Sunteți pe pagina 1din 3

Scoala: Grup Scolar “Aurel Vlaicu” Lugoj

Profesor: Neamtu Ioana Raluca

PROIECT DE LECTIE

Disciplina: Economie aplicata

Clasa: a XI a A

Timp: 50 minute

Subiectul lecţiei: Asigurarea resurselor umane necesare firmei

Competenţe generale:

C1 – utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de


cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală

C2 – aplicarea cunoştinţelor specifice economiei în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi


analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare

Competenţe specifice:

- utilizarea cunoştinţelor economice în rezolvarea unor probleme specifice spaţiului privat


- adecvarea comportamentului propriu la cerinţele de ordin economic din cadrul unei firme
Competenţe derivate:

- defineşte resursele umane


- explică rolul departamentului resurse umne
- argumenteză importanta fisei postului
- analizează cum trebuie sa ne prezentam la un interviu de angajare
Tipul lecţiei: lecţie de predare-învăţare ( transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe)

Resurse procedurale: prezentare ppt, conversaţia euristică, expunerea, problematizarea,


exerciţiul, explicaţia didactică

Resurse materiale: fişe de lucru, manualul de economie aplicată, tabla, creta,prezentare, ppt
DESFASURAREA LECTIEI

1.Captarea atenţiei elevilor

Salutul.Prezenta.Prezentarea primelor slide-uri.Intrebari de control din lectia anterioara :Resursele


materiale

2.Comunicarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei

Vom studia astăziAsigurarea resurselor umane necesare firmei. Prin însuşirea cunoştinţelor
referitoare la acestea ve-ţi şti care sunt criteriile de selectare a angajatilor unei firme.

3.Prezentarea materialului stimul şi dirijarea învăţării

Prezint si discut cu elevii fiecare slaid .


Discutam analizam si notam in caietele de clasa:
-criterii derecrutare a angajatilor unei firme
-explic termenul resurse umane
-prezint etapele recrutarii de personal
-discutam metodele de integrare a personalului in firma
-discutam motivele de eliminare a unor angajati,concedierea
-prezint Departamentul Resurse Umane
-descriu Fisa Postului
Aplicatie : Elevii primesc un exemplu de fisa a unui post pe care o descriem si o analizam
-discutam despre cum trebuie sa ne prezentam la un interviu de angajare
-ce nu trebuie sa facem la un interviu de angajare
Obţinerea performanţei
Vom solicita elevilor să răspundă pe scurt la următoarele întrebări:

- care este rolul departamentului resurse umane


- ce reprezinta fisa postului
- care sunt criteriile de selectie a angajatilor
- ce nu trebuie sa facem la un interviu de angajare
1. Asigurarea feed-back-ului
Răspunsurile elevilor la aceste întrebări vor indica gradul de înţelegere al noilor cunoştinţe. În cazul
în care vom constata anumite dificultăţi, erori sau lacune vom reveni cu explicaţii suplimentare asupra
problemelor respective din lecţie.

2. Asigurarea retenţie şi transferului


Elaborati un proiect pe care il veti termina acasa intocmind o fisa a postului la alegere.

S-ar putea să vă placă și