Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect didactic
,,Vei fi cu att mai curnd stpn pe tine cu ct te vei cunoate mai curnd.
(Marc Aureliu)
Disciplina: CONSILIERE I ORIENTARE COLAR
Clasa IX D
Data 8.02.2011
Componenta: Autocunoatere i dezvoltare personal
Tema PRIETENUL DIN OGLIND
Locul desfurrii: sala de clas
Competene generale:explorarea resurselor personale care influeneaz cariera.
Competene specifice:argumentarea importanei ncrederii n forele proprii ca
premis a evoluiei personale.
Obiective operaionale:
1. S fie capabili s-i defineasc propria identitate;
2. S-i cunoasc i s fie capabili s poat exploata calitile personale.
3. S evalueze atitudinea sa fa de sine.
4. S poat identifica aspecte pozitive, dar i negative ale personalitii.
5. S fie capabili s se autoevalueze corect.
6. S se aprecieze pe sine i pe ceilali n mod corect.
Metode:conversaia, explicaia, descrierea, studiul de caz, autoobservaia,
comparaia,dezbaterea.
Resurse: temporale - 50 minute
materiale - caietele elevilor, chestionare, coli de scris, fie de lucru.
umane elevi.
SCENARIUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric:elevii vor avea i sarcini individuale, dar se vor
stabili de la nceput i c pentru anumite sarcini sunt mprii n patru
grupe pentru care se stabilete un raportor. Rspunsurile elevilor vor fi
monitorizate de ctre diriginte.
2. Captarea ateniei
Profesorul informeaz elevii asupra temei, scrie titlul pe tabl, prezint
obiectivele. Activitatea i propune descoperirea i explorarea resurselor
personale care influeneaz cariera.
Fiecare om este unic prin structura genetic motenit, dar i prin
influenele primite de-a lungul vieii din mediul n care triete. Faptul c unii
au mai mult succes se datoreaz n mare parte talentului, muncii susinute i
autocunoaterii. AUTOCUNOATE/ A-i cunoate propria persoan
AUTOCUNOATERE/Aciunea de a se autocunoate.
3. Desfurarea activitii
Propun elevilor o discuie scurt pe tema leciei prin prisma citatului
,, Cunoaterea de sine, cheia succesului n via.
Propun elevilor s ncerce s realizeze o caracterizare personal de cteva
rnduri n care s-i prezinte trsturi fizice i psihice fr a se semna pe
coli. Portretele se strng i se citesc n clas cteva pentru a ncerca
identificarea elevului ce a scris portretul.
Propun grupelor de elevi s ncerce s grupeze trsturile definitorii ale
unei persoane(trsturi fizice, psiho-morale, poziie social raportat la
nivelul clasei, al familiei, Fia1) .
Propun elevilor s realizeze, fiecare n parte, o list cu calitile pe care
cred c le au i apoi una cu defecte (Fia 2). Se citesc prin sondaj cteva
i se ncearc susinerea, n cazul n care colegii nu sunt de acord,
aspectelor menionate cu argumente concrete.
Propun elevilor s realizeze o descriere ct mai exact a persoanei pe care
o consider ,,ideal,, i s argumenteze de ce o consider aa(Fia 3).
Propun grupelor de elevi s realizeze scurte comentarii n scris i apoi s
le prezinte clasei referitoare la urmtoarele aspecte
Munca asidu are rezultate.
Impunerea unor reguli stricte copiilor de ctre prini duce la rezultate.
Mie nu mi pas ce fac dac am bani.
Nu mi pas de ce se ntmpl cu oamenii din jurul meu. (Fia 4)
Dup ce fiecare grup a prezentat ce a realizat se poart discuii.
BIBLIOGRAFIE
Anexe
Fia 1
Trsturi fizice
Fia 2
Calit
Trsturi psiho-morale
Defecte
..
Fia 4
Grupa .
Munca asidu are rezultate
Grupa .
Mie nu mi pas ce fac dac am bani
Grupa .
Impunerea unor reguli stricte copiilor de ctre prini duce la rezultate
Grupa .
Nu mi pas de ce se ntmpl cu oamenii din jurul meu