Sunteți pe pagina 1din 15

UNIVERSITATEA DE VEST ”VASILE GOLDIȘ” DIN ARAD

DEPARTAMENTUL PENTRU PREGĂTIREA PERSONALULUI DIDACTIC


MODUL PSIHOPEDAGOGIC NIVEL II

Conf. Univ. Dr. Turcuş Violeta

CAIET
DE
PRACTICĂ PEDAGOGICĂ

2019-2020
Cursant: VÎLCEA ANAMARIA
Anul de studiu: III
Telefon: 0743354547
Mail: anna_vilcea@yahoo.com
Specialitatea: MEDIC REZIDENT MEDICINĂ INTERNĂ, AN III

Unitatea de învăţământ pilot : COLEGIUL NAŢIONAL ‘ELENA GHIBA BIRTA’


Profesor mentor: PROF. LUCACI CAMELIA IOANA

Directorul unităţii de învăţământ pilot (semnătură şi ştampilă):

Directorul Departamentului pentru Pregătirea Personalului Didactic(semnătură şi ştampilă):


CUPRINS

Obiectivele practicii pedagogice


Conţinutul şi secvenţele practicii pedagogice
Planificarea activităţilor de practică pedagogică
1.1. Orarul săptămânal al profesorului mentor
1.2. Planificarea lecţiilor de probă şi a lecţiei finale

Evaluarea practicii pedagogice:

Documentele portofoliului de evaluare:


2.1. Fişa de asistenţă (4 semestrul I și 4 semestrul II) – toate semnate de tutorele de practica
2.2. Grilă de observare a lecţiei (câte două pe semestru) - toate semnate de tutorele de practica
2.3. Planificare calendaristică (semestrul I)
2.4. Proiectul unităţii de învăţare (semestrul II)
2.5. Proiecte de lecţie model (câte una pe semestru) - toate semnate de tutorele de practica
2.6. Proiectul de lecţie finală (semestrul II) - semnat de tutorele de practica
2.7. Proiect didactic pentru activitate extraşcolară (semestrul II)
2.8. Fişă de caracterizare psihopedagogică (semestrul I)

