Instituția de Educație Timpurie
Nr.44
PROIECT DIDACTIC AL
ACTIVITĂȚII INTEGRATE
Anul de studii 2022-2023
Tema: ,, O meserie pentru fiecare. ”
Educator: Prisnei Ludmila
Chișinău, 2022
Data: 17.11.2022
Instituția: Instituția de Educație Timpurie nr.44
Educator: Prisnei Ludmila
Grupa: pregătitoare (6-7 ani)
Tema globală: EU CA PERSONALITATE
Tema proiectului: În lumea meseriilor
Subtema proiectului: Meserii pentru copii
Tema zilei: ,,O meserie pentru fiecare”
Domenii de activitate:
Limbaj și comunicare
Eu, familia și societatea
Dimensiunile domeniilor de activitate:
Educație pentru limbaj și comunicare
Dezvoltare personală
Unități de competență:
(LC) 1.1. Perceperea semnificaţiei unor sunete din cuvinte, a cuvintelor, enunţurilor cu sonoritate asemănătoare.
(LC) 1.3. Identificarea obiectelor, claselor de obiecte, a acțiunilor, însușirilor, caracteristicilor, potrivit denumirii
lor;
(LC) 2.7 Formularea enunțului dezvoltat, respectînd ordinea corectă a părților de propoziție ( subiect, predicat și
alte părți de propoziție).
(LC) 5.2 Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse variate.
(DP) 2.2. Descrierea profesiilor/meseriilor cunoscute, apreciind valoarea lor.
Obiective operaționale:
La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
Cognitive:
- să identifice în baza ghicitorilor anumite profesii/meserii;
- să recunoască și să denumească profesiile în baza unor imagini;
- să indice importanţa fiecărei meserii;
- să descrie profesiile/meseriile părinților și ale altor persoane;
- să cunoască uneltele, materialele și instrumentele folosite de fiecaremeseriaș în cadrul meseriei sale;
- să asocieze imaginea care sugerează o meserie cu imaginea uneltelor necesare în desfăşurarea ei;
- să răspundă la întrebări prin propoziții complete și formulate corect din punct de vedere gramatical;
Psihomotorii:
- să descrie în 3-4 propoziții o meserie/profesie propusă;
- să manifeste inițiativă și creativitate în realizarea diferitor acțiuni;
- să-și exprime gândurile creativ și coerent;
- să memoreze cuvinte și expresii noi din contextul propus;
- să selecteze imaginile potrivite fiecărei meserii/profesii sugerate de însărcinare;
Socio-afective:
- să accepte părerea colegilor de grupă;
- să fie activi în cadrul jocurilor și să se susțină reciproc;
- să manifeste interes față de persoanele ce-i înconjoară;
- să educe stima faţă de munca părinţilor;
- să coopereze cu colegii pe parcursul activității.
Vocabular: meserie (sinonime)- meșteșug; ocupație; meșterie; breaslă
harnic (sinonime)- activ; muncitor; silitor; vrednic;
măiestrie (sinonime)- dibăcie; pricepere; talent;
medic (familia de cuvinte)- medicament; medicină; medicamentos; medical;
Strategii didactice:
Metode didactice:
Conversația, descoperirea, salutul, mesajul zile, metoda „Floarea de Lotus”, descoperirea, observarea,
povestirea, explicația, demonstrația, exercițiul, analiza, momentul de surpriză, jocul didactic „Grupează
instrumentele după meserie”, tranziții, dezlegarea ghicitorilor, jocul didactic „Cui și ce-i aparține”, dramatizarea.
Resurse materiale:
Poster cu mesajul zilei, poster „Floarea de Lotus”, rebus, obiecte ce denumesc profesii, surpriza, imagini, puzzle,
lipici, hârtie colorată, hârtie creponată, creioane colorate, carioce, planșe ilustrate,zar cu imaginea meseriilor,
jetoane(meserii),carton colorat, lipici, piese lego, cărămizi mici, nisip kenetik, guaș, burete... pensule, clei,
planșete, foi de album, fise, jetoane-imagini, planșe ,puzzle, laptop…
Forme de organizare:
Frontală, individuală, grup mare.
