Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

SUBIECTUL: Subiectul operei Ultima noapte de dragoste, ntia noapte de rzboi, de Camil
Petrescu
OBIECTUL: Limba i literatura romn
CLASA: a X-a D
DATA: 01.02.2012
PROFESOR: Cavai Lavinia Selena
TIPUL LECIEI: dobndire de noi cunotine
COMPETENE:
Generale:
C1- utilizarea corect i adecvat a limbii romne n diferite situaii de comunicare
C4 argumentarea oral sau n scris a unor opinii n diverse situaii de comunicare
Specifice:
2.1.Analiza principalelor componente de structur, de compozitie i de limbaj specifice textului narativ
2.4. Folosirea unor modaliti diverse de nelegere i de interpretare a textului studiat
3.3. Elaborarea unei argumentri orale pe baza textului studiat
3.1.Identificarea structurilor argumentative n vederea sesizrii logicii i a coerenei mesajului
OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili s:
O1 analizeze secvenele epice din opera Ultima noapte de dragoste, ntia noapte de rzboi, de
Camil Petrescu;
O2 stabileasc diferenele dintre cele dou personaje importante ale romanului;
O3 i argumenteze anumite puncte de vedere;
O4 identifice evenimentele eseniale pentru desfurarea aciunii n cadrul romanului.
METODE I PROCEDEE DIDACTICE:
Conversaia; Exerciiul; Explicaia; Problematizarea; Scaunul povestitorului; Descoperirea;
Brainstorming.
FORME DE ORGANIZARE : activitate frontal, activitate individual, activitate pe perechi
MIJLOACE DE NVMNT:
Fie de lucru; tabla; volumul Ultima noapte de dragoste, ntia noapte de rzboi, de Camil Petrescu,
editura Curtea Veche, 2009, Bucureti.

DESFURAREA LECIEI:
I. MOMENT ORGANIZATORIC (5 minute)
Notarea absenelor , stabilirea ordinii , asigurarea celor necesare leciei.
II. REACTUALIZAREA CELOR NVATE ANTERIOR I CAPTAREA ATENIEI (5
minute)
Profesorul recapituleaz pe scurt romanul studiat anterior ( Ion, de Liviu Rebreanu),
adresndu-le elevilor cteva ntrebri cu privire la subiectul romanului i la trsturile
acestuia.
III. ANUNAREA TEMEI (2 minute)
Profesorul i anun pe elevi c ora aceasta vor trece de la romanul obiectiv la romanul subiectiv,
tocmai cu scopul de a observa diferenele aprute la nivelul discursului narativ n cazul acestor dou
romane. Apoi, elevii sunt rugai s deschid caietele i s noteze titlul romanulu: Ultima noapte
de dragoste, ntia noapte de rzboi, de Camil Petrescu.
IV. PREZENTAREA NOULUI CONINUT (8 minute)
Elevii au avut de lecturat romanul, astfel c profesorul verific lectura acestora ridicnd
aleatoriu 13 elevi n picioare i adresndu-le fiecruia cte o ntrebare. Elevului care rspunde la
ntrebare i se acord dreptul de a alege una din urmtoarele:
1. Ce a dus la declanarea amintirilor lui Gheorghidiu?
2. La ce Facultate studia Gheorghidiu? Dar Ela?
3. De la cine a motenit Gheorghidiu bani?
4. Cum a reacionat Ela cand tefan i-a primit banii?
5. Cum se simea tefan la petrecerile mondene la care mergea mpreun cu Ela?
6. Ce s-a ntmplat cu ocazia vacanei la Odobeti?
7. Ce s-a ntmplat cu tatl lui tefan?
8. Cine este dl. G?
9. Cine este Tnase Vasilescu?
10. Cine este Anioara?
11. Ce se ntmpl cu ocazia deschiderii teatrului de var?
12. Cnd afl prima oar tefan mai multe detalii despre Gregoriade?
13. Ce se ntmpl n finalul operei?

