PROIECT DIDACTIC
DATA:29. 05. 2018
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA PRIMARĂ NR. 4
CLASA PREGĂTITOARE
ÎNVĂŢĂTOARE: POPESCU ( DINCĂ) MANUELA IONELA
ARIA CURRICULARĂ : Consiliere și orientare
DISCIPLINA : Dezvoltare personală
UNITATEA TEMATICĂ: ”E ziua noastră”
SUBIECTUL: Explorarea meseriilor
TIPUL LECŢIEI: consolidare
SCOPUL: Identificarea activităților preferate și asocierea lor cu o meserie
DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română, Arte vizuale și abilități practice, Muzică și mișcare
DURATA : 35 de minute şi 10 minute activităţi libere
COMPETENŢE SPECIFICE:
Dezvoltare personală
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar
3.3. Identificarea hobby-urilor, jocurilor şi a activităţilor preferate, talentelor/ predispoziţiilor
Arte vizuale și abilități practice
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct
Comunicare în limba română
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
2.2 Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple
3.1 Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
Muzică și mișcare
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor din repertoriul însuşit
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul şi până la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :
O1 Să identifice meseriile ilustrate. Se consideră obiectivul atins dacă vor identifica cel puțin două din cele trei meserii prezentate.
O2 Să asocieze meseria cu rezultatul muncii. Se consideră obiectivul atins dacă vor realiza cel puțin trei din cele cinci asocieri.
O3 Să argumenteze importanța fiecărei meserii. Se consideră obiectivul atins dacă vor argumenta importanța a cel puțin unei meserii.
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE :
conversaţia
explicaţia
expunerea
jocul didactic
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMANT: fișe de lucru, flipchart, etichete, lego, plastilină, păpușă, .
FORME DE ORGANIZARE - frontal
- pe grupe
- individual
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observare sistematică a elevilor, aprecieri verbale.
BIBLIOGRAFIE:
M.E.C. - Programa şcolară pt. Clasele Pregătitoare, nr.3418/19.03.2013”, Bucuresti.
***,,Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici”- suport de curs
***Ghidul cadrului didactic- clasa pregatitoare, Grup Editorial Art, 2013;
Anca Veronica Tăut, Dezvoltare personală-Caiet de aplicații, Editura Sinapsis 2014
SCENARIUL
DIDACTIC
Strategia didactică
Ob. Secvenţele Demersul didactic
op. lecţiei Forme de Metode Mijloace Evaluare
organizare
Intâlnirea de dimineață
Momentul Calendarul
●Salutul;Prezenţa
naturii
organizatoric
●Repere temporale (anotimpul, ziua din frontal Conversația
10 min
săptămână, data, luna, anul)
●Completarea calendarului naturii
●Mesajul zilei: De eşti harnic şi munceşti, Tu, în viaţă, reuşeşti!”
Captarea atenţiei Frontal Expunerea Tort cu 17
Un tort cu lumânări pe care sunt puse fotografiile elevilor
lumânări
5 min
Anunţarea Se anunță, pe înțelesul copiilor, obiectivele lecției. Conversația
subiectului Astăzi vom dedica ziua unor activităţi în care va trebui să arătăm ce
lecţiei şi a
ştim despre meserii,cum se numesc persoanele care muncesc,unde
obiectivelor
1 min muncesc, ce lucruri meșteresc și ce unelte folosesc.
Când mâncăm tort ?
Peste cateva zile va fi 1 iunie. Ce sărbătorim noi pe 1 iunie?
Dirijarea planșă
Știți de ce sărbătorim ziua copilului? Pentru că, demult, copiii nu
Individual
invăţării aveau ce aveți voi astăzi : casă, hăinuțe, jucării, mâncare, vacanțe, Aprecieri
medicamente pentru când sunteți bolnavi, nu puteau să meargă la verbale
Conversația
școală și să devină ce le-ar fi plăcut.
Haideti să vedem cum se numește persoana care construiește case ?
15 min flipchart
Dar cea care face hăinuțe ?
