Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DE LECȚIE

Modelul secvențial

Data: 11.03.2020.

Unitatea de învățământ: Școala gimnazială ”Ion Agârbiceanu”

Clasa: I C

Propunătoare: Buta Denisa-Elena

Profesor coordonator: Jucan Dana

Prof.înv.primar: Belean Simona


Discipline integrate:

 Matematică și explorarea mediului


 Comunicare în limba română
 Arte vizuale și abilități practice
 Muzică și mișcare

Unitatea tematică: „Eroi de poveste”

Subiectul lecției: „În lumea poveștilor”

Tipul lecției: Consolidare de cunoștințe

Scopul lecției: -Cultivarea interesului pentru poveștile copilăriei prin rezolvarea unor exerciții de matematică

-Manifestarea spiritului de echipă, prin rezolvarea sarcinilor propuse

Competențe specifice:

Matematică și explorarea mediului:

1.1.Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100;

1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare;

1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >, =, +. -) în rezolvarea
şi/sau compunerea de probleme;
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu
sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice.

Comunicare în limba română

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;

1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute.

Arte vizuale și abilități practice

2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;

2.5. Explorarea de utilizări în contexte variate a obiectelor/ lucrărilor realizate prin efort propriu.

Muzică și mișcare

2.1.Cântarea în colectiv şi în grupuri mici a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm

Obiective operaționale:
O1-să rezolve oral exerciții de adunare și scădere cu trecere peste ordin în concentrul 0-100, urmând indicațiile
învățătoarei;

O2-să recunoască despre ce poveste este vorba, citind cu atenție fragmentul din poveste;

03-să urmărească cu atenție filmulețul prezentat, manifestând interes;

04-să rezolve, pe baza cunoștințelor anterioare, probleme cu enunț cu două operații;

05-să identifice, manifestând interes, datele unei probleme și relațiile dintre acestea;

O6-să accesorizeze, cu materialele puse la dispoziție, rochița Cenușăresei, urmând indicațiile învățătoarei;

07-să intoneze corect cântecul propus, respectând intonația, ritmul și măsura;

08-să manifeste spirit de echipă, implicându-se activ în rezolvarea sarcinilor propuse.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode și procedee de învățământ: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, expunerea, observația

Mijloace didactice: planșe, fișe de lucru, câte un personaj reprezentativ pentru fiecare echipă, videoproiector,
filmuleț de pe Youtube, imagini cu Cenușăreasa, baghetă, lipici, foarfecă, hârtie creponată, hârtie glasată, ață,
pietricele, mărgele,fire și materiale textile, creioane colorate, carioci, tablă, caiete, instrumente de scris

Forme de organizare a activității: frontală, individuală, pe echipe


Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, aplauze,
stimulente, turul galeriei

Durata: 50 minute

Bibliografie: Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului (clasa pregătitoare, clasa I și
clasa a II-a), aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013

Programă pentru disciplina Comunicare în limba română (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a-II-a),
aprobată prin ordinul ministrului Nr.3418/19.03.2013.

Programă școlară pentru disciplina Muzică și mișcare (clasa I), aprobată prin ordinul ministrului, 2012.

Programă pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a-II-a),
aprobată prin ordinul ministrului Nr.3418/19.03.2013.

Motoca,A. ,Repere didactice.Modele de proiecte didactice, Editura Rovimed Publishers, Bacău, 2013.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENTUL CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
1.Moment Cadrul didactic asigură cele necesare desfășurării Conversația
organizatoric în bune condiții a orei de matematică și explorarea Frontală
mediului.
Elevii își pregătesc materialele necesare pentru ora
de matematică. Se așază în bănci și așteaptă
începutul lecției.
2.Captarea Pentru captarea atenției, îi voi ajuta pe elevi să Conversația Observarea
atenției pătrundă într-un tărâm de poveste. Explicația comportamentului
”Astăzi, ne vom juca cu cifrele, intrând într-un elevilor
tărâm de poveste, alături de împărați și Frontală
împărătese, zâne și prințese. Pentru a adânci
misterul, voi pune pe tablă mai multe imagini cu Imagini cu
diferite personaje din poveștile pentru copii: Albă- personaje din
ca-Zăpada, Degețica, Alice în Țara Minunilor, poveste
Scufița Roșie, Crăiasa Zăpezii, Cenușăreasa. Tablă
Pentru a ghici despre ce prințesă este vorba, voi
afișa pe videoproiector un scurt fragment din
povestea Cenușăreasa, scrisă de Frații Grimm.
Astfel, pe rând, fiecare elev va citi câte o
propoziție.
Prințul nu se mișca de lângă ea și, cum fata se distra de
minune, uită de sfaturile zânei. Când auzi prima bătaie a
orologiului, de la miezul nopții, se ridică și fugi sprintenă ca
o caprioară.
Prințul o urma, dar nu o prinse. În grabă, se întamplă să-i Expunerea
cadă un pantof din sticlă, pe care prințul îl culese. Ajunse
acasă fără caleașcă, fără lachei, cu hainele vechi și numai
cu un pantof în picior.
Prințesa a dispărut cum a bătut miezul nopții si a lăsat să-i
cadă un pantof de sticlă, pe care prințul l-a cules și l-a privit
tot restul petrecerii. E tare îndrăgostit de prințesa cea
frumoasă, mai spuseră surorile.
Câteva zile mai târziu, fiul regelui dădu de știre că va lua de
soție pe aceea căreia i se va potrivi pantofiorul pe care îl
găsise.

