Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
COORDONATOR PROIECT:
GHITA DANUTA
DATE DE PROIECTARE
% benzina
S,ppm
N,ppm
DA + CC
Cifra
DO,
O,
Ar,
P+N=
Brom,
% gr
% gr
% gr
100 - x
13
75.8
Di, t/an
H2/mp
T0, C
Nm3/m3
g/100 g
x
53+47
1600
35
1.7
27
e
2
2.2
870000
260
365
d420
50
0,6664
90
10
63
0,6800
20
82
0,6988
30
95
0,7160
40
106
0,7300
50
117
0,7412
60
128
0,7495
70
140
0,7578
80
151
0,7670
90
162
0,7758
95
171
0,7828
100
180
0,7875
%vol
T,C
30
108
123
148
DATE CINETICE
1.Pentru reacia de desulfurare:
ks = 4.1 107 e-10000/1.987T , kg/m3 h
2.Pentru reacia de deazotare:
kN = 7.6 105 e-5850/1.987T , kg/m3 h
3.Pentru reacia de hidrogenare:
kH = 5.0 109 e-17300/1.987T , kg/m3 h
CUPRINS:
1.Proiectarea tehnologica a unei instalatii de hidrofinare a unui amestec de benzina de DA si
CX.
2.Datele de proiectare
3.Continutul proiectului
4.Notiuni teoretice.
4.1 Consideratii generale
4.2 Catalizatori
4.3 Hidrofinarea benzinelor
4.4 Reactii specifice pentru procesul de hidrofinare
4.5 Factorii procesului de hidrofinare
4.6 Realizarea industriala a procesului de hidrofinare
5.Curbele caracteristice materiei prime :
5.1curba PRF
5.2curba %medii-densitate
5.3curba %medii-masa molara
5.4curba VE(Edmister-Okamoto)
6.Modelul matematic al reactorului de hidrofinare:
6.1.Elaborarea modelului.
6.2.Determinarea parametrilor cinetici.
6.3.Solutionarea modelului matematic.
7. Estimarea sarcinilor termice ale aparatelor de schimb de caldura din instalatia de
hidrofinare.
8.Determinarea diametrului si inaltimii reactorului de hidrofinare.
9.Masuri de protectia mediului.
10.Bibliografie.
4.NOTIUNI TEORETICE
4.1.Consideratii generale
4.2.Catalizatori
4.3.Hidrofinarea benzinelor
Reactia de hidrogenare:
-a diolefinelor:
R C = C C = C R + 2H R C C C C R
-a olefinelor:
RC=CR+H RCCR
Reactia de saturare a aromaticelor:
Hidrogenolize:
Compui cu azot :
Compui cu sulf :
Compui cu oxigen:
reformare catalitica si mai mic pentru hidrogenul produs in fabrici de hydrogen cu o puritate
de 90-92%.
Viteza volumara este cuprinsa intre 0,5 -5 h-1.Viteza volumara reprezinta o masura a
timpului de reactie:cu cat este mai mica avem un grad de purificare mai bun.
