Sunteți pe pagina 1din 20

Unitatea de învăţământ: GRĂDINIŢA „PRIMII PAŞI” TIMIŞOARA

Educatoare: Guran Romina

PROIECT DIDACTIC
DATA: 23 Aprilie 2015
NIVELUL: II
GRUPA: Mare
TEMA DE STUDIU: Când, cum şi de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Moş Timpul
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
 ADP: Întâlnirea de dimineaţă: „De vorbă cu Moş Timpul!”
 ALA I: Joc de masă: „Anotimpul preferat” – labirint
Artă: „Ceasul” – modelaj
Construcţii: „Turnul cu ceas”
 ADE: Domeniul limbă şi comunicare: „Povestea ceasului cu inimă” – lectura educatoarei
Domeniul estetic şi creativ: „Ceasul” - pictură
 ALA II: Joc concurs: „Cronometrul a pornit! Fugi, ascunde-te la timp!”

TIPUL ACTIVITĂŢII: predare - învăţare


SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea deprinderii de a asculta cu atenţie textul lecturii, îmbogăţirea vocabularului cu cuvinte noi şi exprimarea
ideilor şi sentimentelor create de imagine prin mijloace variate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 ADE: - să asculte cu atenţie lectura educatoarei;
- să se exprime corect în propoziţii;
- să participe atât în calitate de ascultător, cât şi ca vorbitor;
- să picteze ceasul respectând modelul;
- să lucreze îngrijit păstrând ordinea la masa de lucru.
 ALA I: - să găsească drumul corect în labirint;
- să realizeze ceasuri din plastelină;
- să realizeze turnuri cu ajutorul cuburilor de lemn/plastic;

 ALA II: - să asculte cu atenţie regulile jocului;


- să recunoască pe cine a prins;
- să respecte regulile jocului;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, explozia stelară.
2. MATERIAL DIDACTIC: scrisoare, imagini powerpoint, calculator, pensule, farfurii carton, acuarele, fişe cu labirinturi specifice
anotimpurilor,cuburi de lemn, planşete, plastelină colorată, eşarfa
3. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe

DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
1. Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Activitatea integrată din grădiniţă, Ed. D.P.H., Bucureşti, 2008
2. Silvia Breben, Elena Gongea, Metode interactive de grup – ghid metodic, Ed. Arves
3. Laurenţia Culea, Aplicarea noului curriculum pentru educaţia timpurie – o provocare, Ed. Diana

2
SCENARIUL ZILEI

Activitatea începe cu întâlnirea de dimineaţă care e realizată cu ajutorul unei poezii ştiute şi îndrăgite de preşcolarii grupei mari:
„În cerc toţi ne aşezăm,
Şi apoi ne salutăm,
Vedem cine e prezent,
Poate cine e absent,
Calendaru-i încântat,
Că va fi iar completat,
Cu ploaie vânt, furtună,
Mai bine cu vreme bună.”
Apoi are loc salutul, prezenţa şi calendarul naturii. Voi începe să le povestesc copiilor că azi vom face un popas pe tărâmul lui Moş
Timpul. Are loc o dezbatere despre timp care poate fi prieten sau duşman. Ciudat mai e şi timpul ăsta! Când ai nevoie de el, atunci trece mai
repede. Vrei să savurezi un moment de plăcere (când ne jucăm şi nu trebuie să facem activităţi), speri să dureze o veşnicie - degeaba - timpul
trece mult mai repede. Acum ţi-e prieten, acum îţi e duşman. Eşti copil, îţi doreşti să creşti cât mai repede, să poţi face ce vrei tu, să nu mai
depinzi de alţii. Timpul trece greu. Timpul - acum ţi-e prieten, acum îţi e duşman. Deşi nu îl băgăm în seamă, e o parte importantă din viaţa
noastră. Şi dacă nu îi acordăm atenţia cuvenită, se poate să ne facă rău - ne fură tinereţea, frumuseţea, amintirile.
Pe baza acestei poveşti voi propune copiilor să audieze o scurtă poezie despre cele 4 anotimpuri în care ei au sarcina de a ghici despre ce
anotimp este vorba şi care a fost trimisă de Moş Timpul:
„Frigul pleacă, ziua creşte,
Natura se dezmorţeşte,
Vântul cald adie-n ţară,
Este iarăşi Primăvară.