Despre ce poveste este vorba?


R: “Este vorba de povestea Cenușăreasa.
Foarte bine, așa este! Este vorba de povestea
Cenușăreasa, scrisă de Frații Grimm. Așadar,
dintre toate prințesele de pe tablă, noi o vom
alege pe Cenușăreasa”.
“Acum, haideți să urmărim împreună un filmuleț Observația
scurt. În acest filmuleț este prezentat un moment
foarte frumos din povestea “Cenușăreasa.”
https://www.youtube.com/watch?v=m0xXVVs8rbw
Videoproiector
-“V-a plăcut filmulețul? Filmuleț de pe
-Despre ce moment din poveste este vorba? Youtube
-Este vorba despre momentul în care, Zâna cea
Bună o ajută pe Cenușăreasa să ajungă la bal.
-Și ce face Zâna cea Bună pentru a o ajuta pe Frontal
Cenușăreasa să ajungă la bal?
-Zâna cea Bună intonează un cântec magic. Cu Individual
ajutorul acelui cântec, și folosindu-se de o baghetă
magică, ea transformă toate obiectele și animalele
din jur în ființe magice.
-Ce a făcut cu dovleacul?
-Din dovleac a făcut o caleașcă.
-Dar șoriceii, în ce i-a transformat?
-Șoriceii i-a transformat în căluți.
-Pe cal în ce l-a transformat Zâna?
-Pe cal l-a tranformat în vizitiu.
-Pe cățelul Bruno în ce l-a transformat?
-Cățelul Bruno a devenit lacheul din poveste.
-Care este ultima magie pe care a făcut-o Zâna?
-Zâna a trasformat rochița Cenușăresei într-o
rochiță de poveste.