cuprind
urmatoarele
utilaje
principale:cuptor,reactoare
schimbatoare
de
Legenda:
1-reactor;
2-separator de inalta presiune;
3-separator de joasa presiune;
4-coloana de fractionare;
5-separator pentru H2S;
6-cuptor pentru incalzirea materiei prime;
7- compresor pentru H2. [4]
In reactor, benzina care contine hidrocarburi nesaturate, compusi cu sulf si azot, care sunt
nedorite pentru utilizarile ulterioare, este supusa hidrofinarii cu hidrogen. Compusii cu sulf
sunt eliminati prin trecerea sulfului in hidrogen sulfurat, compusii cu azot trec in amoniac, iar
olefinele si diolefinele trec in hidrocarburi saturate. Procesul are loc la temperaturi de 350370C si presiuni ridicate de 40-50 bar, folosind catalizatorul Co-Mo pe suport de
alumina.Efluentul care paraseste reactorul este racit succesiv cu materie prima, cu aer si cu
apa, intra inseparatorul de inalta presiune unde se separa gazele bogate in hidrogen. In
separatorul de joasa presiune se separa o parte din gazele ramase pentru ca restul sa se separe
intr-o intr-o coloana de fractionare. La varful coloanei se obtin:NH3, H2S si fractia C1-C2, iar
din separatorul de varf se colecteaza fractiaC3-C5+.Benzina hidrofinata este preluata din baza
coloanei, schimba caldura cu efluentul de la reactor si merge laparcul de depozitare.[3]
200
180
160
140
120
T,C
100
80
60
40
20
0
0
20
40
60
80
100
120
%vol
%vol
T,C
30
50
10
63
20
82
30
95
40
106
50
117
60
128
70
140
80
151
90
162
95
171
100
180
10
d420
5.2.Curba %medii-densitate
0,8
0,78
0,76
0,74
0,72
0,7
0,68
0,66
0
%vol
5
10
20
30
40
50
60
70
80
90
95
100
20
40
60
%vol
80
100
120
d420
0,6664
0,6800
0,6988
0,7160
0,7300
0,7412
0,7495
0,7578
0,7670
0,7758
0,7828
0,7875
11
M,kg/kmol
160
140
120
100
80
60
40
20
0
0
20
%vol
5
40
70
100
40
60
%vol
80
100
120
60
%vol
80
100
120
M,kg/kmol
90
108
123
148
tVE,C
5.4.Curba VE(Edmister-Okamoto):
140
120
100
80
60
40
20
0
0
20
40
12
%vol
tPRF(C)
30
10
63
30
95
tPRF
tVE
tVE(C)
89,4
33
32
7,5
10,9
22
6,2
96,9
107,8
50
117
114
70
140
23
7,5
121,5
90
162
180
7,9
3,5
129,4
100
22
18
132,9
t50%VE-t50%PRF=-3,3
t50%VE=-3,3+ t50%PRF
t50%VE=-3,3+117=113,7
t30%VE= t50%VE-t30-50%VE=113,7-6,2=107,5
t10%VE= t30%VE-t10-30%VE=107,5-10,9=96,6
t0%VE= t10%VE- t0-10%VE=96,6-7,5=89,1
t70%VE= t50%VE+ t50-70%VE=113,7+7,5=121,2
t90%VE= t70%VE+ t70-90%VE=121,2+7,9=129,1
t100%VE= t90%VE+ t90-100%VE=129,1+3,5=132,6
13
14
15
i i
dV
dV
dV Gb
Ci=Ci0 (1-xi)
dxi
ri
dV Gb Ci 0
B.Ecuatia de bilant termic:
i
GCpdT= H j (r j )dV
j 1
dV
G CP
Deoarece efectul termic al reactiei de deazotare este mic,acesta se va neglija.
