Sunteți pe pagina 1din 44

UNIVERSITATEA PETROL-GAZE DIN PLOIETI

FACULTATEA: TEHNOLOGIA PETROLULUI I PETROCHIMIE


SPECIALIZAREA: PRELUCRAREA PETROLULUI I PETROCHIMIE

PROIECT
DIMENSIONAREA TEHNOLOGIC A UNUI REACTOR DE
DEHIDROGENARE A ETILBENZENULUI LA STIREN, CU FLUX
AXIAL, ADIABATIC, CU CURGERE DE TIP PISTON

Student:
Prof. ef lucrri dr. ing
Grupa:
An:

1
Cuprins

1. Introducere.................................................................................................................................3

Cap I: Obinerea stirenului..........................................................................................................3

1. 2. Procese industriale de obinere a stirenului........................................................................3

Cap. II: Calculul tehnologic al reactorului de dehidrogenare......................................................7

2. 1. Calculul debitelor de stiren i etilbenzen............................................................................8

2. 2. Stabilirea compoziiei materiei prime proaspete i recirculat.........................................10

2. 3. Stabilirea bilanului material pe reactor...........................................................................11

Cap. III: Dimensionarea zonei de reacie..................................................................................12

Cap. IV: Calculul cderii de presiune.......................................................................................39

Concluzii...................................................................................................................................40

Bibliografie...............................................................................................................................41

2
INTRODUCERE

1. Stirenul. Obinerea stirenului.


Din marea gama de produse aromatice, ca derivate directe ale benzenului, cu o mare
aplicabilitate industriala o are etilbenzenul, principala materie prima pentru obtinerea unui
important monomer utilizabil in primul rand pentru fabricarea cauciucurilor sintetice stirenul.
Stirenul, cunoscut de asemenea si ca vinilbenzen, se utilizeaz pentru producerea:
materialelor plastice, cel mai rspndit tip de cauciuc sintetic: caucicul butadienstirenic i
adezivilor. Acest lucru a determinat perfecionarea tehnologiei de dehidrogenare a etilbenzenului
la stiren i apariia unor noi tehnologii.

2. Reacii
Transformarea etilbenzenului in stiren este o reactie puternic endoterma, desfasurata dupa
urmatorul mecanism:

C6H5 CH2 CH3 C6H5 - CH=CH2 + H2

Reacia este endoterm i are loc la temperaturi cuprinse ntre 350 si 650 C i presiune
de 1,3 2 bar. n paralel se produc i reacii secundare care conduc la formarea benzenului,
toluenului, CO2, etenei, metanului i altor produse.
In afara de reactia de dehidrogenare a etilbenzenului la stiren, in acelasi timp mai pot
avea loc numeroase reactii secundare, precum:

1. Dezalchilarea etilbenzenului:

C6H5-C2H5C6H6+C2H4

2. Hidrodezalchilarea etilbenzenului:
C6H5-C2H5C6H5-CH3+C2H4

3. Hidrodezalchilarea toluenului:
C6H5-CH3+H2 C6H6+CH4

4. Formarea cocsului:
C6H5-C2H5 8C+5H2

3
3. Catalizatori
Primul catalizator folosit la obinerea stirenului a fost constituit dintr-un amestec de trei
componeni: ZnO, Al2O3, CaO. n prezent se folosesc catalizatori alctuii exclusiv pe baz de
oxizi de fier promotai cu compui ai K, Cr, V, Zn, etc. Aceti catalizatori se caracterizeaz prin:
stabilitate bun n prezen vaporilor de ap, activitate i selectivitate ridicat, durat de
funcionare ndelungat (circa 2 ani). Principalul component activ, oxidul de fier, are i rolul de
suport al catalizatorului.
S-a observat de asemenea c promotorul alcalin, de tipul compuilor cu potasiu,
influeneaz favorabil viteza reaciei de regenerare a cocsului depus pe catalizator. S-a constatat
c viteza formrii stirenului i a toluenului crete cu creterea bazicitatii promotorului.
Compuii chimici care reprezint otrvuri ale catalizatorilor sunt sulful i mai ales clorul,
ca atare sau sub form de combinaii. Otrvirea cu clor este relativ lent i afecteaz progresiv
ntreaga mas a stratului catalitic; efectul nociv al clorului este atenuat prin reinerea lui pe un
strat de catalizator aezat deasupra principalului strat catalitic.
Cocsul provenind din reacii secundare se ndeparteaz prin ardere n prezena
oxigenului din vaporii de ap i aer.

4. Procedee industriale de obinere a stirenului


4. 1. Procedeul izoterm

Procedeul izoterm este mai dificil de aplicat pentru c necesit reactoare multitubulare cu circulaie
de purttor caloric n exteriorul tuburilor i are un cost mai ridicat i o productivitate mic. Aceste
tipuri de reactoare au ns avantajul unui consum energetic mai mic, performane mai bune la
temperaturi de reacie mai sczute i, ca urmare, un raport de diluie de vapori de ap inferior fa de
funcionarea n condiii adiabatice. Catalizatorii recomandai pentru folosirea n reactorul izoterm
trebuie s aib o rezisten mecanic bun, capacitate de a lucra la diluie redus de abur i o durat de
exploatare ndelungat (5 6 ani).
n figura 1 este prezentat schema tehnologic a procedeului de dehidrogenare a etilbenzenului cu
funcionare izoterm a reactorului.

