Sunteți pe pagina 1din 3

SCHIŢA DE LECŢIE

DATA: 19 .IX.2019

CLASA:PREGĂTITOARE A

Prof. în înv. Primar: Grama Florina Mădălina

ARIA CURRICULARA: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA:Comunicare în limba română

UNITATEA : Cine sunt eu?

AUXILIAR : Editura Sinapsis

SUBIECT: Cufărul cu poveşti?

CONTINUTURI:Comunicare orală :

o Acte de vorbire;

o Utilizarea cuvintelor noi în enunţuri adecvate;

o Formularea de întrebări și răspunsuri;

o Recunoașterea unor litere și a unor cifre; Selectarea unei imagini dintr-un set pentru
indicarea unui aspect dintr-un mesaj audiat;

o Elemente grafice ludice (linia ondulată punctată);

o Rostirea cuvintelor pe silabe;

o Discriminarea sunetelor dintr-un cuvânt; Transmiterea unor informații referitoare la sine și la


universul apropiat prin mesaje scurte.

TIPUL- Consolidare- Propoziţia Comunicare în limba română

COMPETENȚE SPECIFICE:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

1.1. Selectarea unei imagini dintr-un set, pentru a indica despre ce este vorba în mesaj;

1.2. Identificarea sunetului iniţial dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii.

1. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

Competente specifice

2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor;


2.2. Discuţii privind comportamentul unor personaje; evidenţierea unor modele de
comportament;

2. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute

Competente specifice
3.1. Punerea în corespondenţă a unor cuvinte formate din 1-2 silabe cu imagini potrivite,
reprezentând obiecte din universul apropiat;

3. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

Competente specifice

4.1. Exersarea musculaturii fine a mâinii şi a coordonării mişcărilor prin desenare, colorare;

4.2. Redactarea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare. *

*Scrierea propriului nume

COMPETENTE INTEGRATE:Dezvoltare Personală

2.1 Identificarea si aplicarea regulilor de comunicare specifice activităţilor şcolare;

BINLOGRAFIE:- Curs de abilitare pentru predarea la clasa pregătitoare-sept 2014;

- Programa şcolara;

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

1 .MOMENT ORGANIZATORIC - aerisirea sălii de clasă

2. CAPTAREA ATENȚIEI- discuţii despre poveşti cunoscute.

- joc: „Ce poţi să-mi spui despre acest personaj?”

- În ce cuvinte auzi sunetul „n”?

3.ANUNTAREA TEMEI - Astăzi vom lucra pe caietele speciale.

Ne vom reaminti literele învățate în grădiniţă ,vom scrie,vom desena.

4. OBȚINEREA PERFORMANȚEI – exercițiu de scriere: Trasează după model;

5.ACTIVITATE RECREATIVĂ- Desen liber ,joc de mişcare.

6.ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢI:- aprecieri verbale;

- recompense- ştampiluţe cu litere;

S-ar putea să vă placă și