Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lectie

Unitatea de nvmnt: Liceul Tehnologic G.J.Cancicov


Propuntor: profesor Ionescu Bogdan
Clasa: a XII-a
Disciplina : Istoria Romnilor
Unitatea de nvare: Societatea romneasc ntre tradiie i modernitate
Tema: Micarea de emancipare politico-social n Transilvania
Tipul leciei: Dobndire de cunotine
Durata : 50 min.
Locul de desfurare: Sala de clas
Scopul: Dezvoltarea gndirii critice a elevilor
Obiective operaionale:
1. s identifice trsturile definitorii ale micrii de emancipare din Transilvania;
2. s localizeze pe hart desfurarea Rscoalei de la 1784;
3. s menioneze rolul culturii n renaterea contiinei naionale;
4. s analizeze sursele istorice;
5. s-i dezvolte un comportament civic bazat pe colaborare, negociere i toleran.
Strategii didactice:
a) metode i procedee: - descoperirea, problematizarea, lucrul n grup.
b) mijloace didactice: - fie de lucru, harta istoric, atlasele istorice, manualele alternative.
c) forme de evaluare obinerea unui feedback eficient prin: brainstorming, activitatea pe grupe, completarea unui test de
evaluare
Bibliografie:
1. xxx, Istoria Romnilor, vol.VI, (coordonatori Paul Cernovodeanu, Nicolae Edroiu), Ed.
Enciclopedic, Bucureti, 2002.
2. Murgescu Bogdan (coordonator), Istoria Romniei n texte, Editura Corint, Bucureti, 2001.
3. Pcurari Otilia, Trc Anca, Sarivan Ligia, Strategii didactice inovatoare, Centrul Educaia
2000+, Bucureti, 2003

SCENARIU DIDACTIC
VERIFICARE (15)
Se vor recapitula principalele idei din unitatea de nvare Cultura medieval n spaiul romnesc:
Sensul expresiei Bizan dup Bizan
Producia tipografic n secolul al XVII-lea
Etapele evoluiei arhitecturii ecleziastice medievale romneti.
PREDARE (35)
Metoda tiu/Vreau s tiu/ Am nvat
Etape:
1. Profesorul le cere , pentru nceput, elevilor s formeze perechi i s fac o list cu tot ce tiu despre tema care
urmeaz a fi discutat (Micarea de emancipare politico-social n Transilvania). n acest timp , se construiete pe tabl
un tabel cu urmtoarele coloane:tiu/Vreau s tiu/Am nvat;
TIU

VREAU S TIU

AM NVAT

2. Profesorul solicit ctorva perechi s prezinte celorlali elevi ce au scris pe liste notndu-se lucrurile cu care toat
clasa este de acord n coloana din stnga;
3. Elevii vor fi ajutai de profesor s formuleze ntrebri n legtur cu aspectele de care nu sunt siguri. Se noteaz
aceste ntrebri n coloana din mijloc;
4. Profesorul le cere elevilor s citeasc textul;
5. Dup lectura textului, se revine asupra ntrebrilor pe care elevii le-au formulat nainte de a citi textul i pe care
le-au trecut n coloanaVreau s tiu. ntrebrile la care s-au gsit rspunsurile n text vor fi trecute n coloana Am
nvat. n continuare, profesorul le va solicita elevilor alte informaii gsite n text i n legtur cu care nu au formulat
ntrebri la nceput fiind trecute i acestea n ultima coloan;
6. Profesorul va urmri ntrebrile care au rmas fr rspuns gsind cu elevii surselor unde ar putea cuta aceste
informaii;
7. n ncheierea leciei, elevii revin la schema S/V/I i decid ce au nvat din lecie.

Realizare feedback (5)


Elevii vor rezolva un test de evaluare.
FIA DE LUCRU NR.1
Citete cu atenie textul:
Jugul de lemn ne fu greu , am voit s-l sfrmm de pe gtul nostru au aruncat ns pe noi jug de fier cu att
mai greu. Aa pete naiunea care-i caut nencetat domni noi.
(Mihail Csarei)
Rspunde la urmtoarea ntrebare:
Care sunt cele dou juguri la care face referire autorul i pe care le va suporta Transilvania de-a lungul istoriei?
FIA DE LUCRU NR.2
Citii alineatul 3, de la paragraful Ioan Inoceniu Micu-Klein (manualul Istoria Romnilor, editura Teora, p.108)
Rspundei la urmtoarele ntrebri:
1.Care era populaia majoritar a Transilvaniei?
2. Ce naiuni privilegiate erau n Transilvania?
3. Ce argumente au fost aduse n sprijinul revendicrilor din Supplex Libellus?

FIA DE LUCRU NR. 3


Citete textul de la Sarcini de lucru ( manualul Istoria Romnilor, editura Teora, p.106)
Rspundeti la urmtoarele ntrebri:

1.Ce revendicri au formulat rsculaii?


2. Ce asemnri i deosebiri , n privina revendicrilor, se pot realiza ntre rscoala de la Boblna (1437) i cea din 1514?
FIA DE LUCRU NR.4
Cititi ultimul alineat i analizai fragmentul din Supplex Libellus Valachorum (manualul Istoria Romnilor, editura
Teora, p.108)
Rspundei la urmtoarele ntrebri:
1.Cum erau considerai romnii comparativ cu celelalte naionaliti din Transilvania?
2. Ce revendicau romnii din Transilvania?

S-ar putea să vă placă și