4
Figura 1. Schema instalaiei de dehidrogenare cu funcionarea izoterm a reactorului

4. 2. Procedeul adiabatic
n cazul folosirii unei singure trepte de reacie, se obine o conversie de cca. 40 %, iar dac
sunt aplicate dou trepte de reacie n serie se obin conversii de 45 50%, la presiuni
comparabile cu acelea la o singura treapta de reactie.
Este necesar s se coreleze condiiile de lucru, n special temperatura de reacie, presiunea i
raportul abur / hidrocarbur, cu conversia i selectivitatea. Cderea de presiune pe stratul catalitic
limiteaz ns soluiile tehnologice i de aceea s-au adoptat reactoarele cu curgere radial n locul
reactoarelor cu curgere axial.
Catalizatorii utilizai n reactoarele adiabatice lucreaz n condiii de diluie cu abur a
etilbenzenului de 1,6 2,5 i au o durat de exploatare de 1,5 2 ani. Se menioneaz trei grupe
de catalizatori pentru reactoarele adiabatice de obinere a stirenului:
catalizatori activi (conversie de 55 - 60% mol), dar mai puin selectivi (selectivitate 89
90 % mol), capabili s lucreze la rapoarte masice de diluie ap / etilbenzen > 2;
catalizatori selectivi (selectivitate cca. 95 % mol), dar mai puin activi (conversie 40%),
opernd la temperaturi mai ridicate i la rapoarte masice de ap:etilbenzen de 2 2,2;
catalizatori activi (conversie 50 55 %) i selectivi (selectivitate 90 % mol), ce
funcioneaz la rapoarte masice de diluie cu abur > 2.

n figura 2 este prezentat schema tehnologic a unei instalaii de producere a stirenului prin
dehidrogenarea adiabatic a etilbenzenului.

5
Figura 2. Schema instalaiei de obinere a stirenului prin dehidrogenarea adiabatic

5. ntrebuinrile stirenului
Polimerizarea stirenului se face n soluie, supensie sau emulsie. n primul procedeu stirenul
i solventul reacioneaz ntr-un reactor cu manta i agitare. Polimerul format conine monomer
nereacionat i solvent care se ndeprteaz prin distilare.
Procedeul n suspensie este similar celui n solutie ,numai c n locul solventului se folosete
apa n care stirenul este suspendat cu ajutorul unor dispersani cum ar fi alcool polivinilic. Se
produc diferite tipuri de polistiren ale cror proprieti pot varia ntr-un domeniu larg.
Cel mai larg utilizat este procedeul n suspensie. Prin introducerea de cauciuc dizolvat odat
cu stirenul monomer se obine aa-zisul polistiren antioc. O cantitate mare de stiren antioc se
folosete pentru frigidere.
Prin ncorporare n polimer a unui gaz sau lichid volatil se obine la nclzire polistiren
expandat. Acesta are proprieti termoizolante foarte bune i se folosete ca material izolant n
construcii.

6
CAPITOLUL I

Date iniiale:

Valoare Unitate de msur


Capacitatea instalaiei 50500 t stiren/an
Conversia util 39 %masa
Puritate stiren 99.4 %masa
Pierderile de stiren din stirenul produs 1.6 %masa
Nr. ore de funcionare 8000 ore
Raport masic abur/materie prim la intrare n reactor 2.7 kg/kg

Conversiile reaciilor secundare:


Cs1 C6H5CH2CH3 C6H6 + C2H4 20 %mol
Cs2 C6H5C2H5 + 16H2O 8CO2 + 21H2 40 %mol
Cs3 C6H5CH2CH3 + H2 C6H5CH2CH3 + CH4 40 %mol
Temperatura de intrare n reactor 645 C
Diametrul interior 3.8 m
Densitate catalizator 1400 kg/m3

Compoziia EB proaspt:
Component Valoare Unitate de msur
Benzen 0.2 %
Etilbenzen 99.8 %

Compozitia EB recirculat:
Component Valoare Unitate de msur
Benzen 0.1 %
Etilbenzen 99.5 %
Toluen 0.2 %
Stiren 0.2 %

7
Bilant material pe reactor:
1.1. Debitul de stiren:
debit anual kg stiren
DSt= ,[ ]
nr . ore frunctionare h

50500 103
DSt = =6312.5 = kg stiren/h
8000
1.2. Debitul de stiren de puritate 100% produs de instalaie:
D St puritatea stiren kg stiren
DSt = ,[ ]
100 h

6312.5 99.4
DSt = =6274.625 kg stiren/h
100

1.3. Debit stiren de puritate 100% necesar instalaiei care acoper i pierderile:
100 kg stiren
DSt = DSt [ ]
100 pierderi h
100
DSt = 6274.625 = 6376.651 kg stiren/h
1001.6

1.4. Randamentul de stiren:

Conversia, % mol 0 10 20 30 40 50
Randament, % mol 100 98.9 95.5 92 87.7 85

105

100
Randament %mol

95

90

85

80

75
0 10 20 30 40 50 60

Conversie % mol

8
Din grafic, pentru: Cu=39 % =91.57 %
Conversia totala:
Cu
Ct = 100 , [%]

39
Ct = 100=42.59 %
91.57

1.5. Conversia n produse secundare:


CPS = Ct - CU , [%]
CPS = 42.59-39 = 3.590 %
1.6. Calculul cantitii de etilbenzen necesar alimentrii instalaiei:
Debit de etilbenzen transformat n stiren:
D St 106 kg
EBin St = ,[ ]
104 h
6376.6514 106
EBin St = = 6499.2793 kg/h
104

Debit de etilbenzen necesar alimentarii:


EB St kg
EBalim = 100 ,[ ]
CU h

6499.2793
EBalim = 100 = 16664.8188 kg/h
39

Debit de etilbenzen transformat n produse:


C t EB alim kg
EBtransf = ,[ ]
100 h

42.59 16664.8188
EBtransf = =7097.6076 kg/h
100
Debit de etilbenzen netransformat:
kg
EBnetransf = EBalim - EBtransf ,[ ]
h

