Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

GRĂDINIŢA: „Floare albastră” Craiova


EDUCATOARE: Ştefănescu Olimpia
GRUPA: mare
TEMA DE STUDIU: „Cum planific/organizez o activitate”
ACTIVITATEA: Activitate integrată ALA, ADE ( DȘ/AM, DEC/EP),
TEMA: „La magazinul de jucării”
TIPUL DE ACTIVITATE: verificare şi sistematizare de cunoştinţe
FORMA DE ACTIVITATE: jocuri pe centre de interes, joc didactic, desen, joc cu text și cânt,
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
1. FORMATIV:- Consolidarea deprinderii de a alcătui grupe de obiecte
după criteriul dat, de a efectua operații matematice de adunare și scădere
cu 1-2 elemente
- Exersarea competențelor antreprenoriale prin planificarea acțiunii și
negocierea implicării
2. INFORMATIV: sistematizarea cunoştinţelor operațiile specifice unui magazin de jucării
3. EDUCATIV: educarea capacităţii de a respecta regulile jocului, de a coopera în cadrul
grupului
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitiv-informaţionale:
-să constituie grupe de obiecte respectând cantitatea indicată, denumindu-le
corespunzător
-să numere elementele unei grupe, precizând cantitatea
- să recunoască cifrele, în limitele 1-10,
-să asocieze cifra la număr și numărul la cantitate
-să efectueze operația aritmetică corespunzătoare termenului dat (plus,
minus, și cu, fără)
- să reprezinte grafic termenii exercițiului, utilizând cifre și simboluri
matematice
- să redea plastic ”inventarul” unui magazin de jucării
b) Psiho-motorii:
- Să manipuleze obiecte, imagini pentru realizarea sarcinii de lucru
- Să interpreteze roluri
- Să utilizeze corect instrumentele de lucru
- Să traseze în duct continuu conturul unui obiect, utilizând material din
natură ca șablon
- Să respecte poziția corectă a corpului față de masă în vederea unei mai
bune coordonări oculo-motorii
- Să utilizeze creioanele colorate pentru înfrumusețarea imaginii respectând
cerințele precizate
c) Afectiv-atitudinale:
-să participe conştient în realizarea sarcinii de joc
-să manifeste interes şi plăcere pentru acţiuile întreprinse
-să coopereze în cadrul grupului
REGULILE JOCULUI: Copiii aleși să interpreteze rolurile de vânzător- cumpărător își ocupă
locurile la magazin; cumpărătorul solicită un număr de jucării, iar
vânzătorul îi oferă mai multe sau mai puține cu 1 sau 2, după caz,
utilizând expresiile matematice ”plus”, ”minus„
SARCINA DE JOC: Efectuarea operațiilor matematice de adunare sau scădere cu 1-2 elemente
în limitele 1-5;”Scrierea” și citirea exercițiului rezolvat.
ELEMENTE DE JOC: gruparea-regurpare, căutare, surpriza, aplauze
METODE ŞI PROCEDEE: exerciţiul, conversaţia, problematizarea, jocul, surpriza
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: materialul de la centru tematic (vitrină cu jucării,
amenajate pe categorii), jetoane, cifre, tabla magnetică, flipchard,
ceracolor, fișe de lucru
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-Viorica Preda, coordonator, „Metodica activităților instructiv-educative în
grădinița de copii”, Ed. Gheorghe-Cârțu Alexandru, Craiova, 2009
-„Didactica activităţilor instructiv-educative pentru învăţământul
preprimar”, Ed. Didactica nova, Craiova, 2005
-Crenguţa-Lăcrămioara Oprea, „Strategii didactice interactive”, EDP,
Bucureşti, 2007
-Silvia Breben, Elena Gongea, „Metode interactive de grup”, Ed. Arves,
2006
-Magdalena Dumitrana, „Didactica preşcolară”
DURATA: 4 ore
 FINALITATEA ZILEI:
-amenajarea unui magazin de jucării
SCENARIUL DIDACTIC
După salutul de dimineață și gimnastica de înviorare, copiii sunt solicitați să
experimenteze modalități de a-și manifesta, bucuria, mulțumirea, dar de soluționare a unor
conflicte prin organizarea jocului de energizare ”Cutia cu îmbrățișeri”
Știrea zilei constă în anunțul că vor organiza un magazin de jucării.
Sunt apoi rugaţi să se grupeze preferențial la centrele de interes deschise: bibliotecă
”Vitrina cu jucării” citire de imagini pentru a se informa despre oferta de piață (calitățile și prețul
jucăriilor), construcții ”Rafturi pentru jucării” ,
După finalizarea lucrărilor, copiii sunt îndrumați să expună lucrările în cadrul centrului
tematic, apoi li se face cunoscut că sunt pregătiți pentru amenajarea magazinului, pentru aceasta
fiind antrenați în activitatea matematică, urmată de activitatea de desen. Se prezintă motivația
învățării: pentru că au multe jucării pe care nu toți copiii le-au folosit, și pentru a nu păți ca Petruț
din povestea cunoscută anterior, este bine să dăm viață jucăriilor amenajând propriul nostru
magazin. Pentru că la magazin jucăriile au obosit mergând la toți cumpărătorii, este necesar să le
lăsăm să se odihnească. Drept urmare sunt antrenați copiii în jocul de mișcare ”Ursul doarme”
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Evenimente Conţinut ştiinţific Strategia Evaluare
didactice
1.Captarea Copiii sunt antrenaţi într-un joc
atenţiei energizant ”Ritmul jucăriilor”, precizând prin
2.Reactualizarea trei cuvinte; denumirea unei jucării, cuvântul
cunoştinţelor despărțit în silabe, numărul silabelor. Știrea
3.Enunţarea zilei constă în anunțul că se vor juca ”La
temei şi a magazinul de jucării”, și vor amenaja
obiectivelor propriul magazin, apoi vor vinde jucăriile.
Sunt apoi rugaţi să se grupeze - pe grup Analiza
preferențial la centrele de interes deschise: : - materiale de produselor:
bibliotecă ”Vitrina cu jucării” citire de construcție , -corectitudine
imagini pentru a se informa despre oferta de planșe, jetoane , -acuratețe
piață (calitățile și prețul jucăriilor), rebus, litere
construcții ”Rafturi pentru jucării” , Observarea
Se face cunoscut copiilor că este comportamnetului:
momentul să începem amenajarea -interesul pentru
magazinului, pentru aceasta trebuind mai activitate
întâi să grupeze jucăriile după categoriile -spirit de
cunoscute: păpuși, mașinuțe, animale, truse, observaţie
jocuri
4.Prezentarea Explic regula jocului: Copilul numit alege o -exercițiul
conţinutului şi jucărie, o denumește și o plasează la raionul - frontal
dirijarea corespunzător categoriei. Vânzătorii - ecusoane, Analiza
învăţării desemnați stabilesc prețul produselor, afișând jucării, etichete răspunsurilor:
jetonul cu cifra corespunzătoare. cu cifre - corectitudinea
De fiecare dată se exprimă sub formă de răspunsului; limbaj
exercițiu operația efectuată: 3 păpuși +1 matematic
păpușă fac 4 păpuși. -flexibilitatea,
5.Obţinerea Varianta de joc I: spirit de observație
performanţei Se desemnează doi copii, unul vânzător, -exercițiul l
altul cumpărător. Cumpărătorul solicită -în perechi
jucării în numărul dorit, iar vânzătorul i le dă, -jucării, jetoane,
după care precizează oferta magazinului tabla magnetică, Observarea
(operația ) pe care dorește s-o facă: cifre comportamentului:
Ex: C –Doresc 7 mașinuțe. -implicarea in
V –Poftim cele 7 mașinuțe! A, dar cadrul grupului
fără aceasta, că este defectă. -cooperarea
C –Mulțumesc, cumpăr 6 mașinuțe. -gradul de
Un copil este solicitat să ”scrie” acceptare a ideilor
exercițiul, utilizând tabla magnetică, iar altul altor colegi
să-l citească: 7-1=6 -orientarea în
Varianta de joc II spațiul de joc
Copiii sunt împărțiți în două grupuri:
vânzători și cumpărători, fiecare grup
interpretând roluri diferite:
Cumpărători: copiii –solicită jucării;
părinții –achită valoarea lor
Vânzători: lucrători –oferă jucăriile;
casier –încasează contravaloarea jucăriilor
vândute; contabil –scrie în registru (flipchart)
operațiile efectuate

