Sunteți pe pagina 1din 10

Inst.

Iuliana Nicoleta Marinescu


Scoala cu Clasele I-VIII Valea Dulce/ Podenii Noi

Format de plan de lectie

Scoala cu Clasele I - VIII Valea Dulce


Clasa: a III-a
lnvatator: Iuliana Marinescu
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina:Limba romana
Unitatea: Din copilarie
Subiectul: Amintiri din copilarie, de Ion Creanga

Înainte de lecţie...

1. MOTIVAŢIA

Este o lectie de consolidare a priceperilor si deprinderilor si este


valoroasa prin tipurile de exercitii propuse , avand ca scop dezvoltarea
gandirii critice si a atentiei elevilor, dezvoltarea limbajului si a deprinderilor
de citire si scriere corecta si constienta,precum si dezvoltarea capacitatii de
a descoperi, de a extrage informatiile din text.

2. OBIECTIVE
Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili :
O1: să demonstreze înţelegerea textului prin formularea de întrebări şi de
răspunsuri;
să stabilească câteva dintre caracteristicile unui text în proză ( titlul;
autorul; timpul şi locul desfăşurării acţiunii; personajele);
să stabilească succesiunea logică a evenimentelor întâmplării;
să demonstreze citirea conştientă a textului, prin argumentarea ideilor
prin limbaj propriu;

1
Inst. Iuliana Nicoleta Marinescu
Scoala cu Clasele I-VIII Valea Dulce/ Podenii Noi

să interpreteze fragmentul citit prin asumarea rolurilor ;


să completeze HARTA POVEŞTII după algoritmul propus
O2: să se implice activ în procesul de învăţare;
să colaboreze cu colegii din grupă, dând dovadă de respect pentru
opiniile celorlalţi chiar dacă nu sunt în concordanţă cu propriile păreri;
să desprindă corect morala povestirii.
O3: să păstreze pe tot parcursul lecţiei o poziţie corectă în bancă.
3. CONDIŢII PRELIMINARE
Clasa de nivel bun.
Elevii au cunostintele necesare si capacitatea de afolosi procesele de gandire
si invatarepropuse prin tema lectiei.
Condiţii prealabile:
* Clasă de nivel bun.
* Elevii au cunoştinţele necesare şi capacitatea de a folosi procesele de
gândire şi învăţare propuse prin tema lecţiei.
4. Evaluarea:
Nivelul implicării elevilor prin observarea activităţii individuale în
timpul rezolvării sarcinilor de lucru ;
Conţinuturi- prin răspunsurile la întrebările din fişele de expert ;
- prin povestirea lecturii ;
Gândirea – prin completarea Hărţii poveştii.

5. Resursele şi managementul timpului:


a) Resurse materiale:
Fise de lucru harta povestii
Fisa de expert,Cadrane

b) Timp de desfăşurare: 50 minute.


6. Metode şi procedee:
* conversaţia; * „Termeni in avans” * ,, cadranele”
* explicaţia; * „Mozaicul” * „Harta povestii”
*dramatizarea * ,,Grupa de experti”

2
Inst. Iuliana Nicoleta Marinescu
Scoala cu Clasele I-VIII Valea Dulce/ Podenii Noi

7. Forme de organizare a activităţii:


Frontal; pe grupe; individual.
8. Bibliografie:
,,Limba si literature romana” manual clasa aIII-a,EdituraRadical2005
„ Metodica predării limbii române”, Corneliu Crăciun, Ed. EMIA,
Deva, 2001;”
„Dezvoltarea gândirii critice şi învăţarea eficientă”, Dumitru I.A.,
Editura de Vest, Timişoara,2000.
Ion Creangă Amintiri din copilărie,Poveşti, Povestiri..

Forma de organizare : frontală, individuală, pe grupe

3
Inst. Iuliana Nicoleta Marinescu
Scoala cu Clasele I-VIII Valea Dulce/ Podenii Noi

Lectia propriu-zisa…

EVOCARE (10 min):

Termeni in avans :se scrie la tabla cuvantul CREANGA. Se cere


elevilor sa scrie propozitii care sa contina acest cuvant.
Se face legatura cu lectia anterioara ,,Subiectul ‘’ (propozitii in care
subiectul se gaseste la inceputul, mijlocul,sfarsitul propozitiei,analiza)

REALIZAREA SENSULUI (25min):

Astăzi vom redeschide Amintiri din copilărie , vom citi un fragment


cunoscut, întâmplarea La cireşe şi vom regăsi un autor îndrăgit de noi,
copiii , Ion Creangă.
Citirea lecturii: integrală; în lanţ; selectivă; pe roluri.
Exercitii de vocabular
Dramatizarea: elevii îsi asumă rolul mătuşii Mărioara şi a lui Nică , dând
viaţă personajelor povestirii.
Metoda Mozaicului
- Elevii se împart în 3 grupuri, fiecare din ei primind numerele 1,2,3.
- Elevii cu numărul 1 vor forma un grup separat, la fel şi cei cu numerele
- 2 şi 3.
- Grupa cu numărul 1 are sarcina să extragă ideea pincipală din
- primul fragment, grupa 2 din al doilea fragment, iar grupa 3 din al
- treilea fragment.
- Ideile sunt notate de fiecare din copii pe o foaie.
- După formularea lor, fiecare elev se întoarce la grupa lui, unde
- citeşte şi celorlalţi elevi ideea corespunzătare fragmentului citit.
- Ideile principale sunt scrise apoi pe caiet, de fiecare copil.