A. Obiectivele practicii pedagogice. Practica pedagogică, parte integrantă a procesului de învăţământ, are următoarele obiective:
- consolidarea şi aprofundarea pregătirii de specialitate, psihopedagogice şi metodice;
- învăţarea, exersarea şi formarea abilităţilor şi competenţelor necesare exercitării profesiunii didactice;
- cunoaşterea documentelor şcolare care fundamentează organizarea şi conducerea procesului didactic;
- aplicarea particularizată la disciplinele de învăţământ a tuturor componentelor procesului general de predare-învăţare-evaluare (principiile,
finalităţile, conţinutul, metodele, mijloacele, formele de organizare, sistemele de evaluare a rezultatelor şcolare);
- formarea şi dezvoltarea abilităţilor practice de proiectare didactică;
- efectuarea şi exersarea unor acţiuni specifice procesului de învăţământ pe baza pregătirii teoretice de psihologia educaţiei, pedagogie,
didactică a specialităţii;
- formarea capacităţii de cunoaştere a elevilor (individual şi în grupul şcolar), în vederea tratării diferenţiate a acestora;
- cultivarea abilităţilor şi a capacităţilor de autoevaluare şi de integrare a rezultatelor autoevaluării în proiecţia personală a dezvoltării
profesionale.
B. Conţinutul şi secvenţele practicii pedagogice
a) Componentele de bază ale conţinutului practicii pedagogice sunt:
- cunoaşterea unităţilor de învăţământ, ca organizaţii sociale având ca misiune formarea, educarea şi socializarea tinerei generaţii;
- cunoaşterea structurii organizatorice, a relaţiilor funcţionale dintre compartimentele şi serviciile componente, a sistemelor manageriale ale
unităţilor şcolare;
- cunoaşterea sistemului de activităţi didactice, educaţionale, administrative, economico-financiare, etc., a relaţiilor şi a interacţiunilor reciproce
dintre acestea;
- înţelegerea raporturilor reciproce dintre şcoală-familie-organizaţiile sociale şi ale administraţiei locale, comunităţile locale şi a schimburilor
permanente cu mediul în care acţionează;
- asimilarea principalelor componente, calificări, responsabilităţi, îndatoriri şi drepturi ale profesiei de cadru didactic ;
- capacitatea de transpunere a conţinutului ştiinţific, de specialitate al obiectelor de studiu, în conţinuturi didactice, în măsură să facă posibilă şi
accesibilă însuşirea de către elevi a valorilor ştiinţei, tehnologiei şi culturii;
- construirea de demersuri şi strategii didactice adecvate finalităţilor şi conţinuturilor disciplinelor de studiu, formarea şi dezvoltarea
deprinderilor de apreciere şi susţinere a activităţilor didactice cu elevii;
- formarea abilităţilor şi a capacităţii de observare şi de studiere a particularităţilor de vârstă şi individuale ale elevilor;
- dezvoltarea capacităţii de evaluare şi apreciere a activităţilor instructiv-educative proprii, ale elevilor şi ale colegilor.
b) Structura practicii pedagogice. Sistemul practicii pedagogice este structurat şi conţine următoarele etape şi secvenţe:
- etapa pregătitoare, de început a practicii, în care se realizează primul contact cu realităţile unităţilor şcolare şi se asigură cunoaşterea de către
studenţi a tuturor elementelor teoretice şi a instrumentelor necesare pentru trecerea la efectuarea propriu-zisă a activităţilor practice;
- practica observatorie care urmăreşte formarea capacităţilor de identificare a principalelor componente ale procesului de învăţământ,
precizarea etapelor activităţilor didactice în succesiunea lor şi a capacităţii de observare a fiecărui eveniment al diferitelor forme de activităţi
didactice (tipuri de lecţii, activităţi educative şcolare şi extraşcolare, dirigenţie etc.);
- proiectarea didactică care se concretizează în realizarea următoarelor documente şcolare: planificare calendaristică, proiectarea unei unităţi
de învăţare, proiectarea principalelor tipuri de lecţii; stabilirea, în timp util, a datelor necesare acţiunilor de proiectare, analiza curriculumului
şcolar, identificarea obiectivelor cadru/competenţelor generale şi a obiectivelor de referinţă/competenţe specifice, diagnoza nivelului de
pregătire a elevilor ca premisă în formularea obiectivelor operaţionale ale lecţiei;
- desfăşurarea lecţiilor de probă şi a lecţiilor finale, care presupune construirea de demersuri didactice bazate pe adoptarea de strategii
didactice adecvate conţinuturilor şi finalităţilor educaţionale urmărite; integrarea acţiunilor evaluative în funcţie de celelalte componente ale
procesului didactic; exersarea capacităţilor de stimulare a creativităţii, motivaţiei, interesului elevilor prin intermediul interacţiunilor şi
comunicării educaţionale;
- integrarea feed-back-ului în proiecţia personală a dezvoltării profesionale prin analiza şi autoanaliza activităţilor educaţionale desfăşurate.
c) Îndrumarea practicii pedagogice
Practica pedagogică, în ansamblul său este coordonată de către Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic
şi se efectuează în şcolile pilot de aplicaţie, stabilite de inspectoratul şcolar, pe baza unor protocoale încheiate între Rectoratul
Universităţii şi inspectorat.
Desfăşurarea optimă şi realizarea corespunzătoare a obiectivelor practicii pedagogice implică în mod necesar participarea efectivă şi responsabilă a
studenţilor la toate acţiunile, proiectele şi programele înscrise în sistemul general al practicii pedagogice, componentă organică, esenţială a pregătirii pentru
profesiunea didactică.

1.PLANIFICAREA ACTIVITĂŢILOR DE PRACTICĂ PEDAGOGICĂ

1.1.ORARUL SĂPTĂMÂNAL AL PROFESORULUI MENTOR (pentru orele şi activităţile demonstrative)

ORA LUNI MARŢI MIERCURI JOI VINERI


Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa
8 BIOLOGIE 10B BIOLOGIE 11A BIOLOGIE 9A BIOLOGIE 7A BIOLOGIE 12A
9 BIOLOGIE 5A BIOLOGIE 9B BIOLOGIE 10D - BIOLOGIE 10B
10 BIOLOGIE 9B BIOLOGIE 11B BIOLOGIE 6B BIOLOGIE 12B
11 BIOLOGIE 6A BIOLOGIE 9A BIOLOGIE 7B BIOLOGIE 10D
12 BIOLOGIE 8A BIOLOGIE 7B BIOLOGIE 6B
13 BIOLOGIE 7A BIOLOGIE 6A BIOLOGIE 10D
14