Străluceşte soarele,
Se coc cireşele,
Iarba pe izlazuri creşte,
Acum Vara soseşte.

Pomii sunt de fructe plini,


Aşezate în ciorchini,
Strugurii se coc în vie,

3
Vine Toamna ruginie.
Zboară păsări zgribulite,
Spre meleaguri însorite,
Pe la coşuri iese fum,
Semn că Iarna e pe drum.”
Se va anunţa tema „Moş timpul” şi le voi spune copiilor că pe parcursul zilei de azi vom afla cât de important e timpul şi povestea unui
ceas mai special, care are o inimă, iar apoi vom face şi noi un ceas.
După întâlnirea de dimineaţă se trece la activităţile liber alese care se desfăşoară pe următoarele sectoare: Joc de masă „Anotimpul
preferat”. Aici copiii vor trebui să găsească drumul corect al unui labirint. Elementele labirintului sunt specifice celor 4 anotimpuri. Centrul Artă
„Ceasul” unde vor avea sarcina de a modela cu ajutorul plastelinei un ceas. La sectorul Construcţii „Turnul cu ceas” vor primi instrucţiuni
despre cum să construiască un turn care are în vârf un ceas.
Trecerea la activităţile pe domeniile experienţiale se realizează sub forma unei poezii:
„Eu spun una, tu spui multe.
Cine vrea să ne asculte?
Poezii cum recităm.
Şi poveşti cum ascultăm.”
În cadrul domeniului experienţial limbă şi comunicare (educarea limbajului) se desfăşoară lectura educatoarei „Ceasul cu inimă!”
scrisă de Vladimir Colin. Captarea atenţiei se face cu ajutorul unei ghicitori. Preşcolarii au sarcina de a recepta şi viziona prezentarea powerpoint
a poveştii. Voi începe să le spun povestea „Ceasului cu inimă” timp în care la calculator rulează imagini despre ceea ce eu lecturez. Ei trebuie să
asculte cu atenţie şi interes lectura. Pentru a vedea că au înţeles şi receptat corect lectura voi utiliza o metodă interactivă de grup „ explozia
stelară”. Pe baza întrebărilor voi fixa conţinutul lecturii.
Apoi se trece la domeniul experienţial estetic şi creativ unde se va picta un ceas. Mai întâi le arăt modelul meu apoi le explic fiecare
etapă de lucru. Cu ajutorul unei poezii ne vom încălzii mânuţele şi apoi le voi înmâna materialele necesare. Ei vor picta o farfurie de carton cu ce
culoare vor, apoi acele ceasului, iar la sfârşit vor scrie orele ceasului. Cu ajutorul unui ac vom fixa acele ceasului.
În încheierea activităţii se desfăşoară un joc concurs „Cronometrul a pornit! Fugi, ascunde-te la timp!” Un copil e legat la ochi şi timp de
un minut trebuie să ghicească pe baza întrebărilor pe cine a atins. Răspunsurile corecte vor fi aplaudate.

4
ACTIVITATE INTEGRATĂ PE DOMENII EXPERINŢIALE
DLC + DEC 1
DATA: 23 Aprilie 2015
NIVELUL: II
GRUPA: Mare
TEMA DE STUDIU: Când, cum şi de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Moş Timpul
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
Tema activităţii: Moş Timpul
Forma de realizare: Activitate integrată: (DLC + DEC 1)
DLC: „Povestea ceasul cu inimă” de Vladimir Colin – lectura educatoarei pe baza prezentării powerpoint
DEC: „Ceasul” - pictură
Tipul activităţii: predare – învăţare

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea deprinderii de a asculta cu atenţie textul lecturii, îmbogăţirea vocabularului cu cuvinte noi şi exprimarea
ideilor şi sentimentelor create de imagine prin mijloace variate.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să asculte cu atenţie lectura educatoarei;
- să se exprime corect în propoziţii;
- să participe atât în calitate de ascultător, cât şi ca vorbitor;
- să picteze ceasul respectând modelul;
- să lucreze îngrijit păstrând ordinea la masa de lucru.