EBnetransf =16664.8188-7097.6076 =9567.2111kg/h

9
1.7. Calculul consumului specific de EB:
EB transf
Csp EB = kg EB/kg St
D St

7097.6076
Csp EB = = 2.65 kg EB/kg St
6274.625

1.8. Calculul compoziiei materiei prime proaspete i recirculat:

Comp. M.P proaspt M.P recirculat


% mas Gi, kg/h M Mi, kmol/h % mas Gi, kg/h Mi, kmol/h
EB 99.80 7097.61 106 66.96 99.50 9567.21 90.26
B 0.20 14.22 78 0.18 0.10 9.62 0.12
T - - 92 - 0.20 19.23 0.21
St - - 104 - 0.20 19.23 0.18
Total 100 7111.83 - 67.14 100 9615.29 90.77

Comp. M.P total


Gi, kg/h % mas Mi, kmol/h % mol % fr mol
EB 16664.82 99.63 157.22 99.56 0.9956
B 23.84 0.14 0.31 0.19 0.0019
T 19.23 0.11 0.21 0.13 0.0013
St 19.23 0.11 0.18 0.12 0.0012
Total 16727.12 100 157.91 100 1

abur
Gabur= Gi materie prima
, kg/h

Calculul debitului de abur


Gab 45163.22105 kg/h
Gab 2509.067836 kmol/h

10
Bilant material pe reactor

Bilant material pe reactor


Comp. Mi Intrare Ieire
Gi, kg/h Mi, kmol/h %mol Gi, kg/h Mi, kmol/h % mol
EB 106 16664.819 157.215 5.8949 9567.21 90.26 3.2743
B 78 23.839 0.306 0.0115 111.89 1.43 0.0520
T 92 19.231 0.209 0.0078 226.95 2.47 0.0895
St 104 19.231 0.185 0.0069 6395.88 61.50 2.2310
C2H4 28 - - - 31.61 1.13 0.0410
CH4 16 - - - 36.13 2.26 0.0819
CO2 44 - - - 794.76 18.06 0.6553
H2 2 - - - 212.94 106.47 3.8625
Ab 18 45163.221 2509.068 94.0789 44512.96 2472.94 89.7125
Total 61890.34 2666.983 100.00 61890.34 2756.52 100.00

11
CAPITOLUL II
DIMENSIONAREA ZONEI DE REACIE
1. Calculul capacitilor calorice medii a amestecului de reacie:
kcal
C p , i=a+ b T +c T 2+ d T 3 ,
kmol K

4 2 8 3 kcal
C p , EB =8.4+0.1593 T 1 10 T +2.395 10 T =72.09
kmol K
5 2 8 3 kcal
C p , St =5.968+ 0.1435 T 9.15 10 T +2.20 10 T =65.68
kmol K
5 7 2 3 kcal
C p , H 2=6.88+ 6.60 10 T +2.78 10 T +0 T =7.17
kmol K
5 2 8 3 kcal
C p , Bz=8.65+ 0.1158 T 7.54 10 T +1.854 10 T =48.46
kmol K
5 2 9 3 kcal
C p , C 2 H 4 =0.944+0.03735 T 1.99 10 T +4.22 10 T =21.7004
kmol K
7 2 3 kcal
C p , H 2 O=6.89+ 0.003283 T 3.43 10 T +0 T =9.61
kmol K
6 2 3 kcal
C p , CO2 =6.85+0.008533 T 2.48 10 T + 0 T =12.5975
kmol K
kcal
C p , C 6 H 5CH 3=8.213+ 0.1336 T 8.23 105 T 2 +1.92 108 T 3=59.93
kmol K
6 2 9 3 kcal
C p , CH 4 =4.75+ 0.012 T +3.03 10 T 2.63 10 T =16.28
kmol K

2. Calculul entalpiilor de reacie:

Reacia principal:

C6H5CH2CH3 k-1k1 C6H5CH=CH2 + H2

Reacii secundare:

C6H5CH2CH3 k2 C6H6 + C2H4


C6H5C2H5 + 16H2O k3 8CO2 + 21H2
C6H5CH2CH3 + H2 k4 C6H5CH2CH3 + CH4

H r = H f produse H f reactanti , kcal/kmol


298

12
2 3 4
T T T
H T = H 0 + aT + b + c + d , kcal/kmol
2 3 4

a= a produsi areactanti

b= b produsi b reactanti

c= c produsi creactanti

d = d produsi d reactanti

Entalpiile de formare ale componenilor

Unitate de
Component H msur
EB 7.12 kcal/mol
St 35.22 kcal/mol
B 19.82 kcal/mol
T 11.95 kcal/mol
CH4 -17.889 kcal/mol
C2H4 12.496 kcal/mol
H2 0 kcal/mol
CO2 -94.0518 kcal/mol
H2O -57.7979 kcal/mol

Calculul entalpiilor de reactive

a , b , c , d= a ,b , c , d produse a , b , c , d reactan i

kcal
Hr 298 K = a+ b T + c T 2 + d T 3 ,
kmol

Reac. a b c d Hr
298 K

(kcal/kmol)
Reacia principal 9.312 -0.01573 8.78E-06 -1.95E-09 28100
Rs1 0.694 -0.00615 4.67E-06 -1.19E-09 25196
Rs2 97.44 -0.14218 9.15E-05 2.4E-08 165232
Rs3 -1.943 -0.013766 2.045E-05 -7.38E-09 -13059

3. Calculul reactorului

13
F(1-X) dt F[1-(x+ dx)] dt r dGdt=0
Fdx= r dG F - alimentare cu etilbenzen
F d = r G X - conversia etilbenzen la intrarea n dG
Sj= H(Di+2zj-1) rj - viteza medie de reacie pe tronsonul j
j1
Zj-1= zn D - diametru reactor
0

