Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic Produsul Criterii de evaluare

Data______________
P7.Jocuri sportive C1 Cunoaște regulile jocului
Clasa a V-a ,cu efectivul de elevi – C2 Îndeplinește elementele de bază din
Disciplina- Educația fizică jocurile sportive.
Profesor- Gavriliuc Snejana C3 Execută mișcări cu precizie
Nr.lecției-31 (4) C4 Manifestă respect față de adversar.
Tipul lecției: de formare a priceperilor și deprinderilor; C5 Respectă regurile de securitate.
Unități de competențe-Nivelul A1- 4.1;4.2;4.3;4.4.
Subiectul: Joc de dame:Debut,clasificarea debuturilor.
Strategii didactice:
a. Forme de organizare: în perechi
b. Metode și procedee: povestirea, conversația, demonstrația, explicația, metoda prin descoperire, metoda prin sarcini de lucru, metoda de joc
c. Mijloace didactice:sala de clasă, tablă, piese, fișe didactice, material video.

Strategii de evaluare: autoevaluare


Bibliografie:
1. Curriculum pentru învățământul gimnazial. Chișinău: MECC, 2019.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul gimnazial. Chișinău: MECC, 2019.

Etapa și Obiectivele Conținutul didactic Strategii Dozarea Indicații metodice


durata didactice
 Salutul. Frontal 5min
Evocare O1-să cunoască noțiunile
specifice jocului de dame; -Unde a apărut pentru prima dată jocul de Conversația Respectarea regulilor de
dame? securitate și normelor de
-Cum mai este denumit jocul de dame? igienă în cadrul practicării
(gimnastica minţii şi jocul înţelepciunii) Observarea jocului de dame.
- Ce avem nevoie pentru a începe un joc de Demonstrarea
dame?
-Câți jucători joacă?

O2- să-și dezvolte -Anunțarea subiectului. Frontal 15min


Realizarea capacitățile de concentrare ,  Prezentarea tablei și a pieselor de ( la Demonstrarea
sensului de atenție de analiză și proiector ) și explicarea
• Tabla de dame este numerotată pe
sinteză. coloane cu litere scrise de la stânga
mișcărilor
“albului” la dreapta lui, de la “a” la “h” în elementare
ordine alfabetică. specifice
Liniile sunt numerotate de la 1 la 8, numărătoarea jocului,eventua
făcându-se din faţa “albului” spre “negru”.
*Să ne amintim regulile jocului:
l cu suport
 Regulile jocului: video.
Partida de dame începe cu o singură mutare, făcută
O3- să coordoneze abilitățile pe rând de fiecare partener. Albul va începe
intelectuale, psihomotorice și întotdeauna partida, iar o piesă atinsă trebuie Explicarea
mutată, sau dacă este atinsă o piesă a adversarului
comportamentaleîn procesul Demonstrarea Poziția de start:
ea trebuie luată (când acest lucru este posibil). Dacă
aplicării; un jucător vrea să-şi aranjeze (centreze) o piesă pe
câmpul său, este obligat să spună acest lucru Observarea
partenerului şi arbitrului. Explicarea 20min
Reflecția Proiector
- POZIȚIA DE START:
Obiectivul jocului:
Să ajungi într-o poziție în care piesele
adversarului nu mai pot fi mutate (de obicei
majoritatea pieselor sunt deja capturate). Demonstrarea
Regulile jocului:
O4- să identifice bineficiile
practicării jocului de dame; Piesele se pot muta doar în față , pe Analiza poziției peselor pe
tabla de joc.
diagonală , câ te un pă trat (numai pe pătratele
Explicarea
negre).

O5-să manifeste interes față


de jocul de dame. Observarea
 

Fișe didactice
Extensia -Generalizarea. Frontal 5min
Aprecierea. Respectarea cerinților
Tema pentru acasă- regulile jocului de sanitaro- igienice
dame Explicarea

S-ar putea să vă placă și