STRATEGIA DIDACTICĂ
1. Metode şi procedee: conversaţia, lectura, explicaţia, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia
2. Material didactic: scrisoare, imagini powerpoint, calculator, pensule, farfurii carton, acuarele
3. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

5
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice Evaluare
didactic Metode Material Forma de
didactice didactic organizare
1. Organizarea Se aranjează spaţiul educaţional. Observarea
activităţii Se pregăteşte materialul didactic. Frontal. comportamentului
Se organizează grupa de copii. iniţial – interesul.
2. Captarea Se realizează cu ajutorul unei ghicitori despre
atenţiei un ceas.
„N-are mâini şi totuşi bate, Expunerea. Ghicitoarea.
Bate-ntruna, zi şi noapte, Frontal. Evaluarea orală.
Stă oriunde îl vei pune,
Şi oricând timpul ţi-l spune!
Cine-i oare, cine?”
(ceasul)
3. Anunţarea Astăzi vom afla povestea unui ceas mai Observarea
temei special şi anume unul care are o inimă. Vom Expunerea. Frontal. capacităţii de atenţie
şi enunţarea asculta o poveste, iar apoi voi veti picta un voluntară.
obiectivelor ceas.
4. Dirijarea Voi expune povestea clar, accesibil şi expresiv Observaţia.
învăţării pentru a putea trezi emoţii şi pentru a asigura Prezentarea
motivaţia învăţării. powerpoint.
Expresivitatea expunerii o voi realiza prin
modelarea vocii, schimbarea ritmului vorbirii Anexa 1 Frontal.
pe parcursul expunerii, pauze logice,
psihologice şi dramaticale, accentuări şi
scăderi ale intensităţii vocii, repetiţii, mimică
şi gestică. Evaluare orală şi
Voi explica cuvintele şi expresiile noi: Explicaţia. practică.
Strivit = spart
Păgubit = furat, jefuit
Nevoiaş = sărac Steluţele.
Hrăpăreţ = lacom
A spune tot ce ai pe inimă = a spune tot ce te

6
supără
Folosind metoda explozia stelară îi voi
provoca pe copii să formuleze întrebări pe
baza textului lecturat. Exerciţiul. Evaluare prin probă
Copiii aşezaţi în semicerc. Pe steaua mare se Individual. practică.
lipeşte un ceas.
Pe 5 steluţe este scrisă câte o întrebare: CE?,
CINE?, UNDE?, DE CE?, CÂND?, iar 5 copii Aprecieri verbale.
din grupă extrag câte o întrebare. Apoi se
organizează în grupe mai mici cooperând în
elaborarea întrebărilor.
Pe rând grupele vor expune întrebarea, oferind
şi un răspuns.
Voi aprecia toate întrebările copiilor şi efortul
acestora de a le elabora precum şi modul de
cooperare şi interacţiune.
5. Obţinerea Cu ajutorul unei poezii: „Tic-tac, tic-tac,
performanţei ceasul bate ne-ncetat” se face trecerea la Explicaţia. Ceasul – Frontal.
domeniul experienţial estetic şi creativ unde model.
preşcolarii vor picta un ceas. Evaluare prin probă
practică.
Prezentarea şi analiza modelului
Aici am un model al unui ceas pictat de mine.
Mai întâi am pictat farfuria de carton, apoi am
pictat aceele ceasului şi am scris orele. La
sfârşit am fixat ţagărele ceasului cu un ac. Demonstraţia.

Explicarea şi demonstrarea modului de lucru


Le voi explica şi demonstra fiecare etapă de Pensule.
lucru pentru realizarea temei.
Acuarele.
Intuirea materialelor
Apoi voi trece la intuirea materialelor de pe Farfurii de
măsuţă. Fiecare copil are o pensulă, o farfurie carton.

7
de carton, ţagărele ceasului, acul de prindere Exerciţiul.
şi acuarelele. Ace.

Exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai Ţagărele


mâinii ceasului.
Pentru a lucra frumos trebuie mai întâi să
facem nişte exerciţii de încălzirea muşchilor
mici ai mâinii cu ajutorul unei poezii.
Pic, pic, pic,
Plouă într-una, plouă
Pic, pic, pic,
Plouă cu bulboace,
Pic, pic, pic,
Şi se fac băltoace.
Pic, pic, pic,
Ploaia se-nteţeşte
Pic, pic, pic,
Şi furtuna creşte;
Vâj, vâj, vâj
Bate vântul bate
Bum, bum, bum Exerciţiul. Individual.
Tunetul răzbate. Pensule.
Apoi le urez spor la lucru. Acuarele.
Farfurii de
Executarea temei de către copii pe fond carton.
muzical Ace.
Voi urmări ca lucrările să fie corecte, cât mai Ţagărele
aproape de model, manifestându-şi ceasului.
creativitatea în alegerea culorilor. Voi Calculator.
respecta ritmul de lucru al fiecărui copil şi voi
da indicaţii individuale acolo unde este cazul.
6. Evaluarea Când toţi copiii au terminat de pictat, le voi Observaţia. Recompense. Frontal. Evaluare prin
performanţelor expune pe un panou. Vom aprecia fiecare ceas recompense.
şi îi voi recompensa.

8
7. Încheierea Voi face aprecieri generale şi individuale
activităţii privind comportamentul copiilor în timpul Recompense. Aprecieri verbale.
Frontal.
activiţăţii şi a modului cum au lucrat.
Recompense.

9
ACTIVITATI LIBER ALESE (I)

DATA: 23 Aprilie 2015


NIVELUL: II
GRUPA: Mare
TEMA DE STUDIU: Când, cum şi de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Moş Timpul

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
Sectorul JOC DE MASĂ: „Anotimpul preferat” – labirint
Sarcini de lucru:
- să realizeze individual labirintul
- să parcurgă drumul corect
Material didactic: fişe cu labirinturi specifice celor 4 anotimpuri

Sectorul CONSTRUCŢII: „Turnul cu ceas”


Sarcini de lucru:
- să construiască un ceas după modelul dat folosind cuburi de lemn colorate
- să lucreze împreună, colaborând cu colegii
Material didactic: cuburi de lemn

Sectorul ARTĂ: „Ceasul” – modelaj


Sarcini de lucru:
- să realizeze un ceas după model
- să manifeste creativitate
Material didactic: planşete, plastelină colorată.

Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia


Forma de organizare: frontal, pe grupuri, individual.

10
EVENIMENTE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
DIDACTICE Metode şi Material Forma de
procedee didactic organizare
1. Captarea atenţiei Se face prin descoperirea celor trei sectoare Toate Observarea
unde copiii pot lucra, amenajate cu Observaţia. materialele Frontal. comportamentului
materialele necesare activităţilor liber alese. pregătite. nonverbal.
2. Anunţarea temei Dragi copii, în continuare, puteţi alege la
şi a obiectivelor care dintre cele trei sectoare doriţi să lucraţi:
 la sectorul Joc de masă veţi avea o Frontal. Observarea
fişă cu un labirint care conţine o Fişe cu capacităţii de
imagine specifică celor 4 anotimpuri. labirint. atenţie voluntară.
Explicaţia. Anexa 2
 la sectorul Construcţii, veţi
construi, lucrând împreună, din cuburi de Cuburi de
lemn, un turn cu ceas. lemn.

 la sectorul Artă veţi modela un ceas


din plastelină. Plastelină.
Tăbliţe.
Pentru început vă veţi alege una dintre cele
trei activităţi, iar apoi veţi schimba între voi
sectoarele.
3. Obţinerea Copiii vor alege unde doresc să lucreze şi Conversaţia.
performanţei vor îndeplini sarcinile date.
Copiii care aleg sectorul Joc de masă şi vor Fişe cu Pe grupuri. Observarea
rezolva labirintul ales. Îi voi încuraja să fie Exerciţiul. labirint. Individual. comportamentului
atenţi şi să lucreze corect. Anexa 2 copiilor.

