Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Disciplina: Istoria
Data :
Clasa: IX-a
Profesor:Bobuțac Cristina
Tema: Reanexarea Basarabiei
Tipul:predare-învîțare
Obiectivele lecţiei:

O1- Să explice noțiunile:pact,reanexare ,protocol adițional secret;


O2-să enumere consecințele reanexării Basarabiei;
O3-Să descrie Basarabia sub regimul sovietic;
Competența:
-determinarea relațiilor de cauzalitate și schimbare ân istorie;

Subcompetența:
-identificarea legăturii cauză-efect cu referire la evenimentele istoriei contemporane;

Mijloace:caiet, pix,

Metode: conversația, explicația,caracterizarea,


Desfăşurarea activităţii

Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode


lecţiei Lecţ elevului Proced.
Moment - consemnează absenţele; - răspund
organizato - organizează materialele; cerinţelor
- organizează clasa, profesorului;
ric
- creează un climat cooperant. - îşi pregătesc
materialele
necesare
desfăşurării orei;

Controlul temei de acasă


Evocarea
Pact-convenție solemnnă între state

Pact de neagresiune-tratat internațional


âncheiat în scopul menținerii păcii între
semnatari

Protocol adițional secret-act adăugător al


pactului Molotov-Ribbentrop,care
consemnează âmpărțirea sferelor de interese
ale Germaniei și URSS din Europa Notează

Anexare-  A alipi, a alătura, a adăuga, a


atașa la ceva

Realizarea O1 Conspect manual clasa IX


sensului Autori:I.Cașu,G.Palade,I.Șarov Pag 50

1.ocuparea Basarabiei și a nordului


Bucovinei de către Uniunea Sovietică a avut
consecințe grave asupra populație băștinașe Își notează
dian aceste teritorii
2.în județe,orașe și localități rurale au fost
constituite comitete executive-organe ale
structurii de stat sovietice,care sub
conducerea partidului comunist aveau
misiunea de areorganiza viața social-
economică,politică și culturală după modelul
sovietic

Manualul de clasa pag 43-45


Extindere Lucru cu documentele lecției pag 52
Cartea de conspect Pag 53

Studiu de caz
Tema Acționăm împreună
pentru Pag 45 (cartea de clasă)
acasă
Notarea

S-ar putea să vă placă și