Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

DATA: 13.03.2020
GRĂDINIȚA: Grădinița cu PN. Ruși, com. Puiești
GRUPA: Mare „ Ștrumfii”
NIVEL: I
EDUCATOARE: Hurduc Oana-Loredana
TEMA ANUALĂ: „ Cum a fost/ este și va fi aici, pe Pământ?”
TEMA PROIECTULUI: ,,Universul”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,, Micii ecologiști”
TEMA: ,, Salvatorii planetei”
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
 DOS: Educație pentru societate- „ Natura trebuie protejată”
 DEC: Activitate artistico-plastică- „ Pictează natura”
FORMA DE ORGANIZARE: Activitate integrată
TIPUL LECȚIEI: Consolidarea cunoștințelor
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Dezvoltarea unui comportament civic față de natură și verificarea
cunoștințelor referitoare la pădure și aspectele sale caracteristice.
 Dezvoltarea capacității copiilor de a proiecta și desfășura în echipă activități
ecologice de educație pentru mediu și conștientizarea de către copii a
importanței pădurilor.
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
 Întâlnirea de dimineață: „ Să facem sport” (cântec și dans)
 Rutine: prezența copiilor, calendarul naturii, servirea mesei, elemente de
gimnastică, „ Cel mai harnic vreau să fiu” (deprinderea de a fi harnic)
 Tranziții: - „ Astăzi fac curat”- (cântec și dans)
- „ Ne jucăm cu degețelele”- (cântec și dans)
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic (concurs) și pictură.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare.
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități).
 Activare și manifestare a potențialului creativ.
 Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat.
 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare.
COMPORTAMENTE VIZATE:
 Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații
noi.
 Manifestă creativitate în activități diverse.
 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și
practice, în conversații și povestiri creative.
 Identifică elemente caracteristice ale unor fenomene/relații din mediul
apropiat.
 Compară experiențe, acțiuni, evenimente, fenomene/relații din mediul
apropiat.
 Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului și
Spațiului.
 Descrie unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului și Spațiului.
 Demonstrează cunoașterea poziției omului în univers, ca parte a lumii vii și
ca ființă.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să recunoască Globul Pământesc.
O2: Să descrie și să compare faptele și atitudinea oamenilor față de planetă.
O3: Să construiască argumente care susțin sau dezabrobă acțiunile unor oameni în
raport cu protejarea pădurilor.
O4: Să denumească elemente care mențin viața pe Pământ (aer, apă, soare, verdeață,
păduri, etc).
O5: Să denumească culorile coșurilor de gunoi pentru reciclarea deșeurilor.
O6: Să îmbine tehnici practice cunoscute pentru realizarea unor lucrușoare din
materiale reciclabile.
O7: Să lucreze curat și ordonat.
O8: Să finalizeze lucrarea colectivă prin asamblarea părților componente.
O9: Să-și evalueze propriul comportament în raport cu normele morale.

SARCINA DIDACTICĂ:
 Sarcinile jocului corespund unui număr de 4 probe de concurs.
 Identificarea răspunsului corect la întrebările adresate.
 Recunoașterea culorilor caracteristice coșurilor de gunoi prin ghicitori.
 Completarea celor patru coșuri de gunoi cu deșeurile corespunzătoare pentru
fiecare în parte.
 Descoperirea folosinței materialelor reciclabile pentru construirea unor
lucrușoare frumoase.
REGULILE JOCULUI:
Grupa de copii va fi împărțită în 4 echipe, în funcție de ecusoanele primite.
Sarcinile de lucru se rezolvă în unități egale de timp pentru fiecare în echipă.
Răspunsurile corecte sunt recompensate cu floricele de diferite culori, iar la final, ca
element surprinză vor primi ouă de ciocolată. Câștigă echipa care a adunat cele mai
multe floricele colorate.