Expunerea
Cine face tortul și brioșele ?
Cine ne face bine când suntem bolnavi ?
Știți că fiecare copil are talentele și abilitățile lui ? Dacă va învăța să
le dezvolte, va putea deveni mai târziu ceea ce dorește.
Joc didactic
Elevii sunt invitați să iasă la tablă pentru a răspunde cerințelor din
O1 Anexa 1 și Anexa 2.
Haideți să jucăm un joc : Eu greșesc, tu corectezi ( anexa 3)
O2 Care este meseria greierașului din poezia Greierele și furnica ?-
cântăreț. Haideți să cântăm și noi !
Se va cânta cântecul Meseriile (anexa 4).
Pe grupe, elevii vor merge la atelierele de lucru. Cele patru grupe
Obtinerea Explicația Cuburi,
vor fi : constructori, doctori, croitori și cofetari. Vor avea de realizat
performantei pe grupe Conversația plastilină,
O2 lucrari care să reprezinte rezultatul meseriilor alese.
10 min Joc didactic păpușă,
O3 De ce este importantă meseria pe care ați ales-o ?
hârtie
creponată,
foarfece,
pansament,
lipici
Încheierea Voi face aprecieri cu privire la participarea elevilor la lecţie. Aprecieri
activității Se va expune rezultatul muncii elevilor. frontal verbale
5 min
ANEXA 1
Observă ce talente au copiii și descoperă ce meserii și-au ales când au devenit oameni mari. Pune eticheta cu numele meseriei.
ANEXA 2
Anexa 3
Eu greşesc,tu corecteazǎ! 3-Pictorul prǎşeşte porumbul.
1-Brutarul face scaune şi mese. 4-Şoferul vinde medicamente.
2-Croitorul conduce vaporul. 5-Învǎţǎtorul face pâine.
Anexa 4 Albă, dulce, moale, fină! N-am avea ce îmbrăca
Eu, din cuburi colorate, Dacă haine n-ar lucra
Înalţ blocuri şi palate. Eu sunt mica gospodină Cu foarfece, ac şi aţă,
Până ce soseşte tata Fac curat, ca şi-o albină Croitoreasa cea isteaţă!
Casa noastră este gata! (bis) Şterg praful din faţa uşii
Şi spăl rufele păpuşii! Eu astronaut aş vrea
Brutarul lângă cuptor Să mă fac, dar nu-i uşor
Cu făina îi dă zor Eu mă fac aviator Mă gândesc cum aş putea,
Când lucrează, mai mult tace, Şi pe toţi vă iau în zbor Până la stele să zbor?
Dar ce pâine bună face! Peste mări şi peste ţări,
Până sus, spre-albastre zări! Fotbalist să fie oare
Tatăl meu, zidar de frunte, Meserie, ca oricare?
Ştie timpul să-l înfrunte De doctori aţi auzit?... Eu nu ştiu, dar n-am ce-i face,
Zi de zi e sus pe schele Dacă-n joacă v-aţi lovit Să bat mingea tare-mi place!
Tot mai aproape de stele! Sau vă doare prin burtică,
Eu vă vindec, n-aveţi frică! (Toţi copiii, la unison):
Am plantat flori şi legume Nici o slujbă nu e rea
Pe-o parcelă, spre şosea, Să muncim, am învăţat
Nu-i grădină alta-n lume, Dar din toate, parc-am vrea...
Mai grozavă ca a mea! De şcoală nevoie are Meseria de-mpărat!
Orişice copil, se pare
Ca să fii şofer, se poate Printre cărţi şi-abecedare,
Dacă ai vreo patru roate, Eu voi fi învăţătoare!
Două osii mititele
Şi-o maşină peste ele! Iată-mă, cum ies din munte!
Sunt miner, cu casca-n frunte
Sunt morar de când mă ştiu Sap şi scot, după cum vezi,
Şi-mi plac boabele de grâu, Aur şi argint grămezi!
La moară, le fac făină
MEDIC VETERINAR
CONSTRUCTOR
MUZICIAN