F x =r cat S z cat - densitate catalizator

F x j
zj = , [m] z j - lungimea zonei de reacie j
r j cat S

Bilanul termic pe zona de reacie j


Qi,j= Qe,j+Qr,j Qi,j cantitatea de caldur global cu care intr toi

Qi,j= Ti,j n i, i , j c pi ,i , j componenii n zona j

Qe,j cantitatea de caldur global cu care ies toi


componenii din zona j
Ti,j temperatura de intrare n zona j
Te,j temperatura de ieire din zona j

Qe,j = Te,j n i, e , j c pi, e, j ni,j debitul molar al componentului i la intrare n


4
Qr,j = Fj H i, j xi , j zona j
i=1

4
F j H i , j xi , j
Te,j = Ti,j- i=1 Fj debitul molar de etilbenzen la intrare n zona j
ni ,i , j c pi ,i , j
x i , j - comversia etilbenzenului n zona j ( pentru

cele 8 zone)
H i , j - entalpia de reacie pentru zona j

x = 5% 8 zone

14
Zona I
xi,1= 0
xe,1 = xi,1 + x = 0 + 0.05 = 0.05
Ti,1 = Ti reactor = 645 C = 918 K

F H i xi
Te,1 calc = Ti,1-
n i c pi
Presupunem: Te,i = Ti,1- T 1 = 918-6.6 = 911.4 K
T i ,1 +T e ,1 918+911.4
Tm,1 = = = 914.7 K
2 2

CS
xre1,i = ( C tx e 1 )
100
1=99.45

x e1 0.05
Ct = = 100=0.0502
1 99.45

20
xre1 1 = ( 0.05020.05 ) =5.5304 105
100
40
xre1 2 = ( 0.05020.05 ) =0.00011
100
40
xre1 3 = ( 0.05020.05 ) =0.00011
100

Entalpia reaciei principale i celor secundare

Reac. H r (kcal/kmol)
R. princ 29783.64
Rs1 24268.51
Rs2 198843.11
Rs3 -15644.90532

Hr 1= HR1,1 x 1+ HS 1,1 xs1,1+ HS1,2 xs 1,2+ HS 1,3 xs 1,3


=1511 kcal/kmol
Calculul capacitii calorice medii a amestecului de reacie

15
Comp. ni , (kmol/h) cpi , (kcal/(kmolK)) nicpi , (kcal/(hK))
EB 157.215 72.0932 11334.154
Benzen 0.306 48.4559 14.809
Toluen 0.209 59.9291 12.527
Stiren 0.185 65.6754 12.144
H2O 2509.068 9.6147 24124.034
Total - - 35498

Verificarea temperaturii:

F H i x i
Te,1 calc = Ti,1- = 911.309 K
ni c pi
Te,1 pres Te,1 calc = 911.4- 911.309 = 0.091 < 0.5
Presupunerea este corect.

Bilanul material pe Zona I

Comp. ni, kmol/h ne, kmol/h yi ye y


EB 157.215 149.311 0.05894 0.05582 0.05738
St 0.185 8.046 0.00006 0.00301 0.00153
H2 0 8.209 0 0.00307 -
B 0.306 0.315 0.00011 0.00012 0.00011
T 0.209 0.226 0.00007 0.00008 0.00004
C2H4 0 0.0091 0 0.000003 -
CH4 0 0.0170 0 0.00001 -
CO2 0 0.1391 0 0.00005 -
H2O 2509.068 2508.790 0.94078 0.93784 0.93931
Total 2666.983 2675.061 1 1 -

4770 4770
lg k1= 4.1 =4.1 =1.1342
Tm 914.7

k 1=0.3216

6467 6467
lg kp= 6.8 =6.8 =0.2963
Tm 914.7

16
k p =0.7435

P = 1,7 bar
PEB = yEBP = 0.09755 bar
PSt = yStP = 0.002615 bar
pH2 = yH2P = 0.005217 bar

Calculul vitezei:
p St p H 2 0.002615 0.005217
r = k1 ( p EB
kp ) =0.3216
0.09755

0.7435 = 0.03137

[ ]
EB
kmol
h
kg catalizator

Calculul lungimii tronsonului:


F x e 1 4 157.215 0.05 4
z1 = 2
= 2
= 0.01578 [m]
r cat Di 0.03137 1400 3.8

Zona II
xi,2 = xe,1= 0.05
xe,2 = xi,2 + x = 0.05 + 0.05= 0.1
Ti,2 = Te,1 = 911.309 K

F H i xi
Te,2 calc = Ti,1-
n i c pi
Presupunem: Te,2 = Ti,2 - T 2 = 911.309 - 6.5 = 904.809 K
T i ,2 +T e ,2 911.309+904.809
Tm,2 = = = 908.059 K
2 2

CS
xre2 = ( C tx e 2 )
100
2=98.9

x e2 0.1
Ct = = =0.101
2 0.989

17
20
xre1 1 = ( 0.1010.1 ) = 0.000222
100
40
xre1 2= ( 0.1010.1 ) =0.000444
100
40
xre1 3= ( 0.1010.1 ) = 0.000444
100

Entalpia reaciei principale i celor secundare

18
Reac. H r (kcal/kmol)

R. princ.
29778.41
Rs1
24281.34
Rs2
198431.26
Comp. Rs3
cpi , kcal/kmolK ni, kmol/h
-15624.39727 cpini , kcal/hK
EB 71.85 149.311 10727.868
St 65.47 8.046 526.716
H2 7.17 8.208984744 58.867
B 48.29 0.315 15.200
T 59.72 0.226 13.496
C2H4 21.62 0.009 0.197
CH4 16.21 0.016954588 0.275
CO2 12.57 0.139114569 1.749
H2O 9.60 2508.790 24076.781
Total - - 35421.150
Hr 2= HR 2,1 x 2+ HS 2,1 xs 2,1+ HS 2,2 xs 2,2+ HS 2,3 xs 2,3
=1554.088677 kcal/kmol
Calculul capacitii calorice medii a amestecului de reacie

Verificarea temperaturii:

F H i x i
Te,2 calc = Ti,2- = 904.758 K
ni c pi
Te,2 pres Te,2 calc =904.809 - 904.758 = 0.051 < 0.5

Presupunerea este corect.

