Sunteți pe pagina 1din 4

Chioaru Monalisa

Proiect didactic

Școala: Liceul Teoretic „Miron Costin”, Pașcani

Profesor: Chioaru Monalisa

Data: 1 aprilie 2015

Clasa: a-VIII-a

Unitatatea de învățare: SOCIETATEA ROMÂNEASCĂ ÎNTRE TRADIŢIE ŞI


MODERNITATE (SECOLUL AL XVIII-LEA - PRIMA JUMĂTATE A SECOLULUI AL
XIX-LEA)

Lecția: REGIMUL FANARIOT ÎN MOLDOVA ȘI ȚARA ROMÂNEASCĂ

Tipul lecției: Mixtă

Timp: 50 minute

Obiectiv: crearea unei păreri generale asupra situației politice și sociale din perioada secolului
fanariot, de către elevi;

Obiective opraționale:

La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:

1. Să utilizeze informații de pe hartă și din imagini;


2. Să recunoască domnitorii fanarioți reprezentativi;
3. Să reușească să creeze rațional o cronologie;
4. Să identifice principalele caracteristici pozitive și negative ale regimului impus în
Țara Românească și Moldova;

Metode de lucru:

Tradiționale: expunerea, explicația, descoperirea, conversația euristică;

Moderne: utilizarea mijloacelor media.

Alternative: observarea activității/reacției/ interesului elevului în timpul procesului de învățare.

1
Chioaru Monalisa

Strategii didactice: activitate frontală, activitate individuală (realizarea unei cronologii a


principalelor evenimente ce s-au petrecut pe durata secolului fanariot), activitate pe grupe
(identificarea trăsăturilor pozitive și negative ale regimului și formularea unor concluzii pe baza
acestora).

Resurse:

Materiale: manualul, harta, imaginile.

Umane: Elevii

Desfășurarea orei
Succesiunea etapelor Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecției/conținuturi
1.Moment organizatoric -absențe -raspund la strigarea catalogului
-organizarea materialelor -își pregătesc materialele
-organizarea clasei -se organizează în grupe
2.Reactualizarea -formularea întrebărilor din -răspund întrebărilor
cunoștințelor anterioare/ lecția anterioară
Evaluarea
3.Discuția premergătoa- -identific subiectul/titlul folosind -elevii își notează în caiete titlul și
toare dobândirii noilor programa și manualul; structura lecției de zi;
cunoștințe (evocare) -notez pe tablă titlul;
-menționez/notez pe tablă struc-
tura lecției și am grijă ca elevii
să își noteze;
-prezint oral introducerea în epo- -ascultă prelegerea pe care o țin
că și conținutul, în mare a mate- pentru a se familiariza cu conținutul
riei; ce urmază a fi predat;

4.Dobândirea de noi cu- -întreb dacă știe cineva ce ar pu- -dacă vor ști, elevii vor răspunde la
noștințe de către elevi tea reprezenta un domn fanariot; întrebarea lansată;
prin intermediul -voi cere să se notăm chestiunile
activită-ții de învățare introductive; -elevii vor nota definiția;
propusă de profesor; -voi preda etapele și caracteristi-

2
Chioaru Monalisa

cile regimului fanariot și voi ex- -elevii vor scrie după dictare
plica unii termeni; caracte-risticile și definiția
-voi face o schemă pe tablă cu termenilor;
conținutul lecției pe care o voi
completa pe parcursul predării; -în timp ce notează vor urmări și
-când se va ajunge la pierderile schema făcută pe tablă;
-obiecti- teritoriale voi ruga pe cineva să
vul nr.1; iese la tablă și să arate -un elev va merge la hartă și va arăta
provinciile care au fost pierdute pe rând teritoriile care au intrat sub
în tratatele de pace; dominația puterilor învingătoare ale
-pentu a exemplifica ce războaielor ruso-austro-turce;
domnitori fanarioți au venit pe
tronul celor două principate voi -câțiva elevi se vor conforma și vor
pune doi, trei elevi să citească citi numele domnilor fanarioți și nu-
tabelul din carte în care sunt mărul domniilor pe care le-au avut
înscriși o serie de domni în Moldova și Țara Românească;
fanarioți;
-în timp ce se va da citire tabelu-
lui, le voi arăta câteva imagini a -elevii vor urmări pe carte tabelul și
unor domni ai epocii; când le voi arăta imaginile își vor în-
drepta atența spre portretele
-voi specifica care sunt cei mai domnito-rilor;
importanți domni și voi -elevii își vor nota numele domnilor;
completa lista cu alte nume și
voi completa schema de pe tablă;
-voi cere elevilor să citească
studiul de caz despre Constantin -un elev va citi din manual;
Mavrocordat din manual;
-după ce se va citi voi sintetiza -elevii își vor nota principalele
informațiile și voi completa caracteristici ale domniei lui C. Ma-
schema; vrocordat;

3
Chioaru Monalisa

4.Fixarea cunoștințelor -obiecti- -voi adresa o serie de întrebări -elevii vor încerca să răspundă între-
și evaluarea vul nr.2; ca-re să ajute la fixarea unor bărilor;
infor-mații predate;
-obiecti- -voi lansa o activitate individua- -elevii vor lucra la realizarea
vul nr.3; lă: crearea unei cronologii a schemei cronologice;
prin-cipalelor evenimente
fanariote, iar în timp ce ei vor
scrie voi merge prin clasă să
verific și să analizez cum
-obiecti- lucrează fiecare; -elevii vor lucra în echipă și îsi vor
vul nr.1; -elevii vor lucra în echipe pentru expune apoi concluziile la care au
a identifica principalele trăsături ajuns;
ale regimului: o grupă va
identifi-ca trăsăturile pozitive și
cealaltă va indentifica trăsăturile
negative și voi încerca să
încurajez răspunsurile și opiniile;
-voi nota elevii care s-au
implicat printr-un punct în plus;

5.Tema de casă -formularea cerinței temei pentru -elevii își vor nota tema pt acasă;
acasă;

S-ar putea să vă placă și