V. DIRIJAREA NVRII (20 de minute)


Dup ce verificarea lecturii a fost finalizat, profesorul i anun pe elevi c prin intermediul
unui joc, vor nelege aspectele complexe ce se ascund n spatele unor evenimente importante ale
subiectului operei. Astfel c, va fi nevoie de cinci elevi care s vin i s i expun punctul de
vedere cu privire la ntrebrile adresate de profesor.
Profesorul aaz un scaun n faa clasei, iar apoi aaz pe catedra fiele cu urmtoarele ntrebri,

notate separat:
1. De ce consideri c l-a iertat Ela pe tefan cnd l-a prins n flagrant cu acea femeie? ;
2. Este normal ca pe Gheorghidiu s l deranjeze att de mult faptul c Ela merge la
evenimente mondene? De ce?;
3. Cine este responsabil pentru destrmarea csniciei lor? De ce?;
4. Este ntr-adevr rzboiul un motiv s uii problemele provocate de o femeie?
Argumenteaz;
5. Consideri c tefan ar fi fost mai fericit dac nu i plcea att de mult s filozofeze?
Argumenteaz.
Dup ce au fost alei cei cinci elevi, sunt rugai s vin pe rnd la catedr i s aleag cte o
ntrebare. n timp ce elevii se gndesc la rspuns, profesorul noteaz pe tabl ntrebrile i ceilali
colegi le copiaz n caiet, fiind anunai s i formeze i ei o opinie cu privire la ntrebri, deoarece
vor fi nevoii s discute cu colegii lor, cei care dau rspunsul n faa clasei.
Profesorul i invit pe rnd pe elevi, pentru ca discuia s nceap. Se poart o discuie liber,
profesorul rmnnd pe margine i intervenind doar cnd e nevoie, spre a se sigura c se trag
concluziile potrivite n urma discuiilor.
Concluziile ar fi aproximativ urmtoarele:
De ce consideri c l-a iertat Ela pe tefan cnd l-a prins n flagrant cu acea femeie?
- Dorea s-l in pe tefan lng ea, ca s aib parte de ct mai muli bani;
- l iubea cu adevrat i dorea s fie lng el etc.
Este normal ca pe Gheorghidiu s l deranjeze att de mult faptul c Ela merge la evenimente
mondene? De ce?
- Da, deoarece el cnd s-a cstorit cu Ela, ea era diferit comparative cu aciunile ei din prezent;
- Nu, deoarece fiecare om are dreptul la propria exprimare i el trebuia s ncerce n permanen
s i capteze atenia, pentru ca ea s nu fie atras de ali brbai etc.
Cine este responsabil pentru destrmarea csniciei lor? De ce?
- Ela, deoarece ea este cea care a devenit materialist i astfel c a nceput s se distaneze de
tefan;
- tefan, deoarece a fost prea gelos, sufocnd-o i mpingnd-o indirect spre braele domnului G,
acuznd-o cu faptul c l-a nelat;
- Gregoriade, deoarece nu trebuia s reacioneze la avansurile Elei, tiind c e mritat etc.
Este ntr-adevr rzboiul un motiv s uii problemele provocate de o femeie? Argumenteaz.
- innd cont c n rzboi se sufer foarte mult, mai ales din punct de vedere fizic, putem
considera faptul c aceast suferin nu i mai permite s te gndeti la problemele
sentimentale. Astfel c ar putea fi un motiv sufficient pentru a uita de probleme.
- ns, dac rzboiul trece, n sufletul soldailor poate renate sentimentul de iubire, la fel cum s-a
ntmplat i cu tefan, care a nclinat uneori s revin la Ela etc.
Consideri c tefan ar fi fost mai fericit dac nu i plcea att de mult s filozofeze?
Argumenteaz.
- Dac nu ar fi filozofat att de mult, tefan era un om mai simplu, ns i experiena lui de via
ar fi fost mai simpl. Probabil era mai fericit din anumite puncte de vedere, ns nu se simea
mplinit i nu putea spune c este capabil s vad lucrurile.

VI. OBINEREA PERFORMANELOR (9 minute)


Dup finalizarea discuiilor, elevilor li se adreseaz urmtoarea cerin:
Lucreaz n pereche cu colegul de banc. Imagineaz-i c eti cel mai bun prieten al lui tefan i pori
o discuie cu acesta, n care i dai anumite sfaturi cu privire la ceea ce ar trebui s fac n relaia cu
Ela. Stabilete un moment n care tefan ar fi avut nevoie de sfaturi i imagineaz-i dialogul. Unul
dintre voi e tefan, iar cellalt e prietenul su. Notai discuia dintre cei doi n caietele voastre.
VII.

ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI

Asigurarea feed-back-ului se face treptat, pe parcursul orei, prin aprecieri verbale.


VIII. ASIGURAREA TRANSFERULUI (1 minut)
Tema pentru acas: Elevii vor avea de finalizat dialogul nceput la clas pentru a putea fi
verificat ora urmtoare i vor avea de notat rspunsurile la cele cinci ntrebri, pe baza discuiilor
purtate la clas.

S-ar putea să vă placă și