
Jocul de probă
Un copil va executa jocul de probă şi va aşeza pe tabla magnetică 3 flori colorate.
Executarea jocului de către copii
În timpul executării jocului se va urmări realizarea obiectivelor propuse.
Le voi adresa ambelor echipe alternativ întrebări şi copiii vor avea de realizat următoarele
sarcini:
Voi bate din palme de două, repectiv de trei ori şi un copil din fiecare echipă va extrage
cifra corespunzătoare numărului de bătăi.
Echipa buburuzelor: Alt copil va veni şi va lua de pe măsuţă tot atâtea buburuze câte
arată cifra, adică 2.
Echipa albinuţelor: Un copil va veni şi va lua de pe măsuţă tot atâtea buburuze câte
arată cifra, adică 3.
Echipa buburuzelor: Formează pe masă o grupă cu două albine.
Echipa albinuţelor: Formează pe masă o grupă cu 3 fluturi.
Echipa buburuzelor:Aşează pe buburuză atâtea buline câte arată cifra.
Echipa albinuţelor: Aşează pe floare atâtea albine câte arată cifra.
Echipa buburuzelor: Numără insectele şi spune în care coş sunt mai multe.
Echipa albinuţelor: Numără insectele şi spune în care coş sunt mai puţine.
Echipa buburuzelor: Fă să fie tot atâtea insecte în amândouă coşuleţele.
Echipa albinuţelor: Numără insectele din ambele coşuleţe.
Echipa buburuzelor: Pe scara numerică în limitele 1-5, copiii vor completa în spaţiile
libere cu atâtea insect câte arată cifra. Vor fi aşezate două buburuze şi 4 fluturi.
1 2 3 4 5
Echipa albinuţelor: Aici pe altă scară numeric vor fi aşezate o floare şi 3 albine.
1 2 3 4 5
Echipa buburuzelor: Încercuieşte grupa în care sunt tot atâtea elemente câte arată
cifra.
Echipa albinuţelor: Încercuieşte grupa în care sunt tot atâtea elemente câte arată cifra.
Complicarea jocului va fi realizată prin completarea şirului numeric cu cifra care
lipseşte.
Echipa buburuzelor:
1 2 4
Echipa albinuţelor:
1 3 5
Se vor număra insectele primite recompense pentru fiecare echipă şi copiii vor începe să
caute coroniţa Prinţesei Fluturaşilor. După ce coroniţa este găsită, imaginea unui greieraş va fi
găsită o dată cu ea şi copiii vor fi solicitaţi să îi cânte un cântecel greieraşului (tranziţia trei).
5. Asigurarea retenţiei şi a transferului
Prinţesa Fluturaşilor şi Greieraşul îi vor anunţa pe copiii că pe mesele lor se află
prietenii fluturaşului, însă ceva nu e în regulă, ei au rămas fără aripioare din cauza vântului
puternic şi a furtunii. Astfel se va face trecerea la Domeniul Om şi Societate (Activitatea
practică): lipire ,,Prietenii fluturaşului”.
- ,,Dacă tot aţi fost atât de harnici şi mi-ati găsit coroniţa, acum vă rog să mă ajutaţi să îmi
recapăt şi prietenii: buburuze, fluturi şi albine. Haideţi să vedem ce materiale sunt pe măsuţele
voastre (lipci, coşuleţe cu aripi de buburuze, fluturi şi albine, căpuşorul şi corpul lor şi
antenuţele).”
După intuirea materialului, le voi explica şi demonstra procedeul de lucru copiilor: luăm
corpul insectelor, înfigem cele două antenuţe în găurile existente deja pe corpul lor, lipim capul în
capătul corpului şi apoi aripioarele. Lipiciul trebuie aplicat cu grijă, doar pe partea din mijloc a
aripilor.
Copiii încep să lucreze, iar eu îi voi ajuta acolo unde este nevoie.
6. Evaluarea lucrărilor şi încheierea activităţii
Voi face o sinteză a ceea ce au realizat la activitate.
-Astăzi am văzut că aţi fost cuminţi, atenţi, am observat că aţi numărat atât de bine, că voi
cunoaşteţi cifrele şi insectele şi acum nu îmi rămâne decât să vă invit să ne jucăm şi să cântăm
cântecelul meu preferat „Fluturaşul meu” (ALA 2).
SECVENŢA IV: Activităţi alese (ALA 2)
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: „Fluturaşul meu”
MIJLOC DE REALIZARE: joc muzical
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să respecte linia melodică a cântecului şi să îl intoneze corect;
O2 -să execute mişcările sugerate de textul jocului muzical şi să păstreze ritmul melodiei.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: CD-player.
DESFĂŞURAREA JOCULUI:
Prinţesa fluturilor prinde toţi copiii de mână formând un cerc. Ei vor fi aşezaţi în cerc,
ghemuit pe covor. Când melodia „Fluturaşul meu” începe, ei se ridică în picioare cu braţele
coroniţă şi jocul muzical se poate desfăşura.
Copiii vor respecta textul cântecului corelând cu acesta mişcările sugerate de text (salutul
printr-o plecăciune, zborul fluturaşului prin balansarea laterală a braţelor, trezirea fluturaşului prin
atingerea ochilor şi întinderea braţelor vertical, păsările etc) .
Prinţesa fluturilor, fericită că şi-a găsit coroniţa, dansează cu micii fluturaşi.
Textul jocului muzical folosit este următorul:
Fluturaşul meu
Soarele a răsărit
În poaiana cu pitici Sus , sus, tot mai sus
Fluturaşul s-a trezit Zboară fluturaşul meu
S-a tezit din somn. Sus, sus, tot mai sus
Fluturaşul meu.
Sus , sus, tot mai sus
Zboară fluturaşul meu El dansează printre flori,
Sus, sus, tot mai sus Printre florile de mac
Fluturaşul meu. Fluturaşul colorat
S-a trezit din somn.
Păsările i-au urat
Bună dimineaţa
Fluturaşul s-a trezit
S-a trezit din somn.