Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a IV- a
Scoala Gimnazială
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Istorie
Subiectul lectiei: Alexandru Ioan Cuza- unificator şi reformator al Ţărilor Române
Tipul lecţiei: mixtă
Timpul: 50 minute
Propunator

Subcompetenţe:
1. Însuşirea şi recunoaşterea termenilor istorici de bază din istoria românilor;
2. Descrierea datelor şi evenimentelor elementare din istoria românilor;
3. Orientarea în spaţiul istoric, utilizînd hărţi istorice simple;
4. Caracterizarea personalităţilor remarcabile din istoria spaţiului românesc.

Obiective operaționale:
O 1 -să explice cu cuvinte proprii înţelesul unor termeni istorici
O 2 -să stabilească evenimentele importante petrecute în timpul domniei
O 3 -să realizeze portretul lui Alexandru Ioan Cuza
O 4-să recunoască haşurînd pe harta de contur teritoriile unite în anul 1859
O 5 -să colaboreze activ în cadrul grupului

Stradegii didactice:

Metode şi procedee: jocul: „ Mai spune ceva....”, explicaţia , asaltul de idei, lectura, povestirea, intrebări postlecturale, discuţia, demonstrarea,
piramida personalităţii, observarea, exerciţiul, activitate independentă, fişe de lucru, evaluare orală, poster, lucru cu manualul, harta.
Forme de organizare:
-frontală;
-individuală;

Materiale didactice:
-laptop,
-video-proiector; fişă de lucru
-tabla, marker; hartă istorică
Resurse temporale: 50 de minute

Resurse umane: elevi

Resurse spaţiale: sala de clasă

Resurse bibliografice:
-Ministerul Educaţiei şi Cercetării , „Programe şcolare pentru clasa a IV-a“, Bucureşti, 2005;
-Academia română, Institutul de lingvistică “Iorgu Iordan”, “Dicţionar explicativ al limbii române”, ediţia a II-a, editura Univers Enciclopedic,
Bucureşti, 1998
-www.didactic.ro ;

SCENARIUL LECŢIEI

Etapele Activitatea învățătoare- elev Obiec- Tim Strategii didactice


lecției tive p
1.Mo- -Pregătirea oficiilor pentru lecţie.
ment or- -Salutul.
ganizato-
ric
2+3 -jocul: „ Mai
-Ivatatoarea prezintă 6 fişe. Pe verso sunt reprezentate chipul personalităţilor studiate la O5 spune ceva... „
2.Reac- lecţiile precedente. -activitate în grup
tualiza- -se propune la fiecare grup să extragă cate o fişă şi să prezinte o informaţie succintă
rea cu- -evaluare orală
despre personalitatea extrasă; -fişe de lucru
nostinte-
-se evaluează frontal activitatea dată , celelalte grupuri intervin cu completări despre
lor
personalitatea prezentată de grupul I cu ajutorul jocului – „ Mai spune ceva... „. aşa
se procedează cu celelalte grupuri;
-imaginile sunt afişate la tablă de liderul grupului. 1

3.Crea- Învăţătoarea:
rea moti-
-Mie mi-a mai rămas o fişă. Cum credeţi , de ce ?
vatiei
4.Anun- -Astăzi copii, vom studia încă o personalitate istorică şi anume domnitorul O1
tarea
(conducătorul) – Alexandru Ioan Cuza, si vom afla care au fost marele lui realizări.
temei 2 -explicaţia
-activitate în grup
Iar acum vă propun să încercaţi să explicaţi cuvantul : conducător -poster
Conducator= persoană care stă la cârma unui stat. -asaltul de idei
-Ce calităţi morale trebuie să posede un conducător de ţară? -evaluarea orală
-iubitor de ţară
-sincer
-devotat 1
-corect
5.Dirija- -înţelept
rea Nu în zadar v-am pus întrebarea dată, pentru că spre sfarşitul lecţiei vom vedea ce
invatarii calităţi a avut Alexandru Ioan Cuza. -povestirea
Le prezint elevilor portretul lui Alexandru Ioan Cuza.
Invatatoarea vine cu o informaţie succintă despre Alexandru Ioan Cuza. 2
S-a născut în anul 1820 în sudul Moldovei, în satul Ruginoasa, într-o familie
boierească. A făcut studiile gimnaziale la Iaşi, unde i-a cunoscut pe viitorii săi O1 -explicaţia
colaboratori şi sfătuitori- Vasile Alecsandri şi Mihail Kogălniceanu.
Obţine diploma de bacalaureat la Paris şi tot aici urmează Facultatea de Drept.
2
Apoi revine în ţară şi intră în armată, ajungând până la gradul de colonel.
-lucru cu manualul si
dictionarul
Vă propun să deschideţi manualul la pagina 26.
Lucru cu dicţionarul.

