Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 07.06.2021
Clasa: a X-a 
Unitatea de învăţare: Geografie economică: Resursele naturale
Subiectul lecţiei: Resursele biosferei
Tipul lecţiei: mixtă
Profesor : Rădulescu Andreea- Cosmina
Locul: sala de clasă
Nr. ore: 1h, timp: 50 min

Competenţe specifice:
1. Argumentarea unui demers explicativ;
2. Înţelegerea proceselor elementare din natură şi a specificului mediului înconjurător;
3. Relaţionarea spaţială a elementelor naturale ale unui anumit teritoriu;
4. Citirea şi interpretarea informaţiei grafice şi cartografice de geografie economică

Activități de învățare:
             La sfârșitul lecției elevii vor avea competențe de:
-a preciza importanţa biosferei privitor la resurse
-a clasifica resursele biosferei
- examinare a tipurilor de resurse
- identificare / localizare a suprafeţelor împădurite pe Glob la nivel de continente şi ţări
-analizare a textului lecţiei cu privire la producţia de masă lemnoasă la nivel de
continente şi ţări şi localizare pe hartă a ţărilor şi  continentelor cu cele mai mari producţii.
 -examinare a resurselor biosferei din mediul acvatic şi caracteristicilor acestora
-argumentare a importanţei solului pentru agricultură şi  prezentare a caracteristicilor
acestuia
- a menţiona impactul valorificării resurselor biosferei asupra mediului înconjurător
-a analiza zonarea biogeografică a resurselor.
             -localizare  pe harta murală a ţărilor ce valorifică diverse tipuri de resurse ale biosferei
-interpretare şi corelare a ariilor geografice cu principalele resurse existente în mediul
natural
-dezvoltare a exerciţiului de analiză, sinteză şi citire a modelelor geografice: harta, textul
lecţiei ,care duc la accesibilitate  învăţării.

Metode folosite: conversaţia euristică, problematizarea, lucrul cu harta, lucrul cu fişe,


modelarea.
Mijloace de învăţământ: harta politică a lumii, harta politică a lumii (fişe de lucru), anexă cu
textul lecţiei, tabelul incomplet
Organizarea clasei: frontală, în perechi, independent individuală, pe grupe
Bibliografie:
Silviu Neguţ, Mihai Ielenicz, Gabriela Apostol  (2005) – geografie, Manual pentru clasa a X-
a, Editura humanitas Bucureşti.
https://ro.scribd.com/doc/307043880/Resursele-Biosferei-Proiect-Geografie
https://referat.clopotel.ro/Resursele_biosferei-14419.html
https://www.qdidactic.com/didactica-scoala/geografie/resursele-biosferei561.php

Desfăşurarea lecţiei

        Etapele   Activitatea profesorului     Activitatea elevilor


lecţiei
         1           2           3
1. Organizarea  Se verifică prezenţa   Pregătesc
activităţii mijloacelor de învăţământ pentru lecţie, tabla, caietele, fişele
               = se distribuie elevilor anexa cu textul lecţiei, de lucru, textul
fişe de lucru, se notează absenţii lecţiei
2. Verificarea  Se adresează frontal   Sunt atenţi
cunoştinţelor din mai multe întrebări şi se verifică pe rând la
lecţia anterioară: hartă sau prin completarea răspunsurilor din
„Resursele bancă, 4 elevi  Urmăresc
hidrosferei” Tipuri de întrebări:
                Argumentaţi importanţa hidrosferei
prin prisma resurselor pe care le oferă  Răspund la
 Enumeraţi resursele din hidrosferă întrebări
 Precizaţi regiunile şi ţările ce valorifică  Argumentează 
foarte mult resurse de hidrocarburi din  Enumeră 
hidrosferă  Precizează 
 Localizaţi-le pe harta lumii

 Localizează

3.  Activitatea  Se recomandă elevilor să analizeze


introductivă prin fotografiile din anexa cu textul lecţiei
captarea atenţiei care ilustrează : păşune alpină
şi trecerea la ( Elveţia), pădure de conifere (Canada),  Îşi amintesc
lecţia nouă pădure de foioase ( Franţa), pădure
               tropicală amazoniană ( Peru), combinat
de prelucrare a lemnului ( Finlanda),
pajişte ( Olanda), savană africană,
imagine de pe un pescador, pescar în
Delta Dunării, imagine reliefând  Răspund
pescuitul industrial.
 Care geosferă a Terrei „găzduieşte”
resursele observate în imagini?
4. Anunţarea  Se notează pe tablă titlul lecţiei:  Notează pe
lecţiei noi şi a  „Resursele biosferei” caiete
obiectivelor  Se expun oral obiectivele propuse ce se
propuse vor realiza prin conţinutul lecţiei.
                                                              