19
Bilanul material pe Zona II

ni, kmol/h ne, kmol/h yi ye y


Comp.
157.215 141.319 0.05895 0.05266 0.05580
EB
6.93328
5
0.185 15.906 10 0.00593 0.00300
St
0 17.120 0 0.00638 0.00319
H2
0.306 0.341 0.00011 0.00013 0.00012
B
0.209 0.279 7.8376 105 0.00010 9.11657 105
T
1.30319
5
0 0.035 0 10 6.51594 106
C2H4
0 0.070 0 0 0
CH4
0 0.560 0 0.00021 0.00010
CO2
2509.068 2507.949 0.94079 0.93455 0.93767
H2O
2666.983 2683.579 1.00 1.00 -
Total

4770 4770
lg k1= 4.1 =4.1 =1.1721
Tm 908.059

k 1=0.3097

6467 6467
lg kp= 6.8 =6.8 =0.3477
Tm 908.059

k p =0.7062

P = 1,7 bar

PEB = yEBP = 0.0948 bar


PSt = yStP = 0.00509 bar
pH2 = yH2P = 0.00542 bar

20
Calculul vitezei:

[ ]
p St p H 2 EB
r = k1 ( p EB
kp ) =0.3097 (0.0948
0.00509 0.00542
0.7062
) = 0.0293
kmol
h
kg catalizator

Calculul lungimii tronsonului:


F x e 2 4 157.215 0.1 4
z2 = 2
= = 0.0337 [m]
r cat Di 0.0293 1400 3.8 2

Zona III
xi,3 = xe,2 = 0.1
xe,3 = xi,3 + x = 0.1+ 0.05 = 0.15
Ti,3 = Te,2= 904.758 K

Presupunem: Te,3 = Ti,3 - T 3 = 904.758 - 6.9 = 897.858 K


T i ,3 +T e ,3
Tm,3 = = 901.308 K
2
3=97.2

x e3
Ct = =0.154
3

20
xre1 1= ( 0.1540.15 ) = 0.000864
100
40
xrel 2= ( 0.1540.15 ) =0.00172
100
40
xre1 3= ( 0.1540.15 ) = 0.00172
100

Entalpia reaciei principale i celor secundare

Reac. H r (kcal/kmol)
R. princ. 29772.89
Rs1 24294.36
Rs2 198016.36
Rs3 -15603.31851

21
Comp. cpi , kcal/kmolK ni, kmol/h cpini , kcal/hK
71.6072 141.319 10119.445
EB
65.2578 15.906 1038.019
St
7.1673 17.1204 122.707
H2
48.1307 0.341 16.393
B
59.5129 0.279 16.602
T
21.55 0.035 0.754
C2H4
16.14 0.0699 1.129
CH4
12.54 0.5595 7.019
CO2
9.58 2507.949 24025.008
H2O
- 35347.075
Total -
kcal
H r x=1738.362 kmol

Calculul capacitii calorice medii a amestecului de reacie

22
Verificarea temperaturii:

F H i x i
Te,3 calc = Ti,3- = 897.808 K
ni c pi
Te,3 pres Te,3 calc = 897.858 -897.808 = 0.050 < 0.5

Presupunerea este corect.

23
Bilanul material pe Zona III

ni, kmol/h ne, kmol/h yi ye y


Component
157.215 132.954 0.058948 0.049352 0.054150
EB
0.185 23.767 6.93328 105 0.008822 0.004445
St
0 29.0168 0 0.010771 0.005385
H2
0.306 0.441 0.00011 0.000163 0.000139
B
0.209 0.481 7.83762 105 0.000178 0.000128
T
5.04332 2.52166
5 5
0 0.1358 0 10 10
C2H4
0 0.2717 0 0 0
CH4
0 2.1738 0 0.000806 0.000403
CO2
2509.068 2504.720 0.94078 0.929753 0.935271
H2O
2666.983 2693.962 1.00 1.00 -
Total

4770
lg k1= 4.1 =1.21294
Tm

k 1=0.2973

6467
lg kp= 6.8 =0.40309
Tm

k p =0.6682

P = 1,7 bar

PEB = yEBP = 0.09205 bar


PSt = yStP = 0.00755 bar
pH2 = yH2P = 0.00915 bar

Calculul vitezei:

[ ]
EB
0.00755 0.00915 kmol
r = 0.2973 (0.09205 ) =0.0273 h
0.6682 3
kg catalizator

24
Calculul lungimii tronsonului:
157.215 0.15 4
z 3= = 0.05435 [m]
0.02733 1400 3.82
Zona IV
xi,4 = xe,3 = 0.15
xe,4 = xi,4 + x = 0.15 + 0.05= 0.2
Ti,4 = Te,3 = 897.808 K

Presupunem: Te,4 = Ti,4 - T 4 = 897.808 7.1 =890.708 K


T i , 4 +T e , 4
Tm,4 = = 894.258 K
2
4 =95.5

x e4
Ct = =0.209
4

20
xrel 1 = ( 0.2090.2 ) = 0.0018
100
40
xre1 2 = ( 0.2090.2 ) = 0.0037
100
40
xre1 3 = ( 0.2090.2 ) = 0.0037
100

Entalpia reaciei principale i celor secundare

Reac. H r (kcal/kmol)

R. princ.
29766.89
Rs1
24307.93
Rs2
197587.03
Rs3
-15581.05707

kcal
H r x=1844.671 kmol

25
Comp. cpi , kcal/kmolK ni, kmol/h cpini , kcal/hK
71.3472 132.954 9485.868
EB
65.0341 23.767 1545.679
St
7.1633 29.01689275 207.858
H2
47.9564 0.441 21.172
B
59.2903 0.481 28.504
T
21.47 0.136 2.917
C2H4
16.06 0.271730099 4.365
CH4
12.52 2.173840795 27.208
CO2
9.56 2504.720 23947.692
H2O
- - 35271.263
Total
Calculul capacitii calorice medii a amestecului de reacie

Verificarea temperaturii:

F H i x i
Te,4 calc = Ti,4- = 890.704 K
ni c pi
Te,4 pres Te,4 calc = 890.708 -890.704 = 0.004 < 0.5

Presupunerea este corect.