ELEMENTELE DE JOC:surpriza, mișcarea, competiția, aplauzele și recompensa.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,
exemplul, expunerea, joc didactic, observarea, Turul Galeriei.
 Mijloace didactice: calendarul naturii, set de întrebări, Soarele și Iepurașul,
ecusoane, floricele colorate, tablă magnetică pentru floricele, roata cu
întrebări, ghicitori, coșuri de gunoi, saci menajeri, „gunoaie”, coșuri din
ramuri, magneți, coșuri din plastic, borcane din sticlă, pensule, acuarele,
robot, piulițe, șaibe, furtun modelator, sticle din plastic, cutii de lapte poiana
din pădure, cascadă, animale sălbatice din polistiren, oameni din polistiren,
costume de salvatori ai pădurii, stimulente, ouă de ciocolată.
 Forma de organizare: frontal, individual și grupe.

RESURSE UMANE:
 Umane: 20 preșcolari
 Temporale: 1 oră
 Spațiale: sala de clasă
NR. Etapele lecției Conținutul lecției Strategii didactice Evaluarea
CRT Metode Mijloace Forma de
didactice didactice organizare
1. Momentul Activitatea se va ține în sala de clasă;
- Calendarul
Organizatoric Pregătirea materialelor;
- naturii
Așezarea băncuțelor în formă de semicerc;
- Set de întrebări
Intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă;
- Conversația Soarele și Frontal Climat
Salutul de „ Bună dimineața” se va realiza prin
- Iepurașul favorabil
formulele speciale și cântecul „ Să facem Coșuri de
sport”. gunoi
2. Reactualizarea Se va realiza prin intermediul calendarului
Cunoștințelor naturii și a unui set de întrebări:
Î: În ce anotimp suntem?
R: Noi suntem în anotimpul de Primăvară.
Î: Care sunt lunile anotimpului de Primăvară? Conversația Calendarul Corectitudinea
R: Lunile anotimpului de Primăvară sunt: Martie, naturii Frontal răspunsurilor
Aprilie și Mai. și calitatea lor
Î: În ce dată, lună și an suntem astăzi?
R: Noi suntem în data de 13 Martie 2020. Explicația
Î: Ce zi este astăzi?
R: Astăzi este Vineri. Aprecieri
Î: Cum este vremea afară? Set de întrebări Individual verbale
R: Vremea afară este frumoasă, iar cerul este senin. Exemplul
Î: Cum trebuie să ne îmbrăcăm în această
perioadă?
R: În această perioada ne îmbrăcăm cu haine puțin
mai groase. Observarea
Î: Care este simbolul anotimpului de Primăvară? Observarea Calendarul Frontal sistematică
R: Simbolul anotimpului de Primăvară este ghiocelul. naturii
Î: Unde trăiește ghiocelul?
R: Ghiocelul trăiește în grădinile oamenilor și în
păduri.
3. Captarea Se va realiza cu ajutorul a două personaje,
Atenției acestea fiind: Soarele și Iepurașul. Cele două Personajele Frontal Interesul
personaje vor interacționa cu preșcolarii, după care cu Conversația Soarele și pentru
ajutorul acestora vom organiza un concurs numit Iepurașul Individual receptarea
„Salvarea planetei”. informațiilor
4. Anunțarea Dragii mei, astăzi la activitatea de Educație
temei și a pentru societate, ne vom juca un joc foarte frumos, Interesul
numit „Salvatorii Planetei”. Vom descrie și vom pentru
obiectivelor
compara faptele și atitudinea oamenilor față de Conversația Frontal receptarea
planetă, vom denumi elementele care mențin viata pe informațiilor
pământ și ne vom forma o proprie opinie despre
comportamentul nostru cu mediul înconjurător.
5. Desfășurarea Le prezint copiilor „Poiana” din sala de clasă.
jocului Se anunță sarcinile și regulile jocului. Se delimitează
și se stabilesc cele patru echipe care se vor numi:
➢ Echipa Zânelor Explicația Ecusoane Frontal Aprecieri
➢ Echipa Magicienilor verbal
a) Explicarea ➢ Echipa Fantasticilor
jocului ➢ Echipa Binevoitorilor Conversația
Floricele
Se desemnează câte un conducător pentru colorate Individual Interesul
fiecare echipă. După denumirea echipelor și pentru
desemnarea unui conducător, fiecare echipă va primi Exemplul receptarea
câte un ecuson cu insigna mascotei și a numelui informațiilor
echipei.
Roata cu Grupe
Anunț elevii, că jocul este compus din 4 probe, Demonstrația întrebări
care trebuie rezolvate de fiecare echipă în parte sau
individual. Pentru fiecare probă sau rezultat corect, se
acordă recompense care constau în diferite floricele Observarea
colorate. Jocul didactic Set de întrebări Frontal sistematică
Proba nr 1: „Învârte roata și răspunde”