 Sunt atenţi
                 
                       
5. Dirijarea  Precizaţi importanţa biosferei privind  Răspund 
învăţării resursele naturale ale biosferei
                   Clasificaţi resursele biosferei după
mediul de existenţă  Clasifică 
 Se notează în schema de pe tablă în  Notează în
mod sistematic conţinutul caiete
 Se propune a se analiza pe rând aceste
resurse
 Enumeraţi tipurile de păduri
 Urmăriţi textul lecţiei şi identificaţi
suprafeţele împădurite pe Glob la nivel  Urmăresc 
de continente şi ţări
 Localizaţi-le pe hartă
 Se completează în schema de pe tablă  Localizează 
 Analizaţi textul lecţiei cu privire la  Completează în
producţia de masă lemnoasă la nivel de caiete
continente şi ţări  Analizează
 Localizaţi pe hartă ţările cu cele mai  Localizează 
mari producţii  Notează în
 Se notează în schema de pe tablă caiete
 Identificaţi în text resursele din mediul  Identifică
acvatic şi argumentaţi importanţa  Argumentează 
acestora  Prezintă
 Prezentaţi caracteristicile pescuitului şi
principalele regiuni oceanice unde se
exploatează această resursă  Localizează 
 Localizaţi-le pe hartă
 Precizaţi tipurile de vieţuitoare ce se
pescuiesc în mediul oceanic acvatic şi  Precizează
statele cu producţie însemnată de peşte
 Localizaţi pe hartă aceste state
 Se notează în schema de pe tablă  Localizează 
 Argumentaţi importanţa solului pentru  Notează în
agricultură  caiete
 Care este caracteristica de bază a
solului?
 Clasificaţi solurile după gradul de  Argumentează
fertilitate şi precizaţi răspândirea  Clasifică 
geografică a acestora  Precizează
 Identificaţi consecinţele pozitive şi  Identifică
negative ale utilizării acestei resurse  Răspund 
 Se notează în schema de pe tablă  Notează în
caiete

6. Fixarea  Analizaţi zonarea biogeografică a


cunoştinţelor resurselor biosferei pe baza analizei
      textului lecţiei   Urmăresc textul
 Elevii vor fi împărţiţi în 7 grupe a câte lecţiei
4 elevi fiecare grupă  Identifică
 Fiecare grupă va avea de analizat o  Analizează
anumită zonă biogeografică privind  Lucrează în grup
resursele biosferei, competând într-un  Completează
tabel caracteristicile acestei zone  tabelul
Gr.nr.1 =caracterizează pădurile zonei  Completează
calde tabelul de pe tablă
Gr.nr.2 =pădurile de foioase
Gr.nr.3=pădurile de conifere

Gr.nr.4=pădurile din zona mediteraneană


Gr.nr.5=pajiştile din zonele montane
alpine, dealuri şi podişuri
Gr.nr.6=pajiştile din stepe şi silvostepe
temperate
Gr.nr.7=pajiştile din regiunile
semideşertice, savane, tundră
 Pentru fiecare zonă analiza va viza :
răspândirea geografică, răspândirea
geografică, componenţa animală ( specii,
valorificare )
 În fiecare grupă elevii vor avea sarcini
diferite :
  Elevul : Nr.1 = scriber
               Nr.2 = analizează răspândirea
geografică
               Nr.3 = prezintă răspândirea
geografică
               Nr.4 = precizează animalele
componente şi modul de valorificare
Fiecare grupă va desemna un membru să
prezinte zona analizată
7. Evaluarea  s-a făcut pe parcursul lecţiei
cunoştinţelor  scrisă ,printr-un scurt eseu de 3 min. :
            „alcătuiţi un scurt eseu de 8 rânduri
despre impactul valorificării resurselor  alcătuiesc eseul
biosferei asupra mediului înconjurător
8. Evaluarea     -Se apreciază activitatea elevilor în timpul
activităţii elevilor lecţiei şi se notează elevii care au răspuns cel
. Notarea mai mult

FIȘA DE LUCRU
Tabelul incomplet
ZONAREA BIOGEOGRAFICĂ A RESURSELOR BIOSFEREI
PĂDURI PAJIŞTI
Pajişti din Pajişti din Pajişti din
Aspecte Pădurile Pădurile Pădurile Pădurile zonele stepe şi regiunile
analizate din zona de de mediteraneene montane silvostepe semideşertice,
caldă foioase conifere alpine, temperate savane, tundră
dealuri şi
podişuri

Răspândire
geografică

Componenţă 
vegetală

Animale
caracteristice
(specii,
utilizare)

S-ar putea să vă placă și