dT (H S ) (rS ) (H H ) (rH )
dV
G CP
dCS
r
S
dV Gb
dCH
r
H
dV
Gb
dCN rN
dV
Gb
CI- conditii initiale:
CS(0)=CSo
CH(0)=CHo
CN(0)=CNo
T(0)=T0
dT (H S ) (rS ) (H H ) (rH ) (H N ) (rN )
MM:
dV
G CP
dCS
r
S
dV Gb
dCH rH
dV
Gb
dCN rN
dV
Gb
16
CS(0)=CSo
CH(0)=CHo
CN(0)=CNo
T(0)=T0
Qgi=
%m ol Fg
100
%m ol Qg
100
Ggi=FgiMgi
Mg=Gg/Fg
Di=870000 t/an
870000 103
Gb =
=108750 kg/h
8000
b =736 kg/m3
G 108750
Qb= b =
=147,76 m3/h
736
b
QH2=a Qb=260147,76=38417,6 Nm3/h
QH
Qg= 2 100
CH2
CH2=84
38417 ,6 100
45735 ,24 Nm3/h
Qg=
84
17
Qg
4573,24
2041,75 kmoli/h
22,4
22,4
84
84
FgH 2
Fg
2041,75 1715 ,07 kmoli/h
100
100
10
10
FgC1
Fg
2041,75 204 ,175 kmoli/h
100
100
3
3
FgC2
Fg
2041,75 61,2525 kmoli/h
100
100
2
2
FgC3
Fg
2041,75 40,835 kmoli/h
100
100
1
1
FgiC4 nC4
Fg
2041,75 40,835 kmoli/h
100
100
FgTotal =1715,07+204,175+61,2525+40,835+20,4175=2041,75 kmoli/h
Fg=
Ggi=Fgi* Mi
GgH2= FgH2 MH2= 1715,07*2=3430,14 kg/h
GgC1= FgC1 MC1= 204,17516=3266,8 kg/h
GgC2= FgC2 MC2= 62,252530=1837,575 kg/h
GgC3= FgC3 MC3= 40,83544=1796,74 kg/h
GgiC4+nC4= FgiC4+nC4 MC4= 20,417558=1184,215 kg/h
GgTotal =3430,14+3266,8+1837,575+1796,74+1184,215=11515,47 kg/h
Qgi=%mol*Qg/100 m3/h
84
84
3
Q gH 2
Qg
45735 ,24 38417 ,6 m /h
100
100
10
10
3
Q gC1
Qg
45735 ,24 4573,52 m /h
100
100
3
3
3
Q gC2
Qg
43107 ,74 1293 ,22 m /h
100
100
2
2
3
Q gC3
Qg
45735 ,24 914 ,71 m /h
100
100
1
1
3
Q giC4 nC4
Qg
45735 ,24 457 ,3524 m /h
100
100
QgTotal =38417,6+4573,52+1293,22+914,71+457,3524=45735,24 m3/h
84
10
3
2
1
100
1715,07
204,175
61,2525
40,835
20,4175
2041,75
M, kg/kmol
2
16
30
44
58
-
Gg, kg/h
3430,14
3266,8
1837,575
1796,74
1184,215
11515,47
%gr=
29,79
28,37
15,96
15,6
10,28
100
G gi
Gg
100 fr.gr=
Ggi
Gg
0,2979
0,2837
0,1596
0,156
0,1028
1
18
375C
Tmedie= 0
2
2
Caldura specifica
Conform metodologiei din Chimia petrolului i proprieti fizico chimice, n urma
determinrilor din grafic, rezult:
gf(Tm; K) Cp=0,65kcal/kgC
k(factor de caracterizare)=12
G
108750
fr.gr. benzina= b
0,904 %
G 120265,47
Gg
11515,47
fr.gr. gaze=
0,096%
G 120265,47
19
dT (H S ) (rS )
dV
G CP
dCS (rS )
dV
Gb
= dV
G c p dT
(H s (rs )
T
dCS (H s) (r s ) (rS )
G (dcs ) (H s)
G b (H s) Cs
dT b
dt
dcs
G c p dT
Gb
G c p
G c p
To
Cso
T T o
G b (H s)
(c s c s o )
G c p
T T o
G b ( H s)
(c s o c s )
G c p
Conditii initiale:
c s f 2 ppm
c s o 16ooppm
T o 365o C
T admT o20o C
(r s ) k s c s
(dcs ) (rs )
(dcs )
dV Gb
dV
Gb
(rs )
VR
Cs f
Cs f
dc
dc
o dV Gb Cs (rss ) VR Gb Cs (rss )
o
o
20
REACTIA DE DESULFURARE
kS = 4,1 107 e-1000/(1,987*T)
kg/ m3 h
Cp = 0,65 kcal/ kg C
Gb = 108750 kg/ h
Fr. mol de hidrocarburi nesaturate:
0,93
C HcNo C HcNf