Copiii care aleg sectorul Construcţii vor


lucra împreună la construcţia unui turn cu Cuburi de
ceas. Aceştia vor avea la dispoziţie un model Exerciţiul. lemn.

11
făcut de mine şi vor încerca – cu ajutorul Aprecieri verbale.
cuburilor de lemn, să construiască un turn cu
ceas respectând modelul.
Copiii vor lucra împreună, fiind încurajaţi să
respecte partea construită de un alt coleg şi
să coopereze între ei pentru a reuşi să
realizeze un turn mare şi frumos.

Copiii care vor să lucreze la centrul Artă Explicaţia.


vor primi tăbliţe şi plastelină şi îşi vor folosi Demonstraţia. Plastelină. Evaluarea
imaginaţia pentru a realiza ceasul. Tăbliţe. practică.
Educatoarea va observa modul în care copiii
lucrează şi se va implica oferind ajutor şi Exerciţiul.
suport acelora care-l solicită.
4. Evaluarea Educatoarea va adresa copiilor care sunt la
performanţelor sectotul Joc de masă întrebări scurte Conversaţia. Modelul unui Frontal. Evaluare orală.
referitoare la ce anotimp este pe fişă. Explicaţia. labirint Individual.
Copiii vor răspunde pe rând acestor întrebări rezolvat.
şi vor fi recompensaţi cu aplauze de colegii
lor.
Apoi, va fi analizat turnul în care stă ceasul.
De asemenea, copiii care au ales sectorul Turnul cu Frontal.
Construcţii vor fi aplaudaţi pentru munca ceas. Evaluarea
lor. Observaţia. corectitudinii
În cazul celor care au ales centrul Artă, Ceasurile execuţiei.
educatoarea va aprecia felul în care copiii au modelate.
modelat ceasurile.
5. Încheierea Voi face aprecieri generale şi individuale Explicaţia.
activităţii asupra comportamentului şi participării Frontal. Aprecieri verbale.
copiilor la activitate. Pe grupuri.
Copiii vor face ordine în cele trei sectoare. Exerciţiul.

12
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (II)
ACTIVITATE RECREATIVĂ

DATA: 23 Aprilie 2015


NIVELUL: II
GRUPA: Mare
TEMA DE STUDIU: Când, cum şi de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Moş Timpul

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
●ALA II: Joc concurs - „Cronometrul a pornit! Fugi, ascunde-te la timp!”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
● ALA II: - să asculte cu atenţie regulile jocului
- să respecte regulile jocului
- să ghicească în timp pe cine a atins

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul
Material didactic: eşarfa
Forma de organizare: frontal

13
EVENIMENTE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
DIDACTICE Metode şi Material Forma de
procedee didactic organizare
1. Captarea atenţiei Se va realiza cu ajutorul eşarfei care are rol Observarea
de a stârni curiozitatea copiilor. Conversaţia. Eşarfa. Frontal. comportamentului
Îi voi întreba dacă vor să se joace, iar apoi le copiilor.
spun că ştiu un joc care sigur le va place.
2. Anunţarea temei Vom juca în continuare un joc concurs care Observarea
şi a obiectivelor se numeşte: „Cronometrul a pornit! Fugi, Expunerea. Frontal. capacităţii de
ascunde-te la timp!” şi care cu siguranţă vă atenţie voluntară.
va plăcea.
3. Jocul Le voi explica copiilor regulile jocului: un
propriu – zis copil este legat la ochi cu o eşarfă. Eşarfa. Frontal. Observarea
Ceilalţi au voie să se deplaseze prin sală nu comportamentului
foarte departe de cel legat la ochi. Explicaţia. copiilor.
Jocul începe. Cel legat la ochi pleacă să
prindă pe cineva.
Când prinde sau atinge pe cineva trebuie să-i Jocul.
pună o întrebare. Cronometrul.
Copilul prins răspunde, iar cel legat la ochi
trebuie să ghicească până ceilalţi numără la
10 numele celui pe care l-a prins.
Dacă a ghicit e recompensat cu aplauze şi
eşarfa o primeşte copilul prins.
În cazul în care nu reuşeşte să ghicească pe
cine a prins, are posibilitatea de a incerca
încă o dată.
4. Încheierea Voi face aprecieri generale şi individuale Explicaţia. Frontal. Aprecieri verbale.
activităţii asupra comportamentului şi participării
copiilor la jocul concurs.

