Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data: 1-11-2019
Clasa: a VII-a
Unitatea de învăţare: Sistemul politic în România
Subiectul lecţiei: Regimuri politice autoritare și totalitare
Tipul lecţiei: lecţie mixtă

Scopul lecţiei: verificarea şi consolidarea cunoştinţelor referitoare regimurile


politice democratice şi stabilirea aspectelor esenţiale şi a elementelor specifice
referitoare la regimurile politice autoritare și totalitare.

Competenţe specifice:
Elevii:
C1. Să identifice câte două caracteristici ale regimurilor autoritare, respectiv
totalitare
C2.Să localizeze pe harta interbelică țări cu regimuri autoritare sau totalitare
C3. Să compare cele două regimuri din punct de vedere al respectării drepturilor
omului
C4. Să emită judecăți de valoare privind existența unui regim autoritar în cadrul
unei republici

Metode şi procedee: explicaţie, învăţare prin descoperire, expunere fişă de lucru,


secvențe video, conversaţie euristică, învățarea prin cooperare,

Mijloace de învăţământ: Manual de educație socială, editura CD Press, boxe,


laptop, videoproiector, fișă de lucru

Etapele lecţiei Ob. Conţinutul informaţional Metode Mijloace


op.
1.Etapa Notarea absenţelor, rezolvarea
organizatorică problemelor curente
Elevilor li se cere:
2. Reactualizarea
-să enumere trei caracteristici ale
cunoştinţelor
anterioare regimurilor politice democratice
- să definească regimul politic Conversaţie

- să explice principiul separării euristică

puterilor în stat , într-un regim


democratic
-să exemplifice state cu regim Harta istorică

democratic din perioada


interbelică și din prezent

C1 Regimuri totalitare: Expunere


3. Comunicarea
Caracteristici
noilor cunoştinţe
Exemple de state în perioada
Secvenţe
interbelică și în prezent
video „Ferma
Regimuri autoritare: animalelor”
Boxe
Caracteristici
C2 Învăţare prin Laptop
Exemple de state în perioada descoperire Videoproiector
interbelică și în prezent
Asemănări și deosebiri între Explicaţie
Atlas
regimurile politice autoritare și
C3 Imagini de Istoria ilustrată
cele totalitare epocă a secolului XX
Cazul României în perioada
Învățare prin
interbelică și după Al Doilea cooperare
Război Mondial

4. Fixarea noilor Dezbatere cu tema: Poate exista Dezbatere


cunoştinţe – C4
un regim autoritar în cadrul unei
obţinerea feed-
back-ului republici?

S-ar putea să vă placă și