Sunteți pe pagina 1din 4

DATA: 29.09.

2016
GRUPA: Mică
UNITATEA DE ÎNV.: Grădiniţa Şcolii Gimnaziale nr. 96
Prof. înv. preşc: Gheorghe Claudia Mihaela

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALĂ: ”Cine sunt/suntem?”


TEMA PROIECTULUI: “Eu şi lumea mea…”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ: “Grădiniţă, bun găsit!”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: D.O.S. – Educaţie pentru societate
DENUMIREA ACTIVITĂŢII: ”Cum au fugit odată jucăriile de la un copil?”
de N. Stănculescu
MIJLOC DE REALIZARE: Lectura educatoarei
TIPUL DE ACTIVITATE: dobândire de noi cunoştinţe

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare corectă a
semnificaţiilor structurilor verbale orale.

OBIECTIVE:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:
O1 – să audieze cu atenţie un text şi să demonstreze că l-a înţeles;
O2 – să retina ideile principale ale poveştii
O3 – să respecte norme de comportament corect faţă de alte fiinţe şi obiecte

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, problematizarea

Material didactic: carte cu poveşti, planşe, jucării, fişe, creioane colorate,

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Editura Didactica Publishing House,
Bucureşti, 2009.
 Hobjilă Angelica, Elemente de didactică a activităţilor de educare a limbajului,
Editura Institutul European, Iaşi, 2008;
 Breben Silvia,Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela, Metode
interactive de grup – ghid metodic, Editura Arves, 2002

DURATA: 15 – 20 minute
Metode şi
Momentele activităţii Conţinutul învăţării Evaluare
procedee

Copiii sunt introduşi în spaţiul unde se va desfăşura


Moment
activitatea (spaţiu ce a fost amenajat anterior scăunele aşezate
organizatoric
în semicerc, materiale didactice la îndemâna copiilor).

Se va face prin prezentarea unor jucării: minge, carte de


Captarea atenţiei Conversaţia Frontală
poveşti, creioane colorate, ursuleţ de pluş.

Se comunică copiilor că astăzi vor asculta o poveste


Explicaţia
Anunţarea temei şi a despre aceste jucării şi vor afla ce se poate întâmpla dacă nu Frontală
Conversaţia
obiectivelor avem grija de ele.

Dirijarea Se citeşte povestea propriu-zisă. Se respectă intonaţia şi


învăţării modularea vocii pentru captarea atenţiei copiilor şi o bună Frontală
interpretare a lecturii propuse. Observaţia
Concomitent se expun imagini cu secvenţe din poveste.
După lecturare, pe baza imaginilor se pun întrebări pentru
a se stabili conţinutul şi ideile textului.
- Cum se numeste povestea?
- Cine este Petrisor? Conversaţia
- Ce face el cu jucariile?
- De ce sunt supărate jucariile? Sau fiecare în parte
(creioane, carte de povesti, minge, ursulet). Individuală
- Ce fac jucăriile într-o noapte?
- Unde ajung ele? Problematizarea
- Cine le gaseşte în faţa magazinului?
- Cum îşi recuperează Petrisor jucăriile de la vânzător?,etc
Copiiilor li se cere apoi să tragă propriile concluzii care
se desprind din text:
- Cum s-a comportat Petrisor cu jucariile?
- A fost frumos ce a facut? Individuală
- E bine să ne stricăm jucariile?
- De ce?
- Cum trebuie să ne comportăm cu jucariile şi cu toate lucrurile
noastre? Problematizarea Frontală
- Ce se întamplă dacă ne stricăm pe rând toate lucrurile?
- Vreţi să fiţi ca Petrişor?

Copiii sunt invitaţi să se aşeze la mese şi să deseneze la


Obţinerea alegere, o jucărie întâlnită în poveste - mingea sau ursuleţul, Individuală
Exerciţiul
performanţei având grijă să respecte culorile fiecarui obiect (albastru pentru
minge, maro pentru ursulet).

Încheierea Se realizează o expoziţie cu desenele copiilor. Se fac


Conversaţia
activităţii aprecieri generale.

S-ar putea să vă placă și