26
Bilanul material pe Zona IV

ni, kmol/h ne, kmol/h yi ye y


Comp.
157.215 124.291 0.05894 0.04593 0.05244
EB
6.93328
0.185 31.628 105 0.01168 0.00587
St
0 43.295 0 0.01600 0.00800
H2
0.306 0.602 0.00011 0.00022 0.00016
B
7.83762
5
0.209 0.802 10 0.00029 0.00018
T
5.47561
0 0.296 0 0.00010 105
C2H4
0 0.592 0 0 0
CH4
0 4.741 0 0.00175 0.00087
CO2
2509.068 2499.586 0.94078 0.92377 0.93228
H2O
2666.983 2705.834 1.00 1.00 -
Total

4770
lg k1 = 4.1 =1.2500
Tm

k 1=0.2865

6467
lg kp= 6.8 =0.4533
T
k p =0.6354

P = 1,7 bar
PEB = yEBP = 0.0891 bar
PSt = yStP = 0.0099 bar
pH2 = yH2P = 0.0136 bar

Calculul vitezei:

27
[ ]
EB
0.0099 0.0136 kmol
(
r 0.2865 0.0891
0.6354 ) = 0.02548 h
kg catalizator

Calculul lungimii tronsonului:


157.215 0.2 4
z4 = = 0.07043 [m]
0.02548 1400 3.82
Zona V
xi,5 = xe,4 = 0.2
xe,5 = xi,5 + x = 0.2 + 0.05 = 0.25
Ti,5 = Te,4 = 890.704 K

Presupunem: Te,5 = Ti,5 - T 5 = 890.704- 7.2 = 883.504 K


T i ,5 +T e ,5
Tm,5= = 887.104 K
2
5=93.75

x e5
Ct = =0.266
5

( 0.2660.25 )20
xre1 1= = 0.0033
100
40
xre1 2= ( 0.2660.25 ) = 0.0066
100
40
xre1 3= ( 0.2660.25 ) = 0.0066
100

Entalpia reaciei principale i celor secundare

Reac. H r (kcal/kmol)

R. princ.
29761.36
Rs1
24319.97
Rs2
197208.52
Rs3
-15561.04678

28
Comp. cpi , kcal/kmolK ni, kmol/h cpini , kcal/hK
71.0779 124.291 8834.313
EB
64.8023 31.628 2049.565
St
7.1593 43.2959 309.970
H2
47.7758 0.602 28.759
B
59.0596 0.802 47.346
T
21.38 0.296 6.336
C2H4
15.98 0.5926 9.473
CH4
12.49 4.7411 59.202
CO2
9.54 2499.586 23851.195
H2O
- - 35196.159
Total
kcal
H r x=2049.5347 kmol

Calculul capacitii calorice medii a amestecului de reacie

Verificarea temperaturii:

F H i x i
Te,5 calc = Ti,5- = 883.467 K
ni c pi
Te,5 pres Te,5 calc = 883.504-883.467 = 0.037 < 0.5

29
Presupunerea este corect.

Bilanul material pe Zona V

ni, kmol/h ne, kmol/h yi ye y


Comp.
157.215 115.291 0.05894 0.04239 0.05067
EB
6.93328
5
0.185 39.489 10 0.01452 0.00729
St
0 60.265 0 0.02216 0.01108
H2
0.306 0.830 0.00011 0.00030 0.00020
B
7.83762
0.209 1.257 105 0.00046 0.00027
T
9.63546
5
0 0.524 0 0.00019 10
C2H4
0 1.048 0 0 0
CH4
0 8.384 0 0.00308 0.00154
CO2
2509.068 2492.298 0.94078 0.91649 0.92864
H2O
2666.983 2719.388 1.00 1.00 -
Total

4770
lg k1 = 4.1 =1.2937
Tm

k 1=0.2742

30
6467
lg kp = 6.8 =0.5126
Tm

k p =0.5988

P = 1,7 bar
PEB = yEBP = 0.0861 bar
PSt = yStP = 0.0124 bar
pH2 = yH2P = 0.0188 bar

Calculul vitezei:

[ ]
EB
0.0124 0.0188 kmol
(
r 0.2742 0.0861
0.5988 ) = 0.02351 h
kg catalizator

Calculul lungimii tronsonului:


157.215 0.25 4
z 5= = 0.09127 [m]
0.02351 1400 3.8 2
Zona VI
xi,6 = xe,5 = 0.25
xe,6 = xi,6 + x = 0.25 + 0.05 = 0.3
Ti,6 = Te,5 = 883.467 K

Presupunem: Te,6 = Ti,6 - T 6 = 883.467 - 7.25 = 876.217 K


T i ,6 +T e ,6
Tm,6 = = 879.842 K
2
6=92

x e6
Ct = =0.326
6

20
xre1 1= ( 0.3260.3 ) = 0.00521
100
40
xre1 2= ( 0.3260.3 ) = 0.01043
100
40
xre1 3= ( 0.3260.3 ) = 0.01043
100

31
Entalpia reaciei principale i celor secundare
Comp. cpi , kcal/kmolK
Reac. ni, kmol/h
H cpini , kcal/hK
(kcal/kmol)
r
70.799 115.291 8162.595
EB
R. princ.
64.562 39.489 2549.501
St 29753.90
Rs1
7.155 60.265 431.220
H2
24335.57
47.589 0.830 39.484
B Rs2
58.821 1.257 196721.21 73.946
T Rs3
21.30 0.524 11.160
C2H4 -15534.74
15.90 1.048 16.668
CH4
12.46 8.384 104.448
CO2
9.52 2492.298 23733.421
H2O
- 2719.388 35122.443
Total
kcal
H r x=2216.27 kmol

Calculul capacitii calorice medii a amestecului de reacie

Verificarea temperaturii:

F H i x i
Te,6 calc = Ti,6- = 876.192 K
ni c pi
Te,6pres Te,6 calc = 876.217-876.192 = 0.025 < 0.5

Presupunerea este corect.

