Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Scoala cu clasele I-VIII Mircesti


Clasa: aVII-a
Data :19 03 2009
Tema : Functia de reproducere
Lectia : Reproducerea in lumea vie
Nr. ore: 1
Tipul lectiei : mixta
Prof: Tiba Simona
Strategia didactica
- metode : conversatia , comparatia, expunerea , invatarea prin descoperire , dialogul
,lucrul cu manualul si atlasul,
- mijloace de invatare : manual, atlas, planse, fise de activitate

Obiectivul general
- transmiterea, sistematizarea, si consolidarea cunostintelor despre reproducerea in lumea vie

Obiective cadru
1. Cunoaşterea şi înţelegerea terminologiei, a conceptelor şi a principiilor specifice
ştiinţelor biologice
2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare în scopul rezolvării de probleme
specifice biologiei
3. Dezvoltarea capacităţii de comunicare, utilizând corect limbajul specific biologiei

Obiective de referinta:
1.1 să observe organe si sisteme de organe ale corpului uman
1.2 să recunoasca organe si sisteme de organe ale corpului uman si functiile acestuia
1.4 să reprezinte grafic componentele structurale ale organismului animal
3.1 să-si formeze deprinderi de documentare si comunicare
3.2 să prelucreze datele si sa elaboreze concluzii

Obiective operationale:
O1- să definească reproducerea
O2- să definească reproducerea asexuata si sexuata
O3- să expilice alcatuirea organelor de inmultire la plante
O4- să defineasca celulele reproducatoare la plante si la animale
O5- să explice procesele de fecundatie si polenizare
O6- sa evidentieze rolul functiei de reproducere
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

NR. ETAPELE OB. CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII METODE RESURSE


CRT LECŢIEI OP. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
1. Moment -face prezenţa -se pregătesc pentru desfăşurarea conversaţia timp: 2 min.
organizatoric lecţiei
2. Reactualizarea O1 -adresează întrebări referitoare la -răspund la întrebările adresate; conversaţia timp: 10 min.
cunoştinţelor functiile organismului uman si la
O2 reproducere
-Care sunt functiile organismului
uman?
-Ce functii am studiat pana acum?
Enumerati sistemele care
indeplinesc functiile studiate
Definiti reproducerea
Cate tipuri de reproducere
cunoasteti?
3. Trecerea la -notează titlul lecţiei la tablă -notează titlul lecţiei în caiete conversaţia timp: 5 min.
lecţia nouă -anunţă obiectivele lecţiei noi; -sunt atenţi la obiectivele lecţiei; explicaţia material vegetal
observaţia
4. Comunicarea O2 -profesorul adreseaza intrebari -elevii vor da definitia observaţia timp: 20 min.
noilor O3 elevilor privitoare la reproducere si reproducerii si o noteaza conversaţia planse , material vegetal
conţinuturi asteapta aspunsuri pentru a putea - copiii completeaza tabelul explicaţia creta, tabla,
nota definitia si dau rasunsurile cerute de
-profesorul aminteste copiilor ca profesor ajutati fiind si de
trebuie sa completeze tabelul cu materialul vegetal si de planse
definirea celor doua tipuri de
O4 reproducere
Profesorul preda lectia numai ajutat
de elevi
- explica reproducerea asexuata si
cea sexuata la plante si animale

- indruma elavii spre a descoperi -elevii enumera tipuri de Atlas anatomic


metode de reproducere asexuata la reproducere asexuata si apoi le
plante si animale, noteaza in tabel
- la reproducerea sexuata profesorul
specifica faptul ca sunt ncesari doi
indivizi ,si nu unul ca la cea
asexuata
O4 -se descopera organele si celulele de -elevii definesc fecundatia si
O5 reproducere sexuate si se explica polenizarea si elevii
termenul de gamet
O7 -evidentiaza impreuna cu elevii
rolul reproducerii sexuate pe
pamant
observatia timp: 5 min.
5. Fixarea •distribuie elevilor fişe de lucru •noteaza răspunsurile corecte fişe de lucru
cunoştinţelor O1
O2

Notarea elevilor
6. 3 min
REPRODUCEREA IN LUMEA VIE
Def: Reproducerea este functia organismelor vii prin care se asigura perpetuarea speciei .
Nr. Tipuri de Reproducerea asexuata Reproducerea sexuata
crt reproducere
-se mai numeste si vegetativa - necesita existenta a doi indivizi mascul si femela
- se face prin : - organul reproducator femeiesc este ovarul care produce celule de
* diviziune la bacterii reproducere femeiesti numite ovule
* inmugurire la ciuperci -organul reproducator barbatesc este sacul cu polen din antera si
PLANTE
1 * bulbi la ceapa, gladiole produce celule de reproducere barbatesti numite grauncioare de
* tuberculi la cartofi polen
* frunze la ficus, muscata -celulele de reproducere se numesc gameti
* marcotaj si butasire la vita de vie
* altoire la pomi
* stoloni la capsuni
-se face prin : - organul reproducator femeiesc este ovarul care produce celule de
* diviziune la, amiba,euglena, parameci reproducere femeiesti numite ovule
* inmugurire la hydra -organul reproducator barbatesc este testiculul si produce celule de
* regenerare la spongieri , rama reproducere barbatesti numite spermatozoizi
* partenogeneza - celulele de reproducere se numesc gameti
2 ANIMALE
Procesul de unire al gametului femeiesc cu cel barbatesc se
numeste fecundatie
In urma fecundatiei se formeaza celula-ou sau zigotul si apoi
embrionul .
Se porneste de la un individ sau de la parti Se formeaza indivizi diferiti de ambii parinti
3 CONCLUZII ale unui organism si se formeaza indivizi Reproducerea sexuata asigura o mare variabilitate de indivizi
pe pamant.
identici cu parintele
REPRODUCEREA IN LUMEA VIE
Def:
Nr. Tipuri de Reproducerea asexuata Reproducerea sexuata
crt reproducere

PLANTE
1

2 ANIMALE

.
3 CONCLUZII
FISA DE ACTIVITATE

1. Definiti reproducerea .

2. Definiti fecundatia.

3. Cum se numesc celulele de reproducre femeiesti la plante,dar la animale?

4. Cum se numesc celulele de reproducre barbatesti la plante,dar la animale?

5. Ce se formeaza in urma fecundatiei ?

6. Enumerati tipuri de reproducere asexuata la plante .

7. Enumerati tipuri de reproducere asexuata la animale.

8. Ce asigua reproducerea sexuata pe pamant ?

S-ar putea să vă placă și