Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Școala Gimnazială ,,Ioan Bob” Cluj-Napoca


Clasa: A VI-a Disciplina: Educație Muzicală
Subiectul lecției: Muzica blues și muzica folk Profesor: Vlad Ioana Mihaela
Tipul lecției: Combinată Data:
Unitatea de învățare: Elemente de cultură muzicală
Competențe generale:
1. Dezvoltarea capacităţilor interpretative (vocale şi instrumentale)
2. Dezvoltarea capacităților de receptare a muzicii și formarea unei culture muzicale
3. Cunoașterea și dezvoltarea elementelor de limbaj muzical
4. Dezvoltarea sensibilității, a imaginației și a creativității muzicale
Competențe specifice:
1. Dezvoltarea capacităţilor interpretative, vocale şi instrumentale
1.1 interpretarea vocală, individuală sau în grup, a unor cântece la unison sau în aranjamente armonico-polifonice simple, respectând indicaţiile de
interpretare şi gestica dirijorală

2. Dezvoltarea capacităţii de receptare a muzicii şi formarea unei culturi muzicale


2.1 audierea cu atenţie a lucrărilor muzicale, recunoscând elementele de limbaj învăţate
2.3 exprimarea propriilor impresii privind muzica audiată
3. Cunoașterea și dezvoltarea elementelor de limbaj muzical
3.2 identificarea în lucrarile interpretate sau audiate elemente de limbaj muzical
1
4. Cultivarea sensibilității, a imaginației muzicale și artistice
4.1 participarea afectivă în cântat
Obiective operaționale/ competențe:
- să recunoască genul de blues
- să recunoască genul de folk
- să interpreteze o melodie folk
Metode didactice: conversația, explicația, învățarea prin descoperire, demonstrația, observația, exercițiul.
Mijloace didactice: manual, tablă, PC, cântecul Un te duci tu mielule? Audiții:,, Tatiana Stepa și Magda Pușcas – Și totusi există iubire
Ștefan Hrușcă – Rugă pentru părinți, Ducu Bertzi – M-am îndrăgostit numai de ea, Ma Rainey – Deep Morning Blues, Billie Holiday – St. Louise Blues,
Bessie Smith – Yellowdog Blues, Woody Guthrie –This Land is Your Lan, Bob Dylan – Man of Constant Sorrow, Joan Baez – Diamonds and rust

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Evenimentele Obiective Activitatea Profesorului Activitatea elevului Resurse Mijloace


Lecției operaționale/ Metode didactice Evaluare
competențe didactice
Captarea atenției P. propune un exercițiu de cultură E. sunt iau poziția de Colectivă
vocală cânt și sunt atenți la
cerințele P.

Reactualizarea P. propune o audiție pentru ca E. să E. sunt atenți la Conversația Video ,, La Colectivă


cunoștințelor specifice din ce gen face parte, indicațiile P. Și răspund Camparsita”
reactualizând lecția precedentă la întrebări.
despre muzica tango.

Predare-învățare P. propune audierea unui fragment E. ascultă conștient învățarea prin Audiția Colectivă
muzical din care E. să recunoască audiția și constată că descoperire
Ma Rainey –
genul muzical din care face parte. este vorba despre un
Deep Morning
*Prezentarea blues.
- să recunoască Blues
materialului stimul
genul de blues P. scrie titlul pe tablă specificând E. ascultă cu interes Conversația
cele mai importante elemente ale explicațiile P. și notează Colectivă
*Dirijarea învățării acestui gen muzica: este un cântec în caiete.
popular și dans lent care a fost
introdus de populația de culoare în
*Obținerea viața muzicală a Statelor Unite la
performanței începutul sec. Al XIX-lea fiind
perioada primitivă a jazz-ului.
P. propune mai multe fragmente
Colectivă
muzicale pentru audiție în care E. să Audiția
fie atenți la stilul muzical audiat și la Billie Holiday
evoluția lui în timp. – St. Louise
Colectivă
Conversația Blues
Bessie Smith –
Yellowdog
Colectivă
3
Blues
Video
Conversația Colectivă
P. propune un video în care E. să E. vizionează cu atenție
descopere elementul principal pe și observă că elementul Audiția
- să recunoască Colectivă
langă cel muzical. nou este dansul blues.
genul de folk Woody
P. propune audierea unui fragment E. ascultă conștient și Conversația
Guthrie –This
muzical în care E. să determine care constată că este vorba învățarea prin
Land is Your
este genul din care face parte audiția. despre un nou gen descoperire
Lan
muzical care este
muzica folk.
Colectivă
P. specifică cele mai importante E.sunt atenți și notează
elemente ale muzicii de folk faptul în caiete informația Explicația
Tabla
că termenul de folk înseamnă primită.
oameni, popor și este un gen muzical
de origine americană, avându-și
rădăcinile în anul 1930 . Versurile
cântecelor folk au o valoare poetică,
viața cotidiană, istoria și nedreptățile
sociale. Mai specifică faptul că
piesele folk de regulă se
interpretează de un solist care se
acompaniază singur la chitară. P
notează pe tablă cele mai importante
elemente. Colectivă
P. propune audierea mai multe E. ascultă conștient Audiții
Conversația
fragmente muzicale pentru a se audițiile și observă Bob Dylan –
observa evoluția genului de folk și evoluția genului. Man of
principalii reprezentanți ai acestuia. Constant
Sorrow
Joan Baez –
Diamonds and
rust

Colectivă
4
P. menționează faptul că muzica folk E. ascultă explicațiile P. Explicația Audiția - video
a luat naștere în România cu ajutorul Tatiana Stepa
poetului Adrian Păunescu și a și Magda
Cenaclului Flacăra care a evoluat Pușcas – Și Colectivă
între anii 1973 și 1983. totusi există
P. propune audierea mai multor E. ascultă cu mare iubire
fragmente din repertoriul Cenaclului interes lucrările propuse Ștefan Hrușcă
Flacăra. de P. – Rugă pentru
părinți
Ducu Bertzi –
M-am
îndrăgostit
numai de ea

Fixarea cunoștințelor - să interpreteze P. propune învățarea cântecului Un E. ascultă cerințele P. și Conversația Cântecul Un te Colectivă
te duci tu mielule? învață cântecul. duci tu
o melodie folk mielule?

S-ar putea să vă placă și