Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Clasa: X B
Profesor: Amarie Luisa
Obiectul: Literatura română
Subiectul: Lacustră, de George Bacovia - abordare din perspectiva inteligenţelor multiple
Tipul lecţiei: consolidare
Competenţe generale:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea
mesajelor, în diferite situaţii de comunicare;
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea
diferitelor texte literare şi nonliterare;
3. Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.
Competenţe specifice:
1.3. Folosirea adecvată a strategiilor şi a regulilor de exprimare orală în monolog şi în dialog;
1.4. Redactarea unor compoziţii despre textele studiate şi alcătuirea unor texte funcţionale sau
a unor proiecte;
2.4 Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate;
3.3. Elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate.
Obiective operaţionale:

Elevii vorfi capabili la sfârşitul lecţiei:

-să reprezinte grafic relaţiile dintre eul liric şi spaţiul natural;

- să asocieze textul poetic cu melodia potrivită;

- să analizeze gândurile/trăirile eului liric;

- să încadreze eul liric într-un tip temperamental, argumentând;

- să caracterizeze eul liric din perspectiva indicată;

- să interpreteze fragmentul dat pe baza cerinţelor;

- să interpreteze metaforele şi simbolurile constitutive, decodând mesajul textului


poetic;
- să construiască oral un discurs argumentativ coerent pe baza cerinţelor referitoare la
inteligenţele multiple;

Resurse educaţionale: manualul, volumul de poezii, capacităţile normale de învăţare a elevilor, o


oră şcolară.

Strategia didactică

a) Metode şi procedee: brainstormingul, conversaţia euristică, dezbaterea şi discuţia în grup,


problematizarea, argumentarea, tehnica dialogului autentic;

b) Forme de organizare: activitatea pe grupe.

c) Resurse materiale: volum, fişe de lectură, coli, flipchart, marker, CD;

d) Bibliografie: George Bacovia, Plumb

Crenguţa-Lăcrămioara Oprea, Strategii didactice interactive, Ed. Did. şi Ped., 2008

Emanuela Ilie, Didactica literaturii române , Polirom, 2008

Desfăşurarea activităţii
Moment organizatoric: organizarea clasei, notarea absenţilor

I Captarea atenţiei elevilor


Brainstorming: Gândiţi-vă la un alt titlu potrivit pentru poezia Lacustră, de George Bacovia.

Vom analiza textul poetic bacovian din diferite perspective, pentru a vedea că textul literar este
un tot artistic, pentru înţelegerea căruia putem apela şi la alte metode decât cele propuse de
teoria literară.

II Enunţul obiectivelor
Se enunţă obiectivele lecţiei.

III Actualizarea cunoştinţelor anterioare ale elevilor


Se reactualizează tema, motivele şi secvenţele lirice ale poeziei Lacustră, subliniindu-se
semnificaţia simbolurilor poetice.

IV Conducerea învăţării şi obţinerea performanţelor


Sarcinile date elevilor au vizat exerciţii ce se focalizează pe tipul de inteligenţă adecvat: de la
analiză, la argumentare, la reprezentare artistică/grafică etc.
Împărţiţi în şapte grupe, corespunzătoare tipurilor de inteligenţă stabilite de Gardner, elevii
rezolvă sarcinile primite (anexa 1) – 15 min.
Comunicarea se face prin intermediul unui raportor care face cunoscut modul în care au fost
rezolvate sarcinile printr-un poster sau prin activităţi specifice, argumentându-şi răspunsurile.
(25 min.).

Elevii fac aprecieri la adresa activităţii colegilor.

5. Evaluarea formativă
Se reia ideea iniţială: textul literar poate fi înţeles prin apelul la alte arte sau la ştiinţe.

Pentru elevi: Notaţi punctele tari/punctele slabe ale acestei activităţi.

6. Asigurarea feedback-ului
Se face pe parcursul lecţiei, prin aprecieri verbale, vizând participarea elevilor, calitatea şi
claritatea răspunsurilor, corectitudinea exprimării.

7. Asigurarea retenţiei şi a transferului


Eseu nestructurat: Realizaţi un eseu liber în care să comentaţi relaţia dintre cadrul natural şi eul
liric aşa cum apare conturată în poezia Lacustră.
Anexa 1

1. Inteligenţa verbal-lingvistică: Creaţi un monolog interior redactat sub forma unei scrisori
a eului liric, izolat în locuinţa lacustră, şi încercaţi să utilizaţi elemente şi simboluri
poetice din textul citit. Identificaţi motivele poetice şi explicaţi semnificaţia acestora.
Identificaţi expresiile ce realizează câmpul semantic al eului liric şi pe cel al cadrului.
2. Inteligenţa logico-matematică: Reprezentaţi grafic relaţia dintre eul liric şi cadrul
natural, evidenţiind modificările suferite de aceasta în succesiunea secvenţelor lirice.
Apelaţi la concepte fizice, formule matematice pentru a ilustra secvenţele textului.
3. Inteligenţa vizual-spaţială: Reprezentaţi o secvenţă poetică preferată prin desen sau
reproduceţi spaţiul în care se adăposteşte eul liric, pornind de la descrierea din text.
Folosiţi următoarele simboluri grafice pentru a reprezenta motivele poetice ale
poeziei: .
Numiţi culorile care se potrivesc cel mai bine fiecărui tablou-secvenţă.
4. Inteligenţa muzical-ritmică: Alegeţi secvenţe din text şi imaginaţi-vă ce melodii le-ar
putea ilustra din punct de vedere auditiv.
Indicaţi instrumente muzicale care consideraţi că exprimă conţinutul unor versuri.

5. Inteligenţa naturalistă: Încadraţi eul liric într-un tip temperamental, motivându-vă


alegerea.
Numiţi trei trăsături de caracter ale poetului, pe care le deduceţi din următoarea
secvenţă lirică:

"Şi parcă dorm pe scânduri ude,

În spate mă izbeşte-un val,

Tresar prin somn, şi mi se pare

Că n-am tras podul de la mal."

Evidenţiaţi fenomenele meteorologice prezente în text şi descrieţi formele de relief sau


identificaţi elemente ale cadrului natural.

6. Inteligenţa interpersonală: Definiţi relaţia dintre eul liric şi cadrul natural, subliniind
modificările survenite pe parcursul secvenţelor lirice.
Explicaţi atitudinea poetului faţă de lacustră-metafora ce semnifică relaţia sa cu
universul.
Surprindeţi aspectele pozitive/negative ale comportamentului eului liric.

7. Inteligenţa intrapersonală: Care sunt stările de spirit /emoţiile pe care le trăieşte eul liric
şi cum le explicaţi?
Desprindeţi din poezie versurile care exprimă tristeţea. Explicaţi mesajul poeziei aşa
cum îl simţiţi voi.

Anexa 2 – TIPURI TEMPERAMENTALE


Sangvinicul: Flegmaticul:
Echilibrat Ingindurat
Sociabil Pasnic
Hazliu Demn de incredere
Saritor Închis in sine
Calm Laş
Entuziast Ezitant
Imprevizibil Echilibrat
Imprudent Consecvent
Nestatornic Răbdător
Convingător Rezervat
Expansiv Adaptabil
Colericul: Melancolicul:
Agresiv Perseverent
Schimbator Prevăzător
Extrovertit Statornic
Comunicativ Neînduplecat
Intolerant Introvertit
Decis Răzbunător
Independent Rezervat
Sigur pe sine Nesociabil
Sincer Linistit
Puternic Sensibil
Încăpăţânat Încredere redusa in fortele proprii
Nesăbuit

S-ar putea să vă placă și