Ca element de tranziție, voi antrena


6.Asiguarea copiii în jocul distractiv ” Dacă vesel se
retenţei şi a trăiește”, fiind puși în situația de a executa
transferului mișcările sugerate de cântec. Analiza produselor:
Copiii sunt anunțați că am ajuns la -acuratețe
momentul când în sfârșit putem să realizăm -alternanța
”Pliantul de promovare a magazinului de -exercițiul, turul -plasarea în spațiu
jucării” . Se așează la măsuțe în trei grupuri, galeriei -vorbirea fluentă în
de la fiecare grup câte un copil distribuie -grupuri prezentarea
materialele necesare pentru desen în tehnica - ceracolor, produsului
specifică: desen din imaginație, desen după șabloane, fișe cu -limbaj adecvat
șablon –contur exterior, desen prin conturul
suprapunere. obiectelor Analiza
Copiii vor fi anunțați că vor realiza ce comportamentului
jucării doresc, respectând tehnica specifică -repectarea
grupului; li se reamintesc pe scurt cerințele cerințelor de lucru
fiecărei tehnici de lucru, căt și faptul că oferta -colaborarea
trebuie să conțină cele mai frumoase jucării partenerilor
În timpul executării temei asigur sprijin -răbdarea
individual sau încurajări copiilor. Lucrările -ritmicitatea
realizate sunt expuse și se face turul galeriei, executării
pentru a verifica dacă pliantele sunt
convingătoare pentru clienți, sau dacă au fost
promovate toate jucăriile din ”stoc”
7.Evaluarea Pentru că la magazin jucăriile au obosit -în grup Analiza
activităţii mergând la toți cumpărătorii, este necesar să -exercițiul comportamentului:
le lăsăm să se odihnească. Drept urmare sunt -poziția în timpul
antrenați copiii în jocul de mișcare ”Ursul jocului
doarme” -empatia
Încheierea activității se realizează prin
analiza activității pe tot parcursul zilei și
autoaprecierea comportamentului prin
completarea tablourilor personale
steluțelor /cactusul grupei:

S-ar putea să vă placă și