Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

MUȘCHII DE PĂMÂNT

Unitatea de învățământ:
Profesor:
Data:
Clasa:
Aria curriculară: Matematică și Ştiințe ale naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de învăţare: Diversitatea lumii vii
Tema lecţiei: Mușchi.
Tipul lecţiei: Mixtă/dobândire de noi cunoştinţe şi consolidarea acestora
Scopul lecţiei: Consolidarea şi aprofundarea cunoştinţelor referitoare la structura plantelor
inferioare -Mușchi.

Competenţe derivate:
C1 Descrierea Mușchiului de pământ;
C2 Identificarea componentelor Mușchiului de pământ;
C3 Precizarea importanței mușchilor.

Resurse educaţionale:
1. Procedurale:
Metode şi procedee: observaţia dirijată, conversaţia euristică, dialogul,
demonstraţia, explicaţia, joc didactic.
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
2. Materiale (Mijloace de învăţare): imagini videoproiector, manualul de biologie, laptop,
cretă, tablă, fişe de lucru, planșă.
3. Temporale: 50 minute.
Locul de desfăşurare: Sala de clasă.
Metode de evaluare: formativă prin: chestionare orală, fişe de lucru pe grupe.
Se recomandă:
- utilizarea metodelor consacrate de examinare a elevilor (orale, scrise, practice).
- promovarea modalităţilor alternative de evaluare (de exemplu: referate, proiecte, portofolii,
investigaţia, autoevaluarea, interevaluarea etc.)
- utilizarea metodelor, tehnicilor şi a instrumentelor TIC          
Bibliografie:
1. Programa școlară.
2. Ion Iordache, Ulpia Maria Leu, 2001, Metodica predării-învăţării biologiei, Editura Corson,
Iaşi.
3. Mohan Gheorghe, Ardelean Aurel, Mihail Aurora, Biologie, Editura All, Bucureşti.

49
50

Scenariul didactic
Strategii de predare-învăţare
Etapele
Nr. Timp C.D. Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme de Evaluare
lecției
crt. didactice de învăţare organizare
1. Moment 2 min Verifică dacă sunt condiţii optime Salută. Conversația
organizatoric pentru desfăşurarea lecţiei. Îşi pregătesc caietul de euristică Video- frontală
Solicită elevului de serviciu să biologie, manualul şi obiectele Dialogul Proiector,
numească elevii absenţi şi îi de scris. Laptop,
notează în catalog. Caiet,
Pregăteşte materialul didactic Manual.
necesar lecţiei.
2. Verificarea 8 min Conversaţie de verificare Răspund la întrebările Dialogul frontală Aprecieri
cunoștințelor Ce sunt ciupercile? profesorului şi participă astfel verbale
Care sunt cele două grupe la conversaţie.
principale de ciuperci? Video-
Ce reprezentanți cunoașteți la Completează fişa de verificare Observaţia proiector, pe grupe
ciupercile inferioare? (Anexa 1). dirijată Laptop,
Dați exemple de ciuperci Planșă,
superioare. Ascultă informaţiile prezentate Fişe de frontală
Activitate în perechi: de profesor. Explicația verificare
Se vor distribui fişe de lucru (Anexa 1)
elevilor (Anexa 1);
Se discută rezolvarea fişei de lucru
(Anexa 2).
3. Precizarea 2 min Notează la tablă titlul lecţiei ce Notează în caiete titlul lecţiei şi Conversația Video- frontală Observare
titlului și a urmează să fie predată : ascultă informaţiile prezentate euristică proiector, curentă
competențe ” Mușchii de pământ” și prezintă de profesor. Laptop,
lor. competenţele derivate ale lecției. Fişe de lucru.
Urmăresc prezentarea PPT şi Explicația frontală
ascultă explicaţiile
profesorului.
4. Transmiterea 27 C1 Profesorul coordonează Realizează schița lectiei . Conver. frontală Aprecieri
şi însuşirea min C2 completarea schiţei pe tablă/slide Urmăresc prezentarea PPT. Euristică Video- verbale
noilor C3 Prezintă elevilor caracteristicile Îşi notează schița lecţiei în Demonst. proiector,
cunoştinţe. muşchiului de pământ; caiete. Laptop,
Activitate individuală Fişe de lucru
Se vor distribui fişe de lucru Completează fişa de lucru Explicația (Anexa 3) individuală
elevilor (Anexa 3); (Anexa3). Observația
Se discută rezolvarea fişei de lucru Ascultă, gândesc şi răspund la dirijată
(Anexa 4). întrebările adresate de profesor.
Se finalizează schiţa lecţiei în Ascultă informaţiile prezentate Fişe de lucru
caiete şi pe tablă/slide. de profesor. (Anexa 3)

5. Fixarea și 7 min C1 Distribuie fiecărui elev câte o fișă Se gândesc şi rezolvă fișa de Explicația Fişe de fixare individuală Aprecieri
sistematizarea C2 de fixare a cunoștințelor (Anexa fixare a cunoștințelor. Observația verbale
cunoștințelor. C3 5). dirijată
Împreună cu elevii rezolvă fișa de Joc
fixare a cunoștințelor (Anexa 6). didactic
6. Precizarea 2 min Precizează tema pentru acasă. Din Notează tema pentru acasă. Explicația individuală
temei. manual (Gheorghe Mohan, Aurel Ascultă informaţiile prezentate
Ardelean, Aurora Mihail, Biologie, de profesor.
Manual pentru clasa a V-a, Editura
All, Bucureşti) , de la pagina 102,
de la” Verificați-vă cunoștințele!”
exercițiile 3 și 4.
7. Notarea şi 1 min Apreciază elevii care au dat Ascultă informaţiile prezentate Conversația frontal Aprecieri
aprecierea răspunsuri complete şi corecte. de profesor. verbale.
activităţii Notarea.
elevilor.
8. Încheierea 1 min Salută. Elevii răspund la salut.
activității.

51

S-ar putea să vă placă și