Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24 IANUARIE 2006


CLASA: a IV a B
INVATATOARE: CARP VALENTINA
DISCIPLINA: LIMBA SI LITERATURA ROMANA;ISTORIE
(Aceasta activitate se propane a fi o activitate trasdisciplinara)
SUBIECTUL: ALEXANDRU IOAN CUZA si UNIREA in literatura si in istorie
TIPUL LECTIEI: consolidare si sistematizare de cunostinte
TIMPUL: 50 de minute
SCOPUL ACTIVITATII: familiarizarea elevilor cu personalitatea marelui domnitor
Alexandru Ioan Cuza si cu a momentului in care s-a infaptuit Unirea

OBIECTIVE DE REFERINTA:
 să recunoască şi să utilizeze informaţii dintr-o sursă istorică;
 să selecteze surse necesare pentru prezentarea unor evenimente / personalităţi;
 să redea prin cuvinte proprii conţinutul unui text citit sau al unui mesaj audiat;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul orei elevii vor fi capabili sa:

1. Obiective cognitive:

O1- sa raspunda la intrebari referitoare la personalitatea lui Alexandru Ioan Cuza


si Unirea de la 1859 avand la dispozitie un timp limitat;
O2- sa stabileasca evenimentele importante petrecute in timpul domniei lui
Alexandru Ioan Cuza;
O3-sa realizeze caracterizarea lui Alexandru Ioan Cuza pornind de la meterialele
puse la dispozitie( texte literare: Cuza Voda si Mos Ioan Roata de Ion Creanga;
Cuza Voda si Sultanul de Dumitru Almas, Cuza Voda si negustorul, date istorice,
discursuri ale lui Mihail Kogalniceanu, etc) pe un poster;
O4- sa completeze posterul cu imagini puse la dispozitie;
O5- sa prezinte posterul realizat evindentiind aspectele prin care se diferentiaza de
celelalte lucrari;
O6- sa dramatizeze un text literar in care unul din personaje este Alexandru Ion
Cuza;

2. Obiective afective:

O7- să manifeste atenţie şi toleranţă faţă de partenerul de dialog;


O8- sa participe activ la activitatile initiate in cadrul grupei de lucru.

3. Obiective psihomotrice:

O9- sa decupeze imaginile puse la dispozitie pentru a intregi portretul lui Alexandru Ioan
Cuza.
RESURSE:
 PROCEDURALE:
a) metode si procedee: explicatia, conversatia, brainstorming, exercitiul,
studiu de caz, jocul de rol, expunerea, lectura individuala, comparatia,
sinteza
b) forme de organizare: frontal, individual, pe echipe
 MATERIALE: postere, fise de lucru cu intrebari individuale,
markere, imagini cu domnitorul Alexadru Ioan Cuza, cu
personalitati din perioada 1859-1866, materiale pentru fiecare
echipa ( citate, legende, informatii istorice, etc), clopotel, foarfece,
lipici
 BIBLIOGRAFICE:
a) de specialitate:
Carmen Iordachescu “Sa dezlegam tainele textelor literare”, Editura
Carminis, Pitesti
Maria Ochescu, Sorin Oane, “Istoria romanilor, manual pentru clasa a
IV a”, Editura Teora
Liviu Lazar, Viorel Lupu, “Istoria romanilor, manual pentru clasa a
VIII a”, Editura Teora
Dumitru Almas, “Povestiri istorice”
b)psihopedagogice:
Curriculum national
Ion Berca, “Metodica predarii limbii romane”Editura Didactica si
Pedagogica”
Consiliu national pentru pregatirea profesorilor, “Invatarea activa”
“Invatamantul primar” revista dedicata cadrelor didactice, Editura
Miniped
www.didactic.ro
ANEXA 1