Centre de interes: Joc de rol, Artă, Științe, Alfabetizare, Construcții, Joc de masă.
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie. Chișinău, 2019.
2. Standardele de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere până la 7 ani. Chișinău, 2019.
3. Ghid de implementare a Curriculumului pentru Educație Timpurie, a Standardelor de învățare și dezvoltare a
copilului de la naștere până la 7 ani din perspectiva Cadrului de referință pentru educație timpurie.
4. „Formarea premiselor citirii și scrierii” Ghid metodic pentru învățămîntul preșcolar de Viorica Babov, ediția
„Pontos”, Chișinău 2021
5. „1001 de idei pentru o educație timpurie de calitate”; Ghid pentru educatori; de M. Vrânceanu, D. Terzi-
Barbaroșie, T. Turchină, V. Cojocaru, V. Pelivan, N. Zotea, A. Dima; Centrul educaţional Pro Didactica, 2013;
Chișinău.
Desfășurarea activității:
Etape ale Conținutul activității Strategii didactice Evaluarea
activității Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
didactice
Crearea condițiilor necesare pentru desfășurarea Materiale Frontal
unei activități eficiente: pentru fiecare
Aerisirea sălii de grupă; centru;
Aranjarea materialelor pe centre de Scaune pentru
activitate; fiecare copil
Așezarea scaunelor pentru întâlnirea de
dimineață.
Evocarea
Salutul de demineață
Bună dimineața, copii, și dragi oaspeți! Conversația Frontal
Noi astăzi ne vom juca și lucruri noi vom învăța; Explicația Individual
dar mai întâi și-ntâi de toate ce trebuie să facem?
Vă propun să ne salutăm prin poezia ,,Bună
dimineață,,
Când în zori eu mă trezesc
Parcă toate îmi șoptesc: Poezie Frontal
Ce frumoasă-i viața!
Bună dimineața!
Mă întind, mă dezmorțesc
Apoi la baie mă grăbesc
Să-mi spăl dinții, fața,
Bună dimineața!
Hainele le potrivesc, Aprecieri
Mă îmbrac și-apoi rostesc: verbale
Bună dimineața!
S-a trezit dulceața!
Întâlnirea de dimineață
Calendarul zilei Conversația Panoul Frontal
Prezența copiilor, fetele numără băieții, iar băieții Lucru la Calendarul Individual
numără fetele, numărul total de copii. panouri zilei
Se face observarea cine sunt mai mulți- fete sau Calendarul
băieți; cine lipsește. naturii
Completarea Calendarului naturii.
Inițierea unei scurte conversații despre anotimpul Problematizar Frontal Indicatori:
toamna: ea 536;648;
Ce anotimp este? 671;672
Care sunt lunile de toamnă?
Care sunt semnele caracteristice anotimpului
toamna?
Numește ziua săptămânii; ce zi a fost ieri; ce zi va
fi mâine?A câta zi din săptămână este astăzi?
Metoda „Floarea de Lotus”- după dezlegarea Descoperirea Frontal Indicatorii:
ghicitorilor se va descoperi tema zilei Individual 402; 407
Anexa1
Moment de surpriză Momentul de Invitat
Se aude o bătaie în ușă... surpriză special-
Educatorul se miră... oare cine să mai vină la agentul de
noi? circulație în
Se va invita în sala de grupă agentul de circulație: uniforma sa
-Cine este domnul acesta? Expunerea
-Ce profesie are?
-De ce avem nevoie de un polițist? Problematizar Indicatorii:
La centrul „Joc de rol” se va crea situația de ea 159; 164;
problemă- cum vom traversa corect strada; care 259
semafor este pentru pietoni și care semafor este
pentru mașini; se vor prezenta 3 semne de
circulație și se vor descrie, se va numi importanța Expunerea
semnelor de circulație și a indicatoarelor rutiere.
Educatorul împreună cu copiii îi mulțumește
agentului de circulație și-l petrec la serviciu
urîndu-i o zi frumoasă.