4
Inst. Iuliana Nicoleta Marinescu
Scoala cu Clasele I-VIII Valea Dulce/ Podenii Noi

- Elevii vor povesti apoi lecţia oral, dezvoltând planul de idei.


Grupa de experti
- elevii sunt împărţiţi în patru grupe enumerând literele alfabetului
( a-d);
- constituirea “grupei de experţi” astfel: nr. 1- masa de experti 1……
nr. 4 – masa de experti 4;
- completarea fişei de expert, prin negociere şi formularea
răspunsurilor;
- reîntoarcerea la “grupul cas㔺i explicarea conţinutului astfel încât
toţi membrii să înţeleagă;
 elevii îşi evaluează contribuţia.

Fisa de expert 1 Fisa de expert 3


1. Timpul 1.Personajele
2. Evenimentele 2.Concluzia

Fisa de expert 2 Fisa de expert 4


1. Locul 1. Problema
2. Soluţia 2. Morala

 REFLECŢIE (15 min):


HARTA POVEŞTII:
Elevii din grupul casă , pe baza datelor acumulate, vor completa o hartă a
poveştii precizând caracteristicile textului narativ: autorul, titlul, timpul,
locul, personajele, intriga, evenimentele, soluţia , concluzia, morala.
Se prezintă 1,2 hărţi se discută concluziile, învăţămintele desprinse din text.
Cadrane cu expresii atitudinale.
Extensie
Tema pentru acasă : Elevii vor re/citi şi alte fragmente din Amintiri... , vor
realiza portretul lui Nică.

5
Inst. Iuliana Nicoleta Marinescu
Scoala cu Clasele I-VIII Valea Dulce/ Podenii Noi

Anexa1 Mozaicul
Grupa nr. 1
Ideea principala a fragmentului :
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………

Grupa nr. 2
Ideea principala a fragmentului :
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………

Grupa nr. 3
Ideea principala a fragmentului :
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………

6
Inst. Iuliana Nicoleta Marinescu
Scoala cu Clasele I-VIII Valea Dulce/ Podenii Noi

Anexa 2
Fisa de expert 1
1. Timpul ……………………………………………………….
2.Evenimentele…………………………………………………………
…………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………
………….........................................................................................

Fisa de expert 2

1.Locul………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………
2.Soluţia…………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………

Fisa de expert 3
1.Personajele…………………………………………………………
……………………………………………………………………….
2.Concluzia……………………………………………………………
…………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………

Fisa de expert 4
1. Problema……………………………………………………………
……………………………………………………………………
2. Morala ………………………………………………………………
…………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………
7
Inst. Iuliana Nicoleta Marinescu
Scoala cu Clasele I-VIII Valea Dulce/ Podenii Noi

Anexa 3

Harta povestii

Titlul:……………………………………………………
Autorul:………………………………………………….
Locul: ……………………………………………………
Timpul: …………………………………………………….
Personaje:………………………………………………….
Ideile principale:
………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………
Problema:………………………………………………………………
…………………………………………………………………………
Solutia:……………………………………………………………………
…………………………………………………………………………..
Morala:………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………….
Proverb(e):
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………..

8
Inst. Iuliana Nicoleta Marinescu
Scoala cu Clasele I-VIII Valea Dulce/ Podenii Noi

Anexa 4 Activitate in perechi

Cadranele cu expresii atitudinale


1. Ne-a impresionat ………… II.Am admirat…………………..
……………………………........ …………………………………
………………………………… …………………………………
………………………………… …………………………………..
………………………………… ………………………………….
………………………………… …………………………………..
……………………………….. …………………………………..

III.Dezaprobam……………….. IV. Nu am inteles ……………..


………………………………… ………………………………….
………………………………… …………………………………
………………………………… …………………………………
………………………………… …………………………………
……………………………… ………………………………….

Anexa 4 Activitate in perechi

Cadranele cu expresii atitudinale


1. Ne-a impresionat ………… II.Am admirat…………………..
……………………………........ …………………………………
………………………………… …………………………………
………………………………… …………………………………..
………………………………… ………………………………….
………………………………… …………………………………..
……………………………….. …………………………………..

III.Dezaprobam……………….. IV. Nu am inteles ……………..


………………………………… ………………………………….
………………………………… …………………………………
………………………………… …………………………………
9
Inst. Iuliana Nicoleta Marinescu
Scoala cu Clasele I-VIII Valea Dulce/ Podenii Noi

………………………………… …………………………………
……………………………… ………………………………….

10

S-ar putea să vă placă și