C HcNo
(H s )
0,93
C Bri C Bre 27 2
0,93
C Bri
27
0,112 C HcNf
0,112
C HcNf 0,008
(H S )
T To
RS
(H S )Gb
(c So c S )
G cp
21631,57 108750
30092,83
120265,47 0,65
Treapta I
CSO = 1600 10 -6kgS/kg benzina
T0 = 365 C
CS = 1400 10 -6 kgS/kg benzina
T =To+RS(1600-1400) 10 -6 =365 + 30092,83(1600 1400) 10-6 = 371,02 C
CS = 1200 10 -6 kgS/kg benzina
T = 371,02 + 30092,83 (1400 1200) 10-6 = 377,04 C
CS = 935 10 -6 kgS/kg benzina
T = 377,04+ 30092,83 (1200 935) 10-6 = 385 C
Treapta II
CSo = 935 10 -6 kgS/kg benzina
T0 = 365 C
CS =700 10 -6
T = 365 + 30092,83 (935 700) 10-6 = 372,07 C
CS = 500 10 -6 kgS/kg benzina
21
Treapta III
CSo= 285 10 -6 kgS/kg benzina
T0 = 365 C
CS = 120 10 -6 kgS/kg benzina
T = 365 + 30092,83 (285 120) 10-6 = 369,97 C
CS = 90 10 -6 kgS/kg benzina
T = 369,97 + 30092,83 ( 120-90) 10-6 = 370,87 C
CS = 50 10 -6 kgS/kg benzina
T = 370,87 + 30092,83 (90 50) 10-6 = 372,07 C
CS = 25 10 -6 kgS/kg benzina
T = 372,07 + 30092,83 (50 25) 10-6 = 372,8 C
CS = 10 10 -6 kgS/kg benzina
T = 372,8 + 30092,83 (25 10) 10-6 = 373,25 C
CS = 5 10 -6 kgS/kg benzina
T = 3723,25 + 30092,83 (10 5) 10-6 = 373,4 C
CS = 2 10 -6 kgS/kg benzina
T = 373,4 + 30092,83 (5 2) 10-6 = 373,49 C
Constanta de echilibru in reactia de desulfurare:
kS= 4.1 107 e-10000/1.987T , kg/m3 h
22
Treapta 1
Treapta 2
Treapta 3
CS*10-6(kgS/
Kg benzina)
T(C)
T(k)
KS(kg/m3*h)
(-rS)= KS*
CS*10-6
1/(-rS)
1600E-6
1400 E-6
1200 E-6
935 E-6
935 E-6
700 E-6
500 E-6
285 E-6
285 E-6
120 E-6
90 E-6
50 E-6
25 E-6
10 E-6
5 E-6
2 E-6
365
371.02
377.04
385
365
372.07
378.09
385
365
369.97
370.87
372.07
372.8
373.25
373.4
373.49
638
644.02
650.04
658
638
645.07
651.09
658
638
642.97
643.87
645.07
645.8
646.25
646.4
646.49
15379.92
16556.83
17799.49
19547.12
15379.92
16768.78
18023.11
19547.12
15379.92
16326.99
16526.72
16768.78
16917.32
17009.37
17040.13
17058.61
24.61
23.18
21.36
18.28
14.38
11.74
9.02
5.57
4.38
1.96
1.49
0.838
0.423
0.170
0.085
0.034
0.0410
0.0431
0.0468
0.0547
0.0695
0.0852
0.111
0.179
0.228
0.510
0.671
1.19
2.36
5.88
11.76
29.41
t(C)
CS*10-6(kgS/kg benzina)
Trepte
360
1800
1600
1400
1200
1000
800
600
400
200
0
365
370
375
380
385
23
REACTIA DE HIDROGENARE
(H H )
T To
RH
(H ) Gb
(c HcNo c HcNf )
G cp
(H H ) Gb
G cp
17300
1, 987 T
, kg / m 3 h
24
CH (kgHcN/kg
Trepte
T(C)
T(K)
KH(kg/m3*h)
(-rH)=kH*cH
1/(-rH)
365
379.47
381.73
385
365
373.14
379.29
385
365
371.33
371.78
371.92
372
372.1
372.24
638
652.47
654.73
658
638
646.14
652.29
658
638
644.33
644.78
644.92
645
645.1
645.27
5919.49
8011.66
8389.31
8962.46
5919.49
7029.89
7982.21
8962.46
5919.49
6768.76
6832.89