Mesajul Mesajul zilei; Frontal Indicatorii:
Mesajul zilei Întrebări- Rezolvarea Individual 411; 527
Citirea și completarea mesajului și descoperirea răspunsuri însărcinărilor
temei. Problematizar propuse în
Anexa2 ea cadrul
mesajului
Moment de surpriză Momentul de Frontal
Se aude o bătaie în ușă… surpriză
-Copii, la noi a mai sosit un oaspete cu o trusă Conversația
interesantă și îmbrăcat în uniform, cine îmi va Demonstrația
spune cine este oaspetele nostru și care este .
profesia lui?
Întâlnim medicul și vom merge la centrul „Joc de Exercițiul
rol” unde copiilor li se vor prezenta instrumentele
de lucru ale medicului; se va crea situația de
problemă- vom primi un bolnav și vom încerca să-l
tratăm și să-i prescriem medicamentele necesare.
Educatorul împreună cu copiii îi mulțumește
medicului și-l petrec la serviciu urându-i o zi
frumoasă.
Urmează prezentarea fiecărui personaj de la centrul
tematic și a informației pe care o posedă copiii
Realizarea despre meseria/profesia data. Povestirea Centrul Frontal Indicatorii:
sensului Anexa 3 tematic Individual 271; 405
Copiii vor răspunde la întrebările puse de aranjat
educator: conform
-Ce meserie reprezintă personajul dat? temei zilei
-Ce instrumente folosește?
-Care este produsul final al activității pe care o
efectuează?
Fiecare meserie este reprezentată de o poezie.
Aviatorul
Iau o foaie și-un creion,
Vreau să-mi fac un avion! Lectura
Avionu-i din hîrtie, educatorului
Însă nu-mi prea pasă mie-
Îl lansez, îl prind din zbor
Și mă simt aviator!
Fermierul
Fermierii-s harnici foc,
Ei nu stau o clipă-n loc,
De la răsărit de soare
Varsă rînduri de sudoare-
Cresc legume, animale
Pentru piața capitalei!
Medicul
Nu ne temem de anghină,
Nici de gripă, nici de cori,
Medicul chemăm să vină
Cînd răcim noi uneori.
De halatu-I alb, scrobit
Fuge boala negreșit!
Poștașul
Umblă ferm din casă-n casă
Și la sat, și la oraș,
De-oboseală nici că-i pasă
Ăstu-i brav, voinic poștaș-
De prin vremile străbune
Duce el scrisori la lume!
Zidarul
Un zidar e vrăjitor,
Piatra prinde chiar din zbor
Și apoi o pune-n zid
Cu migală și mult jind.
Și ce credeți c-o să iasă?
O construcție frumoasă!
Polițistul
C-un pistol la șoldul drept,
La cel stâng -cu un baston,
C-o insignă mare-n piept,
Din metal, nu din carton,
Slujba-și duce voinicește,
De cei răi ne ocrotește!
Pompierul
Știe lumea de la noi-
Pompierii sunt eroi!
Nu găsești, cât ai umbla,
O profesie mai grea!
Prin curaj și har ceresc
Focul ei îl îmblînzesc!
Indicatorii:
Metoda cubului: 430; 431;
Copiii vor arunca zarul și vor denumi imaginea 434; 435
care este reprezentată; vor formula o propoziție Metoda Cubul cu Frontal
despre meseria data și vor împărți cuvântul în Cubului meserii Individual
silabe.
Indicatorii:
Tranziție 38; 47.
,,SUS JOS- Cântece pentru copii în limba română. Cântec cu Melodie
Repartizarea în centre: mișcări înregistrată
Copiii își vor alege cîte un jeton pe care sunt
reprezentate diferite meserii/profesii și în baza lor
vor merge la centre:
Batem tare palmele,
Scuturăm picioarele, Tranziție Frontal
Și în pas vioi
Unu- doi, unu-doi
Spre centre pornim și noi!
Se descrie ce vor face copii în fiecare centru de
activitate...
Rutine: Deprinderi sanitaro-igienice. Indicatorii:
Am plecat să ne spălăm, 141; 142
Mâinile le curățăm Rutine În grupuri
De microbi noi să scăpăm-
Igiena să ne-o păstrăm.