-Așa este! Dar, de ce credeți că rochița Cenușăresei


era atât de ruptă?
-Pentru că surorile vitrege și mama vitregă i-au
rupt rochița.
-De ce i-au rupt rochița?
-Pentru că Cenușăreasa și-a dorit să meargă la bal.
-Foarte bine! Copii, astăzi vreau să dovediți că
sunteți zânele cele bune din poveste. Haideți,
printr-o magie, să o ajutăm pe Cenușăreasa să
aibă cât mai multe rochițe pentru bal. Dar cum
vom face acest lucru?
-La început, folosindu-ne de această baghetă
magică, vom intona cântecelul magic din
filmulețul pe care l-am văzut. După intonarea
cântecelului, clasa va fi împărțită în 6 echipe, Baghetă
fiecărei echipe revenindu-i câte un nume de
poveste. Astfel, prima echipă se va numi echipa Conversația
Piticilor, cea de-a doua se va numi echipa Zânelor,
cea de-a treia echipa Soldățeilor de plumb, fiind Explicația
urmate de echipa Albă-ca-Zăpada, echipa Scufița
Roșie și echipa Degețica”. Jocul se va desfășura pe Imagini cu
echipe, fiecărei echipe revenindu-i sarcini diferite. Cenușăreasa
Sarcinile fișelor de lucru vor consta în rezolvarea
unor exerciții și probleme de adunare și scădere cu Diferite materiale
trecere peste ordin în concentrul 0-100. Veți primi, pentru
de asemenea, o imagine cu Cenușăreasa. accesorizarea
Cenușăreasa are nevoie de foarte multe rochii rochiței
pentru bal, așa că, pentru fiecare exercițiu rezolvat
corect, veți accesoriza rochița Cenușăresei. Îi veți Frontal
putea adăuga pe rochiță pietricele, mărgele, hârtie
creponată, fire și materiale textile”.
3.Reactualizare Pentru reactualizarea cunoștințelor, voi adresa Conversația Observarea
a cunoștințelor elevilor câteva întrebări: Exercițiul sistematică
”Cum se numesc numerele care se adună? ” Problematizarea Aprecieri verbale
R: ”Numerele care se adună se numesc termen 1 și
termen 2”. Frontală
”Cum se numește rezultatul adunării? ” Individuală
R: ”Rezultatul adunării se numește sumă sau total
”.
”Cum se numește rezultatul scăderii? ”
R: ”Rezultatul scăderii se numește diferență sau
rest ”.
”Cum se află descăzutul? ”
R: ”Descăzutul se află prin operație de adunare”.
”Cum se numește numărul din care se scade? ”
R: ”Numărul din care se scade se numește
descăzut ”
”Cum se numește numărul care se scade? ”
R: ”Numărul care se scade se numește scăzător”.
Cât face 10+7?(R:17)
8+ 5? (R:13)
15-7: (R: 8)
16-8? (R: 8)
6+8? (R:14)
15-9? (R: 6)
56+10?(R: 66)
46-18? (R:28)
30+20?(R:50)
22+11? (R:33)
45+30? (R:75)
80+20? (R:100)
90-15? (R:75)
60-9? (R:51)
”Am 10 mere, am primit încă 5 și am mâncat 2.
Câte mere mi-au rămas? ” (R:13)
”Într-o grădină am plantat 23 de lalele. 3 dintre ele
s-au uscat iar 4 le-am oferit cadou. Câte lalele au
rămas în grădină? ” (R:16).
”Foarte bine! ”
4.Anunțarea “După cum v-am spus și mai devreme, astăzi vom Conversația Observarea
temei și a intra într-un tărâm de poveste și o vom ajuta pe sistematică
obiectivelor Cenușăreasa să aibă cât mai multe rochițe pentru Explicația
bal. Atenție, veți putea accesoriza rochița
Cenușăresei doar dacă exercițiul de matematică
este rezolvat corect. În caz contrar, va trebui să
așteptați rezolvarea următorului exercițiu. Și de Frontală
această dată, veți putea adăuga un accesoriu doar
dacă exercițiul este rezolvat corect .

5.Dirijarea Clasa va fi împărțită în 6 echipe, fiecărei echipe Conversația Observarea


învățării revenindu-i câte un nume de poveste. sistematică
Voi face împărțirea pe echipe, fiecărei echipe Explicația
revenindu-i câte un personaj reprezentativ din Aprecieri verbale
poveste. Exercițiul
Voi afișa pe tablă câteva imagini reprezentative Problematizarea
pentru povestea Cenușăreasa. Înainte de
începerea jocului, folosindu-ne de bagheta magică, Observația
vom intona cântecelul magic din filmulețul cu Baghetă
Cenușăreasa.
Pentru fiecare răspuns corect, echipa va putea
adăuga un accesoriu pe rochița Cenușăresei Pe echipe
(ANEXA 1). La final, vom analiza împreună lucrările
și vom alege care este cea mai frumoasă rochiță Imagini
pentru bal. reprezentative
Echipele vor începe rezolvarea exercițiilor în pentru povestea
momentul în care voi da startul. Cenușăreasa
Fiecare echipă va avea de rezolvat cinci exerciții
diferite (ANEXA 2). Imagini cu
Fiecare exercițiu va fi rezolvat în 5 minute, elevii Cenușăreasa
solicitând ajutorul acolo unde este nevoie. Diferite materiale
Verificarea o vom realiza împreună, după fiecare pentru a accesoriza
exercițiu. rochița
Vom nota la tablă și în caiete data și titlul de Foarfecă
astăzi: Exerciții și probleme. Lipici
Vom realiza împreună câteva exerciții de încălzire
a mușchilor mici. Caiete
Echipa sau echipele care au avut o rezolvare
corectă vor accesoriza rochița, în timp ce echipa Instrumente de
sau echipele care nu au avut o rezolvare corectă scris
nu vor accesoriza rochița. După încheierea jocului, Tablă
Cenușăreasa le mulțumește elevilor pentru
rochițele frumoase.
6.Obținerea După încheierea jocului, voi organiza turul galeriei. Conversația Observarea
performanței Astfel, lucrările vor fi expuse în fața clasei, pentru a Explicația comportamentului
fi cât mai ușor de văzut. Fiecare echipă va alege elevilor
rochița care i-a plăcut cel mai mult (exceptând
rochița propriei echipe). Va ieși câștigătoare Aprecieri verbale
rochița care a strâns cele mai multe voturi. Frontală
Îi voi întreba pe elevi dacă le-a plăcut jocul de Individuală Turul galeriei
astăzi și ce au învățat. Pe echipe
Vom executa împreună câteva exerciții de încălzire
a vocii, apoi vom intona cântecelul Cenușăreasa. Exercițiul

https://www.youtube.com/watch?v=c2_X4PaFvuU
7.Încheierea Se vor face aprecieri, recomandări, evidențieri. Conversația Aprecieri verbale
activității ”Vă felicit pentru modul în care v-ați implicat la Aplauze
ora de matematică. Ca drept răsplată, veți primi din Explicația
partea mea o recompensă. ”
Frontală
Individuală