1.2.PLANIFICAREA LECŢIILOR DE PROBĂ ŞI A LECŢIEI FINALE

Semestrul I
Lecţia de probă nr.1 Lecţia de probă nr.2 Lecţia finală
Data/Or Subiectul Clasa Data/Ora Subiectul Clasa Data/Ora Subiectul Clasa
a
BIOLOGIE 11A 15.10.19 BIOLOGIE 11B 17.10.19 BIOLOGIE 12B
15.10.19 10:00 10:00
ora 8:00

Semestrul II
Lecţia de probă nr.1 Lecţia de probă nr.2 Lecţia finală
Data/Or Subiectul Clasa Data/Ora Subiectul Clasa Data/Ora Subiectul Clasa
a
18.02.20 BIOLOGIE 11A 18.02.20 BIOLOGIE 11B 20.02.20 BIOLOGIE 12B
ora 8:00 Ora 10:00 Ora 10:00

2.EVALUAREA PRACTICII PEDAGOGICE:

2.1.Fişa de asistenţă

Data: 18.02.2020
Clasa : a-VII-a
Durata : 50 min .
Nr. de elevi (prezenţi/înscrişi) : 25
Disciplina : Biologie-Anatomie
ARIA CURRICULARĂ – Matematică și știinte ale naturii
Unitatea de învăţare : Funcțiile de relatie- Organele de simt
Subiectul lecţiei : Pielea si functiile ei
Tipul lecţiei : 50 min.
Competențe :
 Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman
 Stabilirea relaţiilor între funcţiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman şi influenţa factorilor de mediu
 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman
 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare

Obiective operaţionale :
La sfarşitul orei elevii vor şti să :

 O1 Sa identifice cele trei straturi ale pielii folosind imaginile din atlasul anatomic
 O2 Sa descrie alcatuirea epidermei, dermei si hipodermei
 O3 Sa prezinte anexele cornoase si anexele glandulare ale pielii
 O4 Sa enumere functiile pielii
 Strategii didactice:
a. Metode de invatamant: Resurse procedurale:

PROCEDURALE MATERIALE
 Observatia  Manual
 conversaţia  Atlase anatomie
euristică,  Prezentare ppt
 explicaţia,  laptop,;
 expunerea  retroproiector
 copacul ideiilor

- Forme de organizare a activitatii : frontală, pe grupe.


- Resurse materiale:

 Florica Macovei si colab.-Biologie, manual pt. cls. aVII-a,Edit.TEORA.


 Ţibea F.: „Biologie”, manual, clasa a VII-a, Ed.Did. şi Ped. Bucureşti, 2003;
 Macovei F.,Dobran F. şi Marcu-Lapadat M.:„Ghidul profesorului”,Ed.Teora, 1999.
 I.Iordache – Metodica predarii – invatarii biologiei , Iasi -2001
 S.N.E.E. – Ghid de evaluare si examinare a biologiei , Bucuresti – 2001
 -Curriculum National - Programa Biologie, gimnaziu;
 Viorel Lazar , Mariana Nicolae , Lectia – forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura
Arves -2007
 Naela Costica-Metodica predarii biologiei , Editura Graphys Iasi 2008
-
Desfasurarea lectiei Intrebari si observatii pe baza
discutiilor cu profesorul mentor

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor


Organizarea Noteaza in catalog elevii absenti si verifica - îşi pregătesc cărţile
daca sunt conditii optime de desfasurare a
clasei şi caietele;
orei
Pregateste materialul didactic necesar pentru
desfasurarea lectiei

Captarea Prezinta niste curiozitati despre piele si - ascultă explicaţiile


atenţiei solicita elevilor sa emita ipoteze cu privire la profesorului;
organul pe care urmeaza sa-l studieze
Anunţarea Anunta ca vor studia desprea piele si - notează în caiete
proiecteaza o imagine cu aceasta. Scrie pe
temei titlul lecţiei şi
tabla titlul lectiei si prezinta obiectivele pe
şi obiectivelor care elevii trebuie sa le cunoasca la sfarsitul urmăresc obiectivele.
lectiei
Obţinerea - Inventariaza principalele informatii si - elevii urmăresc
performanţei observatii cerand elevilor sa dea explicatiile
raspunsuri rapide, clare si concrete profesorului şi se
pregătesc să răspundă
la întrebări;
- completeaza fisa
primita sub
indrumarea
profesorului
- elevii prezinta
celorlalti colegi de
clasa, intr-un minut
fiecare, informatiile
obtinute si lipeste
petala de lotus pe
foaia de flipchart
Evaluarea - Utilizand organizatorul grafic – Copacul - se gândesc şi
ideilor= cere elevilor sa completeze ramurile
performanţei răspund la întrebări.
cu ideile principale ale lectiei
elevilor Noteaza in catalog elevii care au fost activi pe
tot parcursul orei