32
Bilanul material pe Zona VI

ni, kmol/h ne, kmol/h yi ye y


Component
157.215 105.949 0.05894 0.03874 0.04884
EB
6.93328
5
0.185 47.349 10 0.01731 0.00869
St
0 79.974 0 0.02924 0.01462
H2
0.306 1.126 0.00011 0.00041 0.00026
B
7.83762
0.209 1.850 105 0.00067 0.00037
T
0 0.820 0 0.00029 0.00014
C2H4
0 1.640 0 0 0
CH4
0 13.124 0 0.00479 0.00239
CO2
2509.068 2482.820 0.94078 0.90791 0.92434
H2O
2666.983 2734.654 1.00 1.00
Total

4770
lg k1= 4.1 T =1.3385
m

k 1=0.2622

6467
lg kp= 6.8 =05733
Tm

k p =0.5636

P = 1,7 bar
PEB = yEBP = 0.08303 bar
PSt = yStP = 0.01477 bar

33
pH2 = yH2P = 0.02485 bar

Calculul vitezei:

[ ]
EB
0.01477 0.02485 kmol
(
r 0.2622 0.08303
0.5636 ) = 0.0216 h
kg catalizator

Calculul lungimii tronsonului:


157.215 0.3 4
z 6= = 0.11363 [m]
0.0216 1400 3.82

Zona VII
xi,7 = xe,6 = 0.3
xe,7 = xi,7 + x = 0.3 + 0.05 = 0.35
Ti,7 = Te,6 = 876.192 K

Presupunem: Te,7 = Ti,7 - T 7 = 876.192- 7.6 = 868.592 K


T i ,7 +T e ,7
Tm,7 = = 872.392 K
2
7=89.85

x e7
Ct = =0.3895
7

20
xre1 1 = ( 0.38950.35 ) = 0.0079
100
40
xre1 2 = ( 0.38950.35 ) = 0.0158
100
40
xre1 3 = ( 0.38950.35 ) = 0.0158
100

Entalpia reaciei principale i


celor secundare Reac. H r (kcal/kmol)

R. princ.
29746.79
Rs1
24349.80
Rs2 34
196279.90
Rs3
-15510.39925
Compozitie cpi , kcal/kmolK ni, kmol/h cpini , kcal/hK
70.5164 105.949 7471.174
EB
64.3184 47.349 3045.446
St
7.1513 79.9747252 571.919
H2
47.3987 1.126 53.365
B
58.5786 1.850 108.343
T
21.21 0.820 17.396
C2H4
15.82 1.640507184 25.955
CH4
12.43 13.12405747 163.086
CO2
9.50 2482.820 23594.762
H2O
2734.654 35051.446
Total
kcal
H r x=2525.4703 kmol

Calculul capacitii calorice medii a amestecului de reacie

Verificarea temperaturii:

F H i x i
Te,7 calc = Ti,7- = 868.558 K
ni c pi
Te,7pres Te, calc = 868.592-868.558 = 0.034 < 0.5

Presupunerea este corect.

35
Bilanul material pe Zona VII

ni, kmol/h ne, kmol/h yi ye y


Comp.
157.215 95.974 0.05894 0.03486 0.046904
EB
6.93328
5
0.185 55.210 10 0.02005 0.010061
St
0 104.753 0 0.03804 0.019024
H2
0.306 1.549 0.00011 0.00056 0.000338
B
7.83762
5
0.209 2.695 10 0.00097 0.000528
T
0 1.243 0 0.00045 0.000225
C2H4
0 2.486 0 0 0
CH4
0 19.891 0 0.00722 0.003612
CO2
2509.068 2469.285 0.94078 0.89691 0.918851
H2O
2666.983 2753.088 1.00 1.00 -
Total

4770
lg k1 = 4.1 =1.3862
Tm

k 1=0.25001

6467
lg kp = 6.8 =0.6380
Tm

k p =0.52831

P = 1,7 bar

36
PEB = yEBP = 0.0797 bar
PSt = yStP = 0.0171 bar
pH2 = yH2P = 0.0323 bar

Calculul vitezei:

[ ]
EB
0.0171 0.0323 kmol
(
r 0.25001 0.0797
0.52831 ) = 0.01967 h
kg catalizator

Calculul lungimii tronsonului:


157.215 0.35 4
z 7= = 0.13642 [m]
0.01967 1400 3.82

Zona VIII
xi,8 = xe,7 = 0.35
xe,8 = xi,8 + x = 0.035+0.04 = 0.39
Ti,8 = Te,7 = 868.558 K

Presupunem: Te,7 = Ti,7 - T 7 = 868.558-2 = 866.558 K


T i ,8 +T e ,8
Tm,8= = 867.558 K
2
8=91.57

x e8
Ct = =0.4259
8

20
xre1 1= ( 0.42590.39 ) =0.00718
100
40
xre1 2= ( 0.42590.39 ) =0.01436
100
40
xre1 3= ( 0.42590.39 ) =0.01436
100