Va fi desemnat un copil, care va ieși în față Observarea Set de întrebări Individual


pentru a învârti roata cu întrebări. Pe roată sunt puse Aprecieri
4 plicuri, în care vom regăsi 8 întrebări despre mediul verbal
înconjurător. În momentul în care roata se va opri, voi
b) Jocul lua plicul cu întrebări, le voi citi, iar copilul desemnat Conversația
propriu-zis va răspunde la una din întrebări, dacă nu știe poate fi Floricele
ajutat de echipa sa. Dacă vor răspunde corect, vor colorate Interesul
primi o floricică colorată și aplauze. Frontal pentru
Jocul didactic receptarea
Se împart copiii în cele patru echipe: echipa informațiilor
Zânelor, echipa Magicienilor, echipa Fantasticilor și
echipa Binevoitorilor. Se trece la desfășurarea
jocului, dar mai întâi vom face un joc de probă. Observarea Roata cu Individual
întrebări
Un reprezentant de la o echipă va veni lângă
c) Jocul de roată, o va învârti, iar apoi voi citi întrebarea. Copilul Observarea
probă va da răspunsul corect dacă va ști, dacă nu va ști, va Exemplul sistematică
fi ajutat de echipă. Tablă Grupe
magnetică
Proba nr 2: „Ghicește și spune”
Demonstrația
Această probă se desfășoară cu ajutorul unor Aplauze
ghicitori pentru fiecare culoare reprezentativă Frontal
coșurilor de gunoi. Fiecare echipă va primi coșul de Ghicitori
gunoi reprezentativ culorii ghicite. În coșul de gunoi
se vor afla materialele folositoare pentru următoarea Conversația Interesul
probă. Individual copiilor de a
Coșuri de participa activ
Tranziție: „Astăzi fac curat” (cântec și dans) gunoi la lecție
Exercițiul
Proba nr 3: „ Culege deșeurile din poiană”
Aprecieri
Această probă se desfășoară cu ajutorul coșurilor Individual verbal
de gunoi și a materialelor aflate în acestea. Cele patru Expunerea Floricele
coșuri de gunoi vor avea câte o emblemă: colorate
➢ Emblema plasticului
➢ Emblema sticlei Interesul
➢ Emblema hârtiei Observarea pentru
➢ Emblema metalului Coșuri de receptarea
gunoi Frontal informațiilor
Echipa care va avea coșul de gunoi cu emblema
plasticului, vor culege din poiana pădurii în saci Conversația
menajeri, doar elemente ce conțin plastic.
Echipa care va avea coșul de gunoi cu emblema Saci menajeri
sticlei, vor culege din poiana pădurii în coșuri din Individual
ramuri, doar elemente ce conțin sticlă. Jocul didactic Observarea
Echipa care va avea coșul de gunoi cu emblema sistematică
hârtiei, vor culege din poiana pădurii în saci menajeri, Deșeuri
doar elemente ce conțin hârtie. menajere
Echipa care va avea coșul de gunoi cu emblema Observarea Grupe
metalelor, vor culege din poiana pădurii cu ajutorul
magneților, în coșuri de plastic, doar elemente ce Aplauze
conțin metale. Magneți
Toate elementele care au fost culese de către Exemplul
copii, se vor pune în coșurile de gunoi, iar apoi le vom Frontal
așeza la masa de lucru. Aceștia vor fi recompensați Coșuri din Interesul
cu floricele colorate. plastic copiilor de a
Tranziție: Demonstrația participa activ
Înainte de a începe proba numărului patru, ne vom Individual la lecție
juca cu degețelele cu ajutorul cântecului „Ne jucăm Floricele
cu degețelele” (cântec și dans) colorate
Conversația Grupe
Proba nr 4: „Construiește lucruri frumoase” Magneți
Borcane din Aprecieri
Toate echipele vor avea pe masă materiale pentru Exercițiul sticlă Individual verbal
construirea sau pictarea unor obiecte, care vor ajuta la
rezultatul final. Șaibe
Prima echipă va avea de construit o steluță din Exemplul Robot Grupe
cutii de lapte, cea de-a doua echipă va avea de pictat Piulițe Interesul
pe borcănele din sticlă ceva reprezentativ pentru Cutii de lapte pentru
natură, cea de-a treia echipă va avea de „îmbrăcat” un Frontal receptarea
robot cu diferite metale, iar cea de-a patra echipă va Demonstrația Furtun informațiilor
avea de construit un ghiocel din materiale plastice. modelator
După terminarea lucrărilor, copiii vor merge Turul Galeriei Sticle din
împreună cu Soarele și Iepurașul în Turul Galerie, iar plastic Individual
apoi se va stabili care dintre echipe va primi floricica Conversația Pensule Observarea
colorată. Acuarele sistematică
6. Asigurarea După terminarea Turului Galeriei, vom descoperi Exemplul Grupe
feedbackului împreună cum am putea îmbina sau utiliza obiectele
construite sau pictate. Vom vedea că, borcanelele Vază cu Aprecieri
pictate le putem utiliza, ca pe o vază, astfel putem ghiocei Frontal verbal
pune în vază, ghiocelul construit din sticlele de Demonstrația
plastic. Iar steluța formată din cutii de lapte poate
deveni împreună cu robotul construit din metale un Personaj din Observarea
personaj din desenul animat Star Wars (Războiul Conversația Star Wars Individual sistematică
stelelor).
7. Obținerea Î: Dragii mei, ce joc am jucat noi astăzi? Exemplul
performanței R: Noi astăzi, am jucat, jocul numit „Salvarea Aprecieri
Planetei”. Frontal verbal
Î: Credeți, că a făcut bine omul din poiană? Set de întrebări
R: Omul din poiană nu a procedat corect, deoarece, Demonstrația
gunoiul trebuie reciclat, nu aruncat în păduri. Observarea
Î: Pădurile sunt benefice pentru noi? Individual sistematică
R: Pădurile sunt un element important pentru noi Conversația
oamenii.
Î: Voi ați proceda la fel, ca cei care au aruncat
gunoiul în pădure? Exercițiul Aprecieri
R: Noi nu am proceda astfel, deoarece protejăm și Frontal verbal
avem grijă de natură. Set de întrebări
Î: Considerați că, apa, pădurile, animalele și aerul Expunerea
sunt benefice pentru noi? Observarea
R: Aceste elemente sunt cele mai importante, Individual sistematică
deoarece ne ajută la dezvoltarea noastră. Conversația
8. Evaluarea Se fac aprecieri verbale și se punctează Ouă de
activitatea copiilor la activitate cu ouă de ciocolată Conversația ciocolată Frontal Aprecieri
oferite de către Iepuraș, iar apoi vor primi aplauze și Stimulente verbale
stimulente.
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE

DATA: 13.03.2020
GRĂDINIȚA: Grădinița cu PN. Ruși, com. Puiești
GRUPA: Mare „ Ștrumfii”
NIVEL: I
EDUCATOARE: Hurduc Oana-Loredana
DOMENIUL: Activități liber alese
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA 1
TEMA ACTIVITĂȚII:
 Artă: „ Unelte pentru grădinar” (modelaj).
 Construcții: „ Gard pentru pomii fructiferi” (cuburi din plastic).
 Știință: „ Miresme de primăvară” (joc senzorial)
 Joc de masa: „ Ajută stropitoarea să ude floarea!” (labirint)
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Artă:
O1: Să descrie definiția cuvântului „ grădinar”.
O2: Să lucreze îngrijit.
O3: Să adopte un comportament adecvat.
Construcții:
O1: Să denumească materiale pe care le-au primit.
O2: Să lucreze în liniște.
O3: Să adopte un limbaj adecvat.
Știință:
O1: Să denumească florile din vază.
O2: Să selecteze florile de primavară în vază separate.
O3: Să descopere floarea după miros.
Joc de masa:
O1: Să denumească obiectele din imagine.
O2: Să descopere denumirea florii din imagine.
O3: Să lucreze îngrijit.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode didactice: conversația, explicația, observarea, exemplul,
demonstrația, expunerea.
 Mijloace didactice: unelte de grădinărit, cuburi din plastic, flori, vaze, fișe
de lucru, creioane colorate.
 Forma de organizare: frontal, individual.