Intensificarea - periodic realizează fixarea parţială a - răspund la


retenţiei şi noţiunilor prin întrebări ce necesită întrebările adresate de
asigurarea argumentare, insistând asupra aspectelor cu profesor, dovedind
transferului importanţă majoră; atingerea obictivelor
fixate la inceputul
lectiei.
Tema pentru Transcrierea fisei de lucru in caiet si punerea
acasa fisei la portofoliu .
2.2. GRILĂ DE OBSERVARE A LECŢIEI

Indicatori Recunoaşterea Aspecte semnificative privind etapele lecţiei, în funcţie


acţiunii indicatorilor de indicatori, în vederea elaborării proiectelor de lecţie
( se bifează)
1.Aspect informativ
- conţinut ştiinţific X
- adaptarea la nivelul clasei X
- încadrarea noilor cunoştinţe în sistemul X
cunoştinţelor anterioare
- realizarea cerinţelor programei şcolare (obiective- X
cadru, obiective de referinţă; competenţe generale,
competenţe specifice)
2.Aspect formativ
- utilizarea metodelor activ-participative (sugerate de X
programa şcolară)
- realizarea conexiunii inverse X
- dezvoltarea capacităţilor intelectuale X
- valorificarea valenţelor educative ale temei X
- dezvoltarea capacităţii de transfer (realizarea de X
corelaţii intra/inter/transdisciplinare)
3. Metodologia didactică
- aplic. metodelor şi a procedeelor didactice X
- utilizarea mijloacelor de învăţământ X
- încadrarea în timp X
4. Evaluarea activităţii elevilor
- iniţială X
- formativă X
- finală X
5. Relaţia profesor-elev; elev-elev
- atmosferă de lucru în clasă X
- organizarea activităţii pe grupe sau X
independent/individual
6. Alţi indicatori
UNITATEA DE ÎNVATAMANT- Colegiul Naţional ‘Elena Ghiba Birta’
DATA 18.02.2020
CLASA a XII – a
ARIA CURRICULARĂ – Matematică și știinte ale naturii
OBIECTUL – Biologie –
UNITATEA DE INVĂTARE – - : Funcțiile de relatie- Organele de simt
TEMA – Pielea si functiile ei
DURATA -50 minute

SCOPUL LECȚIEI
Cunoasterea alcatuirii pielii pentru constientizarea importantei acesteia in functionarea normala a
organismelor

COMPETENȚE SPECIFICE
1.1 Identificare si observarea alcatuirii si functiilor organelor si sistemelor de organe ale corpului uman
2.1Utilizarea metodelor si mijloacelor studierii organismului uman
4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare .
4.2. Prezentarea informatiilor folosind diverse metode de comunicare

OBIECTIVE DE ÎNVĂȚARE

La sfarsitul lectiei elevii trebuie


 O1 Sa identifice cele trei straturi ale pielii folosind imaginile din atlasul anatomic
 O2 Sa descrie alcatuirea epidermei, dermei si hipodermei
 O3 Sa prezinte anexele cornoase si anexele glandulare ale pielii
 O4 Sa enumere functiile pielii

TIPUL LECȚIEI – predare –invatare ( comunicare- insusire de noi continuturi )

RESURSE
PROCEDURALE MATERIALE
 Observatia  Manual
 conversaţia  Atlase
euristică, anatomie
 explicaţia,  Prezentare ppt
 expunerea  leaptop,;
 copacul ideiilor  retroproiector
 carioci

FORMA DE ORGANIZARE A CLASEI- frontala

LOCUL DE DESFĂȚURARE- sala de clasa

BIBLIOGRAFIE

 Florica Macovei si colab.-Biologie, manual pt. cls. aVII-a,Edit.TEORA.