Entalpia reaciei Reac. H r (kcal/kmol) principale i


celor secundare
R. princ.
29742.04
Rs1
37 24359.01
Rs2
195995.73
Rs3
-15494.45
Comp. cpi , kcal/kmolK ni, kmol/h cpini , kcal/hK
70.2148 95.974 6738.794
EB
64.058 55.210 3536.673
St
7.147 104.753 748.677
H2
47.195 1.549 73.098
B
58.320 2.695 157.198
T
21.115 1.243 26.250
C2H4
15.735 2.486 39.124
CH4
12.394 19.891 246.537
CO2
9.483 2469.285 23415.540
H2O
- - 34981.891
Total
kcal
H r x=909.567 kmol

Calculul capacitii calorice medii a amestecului de reacie

Verificarea temperaturii:

F H i x i
Te,8 calc = Ti,8- = 866.063 K
ni c pi
Te,8pres Te, calc= 866.558-866.063 = 0.495 < 0.5

Presupunerea este corect.

38
Bilanul material pe Zona VIII

ni, kmol/h ne, kmol/h yi ye y


Comp.
157.215 90.26 0.05895 0.03274 0.04585
EB
0.185 61.50 0.00007 0.02231 0.01119
St
0 106.47 0 0.03863 0.01931
H2
0.306 1.43 0.00011 0.00052 0.00032
B
0.209 2.47 0.00008 0.00089 0.00049
T
0 1.13 0 0.00041 0.00020
C2H4
0 2.26 0 0 0
CH4
0 18.06 0 0.00655 0.00328
CO2
2509.068 2472.94 0.94079 0.89712 0.91896
H2O
2666.983 2756.52 1 1 -
Total

4770
lg k1 = 4.1 =1.4076
Tm

k 1=0.2447

6467
lg kp = 6.8 =0.6671
Tm

k p =0.5131

P = 1,7 bar
PEB = yEBP = 0.0779 bar

39
PSt = yStP = 0.0190 bar
pH2 = yH2P = 0.0328 bar

Calculul vitezei:

[ ]
EB
0.0190 0.0328 kmol
(
r 0.2447 0.0779
0.5131 ) = 0.0187 h
kg catalizator

Calculul lungimii tronsonului:


157.215 0.39 4
z 8= = 0.1679 [m]
0.0187 1400 3.82

n urmtorul tabel este prezentat bilanul material pe reactorul de dehidrogenare, dup


calculele pe cele 8 zone de reacie.

Bilant material pe reactor


Comp. Mi Intrare Ieire
Gi, kg/h Mi, kmol/h %mol Gi, kg/h Mi, kmol/h % mol
EB 106 16664.819 157.215 5.8949 9567.21 90.26 3.2743
B 78 23.839 0.306 0.0115 111.89 1.43 0.0520
T 92 19.231 0.209 0.0078 226.95 2.47 0.0895
St 104 19.231 0.185 0.0069 6395.88 61.50 2.2310
C2H4 28 - - - 31.61 1.13 0.0410
CH4 16 - - - 36.13 2.26 0.0819
CO2 44 - - - 794.76 18.06 0.6553
H2 2 - - - 212.94 106.47 3.8625
Ab 18 45163.221 2509.068 94.0789 44512.96 2472.94 89.7125
Total 61890.34 2666.983 100.00 61890.34 2756.52 100.00

40
CAPITOLUL III
CALCULUL CDERILOR DE PRESIUNE

Lungimea stratului catalitic:


Lstr catalitic = z i , m
Lstr .cat .=0 ,01578+ 0,0337+0,05435+0,07043+ 0,09127+0,11363+ 0,13642+ 0,1679=0,6834 m

Diametru granul de catalizator, Dgr = 2.5 mm

Lungime granul de catalizator, Lgr = 10 mm

Fracie volum ocupat, = 0.35 m3/m3

T1 = 918 K

T2 = Te, zona 8 = 866,063 K

Vscozitatea dinamic: = 2,4 10-5 kgm/s

2 D gr L gr
Diametru echivalent granul de catalizator: d eg = =0.004 m
D gr + Lgr

M i ,intr RT 1 2666,983 0,083 918 m3


Vi = P 3600 = 1,7 3600 = 33.204 s
M i ,iesire RT 2 2756,52 0,083 866,063 m3
Ve = P3600
= 1,7 3600 = 32.377
s
V i +V e 3
Vm = 2 = 32,790 ms

41
Vm 32,790 m
f = 2
= 2
=2,893
Viteza fictiv medie a gazelor Di 0,025 s
4 4

2
180 (1 ) f Lcataliz 180 ( 10,35 )2 2,4 105 2,893 0,6834
pcalc = 3 2 = =0,0526
d eg 0,353 0,004 2
bar

Concluzii
n urma calculului pe cele 8 zone de reacie ale reactorului de dehidrogenare, s-a observat
o cretere a lungimii tronsonului de la z 1=0,0157 la z 7=0,1679 . Pentru c reactorul
este operat adiabatic are loc o cdere de presiune ntre temperatura de intrare i cea de ieire n
fiecare zon. Aceast variaie a temperaturii.
De asemenea, la finalul calculului s-a observat o variaie a randamentului de la 99,45% n
zona I pn la 91,57 % n zona VIII, pe cnd conversia util crete de-a lungul tronsoanelor.

42
Bibliografie

1. Suciu, G.C.,Ghejan,I.,Ionescu,S.F.,Opris,I., INGINERIA PRELUCRARII


HIDROCARBURILOR, VOL.5, Editura Tehnica, Bucuresti, 1999.

2. Soare, S, PROCESE HIDRODINAMICE, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1979.

3. Somoghi, V., PROPRIETATI FIZICE UTILIZATE IN CALCULE TERMICE SI


FLUIDODINAMICE, U.P.G., Ploiesti, 1997.

4. Movileanu, D., SUPORT CURS PETROCHIMIE 2.

43
44