Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

I.Datele de identificare ale proiectului:


Data: 31.10.2016
Disciplina: Limba i literatura romn
Profesor: Temneanu Alina-Viorica
Clasa: a V-a A
coala: coala Gimnazial Nr. 1 Mileanca
Subiectul leciei: Figurile de stil
Tip de lecie: lecie de comunicare/nsuire de noi cunostine
Scopul leciei: Utilizarea conceptului de figur de stil
Competene specifice:
1.1 identificarea informaiilor eseniale dintr-un mesaj oral, n scopul nelegerii
sensului global al acestuia
3.3 identificarea expresiilor i a cuvintelor noi ntr-un text literar sau nonliterar
Obictive operationale:
O1-s defineasc conceptul de figura de stil
O2-s defineasc figurile de stil nvate
O3-s recunoasc n diferite texte suport figurile de stil nvate
Strategii didactice:
a) metode si procedee didactice:
- la conversaia
- exercitiul
-problematizarea
b) materiale didactice:
-manualul
-caiet de lucru
c) mod de organizare:
-frontal
-individual

II.
Etapele lectiei

Durata

1.Captarea si
mentinerea atentiei

5`

2.Informare elevilor
asupra obiectivler

3`

3.Reactualizarea
cunostintelor
acumulate anterior
4.Prezentarea
materalului-stimul

5`
7`

5.Dirijarea procesului 13`


de invatare

6.a.Obtinrea
perfomantei
b.Asigurarea feedback-ului
c.Evaluarea

12`

Obiective
operationale

Continut curricular

Strategii didactice
Metode si
Material Mod de
procedee
e
organizare
didactice
didactice

Salutul;
Notarea absenelor;
Asigurarea condiiilor necesare
desfurrii activitii;
Profesorul i informeaza cu privire la
desfasurarea activitatii

-conversatia

-frontal
-individual

-explicatia

-frontal

Se verific prin sondaj att calitatea


ct i cantitatea temei ;

-conversatia
-problematizarea
-explicatia
-explicatia
-conversatia
-problematizarea

-frontal
-individual

O1

Profesorul noteaz pe tabla


urmatoarele versuri:
,, Pe un deal rsare luna, ca o vatr
de jratic.
,, c-s plin de noroc ca broasca de
pr
,, i pluteti, pluteti, pluteti,
Vrea totul, tie totul, poate totul.

O2

Pornind de la versurile scrise pe


tabla , profesorul , da definitii pentru
figurile de stil identificate.Elevii sunt
atenti

-interogatia
-explicatia
-conversatia
-problematizarea

Profesorul solicit elevilor s


deschid manualele pentru a rezolva
o serie de exercitii.
Evaluarea se realizeaz prin
rezolvarea unei fie de lucru

-conversatia
-explicatia

-tabla
-caiet

-frontal
-individual

-fisa de
lucru
-tabla

-frontal

-individual
-frontal

performantelor

7.Intensificarea
procesului de fixare
si transfer de
cunostinte

5`

Se fac aprecieri asupra activitii


desfurate si se da tema pentru
acasa.

-conversatia

S-ar putea să vă placă și