Recompense

ANEXA 1

ANEXA 2
Fișele de lucru pentru fiecare echipă

Echipa Piticilor

Exerciții și probleme

1.Calculați: 2.Taie cu o linie orizontală rezultatul greșit. 3.Află numărul necunoscut:

81-33= 47+50 = 97 87 26+a = 44

15+ 7= 39+30 = 79 69 b+50 = 70

41-10= 56+12= 62 68 c-35 = 32

56+ 9=

4. Maria are 12 mere. Ana are cu 5 mai multe. Câte mere au împreună?
5. Într-o livadă sunt 30 de cireși și cu 10 mai puțini vișini. Câți pomi sunt în livadă?

Echipa Zânelor

Exerciții și probleme

1.Calculați: 2.Verificați valoarea de adevăr a propozițiilor matematice (notați cu A sau F).

10+12= 32+20= 52

43-14= 38+31= 64

12+ 9= 16- 8= 8

26-16= 13-10= 5

3.Află numărul necunoscut: 4.Gigel are 15 timbre, iar Cecilia cu 5 mai puține. Câte timbre au cei doi copii?

12-a = 4 5.Horia a adunat de pe plajă 19 scoici. 5 le-a dat Anei, iar 3 le-a dăruit lui Vlad.
15+a= 70 Câte scoici mai are Horia?

Echipa Soldățeilor de plumb

Exerciții și probleme

1.Calculați: 2.Verificați valoarea de adevăr a propozițiilor (notați cu A sau F).

29- 5= 10+ 9= 22

41+ 7= 30-10= 20

8 - 3= 21- 7= 12
3.Calculează, apoi completează în tabel.

TERMEN 27 45 29
TERMEN 36 38 10
SUMĂ
4.Maria are 50 de păpuși. Ioana are 12 păpuși. Câte păpuși au în total cele două fete?

5.Bunica are 14 gâște și cu 6 mai puține rațe. Câte rațe are bunica?

Echipa Albă-ca-Zăpada

Exerciții și probleme

1.Calculați: 2.Calculează, apoi verifică prin scădere. 3.Ioana are 25 de timbre, iar Gina are cu

13+ 8 = 7+ 6= 6 mai puține. Câte timbre are Gina?

37- 4 = 15- 9=

70+10 = 43+15=

21- 6 =
4.La o fundație pentru îngrijirea animalelor fără stăpân se află 87 de câini și pisici. Dintre acestea, 49 sunt pisici.
Câți câini are fundația în grijă?

5.Georgiana are 19 păpuși și cu 9 mai puțini ursuleți. Câte jucării are Georgiana?

Echipa Scufița Roșie

Exerciții și probleme

1.Calculați: 2.Alege și scrie numărul potrivit:

14- 3= 󠇋󠆱-46= 29 (75;18)

15+20= 38+󠆱󠆱= 67 (83;29)

63- 9= 󠆱-9 = 32 (41;27)

18+11= 43+󠆱󠆱= 51 (8;32)

3.Mihai a cumpărat de la magazin 20 de roșii și 14 ardei. Câte legume a cumpărat Mihai?

4.Tata i-a cumpărat mamei 17 trandafiri și cu 6 mai puține garoafe. Câte flori a cumpărat tata?

5.Ioana are 40 de creioane și cu 7 mai multe carioci. Câte rechizite are Ioana?
Echipa Degețica

Exerciții și probleme

1.Calculați: 2.Scrie semnul de relație potrivit, efectuând calculele.

18+ 4 = 72-25( )69-25 48+39( )48+22 38+11( )16-6

21+10 =

9+14 =

8+ 9 =

3.Mirela a cumpărat de la florărie 23 de trandafiri și 7 i-a oferit cadou. Câți trandafiri mai are Mirela?

4.Bunica are 40 de pui și cu 10 mai puțini boboci. Câți boboci are bunica? Câți pui are bunica în total?

5.Maria are 12 lalele. Ana are cu 5 mai multe. Câte allele au împreună?

S-ar putea să vă placă și