 Ţibea F.: „Biologie”, manual, clasa a VII-a, Ed.Did. şi Ped. Bucureşti, 2003;
 Macovei F.,Dobran F. şi Marcu-Lapadat M.:„Ghidul profesorului”,Ed.Teora, 1999.
 I.Iordache – Metodica predarii – invatarii biologiei , Iasi -2001
 S.N.E.E. – Ghid de evaluare si examinare a biologiei , Bucuresti – 2001
 -Curriculum National - Programa Biologie, gimnaziu;
 Viorel Lazar , Mariana Nicolae , Lectia – forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la
disciplina biologie, Editura Arves -2007
 Naela Costica-Metodica predarii biologiei , Editura Graphys Iasi 2008
DESFASURAREA LECȚIEI

Momentul Timpii / Activitatea Activitatea elevului Strategia


lectiei ob de profesorului educational
invatare a / Resurse
Organizare 2 min Noteaza in catalog Isi pregatesc cartile
clasei elevii absenti si verifica si manualele
daca sunt conditii
optime de desfasurare a
orei
Pregateste materialul
didactic necesar pentru
desfasurarea lectiei

Verificarea 5 min Solicita elevilor sa Elevii se gandesc si Conversatia


cunostitelor completeze un rebus completeaza rebusul
pentru a verifica
cunostintele despre
organele de simt
studiate

Captarea atentiei 3 min Prezinta niste curiozitati Elevii urmaresc Conversatia


despre piele si solicita curiozitatile si Imagini pe
elevilor sa emita ipoteze stabilesc ca vor calculator
cu privire la organul pe studia pielea Observatia
care urmeaza sa-l
studieze
Anuntarea temei 4 min Anunta ca vor studia Observa imagine Observatia
si a obiectivelor desprea piele si proiectata
urmarite proiecteaza o imagine
cu aceasta. Scrie pe
tabla titlul lectiei si
prezinta obiectivele pe Noteaza in caiete
care elevii trebuie sa le titlul lectiei si
cunoasca la sfarsitul urmaresc obiectivele
lectiei de invatare
Dirijarea O1 Solicita elevilor sa Observa imaginile si Observatia
invatarii 2min urmareasca imaginle emit ipoteze privind conversatia
proiectate si sa emita alcatuirea pielii Atlas
ipoteze privind anatomic
alcatuirea pielii

O2 Colaborand cu elevii Observa imaginle Conversatia


5 min stabileste alcatuirea din atlas si emit Expunerea
epidermului, dermului si ipoteze privind Descrierea
hipodermului epidermului, Prezentare
utilizand imaginile din dermului si ppt
atlas si cele proiectate. hipodermului

2 min Completeaza schema pe Asculta si Conversatia


tabla completeaza schema
lectiei

O3 Utilizând prezentare Elevii urmaresc Expunerea


PPT,.solicita elevilor sa prezentarea si Prezentare
6 min identifice anexele pielii identifica anexele ppt
Descrie alcatuirea si pielii Conversatia
evidentiaza cu ajutorul
imaginilor proiectate
rolul anexelor pielii

Completeaza schema Asculta si noteaza Conversatia


2 min lectiei pe tabla scheme lectiei

O4 Solicita elevilor sa Elevii se gandesc si


4 min emita ipoteze privind emit ipoteze cu
functiile pielii privire la functiile
indeplinite de acest
organ de simt

Obtinerea 4 min Inventariaza Raspund la intrebari Conversatia


performantei principalele informatii observand imaginile Atlase
elevilor si observatii cerand si atlasele anatomice anatomice
elevilor sa dea Imagini
raspunsuri rapide, clare proiectate
si concrete
Evaluarea 7 min Utilizand organizatorul Se gandesc si Organizator
performantei grafic – Copacul completeaza grafic
ideilor= cere elevilor sa organizatorul grafic Conversatia
4min completeze ramurile cu
ideile principale ale
lectiei
Noteaza in catalog
elevii care au fost activi
pe tot parcursul orei

Pielea si functiile ei
Pielea este invelisul extern al corpului format din trei paturi –epiderma
- derma
- hipoderma
Anexele pielii sunt -Cornoase – parul si unghiile
-Glandulare – glandele sebacee, sudoripare si mamare
Functiile pielii sunt
 De organ de simt
 De protectie
 De excretie
 De termoreglare

S-ar putea să vă placă și