6852.96
6864.44
6878.82
6903.32
662.98
640.93
629.19
609.45
402.53
351.49
279.38
215.99
142.067
67.99
61.49
59.62
58.35
57.094
55.23
1.5E-3
1.56E-3
1.59E -3
1.64E -3
2.48E -3
2.85E -3
3.58E -3
4.65E -3
7.039E -3
14.77E -3
16.26E -3
16.77E -3
17.13E -3
17.51E -3
18.106E -3
benzina)
0.112
0.08
0.075
0.068
0.068
0.05
0.035
0.024
0.024
0.01
0.009
0.0087
0.0085
0.0083
0.008
Treapta 1
Treapta 2
Treapta 3
t(C)
360
0,12
365
370
375
380
385
CH(kgHcNo/kg benzina)
0,1
0,08
0,06
0,04
0,02
0
25
Qg=Gg C p (t-30)
Qg= 11515,47 0,65(50-30)=149701,11kcal/h
Qb=Gb [eg Itv+(1-eg)ItL-I30L]
IV, IL=entalpiile componentilor in faza vapori, respectiv in faza lichida
ItL=[(2,964-1,332 d1515)t+(0,003074-0,001154 d1515)t2]
I50L=[(2,964-1,332 0,7405)50+(0,003074-0,001154 0,7405)502]=104,43 kJ/kg
I30L==[(2,964-1,332 0,7405)30+(0,003074-0,001154 0,7405)302]=61,33 kJ/kg
Itv=(532,17-210,61 d1515)+(1,8213-0,45638 d1515)t+(0,0023447-0,00059037 d1515)t2
I50v=(532,17-210,61 0,7405)+(1,8213-0,45638 0,7405)50+(0,0023447-0,00059037
0,7405)502=455,15 kJ/kg
Qb=108750 [0 455,15+(1-0)104,43-61,33]=4687125 kcal/h
Qabsorbit= Qb+ Qg=4687125+149701,11=4836826,11 kcal/h
2)t= 365 C
d1515=0,7405
eg=0
Cp=0,65 kcal/kgC
Gb =108750 kg/h
Gg=11515,47 kg/h
26
Reactia de hidrogenare:
t=100C, ter-reprezinta temperatura la iesire din reactor
ter=372,24C
Cp=0,65kcal/kgC
eg=0
Gb =108750 kg/h
27
Gg=11515,47 kg/h
d420
0,66
0,68
0,7160
0,7412
0,7578
0,7758
d1515
0,6649
0,6848
0,7206
0,7457
0,7622
0,7801
Mv kg/kmol
88
92
105
114
123
136
d1515= d420*0,9952+0,00806
eg=ev
vapori
benzina
28
ev
0
0,1
0,3
0,5
0,7
0,9
vapori
eg=ev
benzina
Gv=egGb,
kg/h
Mv ,
kg/kmol
Fv=
yv=
0
0,0925
0,2919
0,5035
0,7205
0,9481
0
10059,38
31744,13
54755,63
78354,38
103105,88
88
92
105
114
123
136
0
114,31
345,045
480,31
637,027
758,13
0
0,053
0,145
0,19
0,238
0,27
Gv
,
Mv
kmol/h
Fv
Fv Fg
pv35=
pyv
atm
pv45=
pyv
atm
egpv35 egpv4
0
1,86
5,075
6,65
8,33
9,45
0
2,39
6,53
8,55
10,71
12,15
0
0,1712
1,48
3,35
6,00
8,96
4V
D 2
D2
5 D3
H
5D
D 3 ZR
4
4
4
5
D3
4 46,44
2,28m H 5 2,28 11,39m
5 3,14
29
0
0,221
1,91
4,3
7,72
11,6
Se vor utiliza captuseli metalice sau nemetalice pentru a proteja aparatele care
lucreaza la temperaturi ridicate,evitandu-se astfel coroziunea lor.[5]
10.BIBLIOGRAFIE
1.Rosca , P., Tehnologii nepoluante de prelucrare a petrolului-Note de curs;
2.Raseev, S., Conversia hidrocarburilor, vol III, Editura Zecasin, 1994, Bucuresti;
3.Suciu, G.,- Ingineria prelucrarii hidrocarburilor, vol IV, Editura Tehnica,1993, Bucuresti;
4.Indrumare de laborator;
5. http://www.scribd.com/doc/134184422/Proiect-T-N-P-P.
30
31