14
ANEXA 1
DE CE TIMPUL NU MAI ARE RĂBDARE CU OAMENII? EI BINE, IATĂ ADEVĂRUL…
Trăia odată un ceasornicar bătrân. Într-o zi, plimbându-se printr-o pădure de la marginea orașului, văzu un ceas aruncat la rădăcina unui
stejar. Era mare cât un băiat sau o fetiță de patru ani, avea limbile de aur și cifrele de pietre scumpe.
Niciodată nu mai văzuse ceasornicarul un asemenea ceas! Îl privi pe toate părțile însă ceasul nu mergea. Îl luă acasă și îl desfăcu să îl
repare. Pe vremea aceea, în fiecare ceas locuia un pitic. El era cel care mișca roțile dințate și bătea cu un ciocănel, făcând tic – tac, tic – tac…
Ceasul pe care îl găsise meșterul nu avea pitic. Avea însă un pitic într-un sertar, de la un ceas care fusese strivit din greșeală de stăpânul
său. Repară ceasornicarul ceasul și îl așeză în vitrină, doar, doar o veni păgubitul după el.
Într-o zi trecu pe acolo împăratul care văzând ceasul dori să-l cumpere. Îl duse la palat și îl așeză în sala tronului păzit de doi ostași. Din
ziua aceea se petrecu un lucru tare ciudat. De câte ori venea la palat câte un boier să se plângă că-l necăjesc țăranii, abia îi spunea împăratul:
Vorbește! Îți dau voie să vorbești o oră… că ceasul cu limbi de aur și arăta că ora trecuse! Pleca boierul supărat, fără să apuce să deschidă gura.
Dacă venea însă o văduvă, care îl învinuia pe boier că-i fură și ultima bucățică de pâine, împăratul îi spunea: Ei, vorbește și tu! Îți dau voie o
clipă… Și iată că după ceasul cu limbă de aur, clipa ținea, ținea și nu se mai sfârșea… Pleca văduva numai când spusese tot ce avea pe inimă!
Dacă au văzut așa, s-au strâns boierii într-o zi și s-au dus la împărat. – Măria ta, nu se mai poate… Ceasul Măriei tale ne face viaţa amară.
Nu merge bine, Măria–ta! L-a chemat împăratul pe ceasornicar și i-a dat ceasul să-l repare.
Ajuns acasă, ceasornicarul scoase piticul din ceas și îl întrebă ce se întâmplă. Meștere, meștere – oftă piticul – ce să fac dacă am o inimă?
Inima ține cu oamenii nevoiași și nu-i iubește pe boierii hrăpăreți… Atunci pun ceasul să meargă mai repede sau mai încet după cum cred eu că e
bine.
Meșterul dădu din cap. Doar avea și el o inimă și-l înțelegea tare bine pe piticul cel inimos! Pentru a ieși din impas, ceasornicarul apelă la
ajutorul altui meșter, care dorind să fie pe placul împăratului, construi un pitic de fier, fără inimă, care să pună ceasul în mișcare ca și piticul
adevărat.
Tare s-au bucurat boierii și împăratul de noul ceas! L-au așezat în sala tronului și, de atunci, din nou vorbiră boierii câte o oră, iar
nevoiașii câte o clipă… Apoi, îmbătrânind, piticii din ceasornice se mutară, rând pe rând, în țara poveștilor și în locul lor fură așezați pitici de
fier, sau arcuri, lanțuri, pendule și cuci.
Până în zilele noastre se cunosc ceasuri cu arc, cu lanț, cu pendule sau cu cuc, dar ceasuri cu pitic sau cu inimă nu se mai cunosc decât în
poveștile pentru copii.

15
ANEXA 2

16
17
18
19
20

S-ar putea să vă placă și