Copiii care au pe jeton Explicația Jetoane
Pompierii- se vor așeza la centrul Artă; Imagini
Cofetarii- se vor așeza la centrul Joc de masă;
Polițiștii- se vor așeza la centrul Alfabetizare;
Pictorii- se vor așeza la centrul Știință;
Reflecție Zidarii- se vor așeza la centrul Construcții;
Centrul ȘTIINȚE: ,,Ciorchinele” Schema În grup Indicatorii:
Sarcini de lucru: ciorchinelui mare 480; 596
Metoda „Ciorchinelui” Imagini cu
În urma discuțiilor despre meserii/profesii copiii
meserii;
vor crea un colaj numind îndeletnicirea
personajului dat și aplicând în jurul meseriașului Imagini cu
instrumentele lui de lucru. Vor formula cîte 1-2 instrumente
propoziții despre fiecare ciorchine. specifice
meseriilor;
Centrul JOC DE MASĂ: Poster, lipici;
Sarcini de lucru:
1. Realizează puzzle la tema profesii/meserii; Puzzle Puzzle; Individual
2. Aranjează fiecare imagine cu instrumente la imaginea
meseria/profesia dată; meseriașilor;
3. Formează câte o propoziție la fiecare cartonașe cu
meserie; imaginea
diferitor
instrumente
din diferite
domenii.
Centrul ALFABETIZARE: Exercițiul Individual Indicatorii:
Sarcini de lucru: 384; 401;
1. Decodifică cuvintele propuse cu ajutorul 519; 523;
cheiței fermecate, enumeră silabele, vocalele 544
și consoanele;
2. Descoperă imaginea din făină și scrie
cuvîntul cu ajutorul literelor din plastic;
Centrul ARTE:
Sarcini de lucru:
1. Frizerul- colorează și decupează după liniile
punctate;
2. Zidarul- colorează un zid cu guaș, prin Explicația Fișe de lucru În perechi Indicatorii:
metoda ștampilării, cu ajutorul unui burete cu diferite 85; 548
de bucătărie în formă de dreptunghi; profesii;
3. Pictorul- pe șevalet realizează un tablou de
toamnă cu creioane colorate;
4. Medicul- realizează trusa de prim ajutor prin
colorarea elementelor, decuparea și aplicarea
lor în trusă;
5. Bucătar- colorează, decupează și lipește
legumele în oală;
6. Profesor- colorează și asociază imaginile cu
literele date;
7. Realizați un colaj din profesiile/meseriile
colorate.
Centrul CONSTRUCȚII:
Sarcini de lucru:
1. Construiți o stație pentru pompieri din piese
lego, o scară înaltă și una joasă din spatule și Explicația Individual Indicatorii:
bețișoare. 107;621;
2. Măsurați înățimea scărilor cu ajutorul riglei 635; 688
și comparați-le.
3. Numiți elementele specifice meseriei de
pompier.
4. Creați o povestioară din 5-6 propoziții în Individual
care să fie implicat un pompier.
5. Construiți un zid din cărămizi și nisip
kinetik.
Evaluarea După finisarea lucrului în centrele de Autoevaluare Individual
Activitate se va face turul galeriei, se va evalua a
rezultatul final.
Fiecare copil va spune cine visează să ajungă.
Extindere Se va realiza în a 2 jumătate a zilei poezia
„Orișicare meserie” de Niculina Mureșan
Orișicare meserie
Îți aduce bucuri,
A munci nu e rușine
Dacă vrei să-ți meargă bine!
La șofer mașina-i place
Croitorul haine face.
Cofetarul- prăjitură
Păduraru-i în pădure.
Zidarul zidește case
Și brutarul pâine face,
Pompieru-i salvator
Stinge focul repejor.
Dacă nu te simți prea bine
Vine doctorul la tine.
Îți prescrie-o doctorie
Și te duci la farmacie.
Asistenta te-ngrijește
Și zugravul zugrăvește
Bucătaru-i la mâncare,
Tractoristu-i pe ogoare.
Polițistul te păzește
Iar pescarul prinde pește
Fermierul ziua-ntreagă
Cu-animale are treabă.
Iar doamna educatoare
Te-ajută să crești mare
Te-nvață numai de bine
A munci nu e rușine!
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3