Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Suma maselor materialelor care rezult n urma procesului de fabricaie se compune din
suma maselor produselor finite ( M ) i suma maselor pierdute ( P ).
Mieite = M + P
Fin 500 g;
Drojdie 12.5 g;
Sare 10 g;
Ap 270 ml.
2 | Page
P3 = 0,2/100 x 776,74
P3 = 1,55 g
Maluat frmntat = 776,74-1,55 = 775,19g
Dospirea aluatului P4 = 1%
P4 = 1/100 x 775,19
P4 = 7,75 g
Maluat dospit = 775,19-7,75= 767,44 kg
Divizarea-Premodelarea-Modelarea aluatului P5 = 2%
P5 = 2/100 x 767,44
P5 = 15,34g
Maluat divizat = 767,44-15,34=752,1g
Dospirea final a aluatului P6 = 1%
P6 = 1/100 x 752,1
P6 = 7,52 g
Maluat dospit = 752,1-7,52 =744,58 g
Coacerea P7 = 5%
P6 = 5/100 x 744,58
P6 = 37,22g
Mpine coapt = 744,58-37,22= 707,36g
Rcire P8 = 3%
P8 = 3/100 x 707,36
P8 = 21,22g
Mpine rcit = 707,36-21,22 =686,14
Depozitarea P9 = 0,2%
P9 = 0,2/100 x 686,14
3 | Page
P9 = 1,37 g
Mpine depozitat = 686,14 1,37 = 684,77 g
Drojdie
Sare iodata
Apa
= 31,32 lei
Nr.
crt.
1.
Articole de calculaie
Materii
prime
Cost
i 924,9
lei / t
Cost
lei
pine
0,5Kg
0,46
4 | Page
utiliti
2.
Cheltuieli transport
140
0,070
3.
Retribuii directe
199,85
0,10
4.
Impozit + CAS
40
0,020
162,105
0.080
139,70
0,070
Cost
1606,10
0,8
Beneficiu ( 15% )
240,10
0,12
Pre producie
1703,20
0,852
TVA 24%
323,60
0,1638
Pre de desfacere
2026,80
1,015
5.
6.
Cheltuieli
de
5 | Page
6 | Page