RESURSE UMANE:
 Umane: 20 preșcolari
 Temporale: 30 de minute
 Spațiale: sala de clasă

Sectorul artă:
- copiii vor modela cu ajutorul plastilinei unelte pentru grădinărit.
Sectorul construcții:
- la acest sector copiii vor construi din cuburi garduri pentru pomii fructiferi.
Sectorul știință:
- la acest sector copiii vor denumi florile din vază, le vor separa pe
anotimpuri, iar apoi vor mirosi fiecare floare în parte.
Sectorul joc de masa:
- copiii vor primi câte o fișă cu labirint, iar apoi vor trebui să denumească
obiectele din imagine și să găsească drumul corect.
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE

DATA: 13.03.2020
GRĂDINIȚA: Grădinița cu PN. Ruși, com. Puiești
GRUPA: Mare „ Ștrumfii”
NIVEL: I
EDUCATOARE: Hurduc Oana-Loredana
DOMENIUL: Activități liber alese
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA 2
TEMA ACTIVITĂȚII: „ Ștafeta grădinarilor”
OBIECTIVELE JOCULUI:
O1: Să respecte regulile jocului.
O2: Să respecte traseul indicat, ocolind semnul de final.
O3: Să participe activ şi cu interes la activitate.
O4: Să dezvolte spiritul de competiţie şi de echipă.

REGULILE JOCULUI:
Se formează echipele (împărţirea se poate face fie numărând din unu în unu
rezultând două echipe; fie se grupează în funcţie de preferinţe etc.). Ambele echipe
se aliniază la start pregătite, primii membrii ale echipelor ţin ştafeta, iar la semnalul
coordonatorului pornesc pe traseul marcat. Iar după parcurgerea traseului ştafeta se
predă următorului membru al echipei. Câştigă echipa care a parcurs cel mai repede
traseul şi cu ştafetele intacte.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode didactice: conversația, observația, explicația, exercițiul.
 Mijloace didactice: unelte de grădinărit și jaloane.
 Forma de organizare: frontal, individual.

RESURSE UMANE:
 Umane: 20 preșcolari
 Temporale: 30 de minute
 Spațiale: sala de clasă
SCENARIUL ZILEI

Se va realiza primirea copiilor


în sala de grupă. Pe parcursul
momentelor întâlnirii de dimineaţă,
copiii vor afla, că astăzi ne vom transforma în
salvatorii planetei Pământ și vom organiza un concurs
foarte frumos, numit „Salvatorii Planetei”.
Concursul va fi presărat cu încercări şi probe, pe care vor
trebui să le rezolve prin activităţile desfăşurate pe tot parcursul
concursului dovedind isteţime, curaj, prietenie şi spirit de cooperare.
Sala de grupă a grădiniţei va fi împodobită cu diferite „medii de viață”.
De asemenea, vor da dovadă de ingeniozitate și creativitate, făurind
lucrușoare frumoase din materiale reciclabile. Ei vor învăţa să protejeze
planeta; îşi vor reaminti lucruri învățate anterior, precum și cunoștințele
referitoare la protejarea mediului înconjurător, pentru a dovedi că sunt salvatorii
planetei Pământ.
Fauna le va mulțumi Salvatorilor Planetei pentru reciclarea gunoaielor
și făurirea lucrușoarelor, care s-au dovedit a fi foarte utile. Astfel, copilașii
demonstrează, că reciclarea gunoiului este benific pentru noi, dar mai ales pentru
planetă. Aceștia vor fi răsplătiți de către cuvântătorul faunei Iepurașul, cu ouă de
ciocolată.

S-ar putea să vă placă și