1. De ce era nemultumit Mos Ion Roata?

2. Care este mesajul lui Alexandru Ioan Cuza pentru boierul care l-a umilit pe
Mos Ion?

3. Ce personalitati au stat alaturi de Alexandru Ioan Cuza?

4. Ce ideal al romanilor s-a realizat prin alegerea ca domn a lui Alexandru Ioan
Cuza?

5. Cand a fost ales domnitor Alexandru Ioan Cuza?

6. Ce incearca boierul sa-i faca sa inteleaga pe taranii adunati laolalta?

7. De ce era nemultumit Mos Ion Roata?

8. Care este mesajul lui Alexandru Ioan Cuza pentru boierul care l-a umilit pe
Mos Ion?

9. Ce personalitati au stat alaturi de Alexandru Ioan Cuza?

10. Ce ideal al romanilor s-a realizat prin alegerea ca domn a lui Alexandru Ioan
Cuza?

11. Cand a fost ales domnitor Alexandru Ioan Cuza?

12. Ce incearca boierul sa-i faca sa inteleaga pe taranii adunati laolalta?


OB EVENIMENTEL DU ACTIVITATEA INVATATOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR RESURSE
OP E INSTRUIRII RA METODE SI FORME MATERIA
TA PROCEDEE DE LE
ORGANI
ZARE
MOMENT 1’ -Se pregatesc materialele ce vor fi -Se pregatesc pentru inceperea
ORGANIZATORIC folosite pe parcursul intregii activitati; activitatii
-Se pregateste colectivul de elevi
pentru inceperea orei de curs (4 echipe
a cate 6 elevi eterogene)
SPARGEREA 3’ -Joc de energizare: -Executa comenzile impuse in Exercitiul Frontal
GHETII Cercurile timpul jocului de energizare Explicatia
Se formeaza doua cercuri concentrice
cu numar egal de participanti
Se dau diferite comenzi (stati nas in
nas, stati frunte in frunte, etc)
Toate comenzile se realizeaza in ritm
alert

CAPTAREA 3’ -Se realizeaza cu ajutorul unui puzzle -Realizeaza imaginea lui Explicatia Pe Portretul
ATENTIEI pe care fiecare dintre ecchipe trebuie Alexandru Ioan Cuza Exercitiul echipe domnitoru
sa-l realizeze; Conversatia lui
-Puzzle este reprezentat de figura Alexandru
Ioan Cuza
domnitorului Alexandru Ioan Cuza
ANUNTAREA 2’ -Se precizeaza ca se va discuta pe tot -Sunt atenti la explicatiile date Explicatia Frontal
SUBIECTULUI parcursul orei de curs despre Unirea
LECTIEI SI A Principatelor Romane , domnitorul
OBIECTIVELOR Alexandru Ioan Cuza si realizarile
PROPUSE acestuia pe parcursul domniei.
-Se va raspunde la cateva intrebari
legate de cele doua texte studiate la
limba romana, “Mos Ion Roata si Cuza
Voda” de Ion Creanga si “Alexandru
Ioan Cuza” de Victor Eftimiu , se va
realiza un poster care sa ilustreze
personalitatea lui Alexandru Ioan Cuza
studiindu-se o serie de materiale si se
va realiza un scurt joc de rol in care
vor interpreta rolul lui Alexandru Ioan
Cuza
DESFASURAREA 15’ -Se completeaza o fisa care contine un -Sunt atenti la explicatiile date cu Individu Fisa de
LECTIEI numar de 6 intrebari (anexa 1) in care privire la completarea fisei cu Conversat al lucru
fiecarui copil ii corespunde o intrebare intreabari; ia Pe Clopotel
la care trebuie sa-i gaseasca raspunsul -Formuleaza raspunsurile Explicatia echipe
potrivit intrebarilor; Exercitiul
-Activitatea se desfasoara contra timp;
-Se evaluaeza raspunsurile date; Materiale
-Se pun la dispozitia elevilor o mapa -Citesc cu atentie materialele Lectura Individu pentru
cu materiale cu ajutorul carora vor primite; individual al fiecare
alcatui posterul care sa prezinte -Identifica trasaturile fizice si a Pe echipa
personalitatea lui Alexandru Ioan morale ale lui Alexandru Ioan Exercitiul echipe Poster
Cuza; Cuza, precum si realizarile pe Explicatia Markere
plan politic ale acestuia; Conversat Lipici
-Realizeaza portretul lui ia Foarfece
-Se cere elevilor sa realizeze portretul Alexandru Ioan Cuza folosind
lui Alexandru Ioan Cuza pornind de la citate din materialele studiate;
materialele studiate;
OBTINEREA 10’ -Se prezinta posterele realizate, -Prezinta posterele realizate; Expunerea Frontal
PERFORMANTEI reprezentantul echipei avand ca sarcina Comparatia pe echipe
SI A
TRANSFERULUI sa evidentieze aspectele deosebite ale
posterului realizat;
EVALUAREA 3’ -Pornind de la numele domnitorului -Dau exemple de cuvinte care Brainstor Frontal Poster
ACTIVITATII Alexandru Ioan Cuza se noteaza pe un definesc personalitatea lui ming
poster toate cuvintele identificate de Alexandru Ioan Cuza Exercitiul
elevi ca fiind definitorii pentru -Alcatuiesc o propozitie logica cu Sinteza
domnitor, urmanad ca sa se alcatuiasca ajutorul cuvintelor notate
o propozitie logica cu o buna parte
dintre acestea
ANUNTAREA 1’ -Se precizeaza ca vor avea de realizat -Isi noteaza tema pentru ora Explicatia Frontal
TEMEI PENTRU pentru ora urmatoare o compunere cu urmatoare.
ACASA titlul “L-am Cunoscut pe Alexandru
Ioan Cuza”
INCHEIEREA 5’ -Se prezinta jocurile de rol: -Prezinta jourile de rol Jocul de Frontal
ACTIVITATII “Alexandru Ioan Cuza si negustorul rol Pe
Soare” echipe
“Alexandru Ioan Cuza la Sultan”

S-ar putea să vă placă și