Explicaţia cuvintelor noi:


Reformă – -lectura

O1 2
Modernizare –
-intrebări
poslecturale
Lectura primului fragment – pagina 26.
Se propun întrebările:
O2
1. Cine a participat la adunările convocate în 1859?
-discuţia
-demonstrarea
-harta
Ţăranii Boierii Orăşenii Intelectualii

Se explică elevilor cuvintele sus numite. 3


2. Care este dorinţa acestor persoane?

Să aibă loc Unirea Principatelor -evaluare orală

3
Ţara Moldovei Ţara Românească
Se demonstrează la hartă. -povestirea

3. Cînd a fost ales Alexandru Ioan Cuza domn al Ţării Moldovei? – 5 ianuarie 1859
4. Dar domn al Ţării Româneşti? – 24 ianuarie 1859
Astfel s-a înfăptuit Unirea Principatelor Române. 2
3

Apoi se va povesti fragmentul citit după schema propusă mai sus. -lectura
2
O1 -intrebări
postlecturale

-evaluare orală
Se citeşte al doile fragment, şi se discută pe baza lui. O2
Ce realizări a avut Alexandru ioan Cuza? -povestirea
3+2
A înfăptuit reforme – schimbări
6.Obtine-
rea
perfor- Agrară Învăţămîntului O5 -discuţia
mantei -tăranii au primit pămînt - instruirea primară este obligatorie
şi gratuită
-la Iaşi , Bucureşti s-au deschis universităţi O3

-Cum credeţi, de ce Alexandru Ioan Cuza a acordat o mare atenţie învăţămîntului?


-Vă rog, să lecturaţi cu mare atenţie informaţia de la pagina 42:
Istoria în maxime şi sa încercaţi sa completaţi piramida personalităţii lui Alexandru
Ioan Cuza.
o calitate fizică -piramida
1. 2 calităţi morale personalităţii
2. 3 asocieri (cu ce l-aţi comparat)
2 -activitate în grup

în
-evaluare orală
înalt

patriot
sincer înţelept corect
poojpa 2+1

-explicaţia
Tată (care îşi adună feciorii)
O4 3
Tricolorul -exerciţiul
Bunătate -activitate
independentă
Ce calităţi ale lui Alexandru Ioan Cuza le-aţi propune conducătorului actual? -evaluare orala
Se propun următoarele exerciţii:
1. încercuieşte varianta corectă:
2
Alexandru Ioan Cuza a fost:
A: domnitorul Moldovei
B: primul domn al Ţărilor Române Unite
C: domnitorul României -activitate
independentă
2. El a domnit: A: 10 ani
B: 7 ani 2
C: 1an

3. Care au fost reformele înfăptuite de Alexandru Ioan Cuza?


În învăţământ________________________________________________________
În agricultură______________________________________________________________

Analizează harta Principatelor Unite în anul 1859. -harta


Haşurează teritoriile unite în anul 1859.

-activitate
1.Azi la lecţie am studiat despre: -Ştefan cel Mare independentă
-Alexandru Ioan Cuza
-Mihai Viteazul

2.Numeşte perioada când a fost ales domn al Ţării Moldovei. -evaluare orala
3.Dar domn al Ţării Româneşti?

4.Alexandru Ioan Cuza a domnit : 10 ani, 7 ani, 1 an.


7.Inche- -explicaţia
ierea 5.Scrie cel puţin o reformă înfăptuită de Alexandru ioan Cuza.
lectiei
6.Notează o calitate morală pe care o avea Alexandru Ioan Cuza.

-Notez elevii care au raspuns la ora si le dau ca tema pentru acasă:


a)1-2- de povestit tema studiată la ore şi de notat 2 proverbe despre unire;
b)3-4-de povestit tema şi de studiat mai in detaliu despre Alexandru Ioan Cuza.

S-ar putea să vă placă și