Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECIE

DISCIPLINA: PSIHOLOGIE CLASA: a X-a C PROPUNTOR: Prof. Coco Roxana UNITATEA DE NVARE: PERSONALITATEA-MECANISM PSIHIC INTEGRATOR SUBIECTUL: APTITUDINILE CONINUTURI: 1. Definire; 2. Caracterizare general; 3. Clasificare aptitidini. OBIECTIVE OPERAIONALE: O1 S defineasc corect aptitudinile; O2 S precizeze principalele caracteristici ale aptitudinilor; O3 S recunoasc, n exemple principalele tipuri de aptitidini. TIPUL I VARIANTA DE LECIE: MIXT TIP DE EVALUARE: ORAL

TIPURI DE STRATEGII:

1. METODE I PROCEDEE: - conversaia didactic; - exerciiul - explicaia - lucrul individual - studiul de caz - expunerea. 2. MIJLOACE DE NVMNT: Tabl, cret, fi de lucru individual, manual, Mielu Zlate ( coordonator)- Psihologie, manual pentru clasa a X a, Ed. Aramis, Bucureti, 2005 3. FORME, MODURI DE ORGANIZARE A ACTIVITII: - frontal - individual - pe grupe SURSE BIBLIOGRAFICE: Mielu Zlate- Fundamentele Psihologiei, Ed. Universitar, Bucureti, 2006

Etapele leciei

Obiectivele operaional e

Coninutul esenial

Desfurarea aciunilor instructiv-educative

Strategii didacticemetode, mijloace de nvmnt, forme de organizare.

1. Moment organizatoric

Noteaz absenii i ntreab elevii despre eventuale probleme sau dificulti intervenite n pregtirea leciei la psihologie Se pregtesc pentru lecie, prezint caietele i manualul de psihologie Descriei n cteva fraze particularitile persoanelor extraverte i a celor introverte. Pornind de la acestea, detaliai tipurile de temperament: coleric, sangvinic, flegmatic, melancolic. Profesorul solicit 3-4 elevi care vor rspunde ntrebrilor profesorului. Solicit elevilor prezentarea temelor pentru acas, pe baza crora acetia i vor reactualiza noiunile ancor descriei n cteva fraze particularitile persoanelor extraverte i a celor introverte. Pornind de la acestea, detaliai tipurile de temperament: coleric, sangvinic, flegmatic, melancolic. Rspund ntrebrilor profesorului i prezint temele pentru acas. - i reamintesc principalele teme studiate n cadrul orelor de psihologie . - dau rspunsuri la ntrebri . - fac conexiuni cu coninuturi care au fost prelucrate n

2. Reactualizarea noiunilor ancor.

capitolele precedente . Aptitudinile sunt.; - strnete curiozitatea , trezete interesul i dorina de a sinonime ar putea fi aborda aceast problematic. noiunile:.. - le solicit elevilor interpretarea studiului de caz. Aptitudinile sunt.; sinonime ar putea fi noiunile: .. .

3. Captarea ateniei

brainstorming

4. Anunarea temei, obiectivelor

- anun elevii c vor continua unitatea de nvare: Personalitatea-mecanism psihic integrator - Scrie titlul unitii la tabl - anun subiectul leciei noi: Aptitudinile - noteaz titlul la tabl - prezint obiectivele propuse spre a fi atinse la sfritul orei - urmresc cu atenie - noteaz titlurile n caiete

-expunerea

5.Prezentarea materialului stimul i dirijarea nvrii.

O1, O2, O3

Conform obiectivelor operaionale.

- urmrete rspunsurile date i situaiile expuse - conduce discuiile,face completri, observaii - realizeaz schema leciei la tabl, pe baza refleciilor elevilor. - coordoneaz activitatea elevilor i cu manualul - prezint elevilor biografii celebre ale oamenilor ce s-au remarcat prin aptitudini speciale. - vor nota schema leciei; - vor rspunde solicitrilor profesorului; - vor scrie la tabl

- lucrul individual - expunere; problematizare; - studiu de caz; - brainstorming

6. Asigurarea performanei/asigurarea feed-back-ului

- conversaia Completarea fielor de lucru pe grupe, expunerea oral a euristic sarcinilor realizate de fiecare grup n parte. - dezbaterea; - fie de lucru - pe grupe

7. Evaluarea performanei

Aptitudinile sunti se pot clasifica n urmtoarele categorii - fac aprecieri asupra rspunsurilor realizeaz notarea i explic notele acordate . - rspund la ntrebri - i nsuesc observaiile fcute . - primesc lmuriri asupra notelor acordate .

Retenie i Transfer: Stabilii care sunt aptitudinile care trebuie s caracterizeze urmtoarele profesii: 1. 2. 3. 4. 5. Medic chirurg; Asistent relaii cu publicul; Agent de vnzare; ofer profesionist; Asistent maternal.

S-ar putea să vă placă și