Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect Didactic

Disciplina: Chimie

Profesor: Busuioc Anna

Data:

Clasa: a VIII-a

Unitati de conținut: Legea conservării masei substanţelor. Ecuații chimice

Tipul lecţiei: de formare a deprinderilor și priceperilor

Unitați de competență:
CS1-2.1. Operarea, în diferite situaţii de comunicare, cu elemente noi de limbaj chimic: ecuație chimică, reactant, produs de reacție.
CS3-2.4. Aplicarea Legii conservării masei substanțelor pentru stabilirea coeficienților în ecuațiile chimice.

Obiective operationale: La finelem lecției elevii vor fi capabili:

O1:să scrie prin simboluri, formulele unor substanţe simple sau compuse;

O2:să identifice, pe baza formulelor chimice, categoria de substanţe chimice din care fac parte acestea;

O3:să verifice experimental legea conservării masei substanţelor;

O4: să respecte normele de securitate în laboratorul de chimie;

O5:să aplice noile informaţii în rezolvarea de exerciţii şi probleme.

Metode de învăţământ: conversaţia euristică, întrebări fulger, experimentul de laborator, învăţarea prin descoperire,
problematizarea, exerciţiul, lucrul cu manualul,
Mijloace de învăţământ: Sistemul periodic al elementelor, ustensilele de laborator, fişe de activitate/evaluare, manualul
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele lecţiei Activitǎţi desfǎşurate de profesor Activitǎţile elevilor Metode și
procedee

Evocare  Se face prezenţa; se verificǎ existenţa mijloacelor necesare Elevii se pregǎtesc pentru lecţie
desfǎşurǎrii lecţiei. şi se aşeazǎ la mesele de lucru.
 Verifică cunoştinţele anterioare, referitoare la reacţiile
chimice, substanţele simple sau compuse:
1.Ce sunt reacţiile chimice?
2.Dar reactanţii / produşii de reacţie ?
3.Ce tip de substanţe pot fi reactanţii? Dar produşii?
4.Cum se clasifică substanţele simple? Dar cele
compuse?
5.Cum recunoaştem oxizii? De câte tipuri pot fi? Raspund la intrebari
Întrebări fulger
6.Cum recunoaştem bazele?
Se fac concluzii pentru toata clasa referitor la tema studiată în
baza fișei (Anexa1)
 Se capteazǎ atenţia elevilor anunţându-se activitǎţile ce
vor fi desfǎşurate pe parcursul orei .
 Rezolvarea unor întrebări şi exerciţii recapitulative
despre substanţele simple sau compuse şi reacţiile chimice
 Deducerea experimentală a legii conservării masei
substanţelor
Realizarea Anunț tema nouă: Legea conservării masei substanţelor
sensului Participă la discuţie
 Argumenteaza necesitatea cunoaşterii legii conservării Explicatia
masei, indicând obiectivele propuse
 Precizează că legea a fost dedusă experimental de
chimistul rus Lomonosov şi, independent de acesta, de
chimistul francez, Lavoisier, fiind o lege fundamentală
a materiei;
(Prezint experimentul cu placa de cupru) Demonstrarea
Cu CuO Urmăresc experimentulsă fac concluziile
de rigoare problematizare
Acest lucru a fost explicat de Lomonosov. a
 Împreună cu elevii formulează enunţul legii conservării
masei substanţelor dupa care au loc transformările
 suma maselor substanţelor intrate
chimice lucrul cu
în reacţie este egală cu suma
maselor substanţelor rezultate din manualul
reacţia chimică
 Enunţă legea conservării materiei:
„Într-un sistem închis, suma maselor şi a energiilor
rămâne constantă”;  Elevii ascultă enunţul legii
 Pentru a arăta că legea este valabilă pentru toate
transformările chimice propune spre exemplificare Notează legea conservarii masei
studiul reacţiei de formare a sulfurii de zinc Fişa 1 substanței explicație
(Anexa2
 Formulează enunţul: „Numărul atomilor de acelaşi fel
care intră într-o reacţie chimică este egal cu cel al Se lucreaza asupta fișei. lucrul cu fișa
atomilor de acelaşi fel rezultaţi din reacţia chimică”;
 Generează concluziile finale referitoare la importanţa
legii:
 a permis : - scrierea ecuaţiilor reacţiilor chimice
- studiul cantitativ al transformărilor
chimice (între acestea legea constanţei compoziţiei
substanţelor)
- efectuarea calculelor chimice
Reflecția  Propune spre rezolvare Fişa 2 (Anexa 3) (fişa de Se completează fișa la tablă fișă
evaluare şi înregistrare a progresului);
Completează spaţiile libere astfel încât să obţii propoziţii
corecte:
a) Suma maselor reactanţilor este ………… cu suma maselor
……………….. de reacţie; Completează spațiile libere
b) Numărul …………. de acelaşi tip care intră în reacţia
chimică este ………… cu numărul atomilor de acelaşi fel care
ies din reacţie;

Extensia  Concluziile asupra temei Noteaza in caiete tema pentru acasă.


 Se evaluează elevii activi pe parcursul lecției cu
argumentarea notelor.
 Indică tema pentru acasa: de studiat tema pag. 24-26
Ex4. Pag 27

Anexa1.
Anexa2.
FIŞA 1
FIŞA DE CONSOLIDARE

Sulfura de magneziu se obţine prin reacţia chimică dintre zinc şi sulf. Experimental s-a dovedit că 65 grame de zinc (Zn)
reacţionează cu 32 grame de sulf (S) formând 97 grame Sulfur de zinc (ZnS). Demonstraţi legea conservării masei substanţelor în
această reacţie. ( AZn = 65, AS = 32).

Zn + S = ZnS

65g Zn 32g S 97 g ZnS


… mol Zn … mol S … mol Zn

1 atomZn
1 atom S
mreactanţi = … + … = … g mproduşi = … g
… atomi Zn intraţi în reacţie … atomi Zn rezultaţi din reacţie
… atomi S intraţi în reacţie … atomiS rezultaţi din reacţie

1. Ce concluzie referitoare la numărul atomilor se deduce?


2. Cum aţi putea formula “Legea conservării atomilor într-o reacţie chimică”?

Anexa3.
FIŞA 2
FIŞA DE EVALUARE ŞI ÎNREGISTRARE A PROGRESULUI

1. Completează schema cu numele participanţilor la reacţie şi indicaţi din ce categorie de substanţe pot face parte:

REACŢIA CHIMICĂ

Exemple:
Exemple:

2. Completează spaţiile libere astfel încât să obţii propoziţii corecte:


a) Suma maselor reactanţilor este ………… cu suma maselor ……………….. de reacţie;
b) Numărul …………. de acelaşi tip care intră în reacţia chimică este ………… cu numărul atomilor de acelaşi fel care ies din reacţie;
3. Aplicaţi legea conservării masei şi legea conservării atomilor pentru reacţia:
Azotat de argint + clorură de sodiu = clorură de argint + azotat de sodiu

S-ar putea să vă placă și